Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.09.29. 19:47

DannyL írta:
wegman írta:jajj de irigyellek és 200x-oson milyen képet kaptál viszonylag éleset?

Hát a 200-as nagyítás az pont az aminek eddig nagy hasznát nem vettem. Igaz csak a Juptiert (100x-oson a legszebb), a Napot (48x-oson szép) és egy nyílthalmazt (48x-oson szép) néztem eddig.

Szia DannyL!

A nagyítással kapcsolatban már írtam április 11-én a " Barlow lencsék" topicban.
A szem a legérzékenyebb a sárgászöld színre. A 80 mm-es objektív felbontóképessége ebben
a tartományban 116 : 80 = 1,45 ívperc. Az alsó hasznos nagyítás N = /80:116/ x 60 = 41,38 szeres
a Te távcsöveddel. Ezzel a nagyítással, már kihasználod a távcső felbontóképességét.
Viszont, a gyakorlatban 2x - 3x nagyobb nagyítást használnak. De a 2x nagyobb nagyításnál a kép felületi
fényessége negyedére, 3x nagyobb nagyításnál kilencedére csökken! A távcsöveddel nagyon jó légköri
viszonyok esetén maximum 160 - 180 x nagyítás érhető el elméletileg.
Üdv Tóni.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.29. 20:24

Wegman-nak: 200x-os nagyítás. Meglepődsz, én a 20 cm-es refraktorral gyakran csak a 150x-est használtam a Jupiterre, a 250x-es nagyítást csak jó, levegőnél. Pedig a távcső a 300x-al is jó képet adott. Elmentünk 600x-ig (pl. az Uránusznál), de olyan nap, amikor ez valóban használható volt, egy évben csak néhány volt.
Tapasztalatom szerint kezdő nézegető bolygóra, Holdra erősebb nagyítást használ, hogy jó nagynak, részletesen lássa a felületet. Amikor már megszokja a nézést, ezeket a részleteket kisebb nagyítással, de élesebben és a légköri nyugtalanságtól kevésbé befolyásolva, jól észreveszi. No, hát ne irigyeld a nagyitást, ha jó a távcsöved, kis gyakorlat után már kisebb nagyítással részletes képet látsz. Sikeres nézegetést: BQ.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára astrohist 2011.09.30. 09:48-kor.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.09.29. 21:32

Igaz, hogy ez a másik véglet és nem is kezdőknek való, de mekkora a világon az a legnagyobb távcső, tükör átmérőben, vagy lencsés, amibe szabad szemmel is bele lehet nézni ?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.09.29. 22:07

Szia!

tobe írta:Igaz, hogy ez a másik véglet és nem is kezdőknek való, de mekkora a világon az a legnagyobb távcső, tükör átmérőben, vagy lencsés, amibe szabad szemmel is bele lehet nézni ?


A legnagyobb lencsés távcső a 102 cm-es Clarke-refraktor a Yerkes Obszervatóriumban. Ezt szerintem lehet vizuálisan is használni.

A legnagyobb tükrös már nehezebb. Ha jól tudom, még a Keckekkel (10 m) is szoktak nagy ritkán bemutatást tartani a kiváltságosoknak (szponzoroknak, mecénásoknak, nagy embereknek). Gyakorlatilag bele kell rakni a fejünket a fókuszsíkba. Sok értelme nincs. :)

Az arizonai FLWO 6,5 m-es távcsövével is szoktak talán évente egyszer bemutatást tartani. Bakos Gáspárnak pl. van így egy mélyég-rajza, de még nem küldte be. :)

Érdekesség, hogy az ausztrál Siding Spring Obszervatórium 1 m-es tükrösét (amit sajnos nemrég bezártak) 1995 és 1997 között összesen 110 éjszakákra megkapta Robert Evans is, hogy vizuálisan vadásszon szupernóvákra. Három SN-t talált így.
Jelenleg amúgy 42 szupernóvánál tart, és főállásban lelkész. :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.30. 01:31

Legnagyobb távcsövekről Az 1900-as évek elejéig minden óriás refraktor vizuális észlelésre készült, a 102 cm-es Yerkes, és a 92 cm.es Lick távcsövekkel a XX. sz. első felében is végeztek vizuális megfigyeléseket (bolygók, kettőscsillag). Tudtommal ezekkel ma is végeznek vizuális bemutatást. Igaz, hogy néhány év után ezekhez készítettek korrektor lencsének nevezett tagot, amely a kék forografikus színre korrigálta az eredeti vizuális optikát. De a fotografikus korrekciós lencsék kisebb átmérőjüek (a Lick-é 60 cm), vagyis fotografikusan kisebb a nyílás. A 71 cm-es greenwichi refraktort egy ideig elvitték eredeti helyére, majd 1983-ban vissza szerelték eredei kupolájába, azután felújították, azóta a nagyközönségnek nyílvános bemutatásra használják (magam is láttam vele a Szaturnuszt és az M11-et, nagyszerű a leképezése). A 69 cm-es bécsi refraktort az 1990-es évekig vizuálisan használták, jobb vendégeknek néha mutattűk az eget (ezt is kipróbálhattam, szép képe van, de a kihasznált látómezeje nem túl nagy, ma ccd van rajta). Az óriás távcsövek egy része ma muzeális tárgy, de néha a nagy közönség számára is bemutatják velük az égitesteket. Az Archenhold Csillagvizsgáló 70 cm-es lencsés távcsöve nyilvános bemutatásra készült, de ma már csak műemlékként mutogatják, nagyon rossz a leképezése.
Az igazi óriás tükrök közül eredetileg pl. a Wilson-hegyi 254 cm-es és a palomari 508 cm-es kezdetben a követő-rendszer révén vizuálisan is adtak képet a primer-fókuszban, de a megklehetősen bonyolult hozzáférés miatt nyilvános, nagyközönségnek szóló bemutatásra nem voltak alkalmasak. Ma már szinte minden óriás tükröst monitorral ellenőriznek, okulár-észlelésekre többnyire nem alkalmasak.
Egyébként több nagy obszervatórium nagyobb refraktorát átengedték az amatőröknek, rendszeres tudományos észlelésekre, pl. a bécsi 32 cm-es refraktort, annál inkább, mert ezek egy része nagyvárosban működik, és ott a fényszennyezés miatt modern nagy érzékenységű tudományos észlelésre nem alkalmasak. Néhány obszervatóriumban pedig a legnagyobb távcsövekkel vizuális kettős-észlelést végeznek. BQ.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.10.14. 14:09

Aki mostanában akar első távcsövet venni, annak itt egy jó link a Vaterára!

http://fenykepezo-kamera.vatera.hu/tavc ... 21447.html

(nem az én cuccom, nem reklám)

Nem tudom, mennyi a minimál ár, de sztem érdemes rá licitálni.
Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2011.11.19. 20:37

Sziasztok!

Szeretnék egy távcsövet venni nemsokára (fél éven belül). Ezt a fórumot -azon belül ezt a témát olvasom már 3.este. :P Igényeim és reménybeli kilátásaim - és persze a sok sok tanács alapján sikerült leszűkítenem a kört a 90/900 as SW-re és a 130/650-es SW N-ra. Azonban egy érdekes kérdés nem merült fel még és sajnos nekem ez tűnik buktatónak. Nagyon rossz a szemem. -9es kontaktlencsém van, ezen felül tompalátásom is, a jobb szemem elég oké ilyen téren (még szerencse h csak 1 szemmel kell okulárba nézni. :) ) Szóval ez a dioptria dolog mennyire lehet akadályozó tényező. Nem szeretném nyilván kivenni észlelésekkor a lencsét , anélkül effektiv nem látok. Tehát ilyen téren melyik a javasoltabb? És még 1 kérdés; ugye nem látok annyi csillagot (max monjuk harmad annyit) az égen mint egy átlag szemű ember. A majdani észelelésekkor ezt korrigálja majd egy binokulár, esetleg mást javasoltok arra a dologra h hogyan találjam meg a helyet, ahova rá kell közelitenem a távcsővel. Kicsit félek ezektől, nem szeretném hogy ez megakadályozzon e téren. Amikor sima kis binokulárt használok és betekrem rajta a dipotriát, akkor olyan élesen látok mint amúgy soha, és sokmindent. Ezért remélem h ez ezeknél a nagy távcsöveknél is hasonlóképp lesz.
Válaszotok előre is köszönöm.
Dani
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.11.19. 21:38

Konkrét írta:Szóval ez a dioptria dolog mennyire lehet akadályozó tényező. Nem szeretném nyilván kivenni észlelésekkor a lencsét , anélkül effektiv nem látok.

Semennyire. A távcső élességállítójával elég sok dioptriát tudsz kompenzálni. De ha a kontaktlencse a helyén van - és azzal elméletileg "nulldipotriás" a szemed - bizotsan nem lesz gond.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.11.20. 00:50

Konkrét írta: Amikor sima kis binokulárt használok és betekrem rajta a dipotriát, akkor olyan élesen látok mint amúgy soha, és sokmindent. Dani


Kedves Dani!
A kontaktlencse kifejezetten előnyös a távcső használatakor, akárcsak a binokulárok esetében. Ha egy sima binokulárral sikerül éles képet látni, és ezt mindkét szemedre be tudod állítani, akkor a távcső okulárját is a legjobb élességű helyzetbe lehet állítani. A távcsőboltokban, nem árúházi gagyi portékát beszerezve biztos lehetsz abban, hogy bőséges tartalékkal rendelkező állítási lehetőséggel kapsz jól használható távcsövet. Én még nem találkoztam olyan csővel, amely +/- 5 dioptriánál kisebb szemhibát engedett volna csak korrigálni. Nekem 3.5 dioptriás szemhibám van, és szemüveg nélkül is tudom élesre állítani bármely gyújtótávolságú szabványos okulárral. Egyedül a fényképezéshez szoktam saját szememhez beállított, parfokalizált okulárt használni, de az sem egy különleges dolog, házilag is megoldható. Ha azzal élesre állítom a látómezőben nézett csillagokat, akkor a helyére fényképező gépet téve éles képet tudok készíteni. A vásárláskor is ellenőrizheted, hogy megfelelő tartalákkal rendelkezik-e a szerkezet. Egy tetszőleges gyujtótávolságú okulárt beletéve egy nagyon távoli, 2-5 km messzi tárgyat szemlélve élesre kell állítani. Ez után ellenőrizni, hogy néhány milliméternyit lehet-e még beljebb tekerni, avagy éppen kfelé mozgatni az okulár kihuzatot. Ha mind a két irányban van elegendő, azaz kb. 4-5 mm-es tartalék, akkor nincs gond az élesre állítással! Javaslom elsőnek a 20-25 mm fókusztávolságú okulárral kipróbálni, majd egy 6-10 mm-es gyújtótávolságúval is. A zenittükrüs 90, vagy 45 fokos toldattal is ellenőrizzed, mert az is bele értendő a fényútba! Ha amici prizmás, vagy ha sima tükrös rendszerű, azt is külön-külön ki kell próbálni, hogy a bele helyezett okulárral megfelelő tartalék mozgatás lehetséges-e az éles kép beállítási helyzete körül. Nem szabad megvenni, ha nincs 5-6 mm-es tartalék út, ugyanis akkor bizonyos esetekben határra kerülhet az élesség beállítási helyzet, ami esetleg akadályozhatja a pontos fókuszra állást, az éles kép beállítását. Mindkét szemeddel ellenőrizzed, és ha bármelyikkel nem tudsz éles képet beállítani, akkor ne vedd meg a készüléket! Keress másik típust, vagy elárúsító helyet! Léteznek határra méretezett műszerek is, de ezek általában kifejezetten egy célra, pl. asztrófotózásra valók! Nem okulárral, hanem géppel, kamerával használatosak, habár lehet okulárt is beledugni, de általában speciális toldatok szükségesek az éles kép nézéséhez! Ezek a kicsiny segédtükrös, rövidített kihuzattal szerelt speciális, általában igen fényerős szerkezetek! Meglehetősen magas az áruk is! Lencsés távcső esetében ellenőrizzed, hogy a kihuzat kotyog-e, vagy teljesen kieresztett állapotában is stabilan tartja az okulárt. Ha kicsit is lötyög, vagy szorul, nem szabad megvenni! Az kihuzatban két 120 fokban elhelyezkedő csavarral kell rögzíthető legyen a zenittükrös toldat, ha nem így van, akkor kotyog, lötyög, ne vedd meg! A zenittükör tartójában is hasonlóan két csavarral szorítható meg az okulár, ha nem így van, akkor nem jól fogja, és elöbb-utóbb lötyögni fog! A kihuzatba nézve sehol nem lehet peremet, szűkülést látni, akkor jó, ha látható egy belső perem, akkor az hibás, ne vedd meg, mert szűkíti a fényutat, és korlátozhatja a szűrővel szerelt okulár használatát! Sok apróság van még, de ez a lényeg, amit írtam. Hogy a kihuzat fogasléces, vagy sem, az másodlagos, de ne legyen műanyag! Egy darabja se, mert pár év múlva kidobható, felkeményedik, megvetemedik, kikopik stb. Nem szabad műanyagból készült kihuzatot vásárolni! Van olyan is, ami fémezett, de műanyag!!! Ellenőrozni kell, nehogy rádsózzanak valami gagyi dolgot, mert kínai és olcsó, de végső soron duplán fogsz érte fizetni, ha most elsőre gagyit veszel! A használt sem rosz megoldás, de sajnos vásárlás előtt szakemberrel kellene átvizsgáltatni, és csak utána megvenni. Lehet karcos, vagy sérült a lencse, avagy a tükör csorba, vagy hibás. Lehetőleg méressed be a vásárolt műszert, mert ma már kevés az, ha csak diffrakció határolt van ráírva az adatlapjára! Ezer buktatója van, és ha használtat veszel, akkor vedd figyelembe, hogy az eladásnak legtöbbször van valami oka, amit vagy lehet orvosolni, vagy nem! Ha csak a festék karcos a tubus oldalán, az nem jelent semmit. Ha viszont a kihuzat kotyog, akkor használhatatlan, és ki kell cserélni, ami már nem éri meg, mert egy gyári új cső is annyiba kerül, mint a használt és az új alkatrész bele! A mechanika sem közömbös! Nem mindegy, akarsz-e késöbb fotózni vele, vagy eleve lemondasz róla! Van amivel csakis nézelődni lehet! Vásárolni úgy kell, hogy használni is lehessen, pl. tilos a gyenge alulábbal szerelt mechanikát megvenni, mert haszmálhatatlan, és eladhatatlan már újonan is! Tudnék még sokat írni, de nézzed meg, hogy mit hirdetnek eladásra hónapokon keresztül, mert olyat már nem érdemes venni! Inkább gyűjteni egy kicsit jobb szerkezetre, mert az valóban jó, használható, tartja az árát, és érdekes módon senki nem akar szabadulni tőle, legyen az akár lencsés, akár tükrös távcső, akár egy jó binokulár! Ha megfogadod a tanácsokat, nem járhatsz rosszul! Vásárlás előtt ajánlom, hogy látogass meg több amatőrt, és nézzél bele a műszerükbe, figyeld meg, hogy hogyan használják, és kérdezzed ki alaposan őket a tapasztalataikról, hogy mi a gyengéje, és erőssége a szerkezetüknek! Használt távcsövet meg csak megbízható szakember véleményezése után vásárolj! Vannak sokan, de ők általában nem akarnak eladni semmit, és venni is csak ritkán, általában újat szoktak, megbízható márkás helyen, és nehezen vehetők rá erre a feladatra. Általában van műszerük, vagy megfelelő műhelyük, szerszámuk, saját maguk hosszú időn át sokat tapasztaltak, építettek ezt-azt, tanultak, és többségük tapasztalt, öreg motoros a szakmában.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
crisboy
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.11.20. 08:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: crisboy » 2011.11.20. 08:08

Sziasztok.

Távcsövet vennék, és elég sok cikket elolvastam, de a mechanikákról nem igen találtam semmit. Távcsőben egy 200/1000 Newtonban gondolkodom, de milyen mechanikával? Nem akarom hurcolni, csak itthon szeretnék vele "dolgozni".
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”