Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2019.04.20. 17:53

Kedves Csillagváros lakók, új vagyok itt, meg amúgy is a távcsőtémában újonc, de kérdeznék valamit, és bocs, hogy húsvétkor zavarok, de most lett időm írni:) Nemrég óta van egy SW 90/900-asom, éppenséggel elkezdtem használgatni (asztronómiában nem vagyok egészen tudatlan, de a technikai dolgokat illetően - távcső - nagyon kezdő), megvolt a Jupiter (hajnali 4kor, majdnem világosban szebben hozta ki a felhősávokat, mint tök sötétben, két órával korábban, akkor csak egy sárga izzás volt a bolygó, de majd a szűrők segítenek), Szaturnusz, Mars (most nagyon pici ugye, kár, hogy nem tavaly vettem meg a tubust:), szóval, kérdés, a bolygók mellett mennyire érdemes erőltetni ezzel a tubussal a mélyeget? Tegnap, csak úgy barangoltam az Ökörhajcsárban - telihold volt, nem éppen ideális - és találtam egy "foltot" az Arcturus fölött, pici, sötét folt volt, szinte egy árnyékocska az okulár peremén, nem tudom, csillaghalmaz-e (M3?), de azoknak nem "csaillagszerűnek" kellene lenniük, valamennyire fényesnek? Ez fekete volt, sötétebb, mint a háttér. Szóval bocs, ha butaságot kérdezek, de érdemes-e próbálkoznom ezzel a távcsővel mélyegezni, persze, Hold nélküli éjszakán ideálisabb:), vagy ez nem az ő műfaja? Ha igen, tippek, tanácsok? (10 és 25mm E-Plössl okulárom van, meg egy 2x Barrlowom.) Köszi a választ!
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.04.20. 18:45

stephanus írta:
2019.04.20. 17:53
Kedves Csillagváros lakók, új vagyok itt, meg amúgy is a távcsőtémában újonc, de kérdeznék valamit, és bocs, hogy húsvétkor zavarok, de most lett időm írni:) Nemrég óta van egy SW 90/900-asom, éppenséggel elkezdtem használgatni (asztronómiában nem vagyok egészen tudatlan, de a technikai dolgokat illetően - távcső - nagyon kezdő), megvolt a Jupiter (hajnali 4kor, majdnem világosban szebben hozta ki a felhősávokat, mint tök sötétben, két órával korábban, akkor csak egy sárga izzás volt a bolygó, de majd a szűrők segítenek), Szaturnusz, Mars (most nagyon pici ugye, kár, hogy nem tavaly vettem meg a tubust:), szóval, kérdés, a bolygók mellett mennyire érdemes erőltetni ezzel a tubussal a mélyeget? Tegnap, csak úgy barangoltam az Ökörhajcsárban - telihold volt, nem éppen ideális - és találtam egy "foltot" az Arcturus fölött, pici, sötét folt volt, szinte egy árnyékocska az okulár peremén, nem tudom, csillaghalmaz-e (M3?), de azoknak nem "csaillagszerűnek" kellene lenniük, valamennyire fényesnek? Ez fekete volt, sötétebb, mint a háttér. Szóval bocs, ha butaságot kérdezek, de érdemes-e próbálkoznom ezzel a távcsővel mélyegezni, persze, Hold nélküli éjszakán ideálisabb:), vagy ez nem az ő műfaja? Ha igen, tippek, tanácsok? (10 és 25mm E-Plössl okulárom van, meg egy 2x Barrlowom.) Köszi a választ!
Hh zavarsz? :-) Az M3-nak fehér foltnak kell lennie ebben a tavcsoben.
Lehet vele melyegezni, csak kevesebb célpont van,mint nagyobb átmérővel ill. kevésbé látványosak az ojektumok. Sötét ég kell elsősorban a mélyéghez.
Nyílt halmazokra mondjuk jó a 90/900, a fényesebb galaxisok halvány világos foltok. Planetáris ködöt is lehet vele látni. A gömbhalmaz is inkább fehér folt. Ja és persze az Orion köd... :-)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.04.20. 19:13

Helló! Miért zavarnál? :) Csatlakozom kazihoz, a távcsöveddel elég sok és látványos nyílthalmaz és kettőcsillag felkereshető eredménnyel! Kellhet egy katalógus, amiben nem csak az ismertebb Messierek vannak felsorolva, hanem egyéb, meglepően látványos példányok is. Galaxisokkal is érdemes lehet próbálkozni.

http://www.deepskywatch.com/deepsky-atlas.html
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Csillagos Pisti 2019.04.20. 19:22-kor.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.04.20. 19:21

stephanus írta:
2019.04.20. 17:53
Kedves Csillagváros lakók..... Tegnap, csak úgy barangoltam az Ökörhajcsárban - telihold volt, nem éppen ideális - és találtam egy "foltot" az Arcturus fölött, pici, sötét folt volt, szinte egy árnyékocska az okulár peremén, nem tudom, csillaghalmaz-e (M3?), de azoknak nem "csaillagszerűnek" kellene lenniük, valamennyire fényesnek?

Léteznek ilyen sötét porködök amiket lehet vizuálisan is észlelni, de ez amit említesz, nem valószínű hogy mélyég objektum volt. Sokkalta valami nagyobb szennyeződés az okulárban.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
madg
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2010.06.11. 22:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: madg » 2019.04.20. 19:40

stephanus írta:
2019.04.20. 17:53
szóval, kérdés, a bolygók mellett mennyire érdemes erőltetni ezzel a tubussal a mélyeget? Tegnap, csak úgy barangoltam az Ökörhajcsárban - telihold volt, nem éppen ideális - és találtam egy "foltot" az Arcturus fölött, pici, sötét folt volt, szinte egy árnyékocska az okulár peremén, nem tudom, csillaghalmaz-e (M3?), de azoknak nem "csaillagszerűnek" kellene lenniük, valamennyire fényesnek? Ez fekete volt, sötétebb, mint a háttér. Szóval bocs, ha butaságot kérdezek, de érdemes-e próbálkoznom ezzel a távcsővel mélyegezni, persze, Hold nélküli éjszakán ideálisabb:), vagy ez nem az ő műfaja? Ha igen, tippek, tanácsok? (10 és 25mm E-Plössl okulárom van, meg egy 2x Barrlowom.) Köszi a választ!
Szia!

Ez a távcső is, mint majd mindegyik, alkalmas mélyég megfigyeésre. Természetesen minél sötétebb az ég, annál több halvány objektum "érhető" el. A telihold kifejezetten a mélyég "ellensége", a Hold fénye leradírozza a halvány objektumokat. A csillaghalmazoknak több fajtája van, a nyílt- és gömbhalmazok, galaxisok. A nyílthalmazokat érdemes a legkisebb nagyításon vizsgálni, (most talán az M44 a leglátványosabb), ezek több-kevesebb csillagból álló "sűrűsödések". A gömbhalmazok ekkora távcsővel leginkább egy fényes hógolyóra emlékeztetnek, a körülményektől függően esetleg "grízes", itt-ott előbukkanó csillagokkal. A galaxisok 90-es átmérővel leginkább egy fehér pacára emlékeztetnek, de érdemes például felkeresni az M81, M82 galaxist a Nagy Medvében, látványos páros! Ezenkívül még a fényesebb planetáris ködök is szép célpont, pl. M57 a Lantban.
(Az okulár peremén lévő "árnyékocska" érzésem szerint inkább valamiféle optikai hiba, mint valós objektum, ilyenkor a távcsövet mozgatva a látómező közepére érdemes állítani az objektumot, esetleg más nagyítással, okulárral is vizsgálni).
Mélyég vizsgálatakor alapvető még az elfordított látás elsajátítása. Ilyenkor a látómező közepére állított célpontot nem "telibe" nézzük, hanem egy kicsit "mellé nézünk", így a szemünk sokkal érzékenyebb részét használjuk.
Érdemes használni a célpontok kereséshez szoftvereket, pl. a https://www.ap-i.net/skychart/hu/start-ot. Itt elég részletes információk vannak az adott időpontban elérhető mélyegekről, (pl. felületi fényesség, méret, delelés időpontja) ami alapján tervezhető és megkereshetőek az objektumok. Érdemes elsőként talán a fényesebb, elérhető Messier objektumokat végigészlelni, ez mindenképp jó gyakorlat (és szép élmény).
Üveggörbítő tanonc
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2019.04.20. 20:27

Sziasztok, köszönöm a gyors válaszokat, és az ötleteket! Már alig várom, hogy fogyjon a Hold, és felszabaduljon az ég! A fekete pöttyről: nem szennyeződés volt, középre állítottam, ott maradt, vagyis hamarosan kisétált a látómezőből, újráztam, betettem a 90x-est, de akkor már nagyon szétfolyó lett. Sajnos egyelőre csak egy AZ3-R mechanikám van, fotózni nem tudok, de már érik bennem a jobb mechanika és egy asztrokamera utáni vágy... csak a család egyelőre meg ne tudja! :? Ja, és köszönöm a célkereső szoftvertippeket! A múltkor letöltöttem a Stelláriumot, ha ismeritek, de kipróbálom az említetteket is!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.04.21. 10:24

Arra, hogy mit érdemes felkeresni a 90-es távcsővel, a Kisatlasz a legjobb. Pont egy 90-es refraktort használtam az összeállításához. A katalógusok rengeteget "csalnak" a vizuális látványhoz képest.
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2019.04.21. 12:33

Vizi Péter írta:
2019.04.21. 10:24
Arra, hogy mit érdemes felkeresni a 90-es távcsővel, a Kisatlasz a legjobb. Pont egy 90-es refraktort használtam az összeállításához. A katalógusok rengeteget "csalnak" a vizuális látványhoz képest.
Kedves Péter, megvan a Csillagatlaszod, használom is, köszönet érte! Amúgy baromi nagy munka lehetett az összeállítása, gratula hozzá!
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2019.04.21. 12:40

madg írta:
2019.04.20. 19:40
stephanus írta:
2019.04.20. 17:53
szóval, kérdés, a bolygók mellett mennyire érdemes erőltetni ezzel a tubussal a mélyeget? Tegnap, csak úgy barangoltam az Ökörhajcsárban - telihold volt, nem éppen ideális - és találtam egy "foltot" az Arcturus fölött, pici, sötét folt volt, szinte egy árnyékocska az okulár peremén, nem tudom, csillaghalmaz-e (M3?), de azoknak nem "csaillagszerűnek" kellene lenniük, valamennyire fényesnek? Ez fekete volt, sötétebb, mint a háttér. Szóval bocs, ha butaságot kérdezek, de érdemes-e próbálkoznom ezzel a távcsővel mélyegezni, persze, Hold nélküli éjszakán ideálisabb:), vagy ez nem az ő műfaja? Ha igen, tippek, tanácsok? (10 és 25mm E-Plössl okulárom van, meg egy 2x Barrlowom.) Köszi a választ!
Szia!

Ez a távcső is, mint majd mindegyik, alkalmas mélyég megfigyeésre. Természetesen minél sötétebb az ég, annál több halvány objektum "érhető" el. A telihold kifejezetten a mélyég "ellensége", a Hold fénye leradírozza a halvány objektumokat. A csillaghalmazoknak több fajtája van, a nyílt- és gömbhalmazok, galaxisok. A nyílthalmazokat érdemes a legkisebb nagyításon vizsgálni, (most talán az M44 a leglátványosabb), ezek több-kevesebb csillagból álló "sűrűsödések". A gömbhalmazok ekkora távcsővel leginkább egy fényes hógolyóra emlékeztetnek, a körülményektől függően esetleg "grízes", itt-ott előbukkanó csillagokkal. A galaxisok 90-es átmérővel leginkább egy fehér pacára emlékeztetnek, de érdemes például felkeresni az M81, M82 galaxist a Nagy Medvében, látványos páros! Ezenkívül még a fényesebb planetáris ködök is szép célpont, pl. M57 a Lantban.
(Az okulár peremén lévő "árnyékocska" érzésem szerint inkább valamiféle optikai hiba, mint valós objektum, ilyenkor a távcsövet mozgatva a látómező közepére érdemes állítani az objektumot, esetleg más nagyítással, okulárral is vizsgálni).
Mélyég vizsgálatakor alapvető még az elfordított látás elsajátítása. Ilyenkor a látómező közepére állított célpontot nem "telibe" nézzük, hanem egy kicsit "mellé nézünk", így a szemünk sokkal érzékenyebb részét használjuk.
Érdemes használni a célpontok kereséshez szoftvereket, pl. a https://www.ap-i.net/skychart/hu/start-ot. Itt elég részletes információk vannak az adott időpontban elérhető mélyegekről, (pl. felületi fényesség, méret, delelés időpontja) ami alapján tervezhető és megkereshetőek az objektumok. Érdemes elsőként talán a fényesebb, elérhető Messier objektumokat végigészlelni, ez mindenképp jó gyakorlat (és szép élmény).
Köszönöm a tippeket, tegnap meglett az M81 és az M82 is, mindkettő belefért a legkisebb nagyítás látómezejébe, szépen egymás fölött, apró, szürke foltocskák! Lám, még az azimutális mechanika is használható valamire ;) igaz, egy óráig pásztáztam vele a területet. És a Szekeresben egy nyílt halmaz is! (Nézzétek el nekem a dicsekedést, nektek ez már nyilván nem olyan élmény, mint nekem, aki alig két hete használom a távcsövet :roll:
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.04.21. 13:15

Két hét után ez nagyon is szép eredmény!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”