Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.04.26. 15:22

cbo írta:
2020.04.26. 14:56
Lovász András írta:
2020.04.26. 13:47
Vizi Péter írta:
2020.04.25. 10:51
A SW tükrösökből általában van akkora raktárkészlet, hogy lehet belőle válogatni.
A "válogatnak neked valami jobbat" -tól azért ne forduljon fel senki gyomra, mert arra gondoljon, a bolti ár a tömegtermék ára. Ha rossz, kicserélik. A bolt is hozott anyagból dolgozik.
'17-ben 1 darabbal készültek a karácsonyra a 254-esből; az érdeklődéstől a vásárlásig cidriztem, hogy el ne vigyék. Kérésre sem bontották ki annak ellenőrzésére, hogy legalább az alkatrészek megvannak-e. Szóval "válogattak nekem valami jobbat". :mrgreen:
A többit már tudjátok...
Érdemes érdeklődni Ankalimonnál (Tamás), mert ő jobban csinálta, mint én.
Akkor utazz ki a nemetekhez egy nagy kereskedohoz es nezd meg mi lesz a valasza erre a “valasztott optika” dologra.

Őszintén kíváncsi lennék az ottani kereskedő reagálására.
Az mégis egy sokkal nagyobb piac, mint a miénk.
Gondolom a raktárkészletük se ekkora.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.26. 17:01

D.Laci írta:
2020.04.26. 15:22
Őszintén kíváncsi lennék az ottani kereskedő reagálására.
Én konkrétan a Bresser-ét tudom (a többiról viszont fogalmam sincs), mert régebben kérdeztem, és mondta az egyik ottani kapcsolatom.
Szó szerint így hangzott: "mi már belefáradtunk a kínai cuccok válogatásába és javítgatásában, ezért mindent eladunk, és ha panasz van, szó nélkül cserélünk."

Védhető és érthető, működő logika, még ha nem is ez az ideális; de az ideális viszont nem működik, mert a kínai gondolkodás más, mint az európai... :mrgreen:
Pl. ki voltak akadva a kínai partnerek, amikor a Bresser (ez még a kapcsolatuk kezdetén volt, jócskán az előző évezredben) egy egész szállítmány binoklit visszaküldött nekik, mert rozsdás csavarokkal érkezett meg. (Ezt a sztorit maga a kínai tulaj mesélte - nevetve a saját önkritikáján - a 60 éves cég-alapítási ünnepségen, saját fülemmel hallottam.)
Ma már azért ennyire nem igénytelenek, de a régi "németes" mentalitástól még ma is fényévekre vannak. :(


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.26. 17:59

Vizi Péter írta:
2020.04.26. 15:18
cbo: hogy most mit mondanak, azt nem tudom, de azt igen, hogy 2007 táján mit mondtak. Rám sózták volna a papíron prémium optikát... Akkor vettem a távcsövem a TS-en keresztül. Szánthó Lajosnak köszönhetem, hogy nem vett át tőlük akármit...
Hát éppen ez az Péter!
A németek tuti nem foglalkoznak szerintem ilyennel és abban se vagyok biztos, hogy cserélnek bármit is - az elállási idő után - ha azt csupán Te állítod, hogy nem jó.
Nekem volt meccsem velük jó párszor, csak akkor hátráltak meg ha sarokba szorultak!

És pont itt jön be a másik kérdés: divat lett itt fikázni a magyar távcsőboltost, kereskedőt, mert le merte írni a pestises jelzőt, hogy "választott optika" és valakinek ez nem jött be vagy mi volt már nem emlékszem.
Kicsit vegyünk már vissza szerintem (nem Te Péter).

A másik meg a "régi németes mentalitás"... hagyjuk már ezt, ilyen sose volt ezt csak magukról hirdetik. Tisztán csak a profitmaximalizálásra mentek régen is és ma is. Ismerem a csillagászati kereskedő cégeiket jól vagy 20 éve.
Csak a kisszériában készülő cuccokat tudják ott is és mindenütt jól összerakni.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.04.26. 19:44

Attila írta:
2020.04.26. 17:01

Én konkrétan a Bresser-ét tudom (a többiról viszont fogalmam sincs), mert régebben kérdeztem, és mondta az egyik ottani kapcsolatom.
Szó szerint így hangzott: "mi már belefáradtunk a kínai cuccok válogatásába és javítgatásában, ezért mindent eladunk, és ha panasz van, szó nélkül cserélünk."
Ez így teljesen korrekt, ha így működik.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.04.26. 20:42

Köszönöm, hogy elmondtátok a tapasztalataitokat és értesüléseiteket, a német kereskedőkkel kapcsolatban.
Akkor azt kell hogy mondjuk, hogy a mieink sokkal rugalmasabbak és korrektebbek náluk.
Ez érdekes, mivel az ő vásárlóközönségük odahaza anyagilag jobban van eleresztve és az ember azt gondolná, hogy ezáltal szőrszálhasogatóbb is.
Vagy csak a külföldiekkel ilyenek?

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.04.28. 18:39

D.Laci írta:
2020.04.24. 20:27
kazi írta:
2020.04.24. 12:24
Vizi Péter írta:
2020.04.24. 11:55
Ha mélyég, akkor egyértelműen az átmérő számít, azaz 254/1200 a jobb választás. Nem hinném, hogy optikailag rizikósabb a 200/1200-asnál, de szerintem ha megbeszéled a bolttal, válogatnak neked valami jobbat. Jól korrigált okulár kell hozzá és akkor a kómahiba sem érdekes. Az ES82fokos sorozat tudni fogja azt, amit ebben a kukkerben tudnia kell.
Autó hátsó ülésén keresztben elférnek ezek az 1200-esek, ott beszíjazva simán szállíthatók.
Ettől a "válogatnak neked valami jobbat"-tól mindig kinyílik a bicska a zsebemben. :evil:

Szerintem kazi-nak igaza van, nekem is felfordul tőle a gyomrom, de hát ahányan vagyunk annyi féle vélekedés.
Szerintetek a jenleg nálunk működő kereskadőknek mekkora raktári készletük van?
Főként egy minőségibb (drágább) portékából, mert szerintem 1db, vagy azt is csak akkor hozzák be, ha már befutott rendelésük van. (Előleg.)
Na ebből válogasd a jobban sikerült példányt!
Biztosan nem állok messze a valóságtól., nézd meg az elérhetőségi készlet bejegyzést.
Most nem az SW Plössl okulárról, vagy a B
CO okulárokról beszélek, hanem pl. : Nagler Zoom, vagy TV Plössl okulárról 2-4 hét a beszerzése.
Azt ne higgyétek, hogy a drágább ( minőségibb) távcsövek hegyekben állnak.
Azért ezen érdemes elgondolkodni a "válogatnak majd egy jobbat" kijelentés kapcsán.
Szerintem.

D.Laci
Amikor a mostani választott optikájú 250/1200-asra vártam, akkor eléggé elhúzódott a vásárlás, mert a beérkező új darabokból mindig olyan gyorsan elvittek egy csomót, hogy sok héten keresztül nem volt a boltban elég ideig olyan mennyiségű távcső, hogy tényleg lehessen válogatni. (Mondjuk meg is lepődtem, hogy ilyen jól fogynak az ilyen méretű távcsövek...)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.04.28. 18:47

kazi írta:
2020.04.24. 12:24
Ettől a "válogatnak neked valami jobbat"-tól mindig kinyílik a bicska a zsebemben. :evil:
Hát, nem tudom - nekem ez nem jelent igazán gondot:
Szerintem a választott optika nem azt jelenti, hogy egy 150 km/h végsebességgel hirdetett autónál a válogatásnál elviszik a jókat, és csak olyanok maradnak, amik 120-nál nem mennek többel (vagy csak a kukacos almák). A távcsöveknél a gyártó és a kereskedő garantál egy minimális minőséget: a Skywatcher newtonok esetén ez a diffrakció-határolt szint (L/4), és a távcsövek árát is ennek megfelelően alakítja ki. Ha bemész a boltba és veszel egy ilyent, akkor elvárhatod, hogy legalább ilyen minőségű távcsövet kapj minden esetben. Ha nem ilyen, akkor ki fogják cserélni - vagy önként, vagy a fogyasztóvédelem közreműködésével.
A választott optika azt a jelenséget használja ki, hogy a kínai gyártásban nagy a szórás a minőségben mind pozitív, mind negatív irányban: a diffrakció határoltnál rosszabb tükrök többsége kiesik a minőségbiztosításon, viszont a jobbak bent maradnak, és emiatt a tubusok között 10-20 %-nyi arányban a hivatalosnál sokkal jobb minőségűek (L/8, L/10) is vannak - és véletlenszerűen lehet, hogy éppen egy ilyen jut, de persze valószínűbb, hogy egy átlagos, éppen megfelelő darabot kapsz. Ha választott optikát kérsz, akkor annyi történik, hogy ezek közül kapsz egyet. Egy 250/1200-es Skywatcher távcsőtől 170 ezer Ft-ért szerintem alapból ne várj L/10-es minőséget. Ha mégis ilyent kapsz, akkor vagy örülj a szerencsédnek, vagy fizess 20% felárat a válogatásért (és még mindig messze ár alatt jutottál ilyen minőséghez...)

Vagyis ha autókról beszélnénk: tételezzük fel, hogy valami miatt a Ford Focus 1 literes 125 lóerős EcoBoost modelljei közül minden ötödikbe a gyári munkszervezés problémái miatt vagy 1,5 literes, 185 LE, vagy 0,8 Literes 100 LE motorokat tennének - de ez kívülről nem látszana. Mondjuk a 100 lóerős modelleket kiszűrné a minőségbiztosítás, és azokban kicserélnék a motorokat a megfelelőre, de a 185 lóerősek átmennének a teszten, és azok változatlanul kerülnének piacra. Az ár a 125 lóerőshöz lenne meghatározva, de minden 10. tulaj meglepve tapasztalná, hogy a vártnál sokkal jobban megy az autó... Egy élelmes (magyar) kereskedő meg kihasználhatná, hogy a jobb változatért a népek kicsit többet is hajlandók fizetni, és rávenné a szervízt, hogy válogassa ki az erősebb példányokat, hogy azokat adhassa kicsit drágábban.
Nem mondom, hogy ez szép dolog. Jobb lenne, ha ugyanazért az árért mindenki egységesen mondjuk 135 lóerős autót kapna, de tulajdonképpen igazából az sem jár rosszul, aki a 125 lóerős alapmodellt kapja, hiszen ez volt a várt, papír szerinti teljesítmény - legfeljebb felár fizetése nélkül több szerencsére van szüksége, hogy az extra modellek egyikét fogja ki. (Amiről persze jó eséllyel nem is tud.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.04.28. 19:10

Jól értem Tamás, Te akkor felárat fizettél a válogatásért?
Ezt valamilyen tanúsítvány rögzíti is, ami számonkérhető?
Valahol az rögzítve van, hogy legalább milyen minőséggel kell hogy rendelkezzenek a távcsövek a meghirdetett árért?
Mert én még nem találkoztam ilyen deklarációval.

D.Laci
ui.: Ezzel nem biztos hogy helyrekerült a lelki békém. ;)
Tudom, többen gondolják... és ki nem sz@rja le.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2020.04.28. 19:21-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.04.28. 19:21

Én anno több, mint 1 évet vártam a választott optikámra a németektől...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.04.28. 19:23

Na most akkor mégis ilyen korrektek a németek, vagy mi a helyzet?

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”