Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: meunier » 2012.03.25. 18:44

therussian írta:
meunier írta:Én refraktorpárti vagyok, de egy newton sem rossz ám. Sőt, ár/érték arányban verhetetlenek. A tükör elmozdulása stb. szerintem túl van misztifikálva egy kicsit. Egy jó newton semmivel sem kevesebb egy refraktornál. Én a helyedben nem csak az egyik, vagy csak a másik mellett döntenék. Mivel jó vidéki éggel rendelkezel, érdemes elgondolkodni egy dobson szerelésű newtonban. Sötét, vidéki ég a mélyég hazája. Szerintem nézegesd a távcsőboltok apróit és ha van egy 15-20cm-es dobson reális áron, én most azt venném meg és levadásznám vele az összes mélyeget.

Ha fotózni akarsz, az elég komoly követelményeket támaszt a mechanikát illetően. Az pedig nincs meg 40-50E pénzből. Majdnem ennek a 10x az, amiből egy közepes asztrofotós felszerelést vásárolhatsz magadnak (távcső, mechanika, vezetés, kómakorrektor vagy flattener stb.)


Szia,
Dobson szerelésű Newton-ra tudsz konkrét terméktípus példát mondani ebben az árkategóriában? Használtat nem szeretnék venni.....

Fotózáshoz akkor is kell nagy beruházás, ha nem szeretnék több órás expót csak rövideket? Rá tudom ezekre a felsorolt teleszkópokra akasztani a fényképezőgépemet?

Ma a MediaMarktba betérve pont volt két távcső (Celestron) egy Powerseeker lencsés (ez nagyon gagyinak nézett ki...) meg egy Astromaster 130eq... nah ez pedig óriási volt! Tudom, hogy nem a külső számít, de így elsőre bizalomgerjesztőnek tünt. Sőt, az ára meg 40 ezer volt (máshol majd egy huszassal drágább...)!!! Persze kiállított darab volt... Tehát egyrészt baromira tetszett így elsőre, másrészt meg nem tudom, hogy elsőre szabad-e ekkora batár távcsövet venni... Talán hamarabb rászánja az ember magát egy kisebb lencsésre, hogy elővegye, lesétáljon vele a kertvégébe, használja, elrakja stb...


http://www.makszutov.hu/bazar/hirdetes/1327865170 - Tessék. Ne riasszon el, hogy használt. Ezek az eszközök nem zoknik. Az amatőrcsillagászok nagy többsége, pedig vigyázni szokott ezekre a műszerekre. Vannak azért elrettentő példák is, de semmi gond, ha ismerős amatőrrel mentek megnézni a cuccot. :-)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.03.25. 18:57

SzarkaLevente írta:Még egy megjegyzés: Astromasterekre nem megy rá az olcsó foglalatos fólia. Tehát magadnak kell elkészíteni a foglalatot. Ezen túlmenően óragépból is csak az egyszerűbb fajta kompatibilis vele.


És az miért baj számomra? Mit vesztek vele?
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.03.25. 19:01

[/quote]

Tudsz valami "képletet" arra, hogy adott távcsőhöz mekkora okulárok lennének az ideálisak?[/quote]
Egy 10 cm-es távcső kb 50x-es (!!!) nagyításon minden részletet megmutat amit fel tud bontani. Ennél nagyobb nagyítás esetén nem lesz több részlet a képben, csak a meglevők lesznek nagyobbak. Innen már elég szubjektiv kinek mi az optimális, ez függ az optika minőségétől, légkörtől a mechanikától ill. az észlelőtől. Egy ilyen olcsó távcső esetén én az átmérő mm-ben másfél-kétszeresét szoktam javasolni, lefele kerekitve. Tehát egy 70 mm-es lencse esetén 120-140x-es, 130 mm-es newton esetén 150-200x-os nagyítás a maximum, ami javasolható. Az ehhez szükséges okulárt könnyen ki tudod számolni.

A barlow lencse megtöbbszörözi a távcső fókuszát.[/quote]

Tehát ha jól értelmezem akkor az említett Celestronoknak a nagyítása pont ideális, vagy kisebb (ami jobb mintha túl nagy lenne..., nem? :)

Ezek az Astromaster 70eq és 90eq távcsövek "mély ég" távcsövek, vagy csak a newtonok azok?

A Newton típusú tetszett meg először (Konkrétan a Powerseeker 127EQ...) de a méretét ma meglátva kicsit megijedtem, hogy mennyire "praktikus" ezt pakolgatni... Mennyit vesztek ha egy Astromaster 70EQ-t választok pl egy ilyen Powerseeker 127 vagy Astromaster 130 helyett? Vagy mit nyerek? Szebb képminsőég?
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.03.25. 19:02

[/quote]

http://www.makszutov.hu/bazar/hirdetes/1327865170 - Tessék. Ne riasszon el, hogy használt. Ezek az eszközök nem zoknik. Az amatőrcsillagászok nagy többsége, pedig vigyázni szokott ezekre a műszerekre. Vannak azért elrettentő példák is, de semmi gond, ha ismerős amatőrrel mentek megnézni a cuccot. :-)[/quote]

Értem én, de előnyben részesíteném az újat... :)
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.03.25. 19:43

Russian!

írtam neked.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.03.26. 07:42

Találtam egy ilyen Stellarium nevezetű programot.Ez kezdeti tájékozódásnak megfelelő lehet, nem?

Tegnap este egy 8x42-es távcsővel nézelődtem az égen. A Hold remekül látszott, de a csillagok esetén a kézremegés miatt nem volt annyira jó... Tehát a binokulár opció kilőve...
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.03.26. 09:44

therussian írta:Találtam egy ilyen Stellarium nevezetű programot.Ez kezdeti tájékozódásnak megfelelő lehet, nem?

Tegnap este egy 8x42-es távcsővel nézelődtem az égen. A Hold remekül látszott, de a csillagok esetén a kézremegés miatt nem volt annyira jó... Tehát a binokulár opció kilőve...


Maximálisan jó tájékozódni. Van több más progi is, de azokat kicsit nehézkesebb kezelni.

A második dologra meg ott az állvány.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.03.26. 10:36

Stefi írta:
therussian írta:Találtam egy ilyen Stellarium nevezetű programot.Ez kezdeti tájékozódásnak megfelelő lehet, nem?

Tegnap este egy 8x42-es távcsővel nézelődtem az égen. A Hold remekül látszott, de a csillagok esetén a kézremegés miatt nem volt annyira jó... Tehát a binokulár opció kilőve...


Maximálisan jó tájékozódni. Van több más progi is, de azokat kicsit nehézkesebb kezelni.

A második dologra meg ott az állvány.


Ja, csak a 8x42-es távcső nagyítása nem az igazi, így minimum kellene venni egy nagyobb binokulárt, ahhoz emg állvány, és akkor ott vagyok hogy ennyiért már leemelhetnék a polcról egy Celestron vagy Sky Watcher refraktort.... A reflektorral így előzetesen a bajom a mérete (ugyanez tetszik is benne, hogy olyan batár nagy férfias... :) ), hogy azt pakolgatni, tárolni, kivinni kertvégébe stb...

Igazából megvan az a pár kiszemelt modell ami adott árba még jó lenne, de azon hezitálok (mint oly sokan...) hogy reflektor vagy refraktor...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.03.26. 12:11

therussian írta:Ezek az Astromaster 70eq és 90eq távcsövek "mély ég" távcsövek, vagy csak a newtonok azok?

A Newton típusú tetszett meg először (Konkrétan a Powerseeker 127EQ...) de a méretét ma meglátva kicsit megijedtem, hogy mennyire "praktikus" ezt pakolgatni... Mennyit vesztek ha egy Astromaster 70EQ-t választok pl egy ilyen Powerseeker 127 vagy Astromaster 130 helyett? Vagy mit nyerek? Szebb képminsőég?

A mély-ég objektumok túlnyomó többségéhez minél nagyobb távcső átmérő kell. Kevés darab van amihez inkább nagyon kis nagyítás de nagyon nagy látómező ajánlott, ezek tipikusan binokuláris objektumok.

A 130-as newtonnak kb 3x nagyobb a fénygyűjtő képessége, mint a 70-es refraktornak. Bár utóbbi kissé szebb képet ad, pláne ha a newton nem parabola-, hanem gömbtükrös.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.03.26. 12:33

SzarkaLevente írta:
therussian írta:Ezek az Astromaster 70eq és 90eq távcsövek "mély ég" távcsövek, vagy csak a newtonok azok?

A Newton típusú tetszett meg először (Konkrétan a Powerseeker 127EQ...) de a méretét ma meglátva kicsit megijedtem, hogy mennyire "praktikus" ezt pakolgatni... Mennyit vesztek ha egy Astromaster 70EQ-t választok pl egy ilyen Powerseeker 127 vagy Astromaster 130 helyett? Vagy mit nyerek? Szebb képminsőég?

A mély-ég objektumok túlnyomó többségéhez minél nagyobb távcső átmérő kell. Kevés darab van amihez inkább nagyon kis nagyítás de nagyon nagy látómező ajánlott, ezek tipikusan binokuláris objektumok.

A 130-as newtonnak kb 3x nagyobb a fénygyűjtő képessége, mint a 70-es refraktornak. Bár utóbbi kissé szebb képet ad, pláne ha a newton nem parabola-, hanem gömbtükrös.


Hm... Itt ahogy kiveszem mindenki a Newton féle távcső felé próbálgatna terelgetni. Azt hogy ezeknek mi az előnyük azt már látom, de mi a hátrányuk? Kezelésre macerásabb, nezebb mozgatni stb?

A héten meg szeretném megvenni a távcsövet, így mondjatok nekem konkrét modelt az alábbi celestronokból:

Powerseeker 127EQ 127mm/1000mm 41ezer
20mm/50x
4mm/250x

Astromaster 114EQ 114mm/1000mm 43ezer
20mm/50x
10mm/100x

Astromaster 130EQ 130mm/650mm 57 ezer (ez már enyhén lélektani határ felett van...)
20mm/33x
10mm/65x

A 127EQ volt a legelsőnek szimpatikus, aztán utánaolvasások után jöttek szóba az Astromasterek. Ezeknek jobbnak tünik az állványa... Tegnap láttam a 130EQ-t kiálítva, de az batár nagy volt. Több helyen olvastam, hogy olyat kell venni amit az ember használni is fog, tehát hiába veszem meg a legnagyobbat, hogyha bent eszi a fene a sufniban mert nincs kedvem kicipelni, meg macerás...

A 114EQ-t javasoljátok? Az Astromastereknél mondjék, hogy ez a keresőtávcső ami rajtuk van nem igazán jó, azt le lehet cserélni egy egyszerű keresőre? Érdemes? Ha igen akkor milyenre és mennyibe kerülne?

Köszi
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”