Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.03.03. 10:16

Azért még figyelj oda még pár szempontra, amit nem említettem. Milyen eged van? Azaz fényszennyezett városi, vagy sötét falusi? Előbbi esetben csak akkor látsz sokat, ha messzire kitelepülsz a fényszennyező városból! Tudod cipelni ezt a szerkezetet? Vagy vidéken laksz, és elég kitenni a teraszra?
Year írta:Köszi! Ezek szerint ez nem olyan távcső ami végleg kiszolgálna?

Sokáig kiszolgálhat, aztán - pár év múlva - biztos megjön az étvágyad valami másra, pl. ha bolygózni szeretnél, egy akromátra, ha mélyegezni, egy még nagyobb Newtonra, ha fotózni, egy EQ állványra. De ha nincsenek ilyen vágyaid, ez sokáig megfelelhet.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.03.03. 18:56

Egy szellemes megoldás jobb minőségű (6x30, 9x50) keresők felszerelésére azoknak, akiknek távcsövén csak 5x24-es "kereső" van:

https://www.dropbox.com/s/p8ocd89y3tz4u7t/delano-diag-comparo-1-finder-shoe.png
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Year
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2012.04.10. 21:47

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Year » 2014.03.03. 19:05

A város szélén lakom és az udvar/kert is elég sötét szerintem,így cipelni nem nagyon kellene. Láttam ennél jobb távcsövek képeit a bolygókról és ahogy láttam inkább elmosódott pöttyök. Így a mély égre koncentrálnék inkább. Ez a távcső jó lenne arra is vagy erre inkább egy nagyobbat kellene beszereznem?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.03.03. 20:23

Year!
Ezzel a távcsővel boldog leszel, nagyon sokat megmutat az égből, inkább a szemed és a tapasztalatod (illetve ennek kezdeti hiánya ;) ) fog korlátozni, nem a távcső képességei.

Bolygókra kifejezetten jó, majd meglátod a saját szemeddel, hogy nyugodt levegő mellett pl. a Jupiteren rajzolhatatlanul sok részletet is látni lehet vele.

Ha első távcsöved, akkor hidd el, hatalmas élmény lesz vele észlelni. A távcső is olyan dolog, mint sokminden más. Az első szeretjük a legjobban, de gyakran rájövünk, van jobb is :D Ez szerencsére nem mindenkire vonatkozik!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.03.03. 20:34

Én a 76 mm-es csővel csak a sávokat látom a Jupiteren, a fodrokat még sose láttam, de szerintem ezzel nem is fogom, viszont ha a 150 mm-esről beszéltek, azzal már igen előtűnik sokkal több részlet, mert a felbontása eléri bizonyára azt a szintet. Az lenne érdekes ha itt lenne nekem is egy nagyobb, akkor lehetne látni a különbséget, mi is látható egy olyanon.
Year
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2012.04.10. 21:47

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Year » 2014.03.03. 21:17

Rendben! Köszönöm a tanácsokat és a segítséget! Eddig haboztam de akkor tényleg jó választás ez a távcső. A hétvégére van megbeszélve a szemle és a vásárlás is. Persze ég alatt :)
Még annyi kérdésem lenne,hogy ez a távcső fix vagy később fejleszthető-e?

Igazad van amúgy, kezdőként tényleg én magam leszek a legnagyobb korlát e téren :D
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.03.03. 22:40

Fel lehet tenni komoly óragépes állványra, lehet hozzá venni komoly okulárokat.
De az elején ezzel nem érdemes foglalkozni, hanem meg kell tanulni bánni vele és látni benne. Türelem és sok gyakorlás a legjobb műszerfejlesztés.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.03.04. 10:18

később fejleszthető-e

Jelen állapotában, ha van pár megfelelő okulárod hozzá, "kész van". Később gondolkodhatsz azokon, amit Péter írt. De már most ajánlatos atlaszt, könyveket beszerezni.
Year
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2012.04.10. 21:47

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Year » 2014.03.04. 21:14

Köszönöm a tanácsokat nektek! Így ha az időjárás is olyan lenne hétvégén akkor már pár dolgot meg is tudnék nézni :)
Kori 77
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2014.02.28. 10:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kori 77 » 2014.03.09. 18:08

Kedves fórumozók!

Három topicot olvastam végig az elmult 3-4 hónap alatt.
1. Távcsővásárlás kezdőknek.
2. Távcsővásárlás.
3. Binokulárok.
Mindenkinek megköszönöm a sok-sok hasznos hozzászólást, amiknek alapján
kiválasztottam az első két távcsövet amit megvásárolok.
Ez egy 15 x 70 -es binokulár lesz és egy 150/1000 Newton EQ 3 állványon. / f/6,7 /.
Azért választottam ezt a távcsövet, mert ez kb. félúton van a mélyégezés és a bolygózás között.
http://www.csillagaszatitavcso.com/tavc ... x-okularok
Esetleg még szóbajöhet a 150/750 Newton EQ 3 állványon. A 2 inches kihuzat miatt. 104 500 Forint.
http://www.csillagaszatitavcso.com//tav ... 2-menettel

A távcsővásárlás kezdőknek topicban Bezák Tibor január 29-én írt hozzászólását nem nagyon értem :
Szerző: Bezák Tibor (btibor9891) » 2014. január 29., szerda 19:55
[quote][/quote]
Egy kis zavart érzek a hangzatos képletek mögött:
A belátható égterületet csak a távcső fókusza, és az okulár távcső felőli végébe épített látómezőhatároló blende határozza meg. Ennek semmi köze ahhoz, mekkora szemlencsén kell belenézni. Mit jelent ebben a megfogalmazásban, hogy "belefér"?
Az okulár olyan, mint egy adott fókuszú nagyítólencse, amivel nem papírt, hanem annak a helyére a távcsővel vetített képsíkot vizslatjuk. Tűszúrásnyi lyukon keresztül is látnánk ugyanazt a területet, persze a fényhasznosítás egy másik kérdés.

Mi az, hogy : A belátható égterületet csak a távcső fókusza, és az okulár távcső felőli végébe épített látómezőhatároló blende határozza meg? Erről most olvastam első izben, hogy a távcsőben látott
látómezőt a látómezőhatároló blende szabja meg. Miért és hogyan? Mindenütt közel ezt olvastam :

A látómező

Kétféle látómezőt (továbbiakban LM) különböztetünk meg. Az okulár látómezeje adott, és a katalógusadatok közt általában megtalálható. Az okulár tényleges látómezeje általában a megadottnál pár százalékkal kevesebb (erről a témáról bővebben itt olvashat).
A távcső látómezeje pedig azt adja meg, hogy az égből valósan mennyit látunk. Ennek kiszámítása:
LMtávcső=LMokulár:N
ahol N a nagyítás. Egy 50º-os látómezejű Plössl okulárral 100x nagyítás mellett 50:100=0.5 fokot kapunk, azaz a Hold éppen be fogja tölteni a teljes látómezőt.
/ idézet a Távcsövekről kezdőknek - www. teleskope-austria.at/
Kori 77.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”