Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
csadam
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.12.18. 14:05

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csadam » 2017.12.26. 14:34

Attila írta:
csadam írta:... Szeretném a következő távcsövemet vizuális észlelésre használni, és asztrofotózásra is (természetesen megfelelő kiegészítőkkel együtt). Utóbbival még nem foglalkoztam. ...


Ha hosszú expozíciós mélyég-felvételeket is szeretnél készíteni, akkor a mechanika minősége általában még fontosabb, mint a távcsőé...

MDA


Igen, köszönöm, már jól az eszembe véstem a mechanika fontosságát.
Ádám
Bali21
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2017.12.17. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bali21 » 2017.12.26. 20:06

Sziasztok!
Hátha valakit esetleg érdekel.Így sikerült lencsevégre kapnom a 70/500-as skywatcherrel a holdat ma este egy galaxy s7-el kissé felhős ég mellett a hozzá adott barium okulárral 50x-es nagyítással:
http://kepkuldes.com/images/f94432e8610 ... 6343b5.jpg
Egy kis véleményt kérnék azzal kapcsolatban,hogy ha mélyég objektumot szeretnék megnézni városi körülmények között,akkor milyen eséllyel és milyen mélyég szűrőt érdemes vásárolni esetleg,hogy láthatóvá váljon és mekkora nagyítást alkalmazzak?Köszönöm. :)
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2017.12.26. 20:26

Bali21 írta:Egy kis véleményt kérnék azzal kapcsolatban,hogy ha mélyég objektumot szeretnék megnézni városi körülmények között,akkor milyen eséllyel és milyen mélyég szűrőt érdemes vásárolni esetleg,hogy láthatóvá váljon és mekkora nagyítást alkalmazzak?Köszönöm. :)


Gratula az új távcsőhöz és a fotóhoz is! Azt hiszem a most decemberi vagy novemberi Meteorban volt egy cikk a mobiltelefonos asztrofotózásról. Nem túl kimerítő, de kiindulási alapnak jó.

Városi körülmények között inkább csak a legfényesebbeket. Kezdésnek pl. a Messierek nagy része szóba jöhet ha az erkély kilátásába belefér. Annál mondjuk bárhol jobb, Debrecenhez közel van a Hortobágy. Balmazújváros és Tiszacsege között az út mentén van több kilátó, ott szó szerint az egész ország területén található legsötétebb eget találod. Ráadásul a forgalom sem nagy. Onnan csodát láthatsz, de már pár perc sétatávra eltávolodva a tömbtől jobb kilátásod lehet. Érdemes kitelepülni na! :) Ha még nem vettél csillagtérképet, akkor Vízi Péter Kisatlaszát ajánlom illetve a Stellárium nevű planetárium programot. Androidra, PC-re is letölthető. Én abból tanultam meg a csillagképek nagy részét.

Szűrők terén talán CLS vagy UHC szűrő, a legolcsóbb is tökéletes. Illetve Neutrális szűrő vagy szűrőpár ha Holdat is akarsz nézni vele, amit biztos fogsz. Napra értelemszerűen Napszűrő. Mindkét távcsőboltban találsz belőlük.

Nagyításban majd a nálam okosabbak segítenek, de ez általában objektumfüggő.
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.26. 21:12

vgabriel írta:
Bali21 írta:Egy kis véleményt kérnék azzal kapcsolatban,hogy ha mélyég objektumot szeretnék megnézni városi körülmények között,akkor milyen eséllyel és milyen mélyég szűrőt érdemes vásárolni



A 70/500-hoz semmit.
Megeszi az összes fényt ami marad.

Városból nyílthalmazok lesznek esélyesek, és fényesebb ködök.
Pl. M42

Ki kell települni, ha mélyegezni akarsz, nem nagyon lesz más választásod.

De ha akarod, vedd meg az összes mély ég szűrőt.

Ja igen, a nagyítás:
Lemehetsz egészen 15X nagyításig, akkor a kilépő pupilla méreted még mindig csak 4-5 mm lesz. Ezt egy 32mm-es okulárral tudod elérni, amiből egy ilyen: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... her-plossl
bőven megfelelne neked, kicsit szűk a látómező, meg kicsit sz@r, (onnan tudom, hogy nekem is van) de talán a legjobb kompromisszum, 70/500-hoz fog passzolni. Felfelé válogathatsz, de mélyegezni csak kevés lencseszámú okulárt vegyél a kevés fénymennyiség miatt. (kivéve Nagler) Pl. egy Planetary szintén megeszi a fényt, de kényelmes lesz a betekintés. Ezért nem mélyegezünk Planetaryval. :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.12.27. 09:17

Bali21!

Ahogy előttem szóltak: 70mm-es objektívhez semmilyen mélyég-szűrő nem javallott. Minden szűrő elvesz a fényből, amiből itt eleve kevés van.
Mélyegezéshez a legeslegeslegeslegfontosabb a tiszta és sötét ég!!! Ezt semmi - még az átmérő - sem pótolja. Azaz vidd ki a felszerelést egy jó sötét helyre, onnan nézd meg először is az Orion-ködöt, az M35 nyílthalmazt a Geminiben, Az M36-37-38 nyílthalmazokat az Aurigaban, és természetesen az M31 Andromeda-galaxist. Az M1 Rák-köd is legyen célpont.
Mindig a legkisebb nagyítást használd, ami nálad 25x nagyítást ad. Aztán ha megtaláltad az objektumot, válts a nagyobb nagyításra.
A fenti objektumok jó példák arra, milyen objektumtípust hogy mutat a távcsöved. Ebből látni fogod, kábé mire számíthatsz a többinél.
Ha megtalálod valamelyiket, szánj rá legalább 10 percet a tüzetesebb megnézésére, többször is térj vissza ugyanarra az objektumra! Rá fogsz jönni, a rutin hogy többszörözi meg a fejedben a látott kép részletességét, minőségét.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.12.27. 10:58

Nekem ez a kis olcsó SW 70/500 úgy bevált, fejlesztettem. A képen a cső alatt a vele adott-járó dolgok (itt 47 fokos - földi- prizma, reflexióvédő cső, a rászorító gyürü amit az új felszerelés miatt - fókuszváltozás - lecsavartam és a két Ba 25-10mm okular. A cső felett az utólagos bővitmények A: közvetlen nézéshez fókuszadapterek, neked nem fontos- még. B: napfólia foglalatban fedővel - házi készítmény C: napcélzó orvosságosdobozból a csőfedőn ami az alapcsőre készült ha nincs reflexióvédő cső fent. D: hármas okulártárcsa. Rendelt dolog, nagyon rosszat fogtam ki. Ilyesmit személyesen. Nem fontos felszerelés, de kényelmes ha jó. E: 90 fokos prizma (csillagászó), alatta GSO Plössl 32mm (40es is jó), GSO Plössl 6mm. Ezek sokat jelentenek megfigyeléskor, érdemes venni. V.Péter tanácsai megszivlelendők. A Hold vakitani tud, fedőközép lukon nézem ill. közepes neutral szűrőre néha szükségem van.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bali21
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2017.12.17. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bali21 » 2017.12.27. 16:59

Köszönöm szépen a válaszokat.Sokat segítenek egy ilyen teljesen amatőrnek mit én..De pl. a messierek pontos pozíciójához találok leírást esetleg valahol az elhelyezkedésükkel kapcsolatban,mert az égbolt ugye eléggé nagy és innen a földről én mint laikus csak kis apró foltoknak tudom még egyenlőre elképzelni az égbolton,de lehet csak én tévedek...? :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.27. 18:10

Bali21 írta: én mint laikus csak kis apró foltoknak tudom még egyenlőre elképzelni az égbolton,de lehet csak én tévedek...? :)


Üdv!

Nem tévedsz, csak nem jól közelíted meg a témát.
Többféle objektum van, ezek másképpen látszanak a távcsőben.
Van ami kis nagyítással szép, ezek általában a nagy kiterjedésű objektumok, nyílthalmazok,
van amihez viszonylag nagy nagyítás kell hogy egyáltalán észre vedd. (M57)
Szerintem érdemes kezdeni a szabad szemmel is látható objektumokkal és ezeket távcsővel megkeresni, beazonosítani térképről. Ezekhez már tudsz viszonyítani más objektumokat, csillagképeket.
Itt találhatsz sok mindent:
http://web.cs.elte.hu/~ewkiss/astronomy/

Ha még nincs vizipéteratlaszod, akkor se ess pánikba. (de készülj a legrosszabbra) :lol:

Ezek egészen jó lehetőségek:
http://stellarium.org/hu/
http://www.geocities.jp/toshimi_taki/
És találsz mobilalkalmazást is rogyásig, a giroszkóppal még a kezed is oda viszi az ojjektumra. :D
https://play.google.com/store/apps/deta ... eiza&hl=hu
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.12.27. 18:14

Bali21 írta:Köszönöm szépen a válaszokat.Sokat segítenek egy ilyen teljesen amatőrnek mit én..De pl. a messierek pontos pozíciójához találok leírást esetleg valahol az elhelyezkedésükkel kapcsolatban,mert az égbolt ugye eléggé nagy és innen a földről én mint laikus csak kis apró foltoknak tudom még egyenlőre elképzelni az égbolton,de lehet csak én tévedek...? :)


CSILLAGTÉRKÉP!!! Lehetőleg nyomtatott.
Bali21
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2017.12.17. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bali21 » 2017.12.27. 19:20

Ma útba esett a Piac utcán a Szabó Lőrinc könyvesbolt,de nem volt nekik a Péter könyve.Holnap megnézem egy nagyobb boltba,hátha sikerem lesz.Jókat hallottam felőle..Mindenképp beszerzem.Állítólag alap.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”