Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
szilsan
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.07.22. 11:37

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: szilsan » 2016.07.22. 23:16

Koszonom a valaszokat!

A konyveket megnezem, de inkabb az angolokat - innen a magyarokat nehezebb beszerezni (1000 km-re vagyok otthontol es ritkan latogatok haza). Mindenesetre megnezem neten, antikvariumban, hatha.

@D.Laci:
- a tabor jo otlet lenne, ha odahaza elnek - ez van, ez az allapot
- probaltam itt az oldalon keresni valakit, aki a kozelben lakik, de sajnos senkit nem talaltam az orszagban

@Attila:
- koszonom a konyveket, meg is rendelem oket
- belegondolva fenykepezesi lehetoseg elso korben nem fontos, eleg, ha a tavcso bovithto ebbe az iranyba (bar fogalmam sincs, hogy ebben a kozegben van-e ertelme bovithetosegrol beszelni)

A tavcsovet meglatom, utanaolvasok, szamolok, kitalalom. Az se teljesen vilagos, hogy mi a minimum. Mert maga a "cso" keves, de hogy az allvanyok hogyan kompatibilisek stb, mik kellenek hozza, erdemes-e set-et venni stb stb. Eloszor valoszinuleg a fogalmakat kellene tisztaznom, hogy ertsem magat a kiirast is.

Amugy erdekes, hogy neztem otthon a tavcso.hu kezdo kinalatat es az ittenit (http://www.teleskophandel.ch/index.php) - teljesen mast ajanlanak.

Udv,
szilsan
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.07.23. 00:33

szilsan írta:... Amugy erdekes, hogy neztem otthon a tavcso.hu kezdo kinalatat es az ittenit (http://www.teleskophandel.ch/index.php) - teljesen mast ajanlanak. ...


Ne csodálkozz.
Svájcban fizetőképesebb a kereslet, oda normálisabb cuccokat visznek.

Mit gondolsz, miért nem tart Szarka Levente és Szabó Sanyi Takahashi-t, Paramount-ot meg Astro-Physics-et?
Rájuk penészedne... :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2016.07.23. 11:12

Attila írta:Mit gondolsz, miért nem tart Szarka Levente és Szabó Sanyi Takahashi-t, Paramount-ot meg Astro-Physics-et?
Rájuk penészedne... :mrgreen:


Az Astrotech tart :-)

Üdv:
Zsolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.07.23. 12:25

cbo írta:Az Astrotech tart :-)


Ez jó hír, őszintén; de nem hiszem, hogy szívlapáttal szórnád őket a hazai piacon...
Ha mégis, akkor az nagyon jó jel lenne!

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.07.23. 12:40

szilsan írta:- belegondolva fenykepezesi lehetoseg elso korben nem fontos, eleg, ha a tavcso bovithto ebbe az iranyba (bar fogalmam sincs, hogy ebben a kozegben van-e ertelme bovithetosegrol beszelni)


A vizuális megfigyelés és a fotózás nagyon jelentős különbséget igényel a felszereléssel szemben; a fotós célra is használni szánt, de alapvetően vizuális észleléshez készült mechanika számára szinte teljesíthetetlen kihívást jelent a hosszú expozíciós fotózás. Én nem keverném a kettőt.

Ha érzékeltetni akarnám, akkor a - jóval drágább - "fotós" technikával, mechanikával 90%-osan lehet "vizualizálni" is, de az egyébként olcsóbb vizuális technikával csak 10%-ban lehet fotózni. Természetesen a százalékokat képletesen kell érteni, de több mint 30 éves amatőrködésem tapasztalata ezt mutatja.

Tehát én nem keverném a kettőt, mert csak erőlködés és pénzpocséklás lesz a vége.

Konkrét ajánlás nélkül, egy kezdőnek elsőre, az éggel való ismerkedéshez előbb egy nagyon jó, min. 50mm-es vagy nagyobb binoklit javasolnék (de 10-12x-nél nem nagyobb nagyítással), majd második lépésben egy nagy átmérőjű Dobson-t (esetleg teleszkópos kivitelben a könnyebb hordozhatóság miatt).

Ha mindezek után megjön a kedved a fotózáshoz, akkor viszont komolyabban a zsebedbe kell nyúlni, egy valóban arra alkalmas cucc beszerzéséhez (de a binoklit akkor is célszerű megtartani...).
Az általad belinket svájci felhozatalban bőséges választék található ehhez.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.07.23. 17:03

Attila írta:
szilsan írta:... Amugy erdekes, hogy neztem otthon a tavcso.hu kezdo kinalatat es az ittenit (http://www.teleskophandel.ch/index.php) - teljesen mast ajanlanak. ...


Ne csodálkozz.
Svájcban fizetőképesebb a kereslet, oda normálisabb cuccokat visznek.

Mit gondolsz, miért nem tart Szarka Levente és Szabó Sanyi Takahashi-t, Paramount-ot meg Astro-Physics-et?
Rájuk penészedne... :mrgreen:


MDA



Itt is lehetne valami mecénással vetetni, de azok lehet inkább kisvasutat meg focipályát szeretnek építeni, mint nekünk adják a pénzüket. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.07.23. 17:20

tobe_ írta:... Itt is lehetne valami mecénással vetetni, ...


Egy-kettőről (Para, Taka, AP) azért én is tudok idehaza, de a számuk töredéke a "príma" szkájvacsereknek...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
szilsan
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.07.22. 11:37

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: szilsan » 2016.07.24. 15:22

Koszonom az eszreveteleket!
A konyv uton (amazon kicsit lassan szallit), az tavcso pedig ugy nez ki, hogy e ketto kozul kerul ki:
- Celestron NexStar Evolution 8 vagy 6

Nyaralas utan el is hozom szerintem. Attol tartok, par tavcsonekat kell mennie a kezem kozott, hogy lassam/ertsem a kulonbseget koztuk. Ez lesz az elso, aztan ha latom majd a korlatait (nem csak olvasok rola), akkor mar konnyebb lesz elindulni.

Most belevetem magam (mar amennyire a nemet tanulas es es egyeb programozasi vizsgak mellett lesz idom), s remelem legkozelebb mar tapasztalatokkal jovok vissza.

Udv
szilsan
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.07.24. 17:25

szilsan írta:Koszonom az eszreveteleket!
A konyv uton (amazon kicsit lassan szallit), az tavcso pedig ugy nez ki, hogy e ketto kozul kerul ki:
- Celestron NexStar Evolution 8 vagy 6

Nyaralas utan el is hozom szerintem. Attol tartok, par tavcsonekat kell mennie a kezem kozott, hogy lassam/ertsem a kulonbseget koztuk. Ez lesz az elso, aztan ha latom majd a korlatait (nem csak olvasok rola), akkor mar konnyebb lesz elindulni.

Most belevetem magam (mar amennyire a nemet tanulas es es egyeb programozasi vizsgak mellett lesz idom), s remelem legkozelebb mar tapasztalatokkal jovok vissza.

Udv
szilsan
Jó kis kezdő műszer mifelénk,főleg az Evolution 8 :D .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.07.25. 21:29

szilsan írta:- Celestron NexStar Evolution 8 ...

Udv
szilsan


Szerintem a wedge-et még vedd meg hozzá.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”