Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2015.12.14. 11:08

Dobson-t lehet majd később EQ-ra is szerelni?


Lehet. Tubusgyűrűk és prizmasín kell majd hozzá.
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2015.12.14. 12:25

Kalm007 írta:Sziasztok!
70.000Ft-ig milyen távcsövet ajánlanátok? Bolygók fényesebb csillagok üstökösök megfigyelésére. Nappal inkább csak a napot figyelném meg vele.


Szvsz van egy fontos dolog, amit sokan elfelejtenek. Ha megvesz valaki egy távcsövet x pénzért, az csak egy távcső, állvány, és két okulár. Használható ugyan, de úgy is költeni fog kiegészítőkre. Ha van 70e Ft-om, én úgy keresek távcsövet, hogy kiegészítőkkel együtt tudjam megvenni már az elején, hogy ne keljen 1-2 hónapot várnom arra, hogy érdemben használhassam. Ez az én javaslatom:

70/500-as távcső AZ3 mechanikán, amici prizmával, starpointerrel, 25mm-es és 10mm-es okulárral 48.700 Ft. http://tavcso.hu/?o=termek&le=SWR705az3 Napszűrő fólia 4.300 Ft. http://tavcso.hu/?o=termek&te=NF080r Egy 5mm-es Planetary okulár 9.900 Ft ha távcsővel együtt veszed. http://tavcso.hu/?o=okular_akcio Csillagatlasz Kistávcsövekhez csillagtérkép 2.940 Ft http://www.tavcso.hu/?o=termek&te=VZP3 ND 0.9-es Neutrál holdszűrő 4.880 http://www.tavcso.hu/?o=termek&te=ND09 Összesen 70.720 Ft Az amici prizmát cseréltesd ki zenittükörre ha nappal nem akarod használni. Ekkor van egy ÚJ távcsöved, jó kiegészítőkkel, ami évekig élményekkel tud ellátni. Ehhez persze sok egyebet is lehet venni, de ennyi pénzből, kezdetnek én ezt venném.
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
CsTom
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2015.12.26. 07:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: CsTom » 2015.12.26. 08:02

Sziasztok,
Teljesen kezdokent tavcso vasarlasan torom a fejem, parommal szivesen ismerkednenk az egboltal egy tavcsovon keresztul. Elsosorban az udvarbol hasznalnank de neha azert kiruccanank lakatlan teruletre is terveink szerint.
A segitsegeteket szeretnem kerni a tavcso kivalsztasaban. Amiket osszegyujtottem magamnak ezek lennenek : Celeston PowerSeeker 114EQ, Celeston Astromaster 114EQ, SkyWacher Explorer 130/900 EQ2, SkyWacher Explorer 130/650, Celeston Astromaster 130EQ, Celeston Powerseeker PS1000 127EQ, SkyWacher SkyHawk 114/100 EQ1. Nagyjabol ennyi lenne a listam, ezek azok amiket nalunk kapni lehet.
Angliaban elek ezt meg hozzatennem, ezert is elnezest kerek az ekezetek hianya miatt.
Segitsegeteket elore is koszonom!
Tamas
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.12.26. 10:40

Kedves Tamás!
Azt hiszem, célszerű lenne, ha felvennéd a kapcsolatot a British Astronomical Society-vel. A társaságnak van "Távcső szekciója", bizonyára ők közvetlenül eligazíthatnak távcső beszerzés ügyében. Esetleg még azt is megmondják, hogy a lakó környezeted környezetében hol lakik tapasztaltabb amatőr, aki esetleg személyesen is segíthet. (Úgy tapasztaltam, hogy az angliai amatőrök eléggé készségesek, segítőkészek.)
Viszont égi tájékozódáshoz ajánlanám Bizi Péter: Csillagatlasz kistávcsövekhez c. atlaszát, amelynek bevezetője tartalmazza a fontosabb alapismereteket. Bár angol és amerikai kiadók nagy számban jelentettek meg hasonló jellegű atlaszokat, tapasztalatom szerint mind közül ez a legjobb ebben a műfajban.
Boldog Új Éve! Lajos
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2015.12.26. 11:15

Szia Tamás,

ha mélyeget is szeretnél megfigyelni, javaslom a miné nagyobb átmérőt, 130-at 114 helyett. (Vagy akár 150-et.) Ez még szállítható kategória. Ha a bolygók és a Hold a kedvenceid, apokromátot javasolnék, 80 mm elég.
Hadd javítsam ki Astrohist-et: a Csillagatlasz kistávcsövekhez-t Vizi Péter írta (keresésnél fontos persze a pontos név), kiadója: (remélem, ez nem reklám): http://www.tudoskonyv.hu
CsTom
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2015.12.26. 07:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: CsTom » 2015.12.27. 08:55

Sziasztok,
Sikerult talanom egyet amit nagyon jo arra lealkudtam, ma el is megyek erte. Igy az elso tavcsovem egy Celestron PS1000 Powerseeker127EQ, remelem nem nyultam melle a valasztasban. A konyvet megrendeltem, sajnos csak januarban jutok majd hozza amikor hazalatogatunk. Segitsegeteket ujfent koszonom.
Udv
Tamas
HeGe
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.10.27. 15:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: HeGe » 2015.12.27. 11:55

Szia!
Sajnos ez valószínűleg a legrosszabb a felsoroltak közül, biztosan nem venném meg. Beépített lencse lehet a fókuszírozóban, a főtükör is ki tudja, talán csak gömbfelület, elég gyanús ez a távcső.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.12.27. 12:41

HeGe írta:Szia!
Sajnos ez valószínűleg a legrosszabb a felsoroltak közül, biztosan nem venném meg. Beépített lencse lehet a fókuszírozóban, a főtükör is ki tudja, talán csak gömbfelület, elég gyanús ez a távcső.


Üdv!
Ez mind igaz, amit írtál! De attól még lehet jó a képalkotása. Nagyon egyszerűen meg lehet állapítani, hogy jó választás volt-e? Ha szép az ég éjjel, és egy kicsit távolabb tudsz menni a lakott területektől akkor belenézel a távcsőbe. Kis nagyítással megkeresel egy látványos objektumot, amire kezdőként könnyű ráállni. Ilyen pl. az M44. vagy az M42. Ha a látott kép tetszik, élesre tudsz állni, az állvány remegése nagyjából kontrollálható akkor jó választás volt. Egy jobb okulárral (pl. 32-es plössl) (http://www.makszutov.hu/termek/skywatcher-plossl) kis nagyítással nagyszerűen tudsz vele mélyegezni. Sajnos a nagy nagyításokat nem fogja bírni, a barlow-al felesleges lesz bajlódni, bolygózásra korlátozottan lesz alkalmas.
Derült eget, jó szórakozást!
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.12.27. 16:12

HeGe írta:Sajnos ez valószínűleg a legrosszabb a felsoroltak közül, biztosan nem venném meg. Beépített lencse lehet a fókuszírozóban, a főtükör is ki tudja, talán csak gömbfelület, elég gyanús ez a távcső.


Ezzel kapcsolatban Mizar véleményét osztom, merthogy mindegy a gyártó, mindegy a küllem, módjával a kivitel is mindegy, csak a képalkotás fontos.

mizar írta:Sajnos a nagy nagyításokat nem fogja bírni, a barlow-al felesleges lesz bajlódni, bolygózásra korlátozottan lesz alkalmas.


Eddig ami sorozatgyártású távcsöveket láttam, azok közül a hatból öt korlátozottan volt alkalmas, úgyhogy ez sem feltétlenül ellenérv. :? :)
Mindemellett már többször is leírtam itt a közösségben, hogy életemben először egy szemüveglencsével, meg egy Cmena fényképezőgépből kimentett Ramsden okulárral láttam a Szaturnusz gyűrűjét és még legalább 300 alkalommal megnézetem vele újra meg újra. Pedig annak se volt tökéletes képalkotása. :lol:
HeGe
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.10.27. 15:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: HeGe » 2015.12.27. 21:12

Sidius írta:Mindemellett már többször is leírtam itt a közösségben, hogy életemben először egy szemüveglencsével, meg egy Cmena fényképezőgépből kimentett Ramsden okulárral láttam a Szaturnusz gyűrűjét és még legalább 300 alkalommal megnézetem vele újra meg újra. Pedig annak se volt tökéletes képalkotása. :lol:


Nem is arra gondoltam, hogy valami drága műszerrel kell kezdeni, de ha már van választási lehetősége és még tanácsot is kér, lehetőleg ne tenyereljen bele a kezdő egy zsákbamacska - vagy jó, vagy nem - eszközbe.
(De ha már megvette, akkor mindegy. Remélem, hogy egy használható darabot fogott ki.)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”