Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2009.11.13. 14:37

Greywolf írta:Kösz srácok magam is erre felé gondolkodtam, csak nem tudtam hogy mire jó egy 80as távcső. Sajna APO nem fér bele a keretbe, fizetésből élek. ;) Amatőrként nem akarok Hubble féle felvételeket közzé tenni, egyenlőre csak lekötném magam néhány szabad éjszakára. Aztán meglátjuk. Milyen minőségű márka a Skywatcher? Mert a Luna 80/900-ast talán még ki tudom préselni magamból(talán nem pont karácsony előtt, de januárban esetleg...)
Köszi a gyors segítséget!


Úgy látom, az mcse-apróban pont most kínálnak egyet, csak szólok!
Greywolf
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2009.10.24. 15:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Greywolf » 2009.11.13. 16:26

Köszönöm András!
Azonnal írok is. "Kérjetek és megadatik.." :)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.11.17. 14:31

magyarimiki írta:
Janicsillagasz írta:Én amit találtam az 825.000 euró.

APM Apochromatic refractor AP 530/6500 CNC II OTA

http://www.astroshop.eu/apm-apochromati ... ota/p,8508

Szállítási idő 2 év xD


De ebben az összegben nincs benne az, hogy a weboldalra írjanak angolul egy háromsoros leírást a csőről, inkább odavágnak egy gépi fordítást. Komolytalan. Ha rám hallgatsz, nem tőlük rendelsz ;)



Látom, a "Távcsővásárlás kezdőknek" téma kezd beindulni :D
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2009.11.27. 00:55

Mindenkit üdvözlök.

Látom fiúk, hogy érdemben még nem kaptatok használható tanácsot a távcsővásárláshoz.
Engedjétek meg, hogy egy pár útbaigazítást adjak, mivel ez a legösszetettebb probléma.
Elsődlegesen azt kell figyelembe venni, hogy főleg milyen megfigyelésre fogjátok használni.
Ezért azt tanácsolom, hogy olvassátok el a 2004-es Meteor Csillagászati Évkönyben Babcsán
Gábor : Az amatőr távcsövek optikai teljesítőképességéről írt 12 oldalas cikkét.
Itt gyakorlatilag mindenre választ kaptok. Amennyiben, részletes számítások is érdekelnek
a lencsés ill. tükrös távcsövek előnyeiről és hátrányiról, akkor utánnanézhetek a
Föld és Ég c. folyóíratban. Ezt elő kell keresnem, mert valamikaor a 80-as évek végén
írtak a témáról két külön számban. Valamint figyelmetekbe ajánlom dr. Bernolák Kálmán :
A fény c. könyvét. Fantasztikus informácíókhoz juthattok. Műszaki Könyvkiadó 1981.
Antikváriumban kb. 1000 Ft.
Bár nekem Newton távcsövem van 200/1650 , nektek viszont, ha akár még egy évig takaré-
koskodni is kell, a SkyWatcher 90/900-ast ajánlom 57900 Ft. De én inkább rááldoznák egy
SkyWatcher Auto Trek 102 -es gotora. 99000Ft.
Üdv. Tóni
yoofiu
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2009.09.28. 16:20

Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: yoofiu » 2009.11.29. 09:41

Sziasztok!

Én 2006-ban vásároltam meg életem első távcsövét egy SkyWatcher 90/900-as rafraktort (BTC-ben akkori ára 70000Ft, mai ára: 57900Ft). Sokat gondolkodtam rajta, hogy milyen legyen az első távcsövem, mivel mind a lencsésekről, mind pedig a tükrösekről olvastam pozitív és negatív véleményeket is. Akkor nyilván még kezdőként azt sem tudhattam, hogy mire is használnám igazán. Mikor aztán elkezdtem használni, egyből beleszerettem a távcsövembe. Rájöttem, hogy egy kezdőnek az a legnagyobb élmény, mikor egy eddig csak könyvekben látott objektumot sikerül távcsővégre kapni, számomra már ilyen kis csővel is "kinyílt az ég". Igaz minőségibb csövekbe még nem sikerült belekukkantanom, de arra tökéletes ez a távcső is, hogy az ember behatárolja, mi is az ami érdekli őt. Én a Holdat, a Napot észlelem főként de változóztam is már vele, sőt fényesebb mélyég objektumokat is lencsevégre kaptam. Ami pedig igazi sikerélmény volt számomra a Jupiter és a Szaturnusz megpillantása. Persze a látvány hagyott maga után némi kívánni valót, mivel azonban még életemben nem láttam "így" ezeket a bolygókat, szinte eddigi legszebb emlékeim közé sorolom megpillantásukat. Amit én tanácsolok (bár lesznek akik nem értenek majd velem egyet) az az, hogy ne akarjunk belemászni az égbe azonnal, egy lencsés távcső nem igényel annyi állítgatást (jusztírozást) és így azonnali sikerélményt nyújthat, egy kezdő számára pedig az a legfontosabb, hogy a lelkesedése továbbra is fennmaradjon és egy szép napon igazi amatőrcsillagász váljék belőle.

Még egy apró élmény: Mikor megvettem a távcsövet busszal kellett hazavinnem a BTC-ből. A kartondobozán nem volt fogás, majd kicsúszott a kezemből ahogyan baktattam vele a Déli Pu. felé, de azért átverekedtem magam fél Budapesten és néhány metróellenőrön akik már vigyorgó szájjal figyelték, mikor borulok meg vele a mozgólépcsőn. A metrón aztán mindenki engem nézett, vajon mit szorongathatok és védelmezhetek annyira. Majd egy távolsági busz aljába pakoltam ahová alig fért be, végül kifulladva ugyan de megérkeztem otthonomba (Dány, Pesttől kb. 50km), ahol még aznap kitelepültem újdonsült műszeremmel.
Greywolf
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2009.10.24. 15:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Greywolf » 2009.11.29. 21:54

Én is így gondolkodom yoofiu!
Úgy fest, hogy egy 80/900as a dologból, amíg rá nem jövök mit is kezdek a csillagászattal. Meg ahogyan olvasgattam azért ennek a képességeit is ki lehet tolni, ha költ a kiegészítőkre az ember...
Köszönöm a segítséget, majd még jelentkezem mik a tapasztalatok...
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2009.12.09. 07:02

Üdv mindenkinek.

15 pontban összefoglaltam, hogy mit kell tudni a távcsövekről.
Pl. : határmagnitudó, nagyitás, látómező, hasznos nagyitás, felbontó-
képesség, fényerő stb.
Amennyíben, ez valakit részletesen érdekel, e-mailban elküldöm a
részletes munkámat.
Sziasztok : Tóni.
balatonl
Hozzászólások: 197
Csatlakozott: 2009.09.06. 19:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: balatonl » 2009.12.09. 09:16

Tóni írta:Üdv mindenkinek.

15 pontban összefoglaltam, hogy mit kell tudni a távcsövekről.
Pl. : határmagnitudó, nagyitás, látómező, hasznos nagyitás, felbontó-
képesség, fényerő stb.
Amennyíben, ez valakit részletesen érdekel, e-mailban elküldöm a
részletes munkámat.
Sziasztok : Tóni.

Szia Tóni!

Szerintem ezért van a fórum, hogy itt megoszthassuk a tippeket egymással! Javaslom, másold be ide a munkádat, hogy mindenki olvashassa!

Laci
Kérlek, a honlap használatával kapcsolatos új kérdés beküldése előtt először olvasd el az alábbiakat:
Lynx
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.12.09. 09:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lynx » 2009.12.09. 09:28

Sziasztok!!

Hát engem is megfertőzött a csillagászat, már régóta szerettem volna elmerülni benne, amire most nyilt lehetőségem! :-)Teljesen kezdő vagyok, most szeretnék vásárolni egy alap teleszkópot, anyagi lehetőségeim sajna szűkösek, így egy használtat szeretnék vásárolni .
Az lenne a kérdésem, hogy alap teleszkópnak melyik felelne meg legjobban egy tükrös Bresser 114x 500-as, vagy egy Skywatcher 80x 400-as akromát?

Várom válaszotokat türelmetlenül, mivel a lehető leghamarabb szeretnék vásárolni egy teleszkópot magamnak!
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.09. 10:41

Lynx írta:Az lenne a kérdésem, hogy alap teleszkópnak melyik felelne meg legjobban egy tükrös Bresser 114x 500-as, vagy egy Skywatcher 80x 400-as akromát?

Bármelyik jó lehet, bár én személy szerint a vásárlás előtti minél több távcső kipróbálását szoktam javasolni, pl. egy közeli távcsöves bemutatón, klubban, stb.

Másrészt a távcsövek méretét objektívátmérő / objektívfókusz formában szokás megadni, a szorzójeles írásmód binokulárok és monokulárok, spektívek esetén alkalmazott, ott pedig nagyítás x objektívátmérő értelemben.

Amúgy a Bresser tényleg csinál ilyen extra fényerős tükrös műszert is, vagy csak elírtad, és a hagyományos 114/900 méretre gondoltál?

Derült eget: nyözö
Amcsillüdv: Nyözö
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”