Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.02.16. 09:06

Te néztél már ilyen mini-dobsonba?
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2018.02.16. 09:10

Vizi Péter írta:Te néztél már ilyen mini-dobsonba?


Tényleg nem tudsz/akarsz egy abszolút kezdő igényeivel gondolkozni ????
Valóban nem emlékszel már arra milyen volt amikor elkezdted ????

Szécsi Pál egy régi slágere jut az eszembe: Micsoda igények...

Le kellene szállni a földre.....
Nem ösztönözni/behülyíteni a kezdőket egy jelentős összeg kifizetésébe - az esetek nem kis részében teljesen feleslegesen, mert pár alkalom után már nem érdekli a csillagászat - hanem a minimális ráfordítású lehetőséget preferálni......
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Kiskun Alajos 2018.02.16. 09:43-kor.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.02.16. 10:01

Tehát nem.
No comment.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.16. 10:08

Ami régen jó volt, felejthető ajánlásnak. A mai (kis)gyerek karján, zsebében természetes a hitech. A Newtonok csak a csillagászatra jók. Az igények mások lettek. Vannak EQ-AZ kombinációs fejek (pld. Bresser, SkyWachter) kezdő készletekhez. Ezek hosszú csővel mutatottak, de röviddel is kérhetők az üzletben. Külföldön. Az igaz, elfelejtődik gyakran válaszadáskor, kezdő kérhet tanácsot itt. Inkább a vacsora, legalább jóllakunk.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisza » 2018.02.16. 10:16

Kedves Alajos.

Én is 30 éve csillagászkodok, de ha belenéztem volna egy ilyenbe:

https://www.zoom-n-joy.hu/katalogus/mea ... oaZFK7iaUl

lehet hogy egy életre kiábrándulok a vizuális csillagászatból.

82 mm-es tükör 3.65 nyilásviszonnyal? Ha netán diffrakcióhatárolt is lenne, egy jobb Plöss okulárral is csak a látómező közepén lenne néhány mm-es fókuszálható kép, a többi meg csak kóma, és homály. Tudom, volt dolgom ilyen fényerős tükörrel. A hatalmas kitakarással a fénygyűjtő képessége egy 74 mm-es lencsének felel meg, igaz ennél már komoly kontrasztvesztéssel kell számolni. Szerintem csak vakvágány az egész, tuti, hogy ezek a távcsövek végzik a szekrény tetején porosodva.
Ilyen kisebb méretű tükrösöknél szerintem a használható képminőséget egy 114/900-nál húznám meg. Jó képe van egy olcsó Barium okulárral is, valóságos kb. 150X nagyításig jó a kép.
Hidd el könnyebben beleszeret a látványba, ( és az amatőrcsillagászatba) a kezdő, ha a látott kép esztétikus, kellően fényes, és szép éles. A kellően fényest azért emelem ki, mert az abszolút kezdő nem ugyanazt érzékeli a látott objektumból, mint egy gyakorlott, az nem kevés idővel alakul ki.

A köreimben az abszolút kezdőktől tudom, hogy elsősorban azt a látványt várják, amit a monitor előtt néztek, hosszú expós időkkel, színesben fotózva. Így is úgy is csalódás lesz nekik az első látvány, (kivéve a Hold), ezért tartom fontosnak, hogy azért a lehetőséghez képes minél szebb látott képpel találkozzon.

Szerintem a kisebb távcsöveknél kisebb EQ állványnak csak akkor értelme, ha óragépet raksz rá, hogy ne kelljen kézzel tekergetni, meg remegtetni a távcsövet.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.16. 10:33

Jövőre az első látvány is lehet izgalmas az eV miniteleszkópokkal. HiTech a gyerekeknek.https://www.elektormagazine.com/news/re ... -astronomy
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.16. 11:48

Ismételten és sokadszor térünk vissza ugyanabba a csapdába.....
KEZDŐ távcsőröl beszélnénk.
KEZDŐ érdeklődőkről, kíváncsi emberekről, majdani amatőrökről.

Én nem érzem magam csapdában, de nem is göngyölítem tovább a dolgot, megígérem. Csupán annyit akartam mondani, hogy egy kezdő távcső esetén se baj, ha az használható is. De mindenki olyat pereferál, amilyet akar. Nekem mindig könnyű volt a helyzetem, mert sose vásároltam egyet sem.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.02.16. 11:59

Nagyon sokszor körbe jártuk már ezt a témát, de szerintem még fogjuk is...mivel mindig lesznek kezdő amatőr társaink és sokszor fel fogják tenni ezt a kérdést időről időre, hogy mit vegyen mint belépő műszer? Egyszerűbb kérdezni, mint vissza olvasni közel 470 oldalt átrágni, ez tény.

Én kezdő műszer alsó határának a 114/900 tükröst javasolnám. Ekkora méret is eltudja már dönteni azt a felhasználójában, hogy a használója megszereti a csillagászatot vagy 2-3 este után hátat fordít az egésznek. Én semmikép se beruháznék elsőnek nagyobb műszerre, az idő eldönt idővel mindent. Én ezért nem is ajánlanék több műszert, mert csak megnehezítjük a kezdőnek a választását ezzel. Én legalábbis így látom ezt. Ma már bőség zavarába eshetünk, mert van választék. Én nekem a 100/1000 Newton, kályhacsőbe szerelve jelentette a maradandó élményt :mrgreen:

üdv.-,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.16. 12:07

János, Neked könnyű. A "markodba köpsz" és csinálsz egyet. Gábor, a lencse az alap. A tükör csak csillagra jó.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”