Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Digo
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.09.21. 22:23

Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Digo » 2009.09.21. 22:39

Sziasztok!
Én teljesen kezdő vagyok, és gondolkodom távcsővásárláson. Mit tanácsoltok, milyen távcsővel érdemes kezdeni? Tudom, ez pénztől is függ, olyan 50-60ezerért milyen kapható (akár használtan is)?
Köszi, üdv!
Samuel Gorham
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.09.21. 14:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Samuel Gorham » 2009.09.22. 10:02

Nos én is távcsővásárlás előtt állok. Kíváncsian várom a tanácsokat!
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2009.09.22. 11:01

Digo írta:Sziasztok!
Én teljesen kezdő vagyok, és gondolkodom távcsővásárláson. Mit tanácsoltok, milyen távcsővel érdemes kezdeni? Tudom, ez pénztől is függ, olyan 50-60ezerért milyen kapható (akár használtan is)?
Köszi, üdv!


Elmondom a saját véleményemet, bár ezt nem sokan szokták megfogadni, tapasztalat már fórumokról :- )
De ha most kezdeném ezt a hobbit, és kb 50-60 E Ft-om lenne, akkor ideális műszer pl egy 70/500-as refraktor lenne, rátehető egy eq1-es mechanikára és talán még jár mellé tartozékként 1-2 jól használható egyszerű okulár, sőt, lehet hogy marad még egy kis zsé, amiből vennék egy jobbfajta pl nagylátószögű oklit, vagy esetleg RA-motort. Ezt fölkapod, bárhová viheted, mobil, és rengeteg objektumot megmutat, szerintem évekre elfoglalhatja magát vele az ember. Ha esetleg ez nem, akkor egy 100-130-as newton.
Ezzel megismerheted az égboltot, hogy mi hogyan működik, mi hogyan látható, és a legfőbb erénye, hogy amellett, hogy marhajó elfoglaltság egy kis műszer is, van hova fejlődni. Ha évekkel később kinövöd, és még mindig érdekel ez a hobbi, akkor lehet fejleszteni egy nagyobb műszerre, és az élmények lényegében kezdődnek előlről, a régről ismert objektumok új arcukat mutatják meg pl egy 20-as newtonban.

Ami szerintem duplán zsákutca: vesz a kezdő (mert rábeszélték a neten, hogy neki ez a jó) egy 200-as dobsont, merthogy "ezzel már kinyílik az égbolt", aztán pár hónappal később ott az apróban a hirdetés, hogy 3x használtam, 2x használtam, sosem használtam, -1x használtam, eladó. Nehézkes, kocsival cipelheted, és kb olyan érzés, mintha egy jó könyvet a közepétől kezdenél el olvasni.

Most pedig zúduljanak az ellenvélemények a dobsonpártiaktól:- )
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2009.09.22. 11:24

50-60e Ft között kettő favoritom van: a SkyWatcher 90/900-as lencsés ill. a 130/650-es tükrös távcsöve. Mindkettőnek van előnye-hátránya, dióhéjban talán annyi, hogy a lencsés távcső szebben megmutatja az eget a tükrös távcső meg többet megmutat belőle. Bővebben itt olvashatsz a különböző távcső típusok előnyeiről-hátrányairól.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
o.gabor
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2009.09.21. 09:54

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: o.gabor » 2009.09.23. 22:37

Bresser 50-es átmérő, 600 fókusztáv.

Mit lehet egy ilyenből kihozni? Bolygóészlelésre lehet használni? Megéri ilyet venni?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2009.09.23. 22:40

Őszinte leszek: felejtsd el ezt a kis távcsövet. Vegyél inkább egy binokulárt ebből az árból. Ugyan bolygózásra ez sem alkalmas, de legalább ha veszel egy komolyabb, nagyobb távcsövet a binokli nem lesz felesleges ...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: András » 2009.09.23. 22:45

o.gabor írta:Mit lehet egy ilyenből kihozni? B


Egy idő után valószínűleg csak pókhálót. A belsejéből.
Inkább mondd meg, mekkora összeget szánsz rá, hátha lesz valakinek jobb ötlete.
o.gabor
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2009.09.21. 09:54

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: o.gabor » 2009.09.23. 22:46

SzarkaLevente írta:Őszinte leszek: felejtsd el ezt a kis távcsövet. Vegyél inkább egy binokulárt ebből az árból. Ugyan bolygózásra ez sem alkalmas, de legalább ha veszel egy komolyabb, nagyobb távcsövet a binokli nem lesz felesleges ...



Mennyit érdemes érte adni mégis, ha használtan viszonylag "olcsón" hozzá tudna jutni az ember?
(Jelenleg egy 76/700-as Optus reflektorom van, nem tudom mellé jó lenne-e valamire)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2009.09.24. 00:31

o.gabor írta:Mennyit érdemes érte adni mégis, ha használtan viszonylag "olcsón" hozzá tudna jutni az ember? (Jelenleg egy 76/700-as Optus reflektorom van, nem tudom mellé jó lenne-e valamire)

Felesleges a 76/700-as newton mellé még egy ilyen kis távcső.... Inkább egy olcsó binokliban gondolkozz.
De ha nagyon akarod vedd meg ...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Guest

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Guest » 2009.09.24. 07:57

o.gabor írta:Mennyit érdemes érte adni mégis, ha használtan viszonylag "olcsón" hozzá tudna jutni az ember?


én azt szoktam mondani: nem kell mindent megvenni, ami olcsó.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”