Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.06.12. 18:17

csoknyai attila írta:Egyenlőre egy kis lencsés távcsövem van (ismerkedni és tanulmányozni a Holdat stb. nekem tökéletes)
De később tervezem, hogy beszerzek - építek - vásárlok egy hasonlót (250 körüli tükröst) mint amiről itt csevegtek.
Mizar itt az utolsó hozzászólásodban írtad, hogy "Nem biztos. Főleg bolygón.", mi az ami biztos lenyűgöző látványt ad, ha nem tervezek Chilei utazást :-)


Az optikák minősége bolygóészleléskor a legkritikusabb, ez nem vitás. Ha lehet, prémium optikát kell beszerezni, és a segédtükör minősége sem lényegtelen. Nem minden a strehl érték, a gyors, ipari tükörkészítéskor használt cérium-oxidok után a tükör felülete még tele lehet milliónyi mikrobarázdával, ez jelentős fényszóródást okozhat bolygózáskor. Az, hogy egy 120-as APO v. ED miért ad többször jobb képet bolygózáskor az év során egy 250-es tükörtől, egy másik kérdés. A mélyegezés megint más dolog. Szóval, érdemes azt a csövet tesztelni ha lehet, mert nincs két egyforma.
Amikor sok távcső sorakozik egy-egy összejövetelen, néha meglepő az eredmény ha megnézzük ugyanazt az objektumot.
A szaküzletekben vásárolt távcsövek természetesen nagyon jók, az M42 100%-ban lenyűgöző látvány lesz mindegyikben. ;)
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.06.12. 18:49

Köszi a válaszokat!
Bár titkon bíztam benne, hogy valami szupertitkos tükörcsiszolót ajánlotok vagy valami okos házi tükörcsiszoló eljárást.
Nagyon távlati még a dolog nálam talán évek múlva jön el az ideje.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.06.12. 22:25

Ha nagyon sok elkölthető forintod van, egy Takahashi, Televue, Vixen vagy Orion APOkromát távcső
már 100mm-ben is nagyon szép, éles képet mutat. De 2-3ezer dodó alatt még használtan sem nagyon kapod meg.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.06.12. 22:34

Szeretnék vásárolni egy 250-es Dobsont, viszont én sem bolygózni venném. Tény és való, hogy egy ekkora tükör hihetetlen részleteket képes felbontani és megmutatni egy bolygón, de nagyon ritka, hogy olyan nyugodt legyen az égbolt. Ahogy próbálgattam a nagy Dobsont láttam, hogy bizony 150X nagyításnál már bolygón igencsak remegni kezd a kép, nyugtalan lesz és követni sem leányálom. Az f/4.8-as tükör sem kifejezetten bolygózó fényerő (a nagyobb szórás miatt), csak akkor ha bemért és biztosan tudható, hogy a nagy fényerő ellenére jó minőségű.

Szokták ezeket a nagy átmérőket a jobb nyugodtság érdekében blendézni is bolygóra, hogy kisebb átmérő dolgozzon. Ha kellően jó a légkör akkor viszont csodás a kép, de ez nagyon ritka és égfüggő szerintem.

Bolygózni egy 150/1200 Newton, vagy 120-as lencsés ill. apo a kisebb átmérő ellenére is szerintem jobb választás mint a 250, 300-as tükrök. Már ha szeretnénk egy évben 2-3 alkalomnál többször is értelmes képet kapni.

Legutóbb a 250-es Dobson semmivel sem mutatott szebb Szaturnuszt mint egy 127-es Cassegrain. Meg az előtt sem...Viszont mély-égre agresszívan gyűjtötte a fényt és külvárosból annyit (többet) mutatott mint a 13 cm-es teljesen sötét, "világító tejutas" égen Harkányból.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.12. 23:40

USA-ban sokkal többször van jobb levegő, mert mintha ott rengeteg nagy amatőr csövet lehetne látni, amit a weblapokon mutogatnak, meg kint ilyen sivatagos helyeken is pl. ?
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.06.13. 07:17

TE Béla. NEm a levegő jobb, hanem sok a felesleges dollár a zsebükben...
ROsszul kapsoltad össze az okot meg az okozatot.

Ráadásul náluk sokkal dúrvább a fényszennyezés, mint nálunk.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.06.13. 07:44

Kukac írta:TE Béla. NEm a levegő jobb, hanem sok a felesleges dollár a zsebükben...
ROsszul kapsoltad össze az okot meg az okozatot.

Ráadásul náluk sokkal dúrvább a fényszennyezés, mint nálunk.


ez szerintem így nem teljesen igaz. egyrészt a fényszennyezés akkora, amekkora. egy kis falu ott is kis falu. egy város pedig ott is csak város. a sziklás hegység vagy a sivatagok, bazinagy puszták viszont kínálják a 6.5-7+-os egeket. ha megnézed pl a cloudynights fórumát, arányaiban ott sincs több óriástávcső, mint nálunk. sőt, rengeteg a 20 centi környéki tükrös. ez tévhit, hogy csak azért veszik ott a gigantikus csöveket, mert nincs mire szórni a pénzüket. viszont akinek 50-60-70 vagy nagyobb távcsöve van, az használja is. ekkora csövet ott sem csak szobadísznek vesznek az emberek. a sivatagos, jó égért pedig sokszor vezetnek 4-5-600km-eket. ez a lehetőség nálunk is adott, csak kényelmesek vagyunk, és mindenki csak sír a városi levesben, de arra senki sem hajlandó, hogy havonta 1-2x kitelepüljön akár csak szlovákiába, szlovéniába, erdélybe. persze, pénzkérdés. de ha két-három ember beül egy autóba, akkor a költség nem több, mint egy meggondolatlanul megvett teszkó gazdaságos bigyó ára.

és végül a seeing, nagyítás, stb. kérdése: van itthon is elég jó seeing és átlátszóság. csak ha havonta max. 1-2x megyünk az ég alá, akkor nyílván úgy fogjuk érezni, hogy itthon folyton rossz.

szoktatok-e hajnal 2-3-ig kintmaradni, vagy ha 10-kor leves van, akkor inkább alvászat? szoktatok-e egy-egy objektumot 30-60 percen át nézegetni, várva a pillanatokat, mikor megnyugszik a légkör? szerintem nagytöbbségünk - magamat is ide sorolom - egyszerűen nem elég kitartó, nem elég elhivatott. beszélni könnyű a dolgokról, de éjszakáról éjszakára kint maradni nehéz.

pedig az ég jó: kihasználják a kisalföldi óriást, kihasználják a többi hazai obszervatóriumi nagytávcsövet is. minden csak elhivatottság kérdése. én is eldöntöttem már, mi lesz a következő műszerem: egy 50-60 centis tükrös, nasmyth elrendezésben. drága? ha motoroznék, sárkányrepülőznék, asztrofotóznék, egy ilyen tükör árának többszörösét költeném a hobbimra. nem kihasználható? dehogynem, nagyon is, lásd fönt. nem lehet vele kitelepülni? na bumm, otthon is jó az egem (mellesleg az otthoni jó ég is mindenkinek elérhető lenne, ha hajlandó lenne kiköltözni a városból, de erre érdekes módon csak kevesen vállalkoznak). megéri-e? egy hobbinál ezt a kérdést nem szabad föltenni.

persze ha valaki bolygózni akar, fölösleges a nagy távcső. a cél szentesíti az eszközt. univerzális dolog pedig nincs, ne is keressük a szent grált. :)

és végül: onnan tudod, hogy igazi mélyeges vagy, hogy egy objektumot kapásból elfordított látással nézel meg. ;)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.06.13. 08:01

A nagy átmérőről nekem olyan élményem van bolygóval kapcs., hogy egyszer sikerült belenéznem egy 280as kukkerba, és hiába csapnivaló volt a légkör akkor is csak ámultam-bámultam a 200-as után, mikor kékes zöldes színekben pompázott a Jupiter.
SZVSZ
Én tapasztalatom szerint, az lehet hogy rossz légkör esetén a nagyobb sem mutat részletesebb képet, de rosszabbat sem. Ha a átlagos légkörhöz vennénk távcsövet akkor sokszor elég lenne egy 50mm-es is, de akinek van egy nagyobb és kifogja a hozzávaló légkör, akkor az biztos nem felejti el egyhamar azt a éjszakát!
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.13. 08:20

"kényelmesek vagyunk, és mindenki csak sír a városi levesben, de arra senki sem hajlandó, hogy havonta 1-2x kitelepüljön"

Nagy igazság! Ezért van annyi apróhirdetés "alig használt", "kihasználatlanság miatt" kifejezésekkel.
Meglepve tapasztaltam, hogy hónapok óta a teljes (és népes) budapesti tagságból 2 ember érdeklődik a kitelepülés iránt, itt, a fórumon.

Szakállas, régi mondás: Az a jó távcső, amit használnak.

Inkább legyen kisebb, hogy legyen kedved a kertbe cipelni, vagy hátizsákba rakni, ha nincs kocsid, és városban laksz.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.06.13. 08:33

sq írta:én is eldöntöttem már, mi lesz a következő műszerem: egy 50-60 centis tükrös, nasmyth elrendezésben. drága?


Ekkora átmérőkhöz van egy átmeneti jobb megoldás. A lowrider.

http://www.reinervogel.net/
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”