Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.04.28. 19:40

D.Laci írta:
2020.04.28. 19:10
Jól értem Tamás, Te akkor felárat fizettél a válogatásért?
Ezt valamilyen tanúsítvány rögzíti is, ami számonkérhető?
Valahol az rögzítve van, hogy legalább milyen minőséggel kell hogy rendelkezzenek a távcsövek a meghirdetett árért?
Mert én még nem találkoztam ilyen deklarációval.

D.Laci
ui.: Ezzel nem biztos hogy helyrekerült a lelki békém. ;)
Tudom, többen gondolják... és ki nem sz@rja le.
Igen, most felárat fizettem. (Előző alkalommal simán mázlim volt.)
Megkaptam egy műcsillagon végzett autokollimációs távcsőteszt jegyzőkönyvét, személyes aláírással, pecséttel hitelesítve.
A lényeg ez volt: "A szférikus aberrációja alapján prémium minőség (L/8, autokoll: L/16) [...] Autokollimációban közel ideális intra-extrafokális képet mutatott a műszer. [...] A definíciós fényességet 95% környékére becsülöm."

Ha jól látom, mind a BTC mind a Makszutov weboldalán minden SW Newton távcső esetén ott szerepel a leírásban, hogy "precízen megmunkált optika (min. diffrakció határolt minőség)".
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.04.28. 19:43

Köszönöm a válaszodat Tamás de pl. ebből az ismertetőből nekem nem egészen az jön le, amit leírtál, ha figyelmesen elolvasod:

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... fotonewton

D.Laci
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2020.04.28. 20:48-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.04.28. 20:43

D.Laci írta:
2020.04.28. 19:23
Na most akkor mégis ilyen korrektek a németek, vagy mi a helyzet?

D.Laci
Nem korrektek, azért kellett ennyit várnom, mert Szánthó Lajos ellenőrizte, mit adnának oda és hát sokat kellett visszadobnia...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.04.28. 20:46

Vizi Péter írta:
2020.04.28. 20:43
D.Laci írta:
2020.04.28. 19:23
Na most akkor mégis ilyen korrektek a németek, vagy mi a helyzet?

D.Laci
Nem korrektek, azért kellett ennyit várnom, mert Szánthó Lajos ellenőrizte, mit adnának oda és hát sokat kellett visszadobnia...
Így értem, köszönöm a válaszod Péter.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
kazi
Hozzászólások: 1204
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.04.28. 23:37

Ankalimon írta:
2020.04.28. 18:47
kazi írta:
2020.04.24. 12:24
Ettől a "válogatnak neked valami jobbat"-tól mindig kinyílik a bicska a zsebemben. :evil:
Hát, nem tudom - nekem ez nem jelent igazán gondot:
Szerintem a választott optika nem azt jelenti, hogy egy 150 km/h végsebességgel hirdetett autónál a válogatásnál elviszik a jókat, és csak olyanok maradnak, amik 120-nál nem mennek többel (vagy csak a kukacos almák). A távcsöveknél a gyártó és a kereskedő garantál egy minimális minőséget: a Skywatcher newtonok esetén ez a diffrakció-határolt szint (L/4), és a távcsövek árát is ennek megfelelően alakítja ki. Ha bemész a boltba és veszel egy ilyent, akkor elvárhatod, hogy legalább ilyen minőségű távcsövet kapj minden esetben. Ha nem ilyen, akkor ki fogják cserélni - vagy önként, vagy a fogyasztóvédelem közreműködésével.
A választott optika azt a jelenséget használja ki, hogy a kínai gyártásban nagy a szórás a minőségben mind pozitív, mind negatív irányban: a diffrakció határoltnál rosszabb tükrök többsége kiesik a minőségbiztosításon, viszont a jobbak bent maradnak, és emiatt a tubusok között 10-20 %-nyi arányban a hivatalosnál sokkal jobb minőségűek (L/8, L/10) is vannak - és véletlenszerűen lehet, hogy éppen egy ilyen jut, de persze valószínűbb, hogy egy átlagos, éppen megfelelő darabot kapsz. Ha választott optikát kérsz, akkor annyi történik, hogy ezek közül kapsz egyet. Egy 250/1200-es Skywatcher távcsőtől 170 ezer Ft-ért szerintem alapból ne várj L/10-es minőséget. Ha mégis ilyent kapsz, akkor vagy örülj a szerencsédnek, vagy fizess 20% felárat a válogatásért (és még mindig messze ár alatt jutottál ilyen minőséghez...)

Vagyis ha autókról beszélnénk: tételezzük fel, hogy valami miatt a Ford Focus 1 literes 125 lóerős EcoBoost modelljei közül minden ötödikbe a gyári munkszervezés problémái miatt vagy 1,5 literes, 185 LE, vagy 0,8 Literes 100 LE motorokat tennének - de ez kívülről nem látszana. Mondjuk a 100 lóerős modelleket kiszűrné a minőségbiztosítás, és azokban kicserélnék a motorokat a megfelelőre, de a 185 lóerősek átmennének a teszten, és azok változatlanul kerülnének piacra. Az ár a 125 lóerőshöz lenne meghatározva, de minden 10. tulaj meglepve tapasztalná, hogy a vártnál sokkal jobban megy az autó... Egy élelmes (magyar) kereskedő meg kihasználhatná, hogy a jobb változatért a népek kicsit többet is hajlandók fizetni, és rávenné a szervízt, hogy válogassa ki az erősebb példányokat, hogy azokat adhassa kicsit drágábban.
Nem mondom, hogy ez szép dolog. Jobb lenne, ha ugyanazért az árért mindenki egységesen mondjuk 135 lóerős autót kapna, de tulajdonképpen igazából az sem jár rosszul, aki a 125 lóerős alapmodellt kapja, hiszen ez volt a várt, papír szerinti teljesítmény - legfeljebb felár fizetése nélkül több szerencsére van szüksége, hogy az extra modellek egyikét fogja ki. (Amiről persze jó eséllyel nem is tud.)
Az a baj, hogy a diff határolnál rosszabb tükrök nem esnek ki, eladnak mindent. És optikai minőségre hivatkozva nem is reklamálhatsz, vagyis hiába. Legalábbis mintha Lovász Andris ezt írta volna korábban. Remélem, jól érettem és megerősít. Ha nem jól értettem, akkor bocs. :D
Kazinczi Zoltán
Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, 12x60 bino
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2020.04.28. 23:58

kazi írta:
2020.04.28. 23:37
Az a baj, hogy a diff határolnál rosszabb tükrök nem esnek ki, eladnak mindent. És optikai minőségre hivatkozva nem is reklamálhatsz, vagyis hiába. Legalábbis mintha Lovász Andris ezt írta volna korábban. Remélem, jól érettem és megerősít. Ha nem jól értettem, akkor bocs. :D
2010 és 2017 között több mint 100 Synta főtükröt bemértem a 150 - 300 mm-es tartományban. Egy kezemen meg tudom számolni, hogy melyik Strehl értéke volt kevesebb 80%-nál a méréseim szerint, ezeket mind kicserélték nekem. Lehet, hogy a legolcsóbb 100/400 és 114/900 kategóriában nem ilyen jó az arány, de itt senki nem ígér diff. határoltságot.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.29. 06:44

SzarkaLevente írta:
2020.04.28. 23:58
2010 és 2017 között több mint 100 Synta főtükröt bemértem a 150 - 300 mm-es tartományban. ...
És 2017 óta nem ellenőrzöd?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2467
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.04.29. 08:06

kazi írta:
2020.04.28. 23:37
...És optikai minőségre hivatkozva nem is reklamálhatsz, vagyis hiába. Legalábbis mintha Lovász Andris ezt írta volna korábban. Remélem, jól érettem és megerősít. Ha nem jól értettem, akkor bocs. :D
Erről azt írtam korábban, hogy megkérdeztem az eladótól, szokott-e gond lenni az optikai minőséggel, amire határozott "nem" volt a válasz; azaz nem reklamálnak a vásárlók.
Kurucz Jani mondta - miután megnézte a tükröt - hogy valószínűleg nem reklamálhattam volna, mert a főtükör alulról súrolta a diffr.határolt szintet, ráadásul a leírásban nem szerepel az, hogy garantálják a diffr.határolt minőséget, csak az, hogy "precízen megmunkált" optika: https://tavcso.hu/termekcsoport/SWN2501
Nos, egy borotválkozó-tükörhöz képest mindenképpen az volt!

Lehet, hogy én értettem valamit félre, de - amikor még a 150/750-esben gondolkodtam - megkérdeztem, bemérik-e az optikát. A válasz az volt, hogy - nem emlékszem a pontos összegre - huszonezerért igen. Én ezt úgy értelmeztem, hogy kérésre minden tükröt ennyiért bemérnek. Tehát ha én válogatós vagyok és csak mondjuk az 5. tükör felel meg az elvárásaimnak, akkor minimum 100.000 Ft "felárat" fizetek az egyébként tokkal-vonóval 144.000-be kerülő távcsőért. Na, én ettől megijedtem és nem kértem a bemérést, inkább vettem egy nagyobb kukkert gondolván, arra biztosan alapból jobban odafigyelnek. "Választott" optikáról csak Tőletek hallottam először.

A másik a segédtükör: az eredeti tartóján kb. L/2-t produkált az újban pedig magas minőséget, vagyis az üveg jó volt. Akkor mit mondhattam volna?: adjanak egy másik ragasztottat? Mást úgysem tudtak volna adni. F. Tamás biztosra ment és jól tette: vett egy Antares segédet, feltételezem: nem ragasztva.

Egy dolog biztos: a 2 tükör együtt katasztrofálisan muzsikált. A vásárlástól való elállásról pedig szó sem lehetett, hiszen személyesen vettem át a boltban a cuccot. De ha online rendeltem volna meg, akkor is kifutottam volna a 14 napos határidőből, mert - talán emlékeztek - Veletek együtt kerestem a baj okát kb. 2 hónapig.

Szóval nem egyszerű dolog ez; ezért is beszélünk ennyit róla...

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.04.29. 10:57

Ha én szolgáltatnék ezen a területen, akkor valószínűleg úgy csinálnám, hogy bemérném a beérkező távcsöveket, az átlagnál lényegesen jobbakat, mondjuk pl. 0,92 Strehl fölött külön jelölném Pro, vagy ha már ez típusjelzés szerint foglalt akkor Q jelöléssel (saját hatáskörben) a típusjelzés végén az általam forgalmazott terméken és felárért értékesíteném.
De ezt így is tüntetném fel eleve a termékpalettán.
Azok a termékek amelyek ilyen jelöléssel nem rendelkeznek, azok viszont legalább érjenek el egy egyezményes minőségi küszöböt (diff.határoltságot) az olcsóbb árért ez minimum elvárható.
Ha valaki ezek után még tudni szeretné a konkrét darab paramétereit, akár az olcsóbb, akár a drágább verzióból választott, akkor fizesse meg a bevizsgálás + költségét.
Mert különben nekem ez a "majd választanak neked egy jobbat" olyan áthallású, mint amikor a Merkurnál éveket álltunk sorba egy (mai szemmel már elég ócska) autóért és a bennfentesebbek, vagy kellő csúszópénzt adók hónapok alatt hozzájutottak.( Szégyenlem vagy nem, egyszer én is jártam ilyen cipőben ismeretség révén.)
Jelen felállásban ennek nekem olyan " mutyi " szaga van.
Lehet, hogy idealista vagyok, de szerintem ez egy korrekt járható út lenne a kereskedő szemszögéből is.
Az árat úgy is ő állapítja meg. Ha ez korrekten beindulna biztos vagyok benne, hogy még ez a kis piac is meghálálná és nagyobb lenne a felek közötti bizalom.

Szerintem

D.Laci

ui.: Szinte nincs olyan a téma iránt érdeklődő "újonc", aki az itteni kommentek olvasása után ne azon "cidrizne" távcsővásárlás előtt, hogy neki a nagy eresztésből milyen jut a pénzéért, amit meg is értek.
Aki meg nem olvassa, az a tudatlanok boldogságával vesz egy lehetséges sz@rt, nem is lesz jókedve, ha belenéz.
Többek között ennek is elébe lehetne menni.
Már megint a bizalom. ;)
( De ha itt a történet arról szól, hogy minőségtől függetlenül minden sz@rt el kell sózni, akkor az nem szolgáltatás és nincs is belőle bizalom, pedig az szüli a profitot!)
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2020.04.30. 01:10

Attila írta:
2020.04.29. 06:44
SzarkaLevente írta:
2020.04.28. 23:58
2010 és 2017 között több mint 100 Synta főtükröt bemértem a 150 - 300 mm-es tartományban. ...
És 2017 óta nem ellenőrzöd?

MDA
Nem. Ennek több oka van: az évek során csökkent a 92%-os strehl értéket elérő/meghaladó tükrök aránya, volt amikor 5 db-ot is be kellett mérnem, hogy legyen egy ilyen. Ez kb 3-4 órai munka (tükör kiszerelés, ifg beállítás, kiértékelés, tükör visszaszerelés). Ezzel párhuzamosan az én időm is csökkent. Szumma-szummárum úgy kalkuláltam olyan összegért ami nekem is megérné a macerát, évente 1-2 jelentkezőnél több nem igazán akadna ilyen válogatott tükörre. Szerencsére a bemért tükrök stabilan hozták a 84-88%-os strehl értéket, de 90% felett nagyon kevés akadt a végén horogra.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”