Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Dudi76
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2018.04.18. 09:54

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dudi76 » 2018.04.22. 09:15

Ez már ajánlott kategória, és nagyon érdemes jobb minőségű oklikat is beszerezni hozzá, mert meghálálja...

MDA[/quote]

Milyen okular ajánlott hozzá, ami még nem mutat túl a műszer minőségén? Fókuszban van értelme 7 körülinek esetleg alattinak?
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.22. 09:40

A velejáró MC tubus fókusza sajnos csak bolygók esetében praktikus. Ilyen kis műszerrel nézve később már nem nagy élmény. A mélyég, más. Kis csővel is kimerithetetlen. Elképzeltem az állványhoz mit lehetne második csőnek használni nagyobb látószög miatt. Végigböngészve a mostani összes európai ajánlatot, épp az új SW 71/420 cső jött ki ár, súly ( 1,25 mód, a 2" talán súlyos lenne?) szempontjából. Geometriailag mi lenne, nem tudom. Hazai kinálat, az új megfigyelési divathoz alkalmazkodó mindenes (ég-föld) . Valaki közelebbről megnézhetné a dolgot még a boltban.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.22. 09:43

Dudi76 írta:Milyen okular ajánlott hozzá, ami még nem mutat túl a műszer minőségén? Fókuszban van értelme 7 körülinek esetleg alattinak?


A tegnapi bemutatás közben nem volt annyi időm, hogy ronggyá teszteljem a cuccot (alapvetően az 500-as Dobson-om körül sertepertéltem), de a csillagtesztje alapján a 2D szabályt szerintem simán tudnia kell. Azaz kb. 6-7mm-ig lemehetsz az okulárokkal, de az alatt már óvatosan.

Minőség/ár tekintetében pedig nálam az Explore Scientific a best-buy. Nem kifogástalan (bár alig marad el attól), de nem is a legdrágább... Ráadásul LM-méret és típus szerint abban is vannak olcsóbbak és drágábbak. (De a kínai SW Sky Panorama is várakozásomon felülit nyújtott az egyik MTT-s teszten...)

Ugyanakkor mivel elsősorban bolygászós cuccról beszélünk, ezért a "must-have" okulár ehhez a jó orto. Pl. Baader Genuine vagy egy japán orto.


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2018.04.22. 10:45-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.22. 10:40

géza írta:A velejáró MC tubus fókusza sajnos csak bolygók esetében praktikus. Ilyen kis műszerrel nézve később már nem nagy élmény. ...


Neked.

Kíváncsi vagyok, hogy az MCSE bolygós szakcsoport tagjai erre mit mondanának.
De szerintem te ne kérdezd meg tőlük, mert jobb, ha nem tudod a választ... :mrgreen:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.22. 10:50

Nem kéne egy drágábbat kijelenteni kizárólagosnak, nem rossz oda a félárú GSO Plössl is. Óvatosan a megalomániával. Ez az én elvem. Vagy jól kéne tudni a nyelvet amivel érvelünk. Fecsegni nem szeretek.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2018.04.22. 11:50

Géza!

Egyszer már kérdeztem, válaszoltál is, de a mai napig nem értem, mit jelent a
Sz.,............
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.22. 11:50

géza írta:... Fecsegni nem szeretek.



Pedig folyamatosan azt teszed.
Egyébként örülök, hogy tanulsz angolul...
Az eV okulár használati utasításához talán kevesebbet kell majd gugliznod. :lol:
(Azért az egész angol-magyar szótárat ne linkeld be ide.)

Egyébként - csak hogy segítsek - a "must have" nem azt jelenti, hogy "kell" (az csak a "must", vagy a "have to", jelentés-környezettől függően, bár ez sajnos nincs benne a gugliban) hanem "kell, hogy rendelkezz vele".

De ne offoljunk...

Egyébként tudatosan és szándékosan írtam a fenti kifejezést, ezzel is hangsúlyozandó, hogy ehhez a meglepően jó, bolygózásra tökéletesen megfelelő, várakozásomon felüli viszonylag kemény képet produkáló MC-hez az otroszkópikus okulár passzol a legjobban.

Egyéb kérdés, megjegyzés, kedves Géza?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.22. 12:15

Semmi kérdés. Zoli a Sz.,.......szerkesztés utólag, az eredeti hozzászólást megtartva. Nem nyúlik a fórum. Nem én találtam ki.
Dudi76
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2018.04.18. 09:54

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dudi76 » 2018.04.22. 14:13

Köszi mindenkinek az eddigi segítséget! WA Plössl és BCO fronton mit mondanátok tapasztalataitok alapján?
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.04.22. 16:04

géza írta:már több hasonló eV adapter létezik de az unistellárékét gondolom legjobban fejlesztettnek . Jövő tavasszal kiderül.


Nem idén év végén??? :mrgreen:

Továbbra se értem amúgy. Minek kimenni az ég alá ezzel, és gyakorlatilag egy lupén át bámulni egy kijelzőt ami asztrofotót csinál zsugorított állapotban? Ez nem észlelés, ez csak annak illúziója. Továbbra is azt mondom, ha asztrofotó, akkor HD monitor!
Ebben a témában nekem ez az utolsó hsz-om volt mert már én is unom.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”