Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.28. 12:59

Fordítva értelmezitek, amit írtam - nyilván én írtam félreérthetően. Már megint...

Természetesen nem az adott esetben bölcsész vagy közgazdász kezdőnek kell ismernie fizikát, amikor távcső-választáshoz kér segítséget, nem is ezt írtam, hanem nektek, akik távcsövet ajánlotok neki.

Itt pedig nem általánosságban folyt a csevej, hanem E. kért tanácsot az ajándékához. Nagyon is konkrétan.
Erre jön mindenki, hogy hova és mikor nézzen bele, de a férje szemével (merthogy neki lesz a távcső), melyik sötét ég alatti nem létező járdáról, meg hogy milyen az almás-pite íze... Hol van még az???

Egy ajándék mindig rizikós.

ELSŐ távcsőről beszélünk. Mint az első autó. Majdhogy nem ku...-ra mindegy, hogy milyen, csak legyen!!! Először csak a roncsokról kell lebeszélni, meg hogy busz, személyautó vagy teherautó legyen, utána majd lehet az almás-pitét szopogatni. Ezért van megzavarodva szegény...

Ennyire nem érthető, hogy mit írok???
Wazze, el fogok menni egy orvoshoz. Vagy újra beiratkozom egy gimnáziumba.


MDA

u.i.: meglepő módon (?) több embert is ismerek, aki ajándékba kapott távcsövet - bár az én tapasztalatom szerint is nem ez az általános. De ennyi hintaló azért nem szokott szarni.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.03.28. 13:30

Attila, nyugi. Szerintem elbeszélünk páran egymás mellett. Én legalábbis, amit a járdával írtam, nem E. kérésére reflektáltam, hanem (ahogy írtam is) általánosan. E. kapott sok használható tanácsot, szerintem a topic párunknál visszafolyt a szokásos medrébe (általánosságban milyen kukker legyen). Kár ezen vitatkozni.
Mindenki döntsön hite, belátása szerint, ez nem egy egyenkabát, ami mindenkinek jól áll.
Elhangzott itt jópár tanács, ebből már ajándékot is lehet venni, saját dióverőt is, meg saját elekromos kukkert is (bocs, Géza). Én elengedtem a témát, sok locsolót mindenkinek. :mrgreen:
Üdv: Frigyes
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.03.28. 13:34

Nyugi! Az orvos előtt bonts egy sört hátha utána kevésbé látod hatalmas dolognak ezt a nemlétező nézet-különbséget. Vagy egyél egy jó almáspitét... :) Ne vedd komolyan, csak vicc volt.
De most komolyan. Szerintem én kiszálltam ebből a topicból mert a hozzászólások nagy része csak arra alkalmas hogy összezavarjuk az érdeklődőt. Az nem lehet segítség hogy körmünkszakadtáig ragaszkodunk a saját igazunkhoz és kiforgatjuk mások szavait úgy hogy marhaságnak tűnjön a másik véleménye. Ez nem beszélgetés egy témáról hanem felesleges IQ-párbaj iróniának csak rengeteg jóindulattal nevezhető részletekkel. Ilyen fajta beszélgetésekben én nem kívánok tovább részt venni. Ha valaki kíváncsi a távcsövemre vagy a véleményemre akkor megkeres privátban. További kellemes szaktanácsadást az ittmaradóknak!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.28. 13:42

Bocs, fiúk, én leragadtam a kérdésnél (egyébként nyugodt vagyok). Azt hittem arra válaszoltok.
A sör jó ötlet, jöhet így ebéd után... :D

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.03.28. 16:53

Zsolti82 írta:A fizika az fizika. Ezzel nem lehet vitatkozni. Egy bölcsész beállítottságú embernek sorolhatod a képleteket, szakszavakat és a műszaki érveket, pont nem fogja érdekelni.


Érdekes, ha autót vesz, kívülről tudja a motor és egyéb paramétereket, ha egy telefont, akkor feltúrja a netet a processzor, RAM, és egyéb adatok miatt, és még sorolhatnám.
Én már azt mondom, hogy ha valaki a szép lakkozása miatt vesz meg egy távcsövet, és a rossz optika vacak képet fog produkálni, az meg is érdemli.
Mert a fizika, az fizika. A boltban pedig megmondanám, hogy kérek egy hiteles bizonylatot arról, hogy az optika teljesíti a minimum követelményeket, amit egy csillagászati optikának kell. Akkor megveszem.
Ezt mindannyian tudjuk, hogy mennyi. L/4, vagyis 82%
Ezt miért olyan borzalmasan nehéz megjegyezni?
Ha ez adott, akkor már biztos lehet abban, hogy nem a távcső lesz az oka annak, ha csak kettő sávot lát a Jupiteren.
A lakkozás csak ezek után fontos.

Azért megjegyzem, ha így vásárolnának távcsövet, egy akromát sem találna gazdára. Akkor miről is beszélünk?
Mivel az itt sűrűn emlegetett távcsövek közül egyik sem diff. határolt a valóságban, ezért meg kell érteni egy kezdőnek, hogy bármit fog venni, a látott kép nagyjából ugyanaz lesz. Pontszerű csillagok helyett pacák. Kontrasztszegény kép némi haloval és színnel a bolygókon.
De kezdőként a képalkotást csodálatosnak fogja látni kezdetben, a Hold elkápráztatja majd, Tud Napot észlelni.
Csak később érti meg, hogy miért esik szét kép 2D nagyításnál, miért nem bomlik az M13 stb.
Főleg, ha lesz alkalma belenézni egy perfekt optikába, mondjuk egy GPU ba.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2018.03.28. 17:05-kor.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.03.28. 17:00

Ötletként felvetném a fórum üzemeltetőjének , hogy a felső sorba egy külön rublikában csináljon egy kereshető kis adatbázist , ahová össze lehetne gyűjteni a kezdőknek ( és távcsőváltóknak ) bemutatással segítő amatőrök listáját . A delikvens beírná , hogy hol van és kb milyen méretű csőre lenne kíváncsi és a lista megmutatná , hogy hol van hozzá legközelebb ilyen csövet használó és azt megmutató amatőr .
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.03.28. 17:03

mizar írta:
Zsolti82 írta:A fizika az fizika. Ezzel nem lehet vitatkozni. Egy bölcsész beállítottságú embernek sorolhatod a képleteket, szakszavakat és a műszaki érveket, pont nem fogja érdekelni.


Érdekes, ha autót vesz, kívülről tudja a motor és egyéb paramétereket, ha egy telefont, akkor feltúrja a netet a processzor, RAM, és egyéb adatok miatt, és még sorolhatnám.
Én már azt mondom, hogy ha valaki a szép lakkozása miatt vesz meg egy távcsövet, és a rossz optika vacak képet fog produkálni, az meg is érdemli.
Mert a fizika, az fizika. A boltban pedig megmondanám, hogy kérek egy hiteles bizonylatot arról, hogy az optika teljesíti a minimum követelményeket, amit egy csillagászati optikának kell. Akkor megveszem.
Ezt mindannyian tudjuk, hogy mennyi. L/4, vagyis 82%
Ezt miért olyan borzalmasan nehéz megjegyezni?
Ha ez adott, akkor már biztos lehet abban, hogy nem a távcső lesz az oka annak, ha csak kettő sávot lát a Jupiteren.
A lakkozás csak ezek után fontos.

Azért megjegyzem, ha így vásárolnának távcsövet, egy akromát sem találna gazdára. Akkor miről is beszélünk?


Megjegyezném , hogy egy távcsőboltnak nem illene ennél szarabbat árulnia , hisz ezért lenne távcsőbolt ;)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.28. 18:05

... aranymondás , rövid velős ...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egetfürkésznék
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2018.03.19. 13:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Egetfürkésznék » 2018.03.28. 21:11

Sziasztok!

:) :) :)
Ez az elmúlt oldalakra vonatkozó reakcióm. :)

Mint kezdő, sőt kezdés előtt álló :), megjegyezném, hogy MINDEN amit leírtok, tanácsoltok, az eszméletlen hasznos szerintem minden kezdő (és akár nem kezdő) érdeklődőnek!
Én spec. nagyon szeretem a vitákat, mert arról mindig nekem is eszembe jut valami, vagy olyan aspektusokat veszek észre, ami addig eszembe sem jutott.

Azért nagyon hálás szerintem minden kezdő, hogy akár mostani, akár 2009-es vitákat olvasunk vissza, minden hozzászólásotokból az derül ki, hogy milyen segítő szándékú emberek vannak itt. Mindegyőtök megpróbálja magát a kérdező helyébe képzelni a nagyon pici csepegtetett információmorzsák alapján, hogy így segítsen a tanácstalanoknak. Mi pedig EZÉRT jövünk ide. Mert arra vagyunk kíváncsiak, amit Ti személyesen tapasztaltatok, és/vagy a szakmai hozzáértésetek alapján kikövetkeztettek.

Szerintem aki szakmai fórumban tanácsot kér, az már eleve értelmes, érdeklődő, körültekintő ... (és tanácstalan :) ). Ezért tudja, hogy (nagyjából) semmit nem kezelhet örök igazságként.

Én őszintén megmondom, hogy amit leírtok, annak néha a felét sem értem. :) De ebből nem arra következtetek, hogy hülye vagyok, nem is zárok ki 1-1 távcsövet olyan infó alapján, amit nem is értek. De azt le tudom szűrni, hogy Jaaa, ez ennyire komoly? Ilyen sok változó van a dologban, akkor valószínűleg ehhez sok idő is kell, hogy megértsem, megtapasztaljam és aztán a saját tapasztalat alapján továbblépjek. Én például ebből jöttem rá, hogy nekem az idő lesz az a tényező (nyilván a pénz mellett), ami segíteni fog dönteni a vásárlásban.
Merthogy szabadidő az nem nagyon van ... :)

El is döntöttem (ma még nem változott meg a véleményem, egész nap :) ), hogy melyik távcső lesz az ajándék.
Amellett, hogy tudom, nem fog csalódás érni, mert az itt hallottakból nagyjából tudom, hogy mire számíthatunk (kezdő szemmel), azt is tudom, hogy hova lehet szépen lassan tovább fejlődni.

Szóval, Köszönöm!

Ti vagytok a Fehér Hollók (inkább, mint a hintalószar :) ), hogy szabadidőtökben azzal foglalkoztok, hogy másoknak segítsetek! ;)

Mihamarabbi boldog viszontolvasásig,
E.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.03.28. 22:16

Egetfürkésznék írta:
mert az itt hallottakból nagyjából tudom, hogy mire számíthatunk (kezdő szemmel), azt is tudom, hogy hova lehet szépen lassan tovább fejlődni.
.


Igen, a fejlődés...
Még szeretném neked bemutatni több évtizedes fejlődésem egyik eszközét.
Pár éve vettem bontott elemeket a nyári táborban, (1500 Ft) és sok-sok munkaórával (kb kettő)
csúcstechnológiával (karton, öntapadós fólia, befőttes gumi) elkészítettem az egyik kedvenc távcsövemet.
Óriási átmérő (7 cm) hatalmas látómező (mondjuk, ez igaz) páratlan képminőség (nagyjából kómázik mindenhol) jellemzi.
És mégis nagyon szeretek vele észlelni. Kitelepülök jó messzire a várostól, hallgatom a természet csendjét,
élvezem a friss levegőt és a nyugalmat. Pihenek, feltöltődök egy kicsit.
Néha ráeszmélek, hogy van egy távcső (vagy mi) is velem. Olyankor belenézek.
Sokszor csak hajnalban megyek haza.
Igen, a fejlődés...
Jó vásárlást, és élményekkel teli nézelődést!

Üdv!

-sch-

távcső1.jpg

távcső2.jpg
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”