Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2018.03.22. 10:23

D.Laci írta:
mizar írta:
Kiskun Alajos írta:Töröltem, a további vergődések elkerülésére.


Nem vergődtem.
Teljesen higgadtan írtam.
Nem a te hibád, hogy nem tudtad, hogyan kell idézni.
Ha majd valaha szakdolgozatot írsz, megtanulod.


Sanyi!

Ebbe a fészekbe mindig visszatér ez a kakukkfióka aki nagyon ártalmas ki kell lök.... (hagyni) a rendszerből és kész.

D.Laci


Még annyi bátorság/gerinc sincs benned, hogy nyíltan ki merd mondani a véleményed......hááát a tiszteletem nem igazán tudtad ezzel(sem) kivívni :-(
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.22. 10:56

Senki nem töri magát hogy tiszteljed. Van aki megbolondul ezért. Nehéz a kamaszkor. Tanulj rendesen, gyüjts még tapasztalatot, mire húsz leszel talán okosabb is.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.03.22. 11:20

Nem lehetne csinálni az Astrocafféhoz hasonlóan egy Astroketrecet, ahol az ilyen "fájtokat" lehetne tolni, a többi témakör meg megmaradna az "unalmas" szakmaiságnak? A későbbi visszakeresést is nagyban segítené, ha nem kellene folyton scrollozni. Nem bántok senkit, csak mindent a helyén. :mrgreen:
-Uff, én beszéltem. :lol:
Üdv: Frigyes
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.03.22. 11:24

Szerintem egy ember kedvéért kár lenne létrehozni az Astroketrec topicot. :) Majd lekopik az aki nem a csillagászati érdeklődése miatt látogatja a fórumot.
Kis Ferenc
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2018.03.22. 20:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kis Ferenc » 2018.03.22. 20:27

Sziasztok

Én még új vagyok, de szeretnék belépni ebbe a világba. Kb 2 hete tanulmányozom a távcsöveket, de már kb 5-6 fajta között vacilálltam. Volt elképzelésem, 114/500, 114/900, 130/650 newtonokról változó mechanikán, de utánna letettem róla, mert olvastam sokat utánna, és ha pl heti 1-2 szer hurcolásznám kocsival, akkor jusztírozni bőven kellene gondolom.
Most ott tartok, hogy lencsére gondoltam. Nem kell álligatni, pakolászhatom a kocsiba, és utána hozzá se kell nyúlni, csak összerakni :)

A 90/900-hoz Eq2 szerintem nagyon kevés lenne alá, ezt már sok fótumon olvastam, hogy épp a fölső határt feszegeti a refinél, kevés alá.
Amit kinéztem az a 90/900 refraktor, de EQ3-mechanikán, hogy nem mozogjon be, élvezetesebb legyen, ez 109.000Ft alap, plusz kiegek.
A másik lehetőség most a 102/1000 refraktor szintén EQ3-on de az 138.000Ft alap, plusz kiegek.
A kérdés, hogy mi a különbség a 90/900 és a 102/1000 között, illetve mennyi? (képminőség, mennyivel több mélyégi obit mutat meg a 102, stb.)
Illetve hogy megéri-e a 30000Ft különbséget a 102/1000 a 90/900-al szemben EQ3-on? (1 cm különbség a lencsében)
A különbség mennyivel szembetűnőbb az 1cm el nagyobb lencsén? A 90 esnél 180x-os, a 102 esnél max 200x-250x nagyítást olvastam, reális ez? Tudom hogy a légkör kb 230x körül letilt stb, de érdekelne.

Összefoglalva, melyiket vegyem, ha bolygók, az ég, és mondjuk némi mélyég is szerepelne a látnivalók között?
Azért fordultam ide, mert már magam is elbizonytalanodtam, és segítséget várnék most a 2 refi között való döntésben.
Válaszokat előre is köszi :) egy lelkes újonc, Feri
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 249
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2018.03.22. 20:42

Kis Ferenc írta:S
Összefoglalva, melyiket vegyem, ha bolygók, az ég, és mondjuk némi mélyég is szerepelne a látnivalók között?
Azért fordultam ide, mert már magam is elbizonytalanodtam, és segítséget várnék most a 2 refi között való döntésben.i


Hali
Amíg jönnek mások, hogy teljesen mást mondjanak ( :) ) addig én ezt mondom: szerintem ha a pénztárcádnak nem fáj, vedd meg a 10 centist, az eq3-at, hozzá egy alap óramotort, egy-két plusz okulárt, amilyenre futja, napszűrőt, egy narancs és egy kék szűrőt, hogy a nyáron jó legyen a Mars és a Jupiter is innen már ne nézz vissza, nézegesd az eget, amikor tudod és örülj annak, amid van: ) Majd ha megunod, többet, mást akarsz, pár évre rá lecseréled, vagy nem...
Nekem sok évig volt ugyanez a szett. Elégedett voltam.

A relatív csillagászatot én nem sokra tartom. Amikor emberek a derült, csillagos ég alatt azon görcsölnek, hogy a távcsövük most 1,27-szer több fényt gyűjt össze, mint egy másik, a boltban hagyott, virtuális, ottsemvolt műszer, ugyanakkor boldogtalanok is, mert egyszer látták azt, aki hallotta, amikor mondták, hogy egy másik távcsőhöz képest meg ugyanez csak 0,87x annyi fényt gyűjt. Ennek értelme annyi, mint léggömböt hámozni: ) De azért sokan szeretik ezt is csinálni, szóval amit mondtam, az csak egy vélemény.

(Ja: a légkör az nem tilt le senkit: )
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.03.22. 20:50

Feri!
Nincs módod valahol valamilyen távcsőbe belenézni? Ha nem is a választottakba. Mert ez volna a legjobb az első megvásárlása előtt.

Igen, a 100-as érezhetően jobb a 90-esnél, 10 éve még azt mondtuk volna, komoly műszer.

Honnan tudsz észlelni majd? Vagy mindig szállítanod kell?
Kis Ferenc
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2018.03.22. 20:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kis Ferenc » 2018.03.22. 20:57

Megnézni csak úgy tudnám, ha Pesten elmennék egy boltba, és ott.
Városban lakom, kertes ház, onnan tudnék. De hétvégén el tudnék menni a hétvégi házba erdő mellett, ott nagyon minimális a fényszennyezés, szinte semmi, minden sötét :)
Ha jobb műszert ajánlanál nekem Péter, szivesen meghallgatom :) A newtonokat tényleg relatíve sokszor kell jusztírozni ha hurcolnám? mert ezért az árért lenne 150/750 newton is ami kb 144.000Ft.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.03.22. 21:29

Akkor menj el a boltba és nézd meg őket élőben! Ha hurcolni akarod, mindenképp ezt javaslom!
A newtonokat azért nem kell állandóan jusztírozni, ami különben is kis gyakorlattal kb. egy perc. Nem ördöngősség.

Persze a legjobb lenne, ha ég alatt is bele tudnál nézni egy-két távcsőbe. Polaris nem megoldható Óbudán?
Kis Ferenc
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2018.03.22. 20:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kis Ferenc » 2018.03.22. 21:39

Akkor majd kerítek rá időt, hogy el tudjak menni megnézni élőben.
DE amit az előbb írtál hogya 102 refi érezhetőn jobb mint a 90, ez jól hangzik :)
Meggondolom hogy melyik legyen, de előtte akkor megnézem élőben.
Ha a 102 mellett döntenék mondjuk, azt te is ajánlanád?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”