Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.21. 08:40

Vurai Tamás írta:Talán illetlenség ennyire kezdőként hozzászólni, ...


Ez a fórum - mint a címe jelzi - elsősorban épp a kezdők hozzászólásai, kérdései miatt létezik, úgyhogy abszolút nincs miért szabadkoznod. De továbbmegyek: bármelyik topic-ban lehet null-kilométeresként is kérdéseket feltenni. (A magam részéről csak akkor szoktam kissé türelmetlenül megnyilvánulni, bár akkor sem elsőre, amikor valaki kellő háttér-ismeret, azaz tudás és tapasztalat nélkül tolja a szerinte frankót, szent meggyőződéssel... De kérdezni bármit, bárhol lehet!)

Vurai Tamás írta:... A másik, hogy vasárnap abban a szép időben ebéd után somolygott rajtam a feleségem, hogy miközben olvastam (immáron nem először) a Csillagok távcsővégen c. könyvet, folyton a kis csillagatlaszban kerestem, mit is ajánlanak megtekintésre. Hol az egyik, hol a másik könyvet lapoztam, illetve igyekeztem a jelöléseket megérteni, a csillagtérképeken eligazodni. ...


Az, hogy én nem tegnap kezdtem ezt a hobbit, jól jelzi, hogy az én feleségem már nem mindig mosolyog, amikor kimegyek az ég alá, vagy újabb kütyüt veszek hozzá... De szinte csak ennyi a különbség közöttünk. 8-) :lol:
(Az igazság kedvéért azért hadd tegyem hozzá: válóokot ez azért még most nem jelent. :D )

Úgyhogy: csak így tovább (ha már Te is megfertőződtél)!!! ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
vadfene
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2017.06.19. 17:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: vadfene » 2018.03.21. 12:44

SzarkaLevente írta:Nem tudom, mi alapján állítod, hogy "elismerem", hogy kezdőknek a Virtuoso 90MC jobb, mint a 90/900 EQ-2-n. Amit irtam, hogy "vadfene" jól összefoglalta a Virtuoso 90MC távcső előnyeit és hátrányait a 90/900 EQ-2-höz képest. Nyilván van akinek jobb a 90MC, de a tapasztalatom az, hogy a vevőink - miután elmondom a távcsövek, mechanikák előnyeit és hátrányait - túlnyomórészt a 90/900 mellett döntenek. Idegenkednek pl. attól, hogy asztalt kell cipelni, különben hasalni kell a Virtuoso mellett, barkács megoldás nélkül nem nagyon van állvány amire rá lehet tenni, a plusz állvány megdobja az árat. A 90-es MC teljesítménye kb. 75 mm-es lencsés távcsőének felel meg, vagyis kb 15-20%-kal kisebb.


Nem vitatom, hogy a 90/900 több fényt gyűjt, és kicsit kontrasztosabb képet ad, de "90-es MC teljesítménye kb. 75 mm-es lencsés távcsőének felel meg, vagyis kb 15-20%-kal kisebb" részt nem értem.

Fénygyűjtés szempontjából egyszerű területszámítás, egy 90-es MC kb annyi fényt enged be, mint egy ~86 centis kitakarásmentes lencsés távcső (2.7 centi átmérőjű a felgőzölt segédtükör).
Az MC-ben van egy darab lencse, coated, 2 üveg-levegő határ, és 2 tükör.
A 90/900-ban 2 lencse, 4 üveg-levegő határ, abból egy multicoated, a többin nem tudom mivan, de max egy coating, vagy annyi se. Hogy jön ki az =75mm, vagy a 15-20%?
Kérdéseim:
- mit jelent az, hogy teljesítmény? a fentiek alapján hajlok rá, hogy nem csak a mérhető dolgok, hanem a kisebb kontraszt és a szűkebb látómező is valahogy számszerűsített?
- ha netalán így is van valahogy, mennyire fontos ez a többi szemponthoz képest? Észrevenné egy full amatőr a különbséget? Vagy akár egy gyakorló amatőr?
Hajlok rá, hogy nem. Még akkor sem biztosan, ha 10/10 ég alatt nézi a dolgokat, ami itt kb nincs soha. Városból egészen biztosan nem.

Ezzel szemben én indokoltnak látnám egy "macera/élmény" változót bevezetni a teljesen_kezdő, első távcsövüket vásároló, vagy még inkább ajándékba kapók esetében.
Ők azok, akik érdeklődgetnek a csillagászat felé, imádnak Hubble képekbe belezoomolni, meg Cassiopeiat keresni az égen, de kb ennyi.
Nekik valami olyasmi első tapasztalat kell, ahol az élmény messze túllépi a macerát.
Macera alatt az alábbiakat értem:
- távcső tárolása: állványon hagyva hol legyen, hogy a gyerek ne rúgja fel, lehessen porszívózni, ne lógjon be a tévébe? kitelepüléskor hogy viszem ki, mennyit kell szerelni? Mennyi idő szétszedni, behozni, helyére tenni?
- pöcsölés észlelés előtt: milyen nehéz pólusra állni? Milyen nehéz megkeresni a célpontot?
- észleléskor: milyen nehéz látómezőben tartani a célpontot? Mennyire töröm ki a nyakam zenitközeli észlelésnél? És ha beállítottam jól, mennyi idő utánállítani, hogy anya és a kölök is megússza nyaktörés vagy sámliraállás nélkül?

Az "élmény" az egyértelmű, egy kezdőt érdekli a Hold, a Nap, a Jupiter, a Szaturnusz, az Orion-köd, az Androméda, a Plejádok. Ebben a sorrendben is fogja egyre kevésbé lenyűgözni a látvány, egy gömbhalmazra még talán rápillant, egy nyílthalmazban már semmi izgalmast nem talál. Ezekre mind a 90-es MC, mind a 90/900 ugyanolyan jó. Mindkettő alkalmas rá, hogy bemutassa a fentieket és felébressze a mélyebb érdeklődést.

A különbséget én ott látom, hogy a 90/900 EQ2 annyival macerásabb, hogy sokkal nagyobb valószínűséggel porosodik majd valahol a szobában.
Más szóval, a 90-es MC-vel többször fog kiülni észlelni egy kezdő. És ez a lényeg.

Észlelni kertből szoktak, vagy erkélyről jellemzően, a Virtuoso-hoz kell egy akármilyen asztal és egy akármilyen szék. Az mindenhol van. Én most kényszerűségből egy filléres műanyag asztalra teszem a kertben, és nem túlzok, nem remeg annyira, mint egy EQ2, tapasztalatból beszélek, volt EQ2-m (igaz 130/900-al).
Pólusra állok nagyjából egy felszigszalagozott zöld lézer segítségével, és kiülés után 1 perccel már észlelek. Ha végeztem, fél perc alatt bent van minden a szekrény tetején. Nincs macera.
Ha tudom, hogy lesz akárcsak félóra szabadidőm, már betervezhetek egy észlelést.
Eq2-vel meg egy méteres távcsővel nem biztos, hogy belekezdenék.

Összegezve egy kezdőnek, akit érdekel a csillagászat de még nincs eszköze, ezt ajánlanám, ebben a sorrendben:
- látogatás a Polarisba vagy egy helyi klubba belenézni pár csőbe
- ahogy Attila mondta, 10/50 binó, ezt nem lehet kihagyni, és később se kell lecserélni. És igen, a nyugágy is kell.
- és vegyen olyan csövet, amit már kipróbált és megengedhet magának

Ha ajándékról van szó egy full kezdőnek, akkor 90/1250 Virtuoso.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2018.03.21. 13:12

Döntési segédletként becsatolom ezt az xls-t, amit a távcsövek hasznos fénygyűjtő felületének összehasonlításához csináltam.
Használja mindenki egészséggel.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.21. 13:36

Arra gondolok, a hosszúkat (pld.900mm) nyereségesebb eladni. Nem csak az a fontos mit látunk valamivel, az is, milyen komforttal. A komfort/ képminőség arány a fenti esetben mutatja, Zoli okfejtésében van logika. Az utóbbi nem feltűnő különbség. Nameg, soha a régit, mindig az újat vegye a kezdő. Az avulás manapság hamar jön. A fényáteresztés, fénygyüjtés jelentőségét az UNISTELLAR átfogalmazta. Bele kell nyugodni.
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2018.03.21. 14:04

Sok kezdő egyszerre szeretne mindent....
-mindent lássak
-jó minőségbe
-olcsón
-kényelmesen, nem görnyedve
-ne cipekedjek
-tárolás(szekrény teteje....gondolom le van takarva ;) )
Sajnos kompromisszumot kell kötni ,mert ezekhez az elvárásokhoz hogy mind teljesüljön már eleve kiesik az "olcsó" kritérium......
90/900 SW
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.21. 14:15

Óvatosan, ez ugrott be nekem most. Az árakat akartam újra megnézni. ..........még mindig..
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2018.03.21. 15:04

További felesleges körök helyett .... :oops:
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Kiskun Alajos 2018.03.21. 16:09-kor.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.03.21. 15:06

vadfene írta:Nem vitatom, hogy a 90/900 több fényt gyűjt, és kicsit kontrasztosabb képet ad, de "90-es MC teljesítménye kb. 75 mm-es lencsés távcsőének felel meg, vagyis kb 15-20%-kal kisebb" részt nem értem.

Mephi táblázatából kiindulva a segédtükör kitakarása miatt a fénygyűjtő képesség az alábbiak szerint alakul:
90MC: 5652 m2
90R: 6359 m2

Ezt korrigálni kell az optikai rendszer fényhasznosító képességével. MC esetén 2 tükör felület (számoljunk 90%-os reflexióval) valamint a Meniszkusszal. (Felületenként 1% fényveszteség, az üveg miatt legyen kb 2%). Tehát ez alapján a korr. felület: 5652 * 0.9 * 0.9 * 0.99 * 0.99 *0.98 = 4397 m2.

Refraktor esetén van 4 üveg felület és 2 lencse. 6359 * 0.99 * 0.99 * 0.99 * 0.99 * 0.98 * 0.98 = 5866 m2.

A zenittükröt kihagyom a számitásból, mert mindkét rendszer esetén használt.

Az MC kb 25%-kal kevesebb fény gyűjt ill. hasznosit. Ennek különösen mély-ég objektumok esetén van jelentősége.

Bolygók esetén a felbontást alapvetően az átmérő határozza meg, nyilván a kontraszt-és képélességromlás nehezen számszerűsíthető. Egy távcső teljesítménye nehezen definiálható pontosan, de talán a fentiek alapján nem alaptalan, hogy egy 90MC nagyjából egy 75 mm körüli lencsés távcsőben látott képet mutatja. Lehet, hogy bolygóra kicsit többet, mély-égre kicsit kevesebbet.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.03.21. 15:07

géza írta:Óvatosan, ez ugrott be nekem most. Az árakat akartam újra megnézni. ..........még mindig..

Most lett az új certificate telepitve. Elnézést a kellemetlenség miatt.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.03.21. 15:08

Kiskun Alajos írta:Én valahogy egyre kevésbé tudom elhinni, hogy az alsókategóriát sem elérő hulladékokat maguktól tartanák és árusítanák a Távcső boltosok.....

Csak pusztán érdeklődésből kérdem: számodra milyen távcső, távcsövek jelentik az alsó kategóriát?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”