Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
krizsanz
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2018.03.18. 13:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: krizsanz » 2018.03.19. 08:42

Sziasztok!

Amatőr kezdőnek melyik típust ajánlanátok?

1. Sky Watcher 90/910 lencsés teleszkóp EQ2 mechanikán (Ez egy használt lenne 25k HUF-ért. Furcsa volt nekem a 910-es fókusz, úja között csak 90/900-ast találtam)

2. Sky Watcher 114/900 Newton EQ2 mechanikán (Ebből csak újat találtam a tavcso.hu-n 55k HUF-ért)

Segítségetek előre is köszönöm!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.19. 11:48

Erre a lábra mindenképpen alkalmasabbak ezekből a rövidebb 500 centiméteresek. A jobb lábazat drágább jóval. Meggondolandó. Olvass itt vissza.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.03.19. 12:57

krizsanz írta:Sziasztok!

Amatőr kezdőnek melyik típust ajánlanátok?

1. Sky Watcher 90/910 lencsés teleszkóp EQ2 mechanikán (Ez egy használt lenne 25k HUF-ért. Furcsa volt nekem a 910-es fókusz, úja között csak 90/900-ast találtam)

2. Sky Watcher 114/900 Newton EQ2 mechanikán (Ebből csak újat találtam a tavcso.hu-n 55k HUF-ért)

Segítségetek előre is köszönöm!

Ennyi pénzért a 90/900 kivételesen jó vétel. Válaszd azt. Itt az indok miért: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudast ... avcso.html
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
krizsanz
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2018.03.18. 13:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: krizsanz » 2018.03.19. 13:18

SzarkaLevente írta:
krizsanz írta:Sziasztok!

Amatőr kezdőnek melyik típust ajánlanátok?

1. Sky Watcher 90/910 lencsés teleszkóp EQ2 mechanikán (Ez egy használt lenne 25k HUF-ért. Furcsa volt nekem a 910-es fókusz, úja között csak 90/900-ast találtam)

2. Sky Watcher 114/900 Newton EQ2 mechanikán (Ebből csak újat találtam a tavcso.hu-n 55k HUF-ért)

Segítségetek előre is köszönöm!

Ennyi pénzért a 90/900 kivételesen jó vétel. Válaszd azt. Itt az indok miért: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudast ... avcso.html


Köszönöm szépen a tanácsot! Hajlok rá, hogy megvegyem. Egyedül ez a 90/910 dolgot nem értem. A most kapható Sky Watcher-ek 90/900-asok. Esetleg régebben lehetett a 90/910-es? Az eladó szerint kb. 4 éves a teleszkóp.
Egetfürkésznék
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2018.03.19. 13:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Egetfürkésznék » 2018.03.19. 14:13

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Nem értek a távcsövekhez, és az elmúlt hetekben annyit próbáltam utána olvasni, hogy már zsong a fejem. :)

A férjemet szeretném meglepni születésnapjára. A lényeg, hogy gyanítom Zuglóból nem nagyon fog semmi érdekeset látni, így alapvetően akkor használná, ha vidékre megyünk haza, vagy kirándulunk. Holdat, bolygókat, 1-2 nagyobb ködöt szeretném, ha látna vele. Azt nem hiszem, hogy természet megfigyelésre használná... 100 ezer alatt keresgéltem, vagyis reméltem, hogy találok olyat, aminek örülne és érdemes megvenni.
Nem sok szabadidőnk van, így nem vennék egy méregdrága szuperszonikus gépet elsőre azért, hogy a szekrényben álljon. De azért, ha már többet látna, mint szabad szemmel, ha adhatnék neki egy kis "Kapcsolat" érzést, annak örülnék.

Elég a rizsából :), ezeket néztem ki:
102/500 AZ3 mechanikán (most 88 000HUF)
102/500 EQ1 mechanikán (most 88 000HUF)
Sky Watcher 90/900 delux, eq2 mechanikán (most 78 800HUF)
Sky Watcher 90/900 eq3 mechanikán (most 109 900 HUF)

...és itt lettem teljesen skizofrén...
Valószínűleg a kisebb 102/500-as tök jó lehetne, de nem tudnám eldönteni, hogy melyik mechanika.
A 90/900 már eq2 mechanikán van, de azt olvastam, hogy az elég kicsinek számít ehhez a tubushoz.

Elnézést, ha hülyeségeket írtam szakmailag, ezért kérném a segítségeteket, hogy 1-2 "romantikus, Jesszusom ott a Jupiter gyűrűje, meg az Androméda, mennyi kráter van a Holdon típusú, gyermeki örömmel teli" hétvégét szerezhessek a férjemnek, anélkül, hogy hülyeségekre menne rá a gatyám.
Ti mit ajánlanátok?
Köszönöm előre is!
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.03.19. 14:50

"Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Nem értek a távcsövekhez, és az elmúlt hetekben annyit próbáltam utána olvasni, hogy már zsong a fejem. :)

"A férjemet szeretném meglepni születésnapjára. A lényeg, hogy gyanítom Zuglóból nem nagyon fog semmi érdekeset látni, így alapvetően akkor használná, ha vidékre megyünk haza, vagy kirándulunk. Holdat, bolygókat, 1-2 nagyobb ködöt szeretném, ha látna vele. Azt nem hiszem, hogy természet megfigyelésre használná... 100 ezer alatt keresgéltem, vagyis reméltem, hogy találok olyat, aminek örülne és érdemes megvenni.
Nem sok szabadidőnk van, így nem vennék egy méregdrága szuperszonikus gépet elsőre azért, hogy a szekrényben álljon. De azért, ha már többet látna, mint szabad szemmel, ha adhatnék neki egy kis "Kapcsolat" érzést, annak örülnék.

Elég a rizsából :), ezeket néztem ki:
102/500 AZ3 mechanikán (most 88 000HUF)
102/500 EQ1 mechanikán (most 88 000HUF)
Sky Watcher 90/900 delux, eq2 mechanikán (most 78 800HUF)
Sky Watcher 90/900 eq3 mechanikán (most 109 900 HUF)


...és itt lettem teljesen skizofrén... "



Szia!
A felsoroltak közül semmi esetre se a 102/500-as variációkat válaszd, a nagyobb látószögön kívül csak hátrányai vannak.
Sokkal inkább a 90/900 eq3 a kiszemeltek közül a nyerő.

Esetleg:
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -refraktor
vagy
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -mc-tavcso

ha a kis méret a szállítás komfortossága miatt fontos és még van rávaló a malacperselyben.
Bármelyiket is választod mindenképpen javaslom hozzá Vizi Péter Csillagatlasz kistávcsövekhez című könyvét, amiben nagyon sok hasznos technikai és észlelési információ van.

De a kollégáknak még biztosan lesz megszívlelendő észrevételük.

Üdvözlettel: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.03.19. 20:10

D.Laci írta:De a kollégáknak még biztosan lesz megszívlelendő észrevételük.

Üdvözlettel: D.Laci


Irigylem a türelmedet Laci!
Hetente lelkesen tudsz írni erről a három távcsőről, pedig ennek a topiknak közel
ötszáz oldalán 90%-ban ezekről van szó.
De soha senkinek eszébe nem jutna a korábbiakat elolvasni.
Talán most először a 70/500 kimaradt. :!:
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.03.19. 21:30

Egetfürkésznék írta:Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Nem értek a távcsövekhez, és az elmúlt hetekben annyit próbáltam utána olvasni, hogy már zsong a fejem. :)

A férjemet szeretném meglepni születésnapjára. A lényeg, hogy gyanítom Zuglóból nem nagyon fog semmi érdekeset látni, így alapvetően akkor használná, ha vidékre megyünk haza, vagy kirándulunk. Holdat, bolygókat, 1-2 nagyobb ködöt szeretném, ha látna vele. Azt nem hiszem, hogy természet megfigyelésre használná... 100 ezer alatt keresgéltem, vagyis reméltem, hogy találok olyat, aminek örülne és érdemes megvenni.
Nem sok szabadidőnk van, így nem vennék egy méregdrága szuperszonikus gépet elsőre azért, hogy a szekrényben álljon. De azért, ha már többet látna, mint szabad szemmel, ha adhatnék neki egy kis "Kapcsolat" érzést, annak örülnék.

Elég a rizsából :), ezeket néztem ki:
102/500 AZ3 mechanikán (most 88 000HUF)
102/500 EQ1 mechanikán (most 88 000HUF)
Sky Watcher 90/900 delux, eq2 mechanikán (most 78 800HUF)
Sky Watcher 90/900 eq3 mechanikán (most 109 900 HUF)

...és itt lettem teljesen skizofrén...
Valószínűleg a kisebb 102/500-as tök jó lehetne, de nem tudnám eldönteni, hogy melyik mechanika.
A 90/900 már eq2 mechanikán van, de azt olvastam, hogy az elég kicsinek számít ehhez a tubushoz.

Elnézést, ha hülyeségeket írtam szakmailag, ezért kérném a segítségeteket, hogy 1-2 "romantikus, Jesszusom ott a Jupiter gyűrűje, meg az Androméda, mennyi kráter van a Holdon típusú, gyermeki örömmel teli" hétvégét szerezhessek a férjemnek, anélkül, hogy hülyeségekre menne rá a gatyám.
Ti mit ajánlanátok?
Köszönöm előre is!


Üdvözlet!

A "gyanítom Zuglóból nem nagyon fog semmi érdekeset látni" kissé erős, és túlzó kifejezés. Bp-ről eléggé sokat le lehet vadászni, főleg ha a légkör is éppen nyugodt...igaz ne a színes-illatos ködökre gondoljunk, de van bőven városi ég alatt is látnivaló, ezt jó ha a férjed tudatosítja magában. Én a 90/910mm-es lencsést ajánlanám EQ3-on, könnyű a cső karbantartása, nem igényel extra beállításokat, és igen szép a képe. A mechanika kezelését is meg lehet tanulni könnyen. A Szaturnusz gyűrűi is igen szépen látszanak vele és kettő holdja is biztosan, Jupiter sávok, holdjai (Ezek mozgását is lehet követni.) Mars részletei, barnásabb foltok, hósapka! Nyílthalmazok, kettőscsillagok százairól, ezreiről nem is beszélve, na meg a jó öreg Hold...(igen...városból is!) :)
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Egetfürkésznék
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2018.03.19. 13:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Egetfürkésznék » 2018.03.19. 22:45

mizar írta:
D.Laci írta:De a kollégáknak még biztosan lesz megszívlelendő észrevételük.

Üdvözlettel: D.Laci


Irigylem a türelmedet Laci!
Hetente lelkesen tudsz írni erről a három távcsőről, pedig ennek a topiknak közel
ötszáz oldalán 90%-ban ezekről van szó.
De soha senkinek eszébe nem jutna a korábbiakat elolvasni.
Talán most először a 70/500 kimaradt. :!:


Nagyon köszönöm a segítségeteket! Lehet, hogy én vagyok rosszul összerakva, de elolvastam minden egyes oldalt a fórum topicban, pont ezért lettek kérdéseim. :) Eddig legalább csak annyit tudtam a távcsövekről, hogy bele kell nézni. :) De azt mondjuk most tudtam meg, hogy olyan is van, aminek nem a végébe nézünk, stb. :)

De segítenek a válaszaitok! Mert eddig valóban azért gondoltam a kisebbre, mert kisebb. :) Gondoltam, hátha "elég" az is arra a célra, amire majd használjuk. Viszont, ha nem jó, akkor nem veszem meg. :) Plusz, ha a másik annyi minden másban előnyösebb, akkor valószínűleg megfontolandó, hogyha ígyis-úgyis kocsival cipeljük, akkor talán mindegy, hogy mekkora.

Nagyon érzem azt, amit már tényleg sokan írtak előttem. Az első távcső (vagy lényegében bármi, amihez nem értesz) vásárlása, marha nehéz...akkor meg főleg, ha ajándék lesz...és minél többet nézem, annál szélesebbre kellene nyitni a pénztárcát is. :D

Köszönöm a tippeket!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.19. 23:28

Hasznos lenne a férjet is bevonni a dologba. A férfiak nem szeretik műszaki ügyekben a meglepetést. Elképzelek egy sármos jóvágású logikusgondolkodású fiut, aki a rövid ( legfeljebb 501cm ) fókuszút szeretett volna. Mint én. Az új trend.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”