Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
erdey_a
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2018.02.25. 14:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: erdey_a » 2018.03.06. 11:46

Hónapokig tartó vívódás után, végül megrendeltem életem első csillagászati távcsövét.
Sokáig a 90/900 felé húzott a szívem - sőt már a megrendelés véglegesítése gombig is eljutottam, de megremegett a kezem -, de az eszem azt mondta, jó lesz a 70/500-as.
Önvizsgálatot tartottam és arra jutottam, hogy bár nagyon érdekel a dolog, egyelőre nem érzem magamban, hogy mindig amikor csak az időjárás engedi kint legyek, így nem akartam több mint 80e forintot erre áldozni hogy a kanonizált "kihasználatlanság" legyen a vége.

Elmegyek falig a 70/500-assal, aztán ha jobban belemerülők, akkor feljebb lépek, esetleg már a 90/900 fölé is.
És ezt a "kicsit" a gyerekek is könnyebben kezelik, használják majd.

Szóval 70/500 lett, EQ-1-en.
Az AZ-3 nyilván masszívabb, viszont az EQ mechanikát meg akarom tanulni, még ha ez az EQ-1 nagyon belépő szintű is. 4mm-es Planetary-t kértem még hozzá és persze könyvet, nap és holdszűrőt.
Remélem gyorsan megérkezik. A tiszta égboltra is leadtam a rendelésem, de azt még nem igazolták vissza :lol:

Köszönöm a sok véleményt, bár hazudnék, ha azt mondanám, hogy megkönnyítették a döntést. Inkább jó iránymutatást nyújtottak, így szűkült a fenti kettőre a választék.

Most nagyon pezsgek, várom hogy megjöjjön és kipróbálhassa a család, sőt én már fejben csillagászati bemutatót (aka. Holdnézést) tervezek a helyi ovisoknak. Majd kiderül, egyáltalán alkamas-e ilyesmire ez a szett.

Majd beszámolok az előmenetelemről.
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2018.03.06. 12:49

Remélem örömöd találod ebbe a távcsőbe, használd sokat! A Kisatlasz nagy segítség lesz a kezdéshez.
Sok derült eget kívánok!
90/900 SW
Hoga
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2018.02.13. 16:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Hoga » 2018.03.06. 13:04

Szeretném megköszönni a tanácsokat. A választás SW 80/600 apo lett, az-gti állvánnyal. Vasárnap este végre sikerült „élesben” kipróbálni a távcsövet (Egy emeleti ablakon át, egy fa ágain keresztül.) Az első egy órában komoly sorban állás volt, mintha még senki nem látta volna a családból a Holdat.
Összerakása a szettnek kb. 5 perc. Ebből a szempontból sikerült azt összehozni, amit szerettem volna. A mechanika könnyedén, finoman mozog, sajnos csillagok hiányában nem tudtam még letesztelni a pontosságát. Kézzel is könnyen állítható, egyszerű használni. Szoftveres része is teljesen rendben van. A láb stabilitása nem rossz, de egy erősebb fotós állvány azért nem árt alája.
A látvány számunkra lenyűgöző volt, pedig nem mondhatnám ideálisnak a körülményeket. Olyan élesen, részletgazdagon láttuk az apró krátereket, amire nem számítottam. Kíváncsi vagyok, tiszta égnél, a szabadból miket láthatunk majd vele. Valószínűleg ez nem mostanában lesz, ahogy az előrejelzésekből kinéz.
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 249
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2018.03.06. 18:44

erdey_a írta:Szóval 70/500 lett, EQ-1-en.
Az AZ-3 nyilván masszívabb, viszont az EQ mechanikát meg akarom tanulni, még ha ez az EQ-1 nagyon belépő szintű is. 4mm-es Planetary-t kértem még hozzá és persze könyvet, nap és holdszűrőt..


Szerintem nem rossz dontes. A 4mm helyett inkabb 6mm-t vettem volna, meg egy sarga szurot, de majd ugyis eldontod, mi jo. Ovisoknak, csaladnak eseti nezelodesre jo lesz.
140/890 GPU
150/930 newton
Vurai Tamás
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2018.02.26. 16:50

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vurai Tamás » 2018.03.07. 09:28

Tisztelt csillagvárosiak!

Szeretném megkérdeni, hogy mi a véleményetek a használt - új távcső vásárlásáról kezdőként.Newtont szeretnénk vásárolni. Olvastam, hogy kb. 10 évente a tükröt fel kell újíttatni. ez cca. 40.000 ft-os "játék". A segédtükröt is kell ilyenkor? Ha az a bizonyos tükör nem volt egy "szuper" 90 akárhány %-os darab, a felújítás után sem lesz az? (hisz a görbület nem változik...?...) Avagy nyugodtan vásároljon az embör gyermeke egy 3 - 10 éves newtont, max a tükröt kell újragőzöltetni? Más baja mi lehet?
Válaszokat előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Vurai Tamás
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.07. 09:46

Vurai Tamás írta:Szeretném megkérdeni, hogy ...


Kedves Tamás!

A tükör újra-alumíniumozása ("gőzölése") önmagában nem befolyásolja az optikai felület görbületét, azaz a képalkotás minőségét - hacsak nem barbár módon lepolírozzák a régi réteget...

Az újabb tükröket - és segédtükröket is - már egy jó ideje (talán kb. 20-25 éve???) karc- és oxidáció elleni kvarc rétegvédelemmel látják el. Ezekre nem igaz, hogy 10 évenként újra kellene alumíniumoztatni. Tisztítani persze szükséges lehet, de a tisztítást is sokkal jobban bírják, mint a kvarcréteg alkalmazása előtti példányok. Ezt magam is tanúsíthatom...

A használt optikáknak egyébként van egy óriási előnye az újakhoz képest: általában ki lehet próbálni őket a csillagos ég alatt, mielőtt pénzt adsz érte (csillagteszt!!!). Ha nem karcos, csak öreg, attól még optikailag lehet akár perfekt is, és idővel sem romlik a minősége. (Az más kérdés, hogy egy optikailag perfekt csövet én nem nagyon adnék el használtan sem a bolti ár alatt, legalábbis nem sokkal...)

Tehát a használt optika nem biztos, hogy rosszabb, sőt, akár jobb is lehet, mint egy átlagos új, ma a boltban. Ki kell próbálni. Ha meg kopottasabb a tubusa, és nem tetszik, akkor 20,-Ft-ért átfestheted, ha akarod. De nem a távcsövet nézed, hanem a távcsővel nézel... Nem az a fontos, hogy kívülről milyen, hanem hogy belülről milyen. 8-)

Ja, még valami: a kezdőknek nem biztos, hogy hajszolniuk kell a perfekt optikai minőséget. Ha anyagilag megengedhetik maguknak, akkor persze legyen minél jobb az első kukker is, de egy kezdő egyszerűen nem fogja érzékelni a különbséget a jó és a perfekt között. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a szarokra akarnám a kezdőket rábeszélni, sőt, inkább a jó közepes minőségre, de pl. sokakat még a rövid akromátok (kaleidoszkópok :lol: ) őrült színezése sem zavar, sőt, észre sem veszik, és dicsérik nyakra-főre... Először meg kell tanulni látni a távcsőbe tekintve, s az után érdemesebb tovább lépni. Szerintem.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Vurai Tamás
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2018.02.26. 16:50

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vurai Tamás » 2018.03.07. 10:28

Köszönöm szépen!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.07. 11:19

Attilának teljesen igaza van, meg kell tanulni nézni, erre való volt nemrégen a Galilei szép épitőkészletek tömeges ingyenes terjesztése az egész világon. Ennek emelkedettebb formája aztán a jóöreg Fraunhofferek használata, példázva a minőség jelentette változást az előbbihez képest. Tanulunk. Aki költött erre a következő lépésre, megindult az amatőrség felé. Itt már különböző okulár, zenit és amici prizma hozzávásárlásával lépésekben megindul egy "szakosodás" felé, ha komolyan gondolja. Kezd megtanulni látni. Ugyan ezzel sem fog olyant amiket a gyönyörű fotókon lát mindenütt, de megragadja a kis szerkentyűje kezelése, alakithatósága, megléte. Rendelkezik vele, jó érzés is. Hogy mindenre legyen egyszerüen használható ez az egy darab (földi - égi), természetes igény. Ne legyen nagy, ne legyen neki megfizethetetlen, Erre kell ajánlatot tennünk itt gyakran természetesen saját tapasztalatainkra emlékezve. Emlékeztetni kell, szinte évente változnak a kereskedelmi ajánlatok a rohamos fejlódés miatt, a legújabb, javitott változatokat vegye a legolcsóbbakból is, ne avuljon hamar a felszerelése. A nemrégen itt SW 70/500 EQ 1 állvánnyal bejelentkező nem tett rossz lóra.
erdey_a
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2018.02.25. 14:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: erdey_a » 2018.03.07. 13:14

géza írta:A nemrégen itt SW 70/500 EQ 1 állvánnyal bejelentkező nem tett rossz lóra.


Annyiból tettem rossz lóra, hogy "hiánycikk a holmi" (bár ez természetesen a honlapon is jelezve volt), így előreláthatólag hétfőn vehetem csak kézbe :?
Persze ahhoz képest, hogy novemberben fogalmazódott meg bennem az ötlet, ennyit most már fél lábon is kibírok :D
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: star rover » 2018.03.07. 13:17

Itt egy újabb bizonyíték arra, hogy a Newton-távcső alkalmas a nappali megfigyelésre :lol:

1.png


2.png


3.png


A képek egy jelenleg is futó magyar sorozatból származnak, amit valószínüleg sokan ismernek. ;)

Nem tudtam eldönteni, hogy ez most vajon egy 114 mm-es vagy 76 mm-es reflektor. A mechanika mindenesetre egy eq2-es, de mintha fordítva lenne rajta a távcső. Az 5x24-es keresőtávcső is mintha fordítva lenne felszerelve. :lol:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”