Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2461
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2018.03.02. 11:26

Az én EQ-2-m alu háromlába nem volt elég stabil.
Folyton remegett a kép (130/900-as Newtont használtam vele).
Ráadásul nem lehet vele pontosan pólusra állni, így nagyobb nagyításnál, ha kiment az objektum a látómezőből, akkor őrült tekergetés indult mindkét flexi karral, míg újra megtaláltam.
Ez mind a tényleges észlelési időt vitte el.
És persze fotózni sem lehet vele (mondjuk én nem is akartam, csak ha valaki ilyesmire gondolna).

Én annyira rühelltem, hogy nem is adtam el,- hogy ne toljak ki senkivel - hanem odaadtam alkatrésznek egy ismerősömnek.
Ettől még más szeretheti és tudhatja könnyen és jól használni.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2461
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2018.03.02. 11:36

erdey_a írta:... a 70/500 + az3 sem áll meg 50-ből plusz okulárral meg egyebekkel ...


Ehhez az összeállításhoz csak egy napszűrőt vegyél pluszban.
Ezen a szinten (már a távcső szintjén) nem érdemes okulárokat sem cserélgetni - jó oda a csomagban kapott bárium is -, meg egyéb kiegészítőket sem vásárolni.
Erre ráérsz akkor, ha tényleg bejön a dolog, és akkor úgyis mindent lecserélsz majd.
Vagy ez marad madarászkodni, csillagászkodáshoz meg odateszel pár százast egy komplett új felszerelésre.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.02. 12:32

András, mi itt a lelkünket is kiadtuk. Nagyfiu vagy (?) olvass itt vissza szép csendben és válassz. Annyit még majd megtehetsz nekünk jutalmunkul, elmondod majd mi a véleményed róla. Talán még mulattató is lesz. Nincs boldogtalanabb ember, mint akinek az igényei magasabbak a lehetőségeinél. Ezen segiteni ? Mintha egy ember állna a sarkon táblával : ÉHES VAGYOK de csak pénzt fogad el.
erdey_a
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2018.02.25. 14:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: erdey_a » 2018.03.02. 13:17

géza írta:András, mi itt a lelkünket is kiadtuk. Nagyfiu vagy (?) olvass itt vissza szép csendben és válassz. Annyit még majd megtehetsz nekünk jutalmunkul, elmondod majd mi a véleményed róla. Talán még mulattató is lesz. Nincs boldogtalanabb ember, mint akinek az igényei magasabbak a lehetőségeinél. Ezen segiteni ? Mintha egy ember állna a sarkon táblával : ÉHES VAGYOK de csak pénzt fogad el.


Nagyfiúnak nagyfiú vagyok (37), csak az 500 forintnál nagyobb kiadások fizikai fájdalmat okoznak. Aztán persze a fájdalmak enyhülnek, ha a kiadás "behozza az árát". Csak mivel most teljesen vakon vagyok és nyilván az igényeim sem homogének, nehezen döntök. Pláne, hogy a vélemények sem homogének semmiről sem.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.03.02. 13:18

erdey_a írta:no, hát ez az, rövid időn belül két vélemény, az egyik az 50/700 mellett, a másik a 90/900 mellett. De legalább egyik ellen sem. :D


De!
Én mindkettőt kihagynám.
Nekem van hétcentis is, meg 90/1000 is.
Igazából sz@r mindegyik.
Néha, mikor olyan kedvem van, akkor kísérletezgetek velük, meg győzködöm magam,
hogy nem is olyan rossz a képük, de itt is tudja mindenki, hogy ez nem így van.
Aki már nézett valódi távcsőbe, minőségi optikába, az tudja.
Gagyi mind!!!.
Nekem a favorit kezdőknek továbbra is a 150/1200-as klasszikus Dobson.
Látni fogod vele nappal a távoli villanydróton ahogyan a légy dörgöli a lábát,
éjjel pedig minőségi élmény lesz vele bármit megnézni.
Nem kicsi, de egy elsős gyerek is simán elboldogul vele.
Nem utazó távcső, de befér az autóba.
Nem lencsés, de nem kell aláfeküdni éjjel azért, hogy a zenitben nézelődj.
Nem a legnagyobb a látómező, de az perfekt, éles, nem színes.
Nem kell állandóan kollimálni!!!
Bonja majd az M13-at, a többi meg csak álmodozik róla.
Mutatja a Cassini -rést, a többivel meg talán odaképzeled.
Leészleled vele az eget, mire a hosszú lencséssel megtalálsz valamit.

Jó választást, bár tudom, hogy úgyis a 70/500-at fogod venni. :lol:
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2018.03.02. 14:10

Jól írod Jani!
Egy büntetés az eq2....gondolom azért azon árulják ,hogy tudj még egy kis pénzt költeni állványra :lol:
De legyünk őszinték...melyik az a hobbi ami nem igényli a fejlesztést, a ráfordítást...hirtelen egy sem jut eszembe...
Egyébbként Attila véleményt osztom...
De azt továbbra is tartom,hogy inkább legyen picit drágább mint hogy elmenjen az egésztől a kedved, a cső meg a sufniban végzi.
90/900 SW
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2018.03.02. 14:21

Igen a 150/1200as is remek műszer kezdésnek.
+20ezer....
Meg a gyereknek kell egy kis szék.....(minden másra ott a Mastercard :lol: )
90/900 SW
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2461
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2018.03.02. 14:45

naja9 írta:Igen a 150/1200as is remek műszer kezdésnek.
+20ezer....
Meg a gyereknek kell egy kis szék.....(minden másra ott a Mastercard :lol: )


És madarászkodni sem igen fog vele.
De csillagászkodni tényleg remek.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisza » 2018.03.02. 14:46

Üdv, Sanyinál a pont. 150/1200 dobson a nyerő.
5-8 évre való témát tud csillagászati megfigyelésre.
A 70/500 -as véleményem szerint egy spektívet válthat ki, amiciprizmával földi megfigyelésekre. Rakhatsz bele minőségi okulárokat, ( az olcsó zoom-okulárokat felejtsd el) szerintem 10,és 20 mm-es okulárokkal a földi megfigyeléseket, madárleseket maximálisan ki tudod élvezni. A gyári olcsóbb spektíveknek a beépített, ( de még a cserélhető zoomokulárjai is) egy fényzabáló, csőlátású hulladékok.
Persze azért egy erősebb fotoállvány egy 3D fejjel lenne alá az igazi, nem ezek a mechanikának csúfolt aluszerkezetek(EQ-1, EQ-2).
Csillagászatra meg felejtsd el, mert maximum a Hold, kis nagyítással élvezhető, aztán punktum! Akárki akármit mond, ez az igazság. Igaz hogy nem színez annyira, mint egy 80/400, de a kis apertúra, és rövid fókusz miatt nem tudsz nagy nagyítás elérni, és akkor még nem beszéltünk az optikai minőségéről, ami nagyon lutri.
A 90/900 reflektorral ugyanez a helyzet, csak annyival jobb, hogy a Holdat egy kicsit nagyobb nagyítással nézheted, és a Jupiter, és a Szaturnusz képe is már-már kezd esztétikus lenni, mert ez legalább 60-X, 80X-os nagyítással nem színez számottevően. Az e feletti nagyítást meg feletsd el mert már nem lesz elég fény.
A 150-es tükrössel garantáltan tudsz 150-200 X nagyítást elérni, és garantáltan nem lesz színi hiba.

Ez a dobson mellé én inkább vennék egy 10X50 jobbminőségű binót , és kész .

Üdv
Tisza Csaba
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1700
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.03.02. 14:48

Mizar-hoz csatlakoznék a dobson vonatkozásában.
Érdemes lenne szétnézni a használt piacon is.
Sok kihasználatlan új, vagy újszerű műszer vár gazdára jó áron.

Pl.: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/ ... 1518006999

Tudom az ára kicsit több az elsőre betervezettnél / gyakorlatilag az új ár fele /, de a teljesítménye összehasonlíthatatlan a fentebb említett akromátokkal.
Mély égre is kiváló, bolygókon meg nem színez ha növeled a nagyítást.
Arról nem is beszélve, hogy helytakarékos.
Én mindenesetre erős felindulásból ezt venném meg.
Nem lenne hamar az az érzés, hogy gyenge, vagy már ki is nőttem.
Hosszú éveken át élményt nyújt.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”