Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: star rover » 2018.02.27. 13:49

erdey_a írta:Olvastam olyat (sőt, videó van róla a youtubeon), hogy az eq szerelést 90 fokra állítva ellensúly nélkül kvázi azimutálisként lehet használni. Ha ez igaz az eq-1 -re is, és az is elég merev, akkor amellett döntenék inkább.
Próbált ilyesmit valaki? Tényleg működik?


Igen, én szinte csakis így használom az eq-1-et, de az ellensúlyt rajta kell hagyni, hogy a tubus ki legyen egyensúlyozva, ellenkező esetben a mechanikát terheli és nem forog olyan könnyedén és fennáll a lecsuklás veszélye, ha olyan oldalra kerül a tubus.

Az eq-1 nagyon gracilis mechanika. Finoman kell bánni vele. Ha elég türelmes vagy, akkor használható. Szinte női kezeket igényel. Egy durva bányász vagy favágó nem tudna mit kezdeni vele. Én használok egy 70/700-as csövet egy eq1-en. Szélmentes időben minden további nélkül lehet használni. 140x nagyításon is használható, de türelmet kíván. A 70/500-at mindenképp elbírja, mivel az 20 centivel rövidebb.

Röviden összefoglalva:

eq-1:
- hosszabb idő kell neki, hogy összeszereld, ami pl. a téli hidegben nem túl kellemes
- nem lehet könnyedén felkapni és egyik helyről a másikra vinni, ha rajta van a távcső és az ellensúly
- ekvatoriálisan és azimutálisan is viszonylag jól használható

az-3:
- gyorsabban összerakod, ezért gyorsabban bevethető
- felkapod és egyik helyről egyszerűen átteszed egy másikra
- csak azimutálisan használható, de arra sem túl jól

Ha úgy érzed, hogy van türelmed minden alkalom előtt összerakni ellensúlyostól az eq-1-et, akár téli hideg időben is és elég finom a kezed, továbbá van egy fix helyed, ahol felállíthatod, akkor vedd azt. Ha nem vagy túl türelmes típus és azonnal bevethető eszköz kell, amit akármikor ide-oda hurcolhatsz, akkor válaszd az az3-at.
tomszechy
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2018.02.01. 07:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tomszechy » 2018.02.27. 14:12

Sziasztok,
Mivel márciusban már aktuális lesz a beszerzés, elkezdtem szemezni a nagyobb Dobsonokkal (pár oldallal ezelőtt olvasható a "megvilágosodásom" története).
Láttam például kettő ilyet is használtan, egész baráti áron (=az újnak kb fele):
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek/skywatcher-flex-200-1200-dobson

Stellariumban "végigpróbáltam" pár okulárral is :D

Ha valakinek van tapasztalata ezzel a típussal, lenne pár kérdésem:
- Mennyire befolyásolja a kollimációt a kihúzható tubus? Gyakran kell majd kollimálnom ha egyébként a távcsövet nagyjából csak a kamra-kert relációban vonszolom?
- Ha nulláról kéne okulár szettet összeraknom hozzá (szett = max. 2 db :mrgreen: ), ti mit ajánlanátok? Ezzel összefüggésben: milyen nagyításig van értelme elmenni, figyelembe véve, hogy kézzel kell követni a célobjektumot?
- Ha később mégis egy EQ-x állványra pakolnám a tubust, annak látjátok-e bármi akadályát a fenti távcsövet illetően?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tomszechy 2018.02.27. 14:51-kor.
erdey_a
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2018.02.25. 14:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: erdey_a » 2018.02.27. 14:40

star rover írta:Ha úgy érzed, hogy van türelmed minden alkalom előtt összerakni ellensúlyostól az eq-1-et, akár téli hideg időben is és elég finom a kezed, továbbá van egy fix helyed, ahol felállíthatod, akkor vedd azt. Ha nem vagy túl türelmes típus és azonnal bevethető eszköz kell, amit akármikor ide-oda hurcolhatsz, akkor válaszd az az3-at.


Hát, ha már a gyerekek lefeküdtek én meg kivonulok a kertbe, akkor türelemből már lesz elég.
Hely is van bőven, tehát olyan nagyon szétszednem sem kell mindig, be tudnám rakni védett helyre.
Zongorista ujjaim vannak, így akkor ez is megfelelne az eq-1-nek :lol:

Most nagyon az eq-1 felé hajlok... még megnézek pár videót, aztán nem tudom mi lesz :D

De tényleg nagyon köszönöm mindenkinek az érveket pro és kontra.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.02.27. 17:10

tomszechy írta:Sziasztok,
Mivel márciusban már aktuális lesz a beszerzés, elkezdtem szemezni a nagyobb Dobsonokkal (pár oldallal ezelőtt olvasható a "megvilágosodásom" története).
Láttam például kettő ilyet is használtan, egész baráti áron (=az újnak kb fele):
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek/skywatcher-flex-200-1200-dobson

Stellariumban "végigpróbáltam" pár okulárral is :D

Ha valakinek van tapasztalata ezzel a típussal, lenne pár kérdésem:
- Mennyire befolyásolja a kollimációt a kihúzható tubus? Gyakran kell majd kollimálnom ha egyébként a távcsövet nagyjából csak a kamra-kert relációban vonszolom?
- Ha nulláról kéne okulár szettet összeraknom hozzá (szett = max. 2 db :mrgreen: ), ti mit ajánlanátok? Ezzel összefüggésben: milyen nagyításig van értelme elmenni, figyelembe véve, hogy kézzel kell követni a célobjektumot?
- Ha később mégis egy EQ-x állványra pakolnám a tubust, annak látjátok-e bármi akadályát a fenti távcsövet illetően?


Szia ! A flex-dobsonoktól nem kell félni , az összecsukástól-kinyitástól nem megy el a jusztír . Használtan az ára is baráti . Viszont gond lehet ha később EQ állványról szeretnél észlelni . Ha nincsenek fotós terveid a csővel , akkor EQ állvány helyett egy goto zsámoly is tökéletes megoldás alá (bár nem olcsó , de a 200/1200 alá való stabil EQ sem az )
tomszechy
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2018.02.01. 07:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tomszechy » 2018.02.27. 17:41

Végh Zoli írta:Viszont gond lehet ha később EQ állványról szeretnél észlelni . Ha nincsenek fotós terveid a csővel , akkor EQ állvány helyett egy goto zsámoly is tökéletes megoldás alá (bár nem olcsó , de a 200/1200 alá való stabil EQ sem az )


Egyelőre nincsenek fotós terveim, viszont pont azért kérdeztem az EQ-ra, mert nem szeretném kizárni a lehetőségét, hogy a jövőben még asztrofotóznék :)

Szóval akkor igazából "csak" a megfelelő méretű EQ állvány kérdése lenne, egyébként egy efféle dobson simán felszerelhető?
--
A másik kérdésem még áll, azaz hogy tudnám elképzelni, kb milyen nagyításig nem idegesítő, hogy elmászik az objektum a keresőből?
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.27. 18:02

Visszatérve a spektiv mint univerzálisra, kapható itt is németszabványú, a legolcsóbb jelenleg ez a MINOX . Okulárváltásra alkalmas. Gyönyörű világos tiszta képe van a Minox bevonatokkal . Mechanikailag életreszóló (már emiatt is megéri). A jelzett állvánnyal összepasszol. https://www.leitz-hungaria.hu/md-62-w-f ... pektiv-610 Nem erőltetni akarom a spektiv dolgot, de valaki kifejezetten univerzálisra kért itt tanácsot. Nekem spektiv az univerzálisom, legtöbbet használt családilag is végtelen egyszerű kezelése miatt. Meg az a zoom okulár.. Sz.,......................márc.1. A zoommal érdekes tapasztalatom, tud célszerütlen is lenni. Legutóbbi példa a napokban (SW 80/600 ED cső) a Loewys holdprogramkor zoommal kezdtem + 2x Barlov (a finomabb részletezés miatt). Nagyon kényelmes volt a ráközelités szimpla csavarintással...de. Szép éles (kitűnő zoom) kép valahogy mégis csőszerű. Ez a szűkebb látóterűsége következménye. Volt kéznél éppen revolvertárcsán ok.sorozatom (Plössl) 4 - 6 - 9 - 1 2,5mm. Ez egyszerűen forgatva nagyobb nagyitású felé a zoom hatást érezteti, ám nagyobb látómezővel, sokat jelent. A végén ebbe a csőbe a 68fokos látóterű nagylátószögűmet tettem be, legszebb lett a tér - nagyitás látvány a Loewy kráter vidékén. Nagy nagyitásoknál is jelentős a nagy látószög adottsága. Attila verekedős (ököl) szabálya is mondja, a nagy látószögüek másik előnye a középláttér javul. Szélesebb lesz. Ennyit a spektivemhez adott, csill.teleszkópokhoz adaptált zoom okuláromról.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2018.03.01. 10:09-kor.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.02.27. 19:12

tomszechy írta:
Végh Zoli írta:Viszont gond lehet ha később EQ állványról szeretnél észlelni . Ha nincsenek fotós terveid a csővel , akkor EQ állvány helyett egy goto zsámoly is tökéletes megoldás alá (bár nem olcsó , de a 200/1200 alá való stabil EQ sem az )


Egyelőre nincsenek fotós terveim, viszont pont azért kérdeztem az EQ-ra, mert nem szeretném kizárni a lehetőségét, hogy a jövőben még asztrofotóznék :)

Szóval akkor igazából "csak" a megfelelő méretű EQ állvány kérdése lenne, egyébként egy efféle dobson simán felszerelhető?
--
A másik kérdésem még áll, azaz hogy tudnám elképzelni, kb milyen nagyításig nem idegesítő, hogy elmászik az objektum a keresőből?


Nem igazán lehet rendesen rátenni . Akkor inkább keress egy 200/1000-es normál newtont .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.02.28. 09:32

Az alábbi mechanika (vagy akár távcső) ajánlgatós témák kapcsán érdekes emlék jutott eszembe.

Amikor fiatal koromban (úgy értem, a mostaninál még fiatalabb koromban... :lol: ) megvettem életem első autóját (egy használt kis Polski Fiatot, azaz "kis Fityót"), úgy örültem neki, mint majom a farkának (pedig az eladója még át is b..ott rendesen).

Ha fiatal korosztály nem tudja, mi fán terem, akkor ez az (egér-kamionnak is hívták):
Fityó.JPG


Nem kellett többé buszozni, vonatozni, nem kellett a menetrendhez igazodni, háztól házig mehettem vele, sokkal több cuccot elvihettem magammal bárhová, stb. Hatalmas, ugrásszerű változást hozott ez az életminőségem tekintetében. (Igaz, az még nem kínai volt... 8-) ) Ha van "Galilei-élmény" akkor nekem ez volt a "Ford-élmény". :)

Ahhoz képest a mostani autóm több, mint tízszer erősebb, kb. két és félszer nagyobb, nagyságrendekkel biztonságosabb, stb-stb. Persze ennek megfelelően drágább is, de jelentőségét tekintve jóval kisebb ugrást jelent, mint az első autóm (BÁRMILYEN ELSŐ AUTÓ!) megvásárlása volt.

Talán nem titok azok számára, akik ismernek, hogy "minőség-mániás" vagyok; már ameddig a pénztárcám engedi... A (jelenleg általánosnak tekinthető) kínai cuccoktól rendszeresen bezöldül a fejem... :mrgreen:
De a fenti példa kapcsán úgy gondolom, hogy talán az egyetlen kivétel a minőség-centrikusság alól az első cucc megszerzése.

Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ha közel ugyanannyi pénzért kapható egy jobb és egy gyengébb minőségű cucc, akkor ne a jobbat lenne ésszerű megvenni, és hogy az első távcső esetén még az általam pl. tésztanyújtásra sem ajánlott 80/400-as kaleidoszkóp egy gyufaszál EQ1-en ne lenne használható "úgy ahogy" - az addig csak szabad szemes nézelődés után. Sőt, a pupillánkhoz képest - minden hibájával együtt - több fényt gyűjt össze, és nagyított képet állíthatunk elő vele. Olyat amilyet (elég sz@rt), de képet. Olyan "Fityó-félét".

Erre lehet azt mondani (és nem is logikátlanul), hogy ha nagyon sz@r az első cucc, az el is veheti a kedvét egy kezdőnek. Tán még magam is mondtam ilyeneket, és még azt sem állítom, hogy nem volt igazam, és többet nem is fogom mondani, de azért annyira nem egyértelmű ez a dolog. Ha ugyanis a fenti saját autós példámból indulok ki, vagy abból, hogy az én legeslegelső távcsövem egy - ha jól emlékszem - 35mm-es Uránia U35 "összetett lencsés akromát" volt, amivel semmi, de semmi nem látszott az égen, akkor nekem se lett volna több autóm, vagy nekem is "amatőr-elhagyónak" kellene lennem. E helyett sokféle autóm volt már, és több mint 40 éve lesem az eget...

Szóval nehéz ügy ez az első távcső / első mechanika kérdés. Lehet így is és úgy is tekinteni rá.
Csak ennyit merengtem félhangosan magam elé...


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.28. 13:00

Mondd ki hangosan, akkor mit ajánlasz.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.02.28. 14:03

Szerintem ez érezhető abból, ami leírtam:
1. nem tudom, vagy
2. bármit, amire pénze van.

Általában amikor leírják, hogy mire akarják használni, akkor abban minden benne van. Bolygó, mélyég, vizuális, de később fotózás is, csillagászatra, de madarászathoz is, a gyereknek, de az apuka is használná, stb-stb. Egymással szöges ellentétben álló témák vagy területek. Lehetelen erre távcsövet találni; univerzális távcső nincs.

Ezért írtam hogy bármilyen távcsővel többet látni, mint szabadszemmel. Vegyen egyet , akámilyet, csak HASZNÁLJA, az már SOKKAL többet mutat a világból, azután majd látni fogja, hogy merre menjen tovább. A tanulás költségét nem lehet megspórolni.

Én ezért vagyok binokli-párti a kezdők esetében. Azzal lehet a legkisebbet bukni, és legtöbbet tanulni - az élső lépések esetén.

De nem biztos, hogy igazam van...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”