Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.02.26. 21:27

erdey_a írta:sajnos az az3 / eq1 dilemma így eldöntetlen, mert hoztatok érveket mindegyik mellett és ellen is.

aludnom kell rá azt hiszem, hátha reggelre megvilágosodok. :D

A matek - szerintem - egyszerű: ha a távcsövet inkább csillagászati célra használnád, válaszd az EQ-1 mechanikát. Ha nappal, tájnézésre, akkor az AZ-3-at. Helyetted senki nem tudja eldönteni, melyik felhasználás a preferált.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
erdey_a
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2018.02.25. 14:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: erdey_a » 2018.02.27. 08:23

SzarkaLevente írta:A matek - szerintem - egyszerű: ha a távcsövet inkább csillagászati célra használnád, válaszd az EQ-1 mechanikát. Ha nappal, tájnézésre, akkor az AZ-3-at. Helyetted senki nem tudja eldönteni, melyik felhasználás a preferált.


Épp ez a baj, hogy mindegyikre használnám. Most, hogy aludtam rá egyet, talán a csillagászat lenne valamivel több. Az AZ3-ban azért gondolkozok, mert mindenhol azt állítják, nagyon masszív és én rettegek attól, hogy táncoló pontokat fogok csak látni, ha rezeg az egész távcső.

Lenne egy jóárasított 70/900 távcső eq-1-en, de azt pont azért nem merem megvenni, mert ahhoz már mindenki gyengének tartja ezt az állványt. De fogalmam sincs, hogy az eq-1 a rövid és könnyű 70/500-as távcsővel mennyire mocorog, mert arról nem nagyon találtam infót, kipróbálni meg esélyem sincs.

Olvastam olyat (sőt, videó van róla a youtubeon), hogy az eq szerelést 90 fokra állítva ellensúly nélkül kvázi azimutálisként lehet használni. Ha ez igaz az eq-1 -re is, és az is elég merev, akkor amellett döntenék inkább.
Próbált ilyesmit valaki? Tényleg működik?
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2461
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2018.02.27. 09:08

erdey_a írta:na hát köszönöm mindenkinek...
sajnos az az3 / eq1 dilemma így eldöntetlen, mert hoztatok érveket mindegyik mellett és ellen is.

aludnom kell rá azt hiszem, hátha reggelre megvilágosodok. :D


Szerintem jó sokat aludj rá.
Ha kell, akkor gyűjts még egy kis pénzt, de egy normális állványt vegyél.
Egy gagyi állvány a távcsövezés halála.
Szerintem rosszabb élmény a remegő kép, mint a gyengébb minőségű, de stabil látvány.
Olvasd el a távcsőboltok honlapjain a vásárlói véleményeket az állványokról!
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Balage » 2018.02.27. 09:37

AZ-2re mondják, hogy alapból elég gyenge, ezzel nincs ugyan tapasztalatom. De egy AZ-3 a rövid 70/500 alá szerintem simán jó, mivel én is ezt használom és a korábban leírt részleteket lehet vele észlelni. Remegő képet akkor látsz vele, ha te vagy a gyerekek belebotlanak az állványba :)
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
erdey_a
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2018.02.25. 14:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: erdey_a » 2018.02.27. 10:53

Balage írta:AZ-2re mondják, hogy alapból elég gyenge, ezzel nincs ugyan tapasztalatom. De egy AZ-3 a rövid 70/500 alá szerintem simán jó, mivel én is ezt használom és a korábban leírt részleteket lehet vele észlelni. Remegő képet akkor látsz vele, ha te vagy a gyerekek belebotlanak az állványba :)


Már csak az a kérdés, hogy ugyanez elmondható-e az eq1-ről is? Ha az is elég merev, akkor azt venném. Ha nem, akkor marad az az3.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2461
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2018.02.27. 11:11

https://tavcso.hu/termekcsoport/mech_eq1
"Hátrány
Minőségi hibáihoz mérten szerintem drága, nagyon könnyen beremeg még kisebb tubus esetén is."

"Hátrány
Nagyon könnyen beremeg, nem valami finom az állítási mechanika."

"Hátrány
A remegés,mely a legkisebb élességállításkor is jelentkezik .Várnunk kell míg lecsillapodik a mechanika,hogy zavarás mentesen nézhessünk távcsövünkbe.Elég hozzá egy nagyobb erejű szélvihar,hogy teljesen tönkretegye napunkat. ..."

erdey_a írta:Már csak az a kérdés, hogy ugyanez elmondható-e az eq1-ről is? ...


Szerinted mi a válasz?
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Balage » 2018.02.27. 11:24

erdey_a írta:Már csak az a kérdés, hogy ugyanez elmondható-e az eq1-ről is? Ha az is elég merev, akkor azt venném. Ha nem, akkor marad az az3.

Még sose használtam EQ-1et, de ahogy mephi is idézte a vásárlói véleményeket, elég rozoga.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.27. 12:02

Látom, András hasonló tökölődő beszerzéskor mint magam is. Akkoriban nekem is egy "mindenes" vagyis családi kukker kellett. Spektivet választottam, ferde betekintésüt épp a csillagászás miatt is. Legtöbbet volt használva, jó választás volt a célra. Nemrégen vettem alá a HAMA (legolcsóbb a csavaros vagyis igen fix lábrész szoritásúak közt) Traveller Premium 144 Ball-t. Használom, a rövid csukotthossza kirándulásra prima dolog. Ehhez a legolcsóbb igen massziv fejet is (kép) ami igen egyszerüsiti a villámgyors átmozgást megfigyeléskor, ez is bevált. Felszoritója sokoldaluvá teszi, erkélykorlát, faág stb. - felszoritáshoz is. A csavarmenete ép spektiv felerősitésére való. Ezt itt azért jegyzem meg, mert ugy vettem ki András csillagászó terve nézés, nem megfigyelés. Nagy különbség. Egy spektiv a háznál ilyen szempontokból örök kedvelt mindenes. Nálam legalábbis. Érdemes ED (modernebb, tisztább, élesebb képet adó) darabokat nézni. A ferde betekintésüek kényelmesek felfelé nézni, az egyenes betekintésüekkel sokkal könnyebb célraállni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 249
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2018.02.27. 12:30

Balage írta:
erdey_a írta:Már csak az a kérdés, hogy ugyanez elmondható-e az eq1-ről is? Ha az is elég merev, akkor azt venném. Ha nem, akkor marad az az3.

Még sose használtam EQ-1et, de ahogy mephi is idézte a vásárlói véleményeket, elég rozoga.


Nekem viszont most epp itt van egy peldany a keztavolsagban az iroasztal mellett.
Ehhez a kis tubushoz szerintem elegendo. De tegyuk hozza, a kitargyalt harom mechanika egyike sem egy mernoki buszkeseg. Szornyu mind. De sztem legkevesbe az eq1. Ezzel en tartottam mar bemutatot, mukodott.

Arra gondolok, ha a csaladnak meg akarja mutatni a Szaturnusz gyuruit, az az3mal egy kinszenvedes lesz. Az alt-tengely megoldasa szamomra ertelmezhetetlen. Azzal nem lesz bolygonezegetes.

A vasarlok velemenye amugy erdekes neha. Van, aki elolvassa, mit irnak elotte, es azt probalja megerositeni. Vagy valaki beirja, h meg nem sikerult kiprobalni, de amugymeg otcsillag... ovatos lennek a kerdezo helyeben ezzel.

20180227_121227.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
140/890 GPU
150/930 newton
erdey_a
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2018.02.25. 14:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: erdey_a » 2018.02.27. 13:44

Maczó András írta:A vasarlok velemenye amugy erdekes neha. Van, aki elolvassa, mit irnak elotte, es azt probalja megerositeni. Vagy valaki beirja, h meg nem sikerult kiprobalni, de amugymeg otcsillag... ovatos lennek a kerdezo helyeben ezzel.

20180227_121227.jpg


Na igen, ezt már észrevettem a vásárlói véleményeknél. Nyilván aki életében nem távcsövezett, annak a kissé remegős kép is "jó", mert hát nincs feltétlen viszonyítási alap, míg a vérprofik meg mindent kutyáznak ami fél milliónál olcsóbb.
Azért "tökölök" ezen, mert bár igazából százszor ennyit is rá tudnék költeni és még mindig jutna kenyérre, csak tudom, hogy mire akarom venni. Nem akarok profi lenni, csak az unalmas órák elütésére szolgáló tevékenységek körét akarom kibővíteni ezzel a távcsövesdivel. Ezért akarom a lehető legolcsóbban, de még használhatóan megúszni a dolgot. Aztán ha mégis elkapna a gépszíj (nem fog, annyi időm nem lesz erre sajnos), akkor majd lépek feljebb. Én ezt játéknak fogom fel, ami ki tudja meddig fog érdekelni, de azt sem akarom, hogy amig érdekel, addig meg ne tudjam használni.

Már annak is örülök, hogy a megvásárolandó eszközök, kiegészítők körét le tudtam magamban fixálni, úgyhogy ez az állványon rugózás még nem baj ha kitart a mai napon :D
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”