Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.26. 14:39

AZ 3 csillagászatra borzalmas. Tavaly vettem egyet terepre, oda jó kivéve a gyorsabb magassági mozgást. Ez nagy hátránya gyorsabb követésnél. EQ és egy óramotor a megfelelő csillagászáshoz. A követés nehézkes, az aluállvány sem rezgésmentes annyira. Látok új EQ-AZ állványokat, nem tudom, azokat kéne megnézni. Két legyet egy csapásra. ..............ezzel pld. nem tudnál követni repülőgépet, repülő madarat, ilyesmi. Olyan esetekre egyszerübbek a villámgyors nyélfordulattal fixálható fejüek.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 5 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2018.02.26. 15:12-kor.
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: star rover » 2018.02.26. 14:41

erdey_a írta:+ zenitprizma


Nem zenitprizma, hanem zenittükör. Ez fontos. A prizma egy üveghasáb, ami a fényt megtöri, a tükör pedig ez esetben egy síktükör, ami a fényt visszaveri.

Ne siesd el a vásárlást!
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2018.02.26. 14:48

géza írta:AZ 3 csillagászatra borzalmas. Tavaly vettem egyet terepre, oda jó. EQ és egy óramotor a megfelelő csillagászáshoz.


Látom tényleg komolyan vetted, hogy " költségtakarékos megoldást" keres a kérdező :-)
Amúgy, ha nem 250x akarsz nézelődni - kezdőként - jó az AZ mechanika, földi célpontokra meg egyenesen önsanyargatás BÁRMELY EQ szerkenytyű....
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: star rover » 2018.02.26. 14:58

Így néz ki a 70/500 + AZ-3 a gyakorlatban:

https://www.youtube.com/watch?v=x8PcsTem6m0

Talán segít a döntésben, ha megnézed ezt a videót.

Megjegyezném, hogy ezt a csövet egyetlen tubusgyűrű is megtartja. Ha az AZ-3 állványon leszereled a hátsó tubusgyűrűt, a csövet előre tudod tolni és ezáltal jobban ki tudod egyensúlyozni. Továbbá így előrébb kerül a távcső kihuzata és kevésbé akad bele a lábakba, magasabb deklináción is végezhetsz ezáltal észleléseket.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.26. 15:07

Látni, nagyon el akarják adni. Vannak az új kombinált AZ-EQ fejes állványok. Ez a videó tizéves. Kezemben van az állvány, ismerem.
erdey_a
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2018.02.25. 14:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: erdey_a » 2018.02.26. 15:29

Kiskun Alajos írta:
géza írta:AZ 3 csillagászatra borzalmas. Tavaly vettem egyet terepre, oda jó. EQ és egy óramotor a megfelelő csillagászáshoz.


Látom tényleg komolyan vetted, hogy " költségtakarékos megoldást" keres a kérdező :-)
Amúgy, ha nem 250x akarsz nézelődni - kezdőként - jó az AZ mechanika, földi célpontokra meg egyenesen önsanyargatás BÁRMELY EQ szerkenytyű....


Értem én, hogy csillagászni nem AZ kell, földire meg nem EQ, de két állványt nem tudok/akarok/szeretnék venni.
Ez a távcső EQ-1-el is kapható, de azt mindenki kutyázza, hogy mozog. Egy ilyen kis távcső alatt is mozogna? 100x nagyításnál zavaró lenne vajon?
Írta itt valaki a fórumon, hogy egy EQ is "kidönthető" úgy, hogy földi célokra is lehessen használni, nyilván némi kompromisszummal. De mikor járok jobban, ha EQ1-et használok madarat nézni, vagy ha AZ3-at csillagászni?
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Balage » 2018.02.26. 16:41

erdey_a írta:De mikor járok jobban, ha EQ1-et használok madarat nézni, vagy ha AZ3-at csillagászni?

Szia!
Nyugodtan rendeld AZ-3mal, azt a max 100x-os nagyítást még simán le lehet vele követni szerintem. Gyerekek is könnyen fogják kezelni. Nekem 72/500 van AZ-3 mechanikán, az alábbi linken vannak ezzel a szettel készült telefonos fotóim. Persze szabad szemmel még jobb a látvány, de referenciának jó.
https://www.instagram.com/balazs.benei/

Holdon rengeteg apró részlet, kimeríthetetlen a téma. Jupiteren felhősávok, holdak árnyéka simán látszódik, Szaturnusz gyűrűje és legnagyobb holdja is laza ügy. Nyáron meg a Mars lesz nagyon jó célpont földközelben.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 249
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2018.02.26. 16:52

erdey_a írta:nem EQ, de két állványt nem tudok/akarok/szeretnék venni.
Ez a távcső EQ-1-el is kapható, de azt mindenki kutyázza, hogy mozog. Egy ilyen kis távcső alatt is mozogna? 100x nagyításnál zavaró lenne vajon?
Írta itt valaki a fórumon, hogy egy EQ is "kidönthető" úgy, hogy földi célokra is lehessen használni, nyilván némi kompromisszummal. De mikor járok jobban, ha EQ1-et használok madarat nézni, vagy ha AZ3-at csillagászni?


Udv!
Ha esetleg szamit, nekem van ilyen 72/500asom illetve az az2, az3, eq1 allvanyok is.

Akarmit veszel, az eros kompromisszum lesz. De a harom variacio kozul az eq1essel vennem. Az az2 es 3 az egy szornyszulott. Az eq1 sem egy betonoszlop, de csillagaszati megfigyelesekhez ez a legoptimalisabb a harom kozul. Inkabb a csillagaszati elvarasaid legyenek szigorubbak - megha a koltsegvetes alapjan itt nagy elvarasok meg nem lehetnek.
Alap-megfigyelesekre eleg lesz ez a tavcso. Amit irtal, hogy felismerhetoen... igen, felismerhetoen fogod latni a Jupitert Szaturnuszt. Esetleg egy sarga szinszurot vegyel hozza, mert a tavcso szinez.
Epp tegnap volt, hogy a sajatomat kitettem az epulet ele, mondvan nezzunk ra a Holdra. Kapasbol 6-7 ember odagyult.

(Ps.: toronydaru nezegetesevel csak ovatosan! En is szivesen nezegettem tavcsovel nagy epitkezeseket, mignem egyszer szembesulni kellett vele, hogy a kezeloje nem sejti, hogy tavcsovel nezegetik a munkaeszkozet. Marpedig a bacsi nagyon szoros, nagyon ruhatlan es nagyon ronda volt ott fenn a magasban, amikor kiszallt a fulkebol levegozni egyet. Mondhatjuk hogy a Venusz nem a daru csillagkepben tartozkodott aznap)
140/890 GPU
150/930 newton
erdey_a
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2018.02.25. 14:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: erdey_a » 2018.02.26. 18:53

na hát köszönöm mindenkinek...
sajnos az az3 / eq1 dilemma így eldöntetlen, mert hoztatok érveket mindegyik mellett és ellen is.

aludnom kell rá azt hiszem, hátha reggelre megvilágosodok. :D
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.02.26. 19:16

Legköltséghatékonyabb építeni, pl. most szedtem szét mosógépekből a dob agyát két olyat merőlegesen egymásra applikálok és kész a tengelyrendszer. :) Eredetileg kisesztergának szántam, de most hirtelen ötlettől vezérelve jó lesz távcsőnek is ez. Úgymond mosógép DOB-son lesz. :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”