Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.02.14. 18:29

Kiskun Alajos írta:
Egy bevallottan abszolút kezdő, minden bizonnyal az első alkalommal ezeket fogja megnézni.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



Nem ezeket.
Az NGC 6992 szokott lenni a sláger. ;)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.14. 19:00

Abszolut kezdő? Akkor mostanában a Hold, Plejádok, Orion köde. (szereplési viszketésem lett)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.02.14. 19:45

géza írta:Abszolut kezdő? Akkor mostanában a Hold,


De Géza bácsi!
Újhold van. :lol:
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.02.14. 20:04

mizar írta:
géza írta:Abszolut kezdő? Akkor mostanában a Hold,


De Géza bácsi!
Újhold van. :lol:


A maradiaknak lehet , az új időket megértő evscope tulajoknak bármikor , bármi megfigyelhető :mrgreen:
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.02.14. 20:55

Hoga írta:
Vizi Péter írta:Néztél már bármilyen csillagászati távcsőbe?

Természetesen, talán 30 évvel ezelőtt, még Csillagászat tantárgyam is volt anno, ha minden igaz.
Amennyiben kérdésed arra utalt, bármilyen gyakorlati tudással rendelkezem-e a témában: sajnos nem.


Nézzük.
Ha a földi - egyenes állású - megfigyelés szükség, akkor a newtonok kiesnek, egyikbe sem lehet képfordítót beletenni, mert nem elég hosszú a kihuzatuk, nem fogsz éles képet kapni.
Maradnak a katadioptrikusok (SC-MC) és a lencsések.
SC-MC: rövid tubus, kompakt méret, kellemes képalkotás, egyenes állású (bár nem oldalhelyes) kép, kisebb és kényelmes azimutális állványokon is jól, stabilan elvannak - idáig jó. Viszont hosszú fókusz, ami relatíve kis látómezőt is jelent egyben. Konkrétan egy 102/1300-as MC max. 1,3 fok látómezőt fog tudni, a 127/1500 alig többet egy foknál. Két-két és fél holdátmérőnyi max. nagyítás lehet, hogy az asszonynak kevés.

Lencsések: ezekbe mehet a képfordító. Holdra-bolygóra a minőségük jó lesz, a népszerű 90/900-100/1000 mm fókuszú akromátok bizony méter-méter 20 hosszúak, ezt is meg kell gondolni. Hogy a remegés ne vegye el a használó laikus kedvét, a gyári EQ2 helyett valami masszívabb állvány kell alájuk. A rövidebb és sokkal jobb minőségű apokromátok meg (80/600...) jó drágák, plusz okulár, plusz mechanika. Ezt mindenképpen meg kéne nézned legalább a boltban, mielőtt kiadsz 200+ ezer pénzt egy ilyenre!

Tiéd a döntés :D
Hoga
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2018.02.13. 16:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Hoga » 2018.02.14. 21:17

Vizi Péter írta:Ezt mindenképpen meg kéne nézned legalább a boltban

Mindenképpen bemegyek valamelyik boltba, mielőtt megvenném.
Vizi Péter írta:Lencsések: ezekbe mehet a képfordító. Holdra-bolygóra a minőségük jó lesz, a népszerű 90/900-100/1000 mm fókuszú akromátok bizony méter-méter 20 hosszúak, ezt is meg kell gondolni. Hogy a remegés ne vegye el a használó laikus kedvét, a gyári EQ2 helyett valami masszívabb állvány kell alájuk.

Az első posztomban kérdeztem ezt: "Működhet a SkyWatcher 90/900 refraktor + AZGTi mechanika összeállítás? Nem túl hosszú a tubus?" Mert ez lett volna az a távcső, ami a hozzáértők ajánlásaiból megfelelő kezdőtávcsőnek tűnt. Csak a mechanikát(EQ2) tartottam rajta picit gyengének, nem fejleszthetőnek, és a sok karral, egyébbel kicsit ijesztőnek (annak, aki kapni fogja ajándékba).
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.15. 00:41

Na, mekkaptam. A legbosszantóbb, egyik még öregit is. Érthetővé tenné a dolgot (?) .
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2018.02.15. 07:04

Valamit roppantul nem értek.
Emlékeim között kutakodva, a kezdőknek történő ajánlásoknál, mintha az ajánlók - már a korosabbak - elfelejtkeztek volna arról Ők annak idején mivel kezdtek. Mennek itt az erőltetések az ingó-bingó EQ1-2 "mechanikának csúfolt" szörnyűségeket ajánlgatva amitől garantáltan elmegy minden kezdő kedve bármilyen tubus kerül rá. Bárhol hozzáérsz percekig reszket, mire lecsillapodna már rég nincs a látómezőben az objektum. A pólusraállás macerájáról is rendre mély a hallgatás. Én büntetném aki ezeket forgalomba meri hozni....bocsi távcsőboltosok :)
Favorizálva vannak a méternyi fényerőtlen lencsések, amelyek lényegében kevés dologra használhatóak. Pedig itt van mindenki orra előtt az a távcsőtípus olcsón, ami jaj de nagyon jó kezdőtávcső lehetett volna....annak idején, most szinte fillérekért.
Bizony, kedves segíteni akarók a legkisebb Dobsonokra gondolok.
Mondjuk erre:
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... 400-dobson
vagy elszántabbaknak
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... 114-newton
vagy
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -makszutov
Ezeket tényleg csak felkapja, kiviszi belekukkant 5-10 percig, elgyönyörködik a Hold krátereiben, rápillant egy-egy bolygóra, és örömmel eltelítődve visszaviszi a lakásba.
Mert kezdőként pont ennyire van szüksége...pont ennyi a befogadókészsége.
Nem észlelni akar.....hanem leskelődni, rápillantani...és ez egy teljesen más kategória.
Nem fog órákat tölteni egy-egy Hold alakzatnál, nem fog sem dómokat, sem rianásokat keresgetni, de még bolygót sem fog rajzolni. Nem kell sem a nagy nagyítás, sem a tökéletes optika....
Ha feltámad a komolyabb kedv és egy-egy csillagmező is az érdeklődés tárgya lesz, akkor is jó választás.
Örömet adó, könnyen használható eszköz kell.....olyan kedvcsináló.
Annak idején - úgy 40 éve - egy tíz centis tükrös még sokunk hűséges társa volt évekig....minden területen, jó második távcső volt egy binokli vagy egy 70/500 után.

Tessen mondani ezek miért mostoha gyerekek a számotokra ???
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.15. 08:38

Gyönyörű darabok. Mielött a SW 70/500 és SW 114/500 (parabolatükrös)-akat megvettem volna tavaly, igen spekuláltam ezeken. Aztán visszariasztott, nincs lehetőség finom tükörállitásra jusztirozáshoz. Nagy fényerő, igényli. Nem is tudom, parabolikusak-e. Természetfigyelésre nem mindegyik alkalmas. A beállitásaik nyelvezete, művészete nem kezdőnek való. Olyanok mint kis ékszerek, fájó szivvel kerültem őket. Beszélne az, akinek van.
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2018.02.15. 08:47

géza írta:Na, mekkaptam. A legbosszantóbb, egyik még öregit is. Érthetővé tenné a dolgot (?) .

Csak tisztelettel kezeli a
géza írta: (szereplési viszketésem lett)
dolgot... :)

De a viccet félretéve:

Hát, ha egyszer találkoznánk személyesen, nekem se menne bácsi nélkül... Tiszteletből...
Édesapám 1932. január elsején született - pontosabban szilveszter éjfélkor, második keresztneve Szilveszter volt -, de január elsejét írtak be az anyakönyvbe. Amikor a neved megjelenik a fórumon, mindig édesapámra is gondolok.
Jó egészséget és még sok-sok fórumozást...!!!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”