Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.01.30. 00:34

Szola írta:Épp most találtam egy bemutatót erről: Az-Pronto - szimpatikus darab. És ezzel még olcsóbb is mint a EQ-2 -vel, vajon miért?

Az AZ-3R (Pronto) azimutális mechanika, nagyjából EQ-2 stabilitású, annál könnyebben hordozható, egyszerűbben használható szerkezet. Nagy nagyításon azonban macerásabb az égbolt követése, lévén mindkét tengelyen mozgatni kell.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Szola
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2018.01.29. 19:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Szola » 2018.01.31. 00:10

Heló!

90 pénzt megér ez a kütyü ? : Orion Skyquest XT8

Ha tudtok róla valamit/bármit, megköszönöm.

Üdv:Laci
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.01.31. 01:52

Szola írta:Heló!

90 pénzt megér ez a kütyü ? : Orion Skyquest XT8

Ha tudtok róla valamit/bármit, megköszönöm.

Üdv:Laci

Ha jó állapotú, akkor igen.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
tomszechy
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2018.02.01. 07:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tomszechy » 2018.02.01. 13:31

Sziasztok!
(Újra)kezdő vagyok, most alakult úgy az életem, hogy vásárolhatok egy kezdő távcsövet.
Korábban, jópár évvel ezelőtt hazai csillagvizsgálókban illetve csillagásztáborokban tanultam az alapokat, de sajna nem jutottam el sohasem odáig, hogy saját távcsövem legyen.

Szóval a paraméterek :)
- max. 80-90 eFt büdzsé
- Egyaránt szeretném bolygó- és mélyég-megfigyelésre is használni
- Refraktor vagy reflektor? nem tudom... Ami biztos, hogy egyelőre nem szeretném asztrofotózásra használni, hanem elsősorban "egyszerű" észlelésre venném, megismerni az eget, megmutatni a gyerekeknek, stb. Kollimálgatni viszont (egyelőre) nem szeretnék, és ha jól tévedek, a reflektoroknál ezzel számolnom kell.
- Fontos, hogy viszonylag könnyű legyen kitelepíteni (a kertbe :) ), illetve bárhova máshova is (autóval). Értsd: a távcsövet minél egyszerűbben fel lehessen állítani.

Amiket kinéztem:
- Skywatcher 90/900 + EQ2 https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek/skywatcher-90-900-refraktor: jó ár, itthon könnyen beszerezhető (és ahogy látom, ajánlott). Ami számomra negatívum, hogy mégiscsak egy 90 centis tubus kerül egy nem túl stabil mechanikára (az itthoni vélemények szerint is gyenge az EQ2 ehhez a mérethez).
- Bresser 90/500 + EQ3 https://www.bresser.de/en/Astronomy/Telescopes/BRESSER-Refractor-90-500-EQ3-Telescope.html: szintén jó ár, bár csak külföldről tudom megrendelni. Azt írják, hogy EQ3 mechanika, viszont ránézésre más, mint amit itthon EQ3 néven kapni.
Valaki esetleg vetne egy pillantást erre? Nekem masszívabbnak tűnik, mint a fenti EQ2.
Egyébként ez a távcső azért tetszik jobban, mert rövidebb, azaz számomra talán kevésbé kényes a mechanikára és egyszerűbben "vonszolható" / kezelhető.

Ami nekem nem tiszta, hogy a rövidebb fókusztáv a fenti két távcső relációjában pontosan mit is jelentene. Azt értem, hogy az elérhető nagyítás kisebb, de hogy az állítólagos magasabb aberráció pontosan mit jelentene, azt nem tudom. Meg azt se, mire nem gondoltam még :)

Egyébként a Bresser azért is szimpatikus, mert a mechanika jóval masszívabbnak tűnik az EQ2-nél és ha a távcsövet ki is növöm a közeljövőben, legalább állványra már nem kell költenem legközelebb.
Ezzel szemben az EQ2 valószínűleg már most is "gyenge", hát ha még nagyobb tubus kerül rá.

Az okulárokkal egyelőre nem foglalkoztam, de arra is várnék javaslatokat, hátha valaki tud tuti tippeket.
LDrotos
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2018.01.14. 09:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: LDrotos » 2018.02.01. 14:10

tomszechy írta:- max. 80-90 eFt büdzsé


Szia,
Mint pályakezdő a pályakezdőnek, én inkább spórolnék még egy keveset, hogy egy 90/900-as refraktort EQ3-ra tehessek (az most itthon 109.000.- HUF). Az nem kevés haszonnal járó plusz befektetés lenne, merthogy a SW 90/900 kevesebb, mint 3 kg, az EQ3 már barátságosan stabil ilyen kis terheléssel...
...és a jövőben akár egy 5 kilós 150/750 Black Diamond-ot is stabilan megtart - legalábbis mikor legutóbb kiolvastam az internetet, nem hallottam róla panaszt.
(Speciel engem az első pillanattól menthetetlenül lenyűgöznek a reflektorok, de ez már csak olyan, mint a benzines vs .dízel autó... néha egyszerűen nincs szükség észérvekre. :) Szóval a refraktor / reflektor kérdésre nem akarok reflektálni...)

A downside az, hogy egy ilyen műszerre az első észlelés előtt el kell még költeni pár masszív tízezrest, ha másra nem is, hát szűrőre biztosan. Szóval úgy már jelentősen túllőnél a kereten.
De én akkor is inkább később vásárolnék, mint hogy EQ2-re költsek.
Szigorúan magányvélemény.
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lac » 2018.02.01. 15:17

tomszechy írta:Ami nekem nem tiszta, hogy a rövidebb fókusztáv a fenti két távcső relációjában pontosan mit is jelentene. Azt értem, hogy az elérhető nagyítás kisebb, de hogy az állítólagos magasabb aberráció pontosan mit jelentene, azt nem tudom. Meg azt se, mire nem gondoltam még :)

Szóval: ezen a fórumon is számtalan bejegyzést találhatsz, ami azt taglalja, hogy ez elérhető nagyítás a műszer átnérőjétől függ, nem a fókusztávtól. Így a 90/500 és a 90/900 is 180-szoros elméleti maximális nagyítást tud. Lehet negyobb nagyítást is kicsiholni, de már nem lesznek új részletek.
A fókusztávval úgy függ össze, hogy ugyanazzal az okulárral fogsz nagyobb nagyítást látni a hosszabb fókusztáv mellett.
Szerintem a büdzsébe még beleférhet a https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek/a-digitalis-asztrofotozas-abc-je, mielőtt távcsövet választanál. Nem csak fotózáshoz ad hátteret.
Én egyébként nem aggódnék a kollimálás miatt, nem kell hozzá pilótavizsga. És ugyanazért a pénzért sokkal jobb tükrösöket lehet kapni, mint lencséseket.
Amire pedig nem gondoltál, hogy elkap majd a gépszíj, és dehogynem akarsz majd fényképezni is.
Abban mindenképp egyetértenék az előttem szóló kollégával, hogy az EQ2-t partvissal se piszkálnám. Ha később nagyobb csövet akarsz rátenni, esetleg fényképezni, az EQ2-vel nem tudsz mit kezdeni.
És ha a büdzsé szigorú limit, érdemes végignézni az aprós oldalakat is, mint https://tavcso.hu/apro vagy http://makszutov.hu/bazar. A most használt távcsövemet és mechanikát is így vettem.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.01. 15:45

https://www.bresser.de/en/Astronomy/Tel ... scope.html Tamás, nagyon jó választás ebben az árban. Az okulár (Plössl 26mm) egy jó kereső elsőre. Láthatod, a hosszú csövek már nehezen adhatók el, igen esik is az áruk. Avulnak az új szokások miatt. EQ 3 ? Nekem SkyWachterem van, nagyon megbántam. Bár a drágább (???) Celestron CG-4 a jobb állvánnyal együtt nem okozna boszuságot. Spórolni akartam...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.02.01. 16:00

géza írta:... Láthatod, a hosszú csövek már nehezen adhatók el, igen esik is az áruk. Avulnak az új szokások miatt. ...


Ez honnan a ménkűből veszed??????
Ja, igen: pici távcső, pici átmérő, pici fókusz és eV-okulár!!! :lol:

F/5-ös akromát? "Bottal sem piszkálnám."
Egyértelműen 90/900!!!

Az EQ2 egy szuper-kezdőnek nem biztos, hogy rossz kezdés, ha nagyon szűk a budget, de a lábát mindenképp meg kell erősíteni. Vagy egy nagyobb, masszívabb, de használt mechát kellene megcsípni; talán egy új EQ2 árából kijöhet egy (netán két?) számmal nagyobb is használtan. (Sajnos igen szerénynek tűnik az eklézsia; a keret nagyon szűkös.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.01. 17:03

Tudod Attila, szempontom egy csillagászatot egész életén át nem főhobbiként űzőnek a véleménye. Nagyon kellett ügyelnem, mennyit költök rá. Persze könnyen hordozhatósnak képzeltem mindig az ezirányú felszerelést. A trend pedig mintha éppen erre fejlődne, eV, és a velejárók. Ahogy irod. Az új eszközök aprók, a régiekhez képest igen részletes látvánnyal, ahhoz hasonlitva nem drágán. A kezdő tudjon róla, mi várható év végére. Az újban gondolkodjon.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.02.01. 18:16

Üdv!

Kezdésnek egyértelműen

70/500 !!!

Ebből az árból kijön kettő is.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”