Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BZd » 2017.12.19. 10:37

Csak egy példa, hogy az a jó távcső, amit használnak: A hétvégén egy 70/450-es akromáttal észleltem a fővárosi égen kisbolygókat, pl. a (3200) Phaethon-t ahogy 11m-ról pár perc alatt elhalványodott és újra kifényesedett. Jó, nem EQ2 mechanikával, bár történetesen az is bőven elbírta volna.

A 70/500-zal az a probléma, hogy relatíve rövid a fókusza, tehát már egy bolygózáshoz legalább szükséges 100x nagyításhoz is 4,5mm-es okulár kéne, ami ugyan egy létező dolog, de nem mindegy milyen fajtát veszel belőle. (A tartozékként adott Barlow nagyon gagyi, azzal nem érdemes számolni)
Pl. A 6mm-es Plösslről (vagy Orthoról) nem árt tudni, hogy a szemlencséje kb. akkora, mint egy gombostűfej és nagyon kicsi a pupillatávolsága. Emiatt nagyon kényelmetlen a használata. Kezdőként én is vettem egy 6mm-es Plössl-t, akkor nyújtotta a legnagyobb örömet, amikor végre eladtam. Érdemesebb inkább a Péter által is javasolt GoldLine-t, vagy Planetary-t választani ezzel a fókusszal, azoknak sokkal kényelmesebb a betekintése.

Nekem jó 15 éve egy 70/700-as SkyWatcher volt az első távcsövem, az okulároldali kiegészítőket (zenittükör, barlow, okulárok) fejlesztve - és a tubus árának többszörösét ráköltve :D - sokáig kiszolgált. Van egy 70/900-as is a szériából, a kettő között nincs észrevehető hordozhatósági, vagy helyigénybeli különbség. Egy ekkora távcső alapvetően Napot, Holdat, bolygókat, kettősöket észlelni jó. A mély-ég nem az ő terepük, bár a városból erkélyről nagyobb (tükrös)távcsővel sem örömtelibb a helyzet.

Még valami: A gyári Barlow-t úgyis ki fogod próbálni. Ezt a zenittükör és az okulár közé kell tenni, nem a zenittükör elé, mint ahogy az valamiért egy kezdő számára adná magát. Működni fog az utóbbi kombinációban is, csak ekkor nagyobb nyújtást fog adni, még rosszabb képminőség mellett.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.19. 10:48

BZd írta:... A 6mm-es Plösslről (vagy Orthoról) nem árt tudni, hogy a szemlencséje kb. akkora, mint egy gombostűfej és nagyon kicsi a pupillatávolsága. ...


A rövid Ortho-kra ez valóban igaz, de a Plössl-nél ezt kevésbé tapasztaltam (bár az sem a kényelméről híres).

A Péter által ajánlott Gold Line a leírása szerint némiképp javítja a rövid akromát színi hibáját (ami azt jelenti, hogy színi hibája van, csak épp ellentétes irányú az akromát objektívjével... amit nem igazán értek, hogy lehet, de nem vagyok lencseguru). Viszont ha valóban így van, akkor ez tényleg "hasznos hiba" ennél az oklinál.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2017.12.19. 12:49

Attila írta:A Péter által ajánlott Gold Line a leírása szerint némiképp javítja a rövid akromát színi hibáját (ami azt jelenti, hogy színi hibája van, csak épp ellentétes irányú az akromát objektívjével... amit nem igazán értek, hogy lehet, de nem vagyok lencseguru). Viszont ha valóban így van, akkor ez tényleg "hasznos hiba" ennél az oklinál.
MDA


Lehet, hogy én emiatt a színi hiba miatt nem voltam megelégedve a 6-os Goldline oklimmal a 150/750-es tükrösben? :)
Szerintem érdekes lenne elvégezni egy tesztet néhány fényerősebb akromáttal, hogy mennyire látszik a színi hiba pl. egy átlagos Plössl-höz képest ezekkel a Goldline oklikkal.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.19. 14:49

ruszatti írta:
Lehet, hogy én emiatt a színi hiba miatt nem voltam megelégedve a 6-os Goldline oklimmal a 150/750-es tükrösben? :)


Ha narancshoz hasonlított a színezés és az objektum körül vonalszerűen futott végig, akkor semmi gond.
Hiszen azért Goldline a neve. :D
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2017.12.19. 15:19

mizar írta:
ruszatti írta:
Lehet, hogy én emiatt a színi hiba miatt nem voltam megelégedve a 6-os Goldline oklimmal a 150/750-es tükrösben? :)


Ha narancshoz hasonlított a színezés és az objektum körül vonalszerűen futott végig, akkor semmi gond.
Hiszen azért Goldline a neve. :D


Szia!

:lol:
Jó néhány éve már, hogy használtam ezt az oklit. Csak az maradt meg bennem, hogy a Planetary II-vel összehasonlítva lényegesen lágyabb volt a képe és sokkal jobban szórta a fényt (talán a CA miatt is, nem tudom). Lehet, azóta már javítottak rajta ezt azt. A lényeg, hogy ott és akkor a Planetary képe nekem sokkal jobban tetszett. Bár most szívesen kipróbáltam volna a 120/1000-es akromátban.
Azt azonban mindenképpen érdemes lenne megtudni vagy egy teszttel kideríteni, hogy tényleg csökkenti-e az akromátok színi hibáját. Kíváncsi lennék az eredményre.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2017.12.19. 20:07

BZd írta: Van egy 70/900-as is a szériából, a kettő között nincs észrevehető hordozhatósági, vagy helyigénybeli különbség. Egy ekkora távcső alapvetően Napot, Holdat, bolygókat, kettősöket észlelni jó. A mély-ég nem az ő terepük, bár a városból erkélyről nagyobb (tükrös)távcsővel sem örömtelibb a helyzet.



Azért néhány nyílthalmazt csak csak meg lehet keresni eredményesen. Nagyobb Dobsonnal meg pláne.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2017.12.19. 20:44

Bali!

Annyit fűznék hozzá, hogy ha van rá lehetőséged, vásárlás előtt feltétlenül nézz bele néhány különböző távcsőbe. Próbáld ki őket, emeld fel, tedd a-ból b-be hogy érezd a súlyát. Ha lehet szedd szét, rakd össze. A saját tapasztalat mindennél többet ér!

Itt mindannyian a magunk igazát fogjuk mondani neked, ami hol találkozik, hol nem. Próbáld ki, utána dönts. Jövő nyáron is ráér megvenni azt a távcsövet, nem szalad el az égbolt. Addig meg kipróbálhatsz több különböző típust.

Saját példám. 80 mm-től 250 mm-ig volt már nálam majd mindenféle távcső, a legkülönfélébb mechanikákon, mégis egy kis refraktornál kötöttem ki egy egyszerű AZ állványon. Miért? Mert én azt szeretem. Az EQ-t gyűlöltem cipelni, összerakni, szétszedni, beállítgatni. A nagy dobson hiába volt prémium, nem cipeltem ki a szobából. A GoTo-s MC-t sem sokat használtam. A 90/900 egyszerűen gagyinak hatott, hosszú, remegős, semmi örömöm nem volt benne. A 80-as APO sem lett örök darab nálam. Ellenben soha annyi örömöt távcső még nem adott nekem, mint egy színezős 100/500-as kis kínai refraktor AZ3-on. Azért mert ha volt 5 percem távcsövezni, abból 10 mp volt kivinni a távcsövet az udvarra és már használhattam is, és használtam is, pont ezért.

Találd meg azt a szempontot ami a legfontosabb neked ebben a hobbiban, keresd azt, törekedj rá és ha megvan, akkor mindegy milyen távcső, milyen márka, ki milyen véleménnyel van róla, az pont tökéletes lesz számodra!
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
Bali21
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2017.12.17. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bali21 » 2017.12.22. 19:37

Megjött a 70/500-asom!Családon belüli ("közös") ajándék lesz. :D Hogy mit láttam és mit nem a 3.-ról vele,majd beszámolok.Ha nem túl sokat,jövőre talán beruházok egy nagyobb lencsés refraktorra. :)
Mindenkinek Békés Ünnepeket Kívánok!
csadam
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.12.18. 14:05

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csadam » 2017.12.26. 14:24

Lac írta:
csadam írta:A kiszemelt távcső: SkyWacher 250/1200 Newton


Szerintem Budapestről nem tudod kihasználni a 250-es átmérőt. Sőt úgy általában a vizuális észlelésre sem alkalmas a mi egünk. Viszont fotózni lehet, jó szűrőkkel. (A sötét eget nem pótolja, de valamelyest javít.) Úgyhogy én ennyi pénzből inkább egy 200/800-as asztrográfot vennék, vegy egy 80/600-as APO-t. Azokat elbírja az EQ5. Mindkettőhöz kell majd korrektor, de az a 250/1200-ashoz is elkél.
Persze kinek a pap, kinek a papné...

LSt


Semmiképpen nem Budapestről tervezem az észlelést/fotózást, szeretnék majd kitelepülni. Már keresem a megfelelő észlelőhely(ek)et is. Köszönöm a tanácsokat, hasznosak!

Ádám
csadam
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.12.18. 14:05

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csadam » 2017.12.26. 14:31

SzarkaLevente írta:
csadam írta:Tapasztaltabbak véleményét szeretném kérni.

Gyűjtök egy komolyabb távcsőre. Eddig egy kisebb lencsés távcsövem volt csak, olyan tényleg kezdőknek való. Szeretném a következő távcsövemet vizuális észlelésre használni, és asztrofotózásra is (természetesen megfelelő kiegészítőkkel együtt). Utóbbival még nem foglalkoztam.

A kiszemelt távcső: SkyWacher 250/1200 Newton


Milyen keretösszeged van asztrofotózásra, ill. honnan tervezed a fotózást, vizualizálást?


Nincs egy előre megállapított keret. Ahogy látom az árakat, ha komolyan szeretnék vele foglalkozni, rendesen a pénztárcába kell nyúlni. Én a távcső és az összes többi eszköz terén is úgy vagyok, hogy inkább várok és gyűjtök, hogy komolyabb eszközöket vehessek. Viszont túlzásokba sem szeretnék esni, ezért is jönnek jól az itteni tanácsok/tapasztalatok.

Ádám
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”