Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: palics » 2017.12.12. 18:43

Rózsa Ferenc telefonszáma kellene!
Aki tudja küldje el.
Elérhetőségem:
feri6111@freemail.hu
Bali21
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2017.12.17. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bali21 » 2017.12.17. 11:41

Sziasztok.Abban szeretném kérni a segítségeteket,hogy most készülnék venni egy skywatcher 70/500-as eq1-en lévő refraktort.Még idáig sosem volt ilyesféle műszerem,tehát abszolút kezdő vagyok ebben a témában még.Olvastam olyat,hogy fényszennyezett helyre is javasolta az egyik eladásra kínáló oldal ezt a távcsövet.Mennyire lehet zavaró a kémlelésbe,ha mondjuk egy belvárosi harmadik emeleti bérház erkélyéről szeretnénk nézelődni esetleg vele esténként?Vagy ne is próbálkozzak vele egyáltalán?Köszönöm a válaszokat előre is. :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.17. 11:55

Bali21 írta:Mennyire lehet zavaró a kémlelésbe,ha mondjuk egy belvárosi harmadik emeleti bérház erkélyéről szeretnénk nézelődni esetleg vele esténként?:)


Onnan sok érdekes dolgot fogsz vele látni, garantálom. Csak ne az ég felé tartsd! :lol:
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2017.12.17. 14:48

Bali21 írta:Olvastam olyat,hogy fényszennyezett helyre is javasolta az egyik eladásra kínáló oldal ezt a távcsövet.Mennyire lehet zavaró a kémlelésbe,ha mondjuk egy belvárosi harmadik emeleti bérház erkélyéről szeretnénk nézelődni esetleg vele esténként?Vagy ne is próbálkozzak vele egyáltalán?Köszönöm a válaszokat előre is. :)


Azt érdemes megnézni, hogy mekkora égterületre látsz rá, milyen irányban. Holdra, bolygókra nem annyira számít a fényszennyezés egy ilyen távcsőnél. Csak látod-e őket az erkélyről? A horizontot minden irányban épület takarja?Az is szempont, hogy a közvetlen fényforrások kitakarhatóak-e valamilyen úton módon. Hidegfront utáni jó átlátszóságú égen a fényesebb messierek láthatóak lehetnek, akár belvárosból is. Ilyenből nem olyan sok van az év ezen szakaszában. Összességében néhány éjszaka/év. A magas páratartalom miatt a belvárosban a fényszennyezés elég extrém méreteket ölt. Volt szerencsém tesztelni 70/500-ast Hortobágyon, jó sötét helyről, de AZ3 mechanikán. A legfényesebb ködöket, (messier)galaxisokat onnan mutatta, de a halvány galaxisokra, ködökre sokkal nagyobb távcső kell. Nyílthalmazokra viszont nagyon jó volt a nagy látómező miatt. Ár/érték erányban nagyon jó volt.
Én a mechanikán gondolkodnék el, hogy pl. kell-e a felesleges macera az EQ-val. EQ-1 -et még nem láttam élőben, de ha nem elég masszív a fej és a háromláb, állandóan remegni fog, megkeserítve minden észlelést.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.12.17. 15:12

Bali21 írta:Sziasztok.Abban szeretném kérni a segítségeteket,hogy most készülnék venni egy skywatcher 70/500-as eq1-en lévő refraktort.Még idáig sosem volt ilyesféle műszerem,tehát abszolút kezdő vagyok ebben a témában még.


Akkor a legjobban teszed, ha elmész a Polaris csillagdába (Bp. III. ker. Laborc utca 2c), és belenézel valamelyik ottani távcsőbe, hogy lásd, kb. mire számíthatsz.
A 70/500 egyébként jó távcső, kicsi, könnyen hordozható - erre garantáltan szükséged is lesz, mert egy 3. emeleti gangról az égbolt picinyke részélre látsz rá. Ergo készülj fel, hogy ha tényleg észlelni akarsz valamit, az többnyire pont nem fog látszani a gangról és ki kell utazz valami parkba, esetleg a Hármashatár-hegyre, stb.
A fényszennyezés miatt - pláne ekkora távcsővel - elsősorban a fényes objektumok, azaz a Nap (megfelelő szűrővel!!!), a Hold és a fényesebb bolygók plusz néhány fényesebb csillaghalmaz jöhet számításba kezdőként. De ezekre is legalább rá kell látni :-)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.12.17. 17:36

Belváros, erkély, ki tudja mekkora látómező.. ez a készlet pont idevaló. Univerzális, lát lefelé fölfelé. Egykiló negyven a szerelt cső, a reflexiócsökkentőt helyettesitve polifommal egykiló huszonöt és a súlypont is kedvezőbb az 1-es állványon. Ez jobb a semminél és a cakpakk 38 ezer nem rossz. A dunapartra (a lépcsők teteje) vihető szatyorban, mint a horgászfelszerelés, sokmindent láthatsz most is. Ha otthonról nem menne az égi. Nekem is igen csökkent látótérrel kell beérnem, a forgatható csillagtérképemhez egy kijelölő forgórészt csináltam, hasznos erre az esetre. Itt vissza kb. kétéve betettem a fotóját. Pont ezt a csövet hurcolászom vendégségbe ha megyek, nyáron estefelé. Erről a gyenge alapról a lábakat valami masszivabbal felváltva, javitana a dolgon. Ki kell találni. Erkélykorlát, ilyesmi. Nem lehet megunni... ( Ott a parton csak egy vacak horgászbottal, több kellemes ismeretséget kötöttem anno).
Bali21
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2017.12.17. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bali21 » 2017.12.17. 20:16

Azt hiszem nagyon sokat segítettetek és köszönöm szépen a válaszokat.Egyébként azt lehet mondani,hogy majdnem 180 fokos szögbe belátható az égbolt és előttünk már nincsen bérház csak a 3. emeletnél alacsonyabb épületek és déli a fekvése.Egyébként debreceni vagyok,de bízok benne,hogy találok majd a környéken ettől alkalmasabb helyet is a jövőben,csak ugye nekem most a bérház a legközelebbi... :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.17. 23:24

Bali21 írta:... most készülnék venni egy skywatcher 70/500-as eq1-en lévő refraktort. ...


A megjelölt szkájvacser még elmegy kezdésnek, ha nagyon szűk a büdzsé (legalábbis némi szódával, főleg, ha nem hajszolod a nagy nagyításokat; ráadásul sajnos nem is nagyon kapni mást idehaza...), de az EQ1 az végképp egy röhej. Csak szívni fogsz vele.
Mindenképp valami stabilabb mechanikát keress, inkább használtan (úgy olcsóbb), de erősebbet, és főleg merevebb lábbal.
Vizuális megfigyelésekhez az Alt/Az tengelykeresztek is jók, olyat is kereshetsz, de stabil legyen!!!

Végül egy személyes megjegyzés: az erkély-csillagászat mozgássérülteknek, vagy szélsőségesen lusta embereknek való... (Kivéve, ha talaj menti köd van, Te pedig a 10. emeleten laksz. :lol: ) A turbulencia teljesen tönkre vágja a képet.
Paneles övezetben is van jobb lehetőség attól (én is laktam panelban).

MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2017.12.18. 08:35-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Bali21
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2017.12.17. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bali21 » 2017.12.18. 08:07

Esetleg 50 ezer forintig van valakinek ajánlása.Sajnos ennyi keretem van most hirtelen,vagy esetleg még pár darab ezres.Ha használt se gond.Viszont inkább refraktor érdekelne,mert teljesen kezdőként nem nagyon szeretnék még egyenlőre jusztírozással foglalkozni.Köszi. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.18. 08:27

Bali21 írta:Esetleg 50 ezer forintig van valakinek ajánlása. ...


Pl.: https://tavcso.hu/apro/4397
vagy https://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/hirdetes/1512163697

De nem akarom egyik hirdetési fórum egyik hirdetését sem reklámozni, ezek csak példák voltak, keresgélj a használt cuccok között.
Lehet jókat találni, nem drágán.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”