Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.11.13. 16:02

Köszönöm, Levente, ígéretesnek tűnik. Úgy érzem itt az ideje, hogy elkótyavetyéljem a 102/1300-as Makszutovot, meg a 102/500-as lencsést és átnyergeljek egy ilyenre. Remélem egy ideig még akcióban marad. :roll:
Üdv: Frigyes
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.11.13. 16:07

A hexagonális fókuszírozó jó minőségét magam is megerősítem, használtam/teszteltem.
A Bresser-nél prémium-kategóriás termék; az 500/F3.6-os ES Dobson-ok is azzal kerülnek majd értékesítésre.

Leventének: a 2.7"-os belső átmérő nagyon is fontos a fényerős rendszerek esetében, és az F/5 már ilyen (mivel nagyon "meredek" a sugárkúp); főleg, ha FF-es kamerát teszel a végére, netalán még egy szűrőváltót is. Én még a 3"-est sem sokallom. Van a vignettálás számításához egy szoftverem, ami kegyetlenül mutatja a csökkenő %-okat a sarkokban...
(A saját "nagy-kukkeremen" 3.5"-os lesz.)

Persze ha csak vizualizálni akar valaki, akkor nem annyira necces a dolog.


MDA

u.i.: "Egy db véletlenszerűen választott darabot bemértem, a Strehl értékére 87% kaptam (ld lentebb(. (Ha mind ilyen lenne, boldog lennék, mert a SkyWatcher 150/750-eknél ez már az átlag feletti érték...)"

Mily meglepő...!!! :mrgreen:
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.11.13. 22:43

Frigyes írta:Levente, a fentebb írt Bresser meddig lesz akciós? Köszönöm.

A készlet erejéig :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.11.14. 09:10

Ettől féltem. Remélem jó sokat rendeltetek! :lol: Gyorsan feldobom apróba a 2 meglévő távcsövem (építkezés mellett a hobby finanszírozása nem könnyű)
Üdv: Frigyes
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.11.21. 13:24

Nos, megrendeltem a Bresser NT 150S/750-et, pénteken megyek érte a boltba és a Jézuska hozza majd. :lol: Remélem hoz majd hozzá a Jézuska szép tiszta eget is. Hú, de sok nap az még... :shock:
Köszönöm a véleményeket, hozzászólásokat. Már csak egy kollimációs okulárt kell szerezzek hozzá, az most nem fér bele, de ahogy olvastam, egy Newtonhoz erősen illdomos.
Üdv: Frigyes
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.11.30. 09:40

A Bressernek teljesen más a kereső papucsa, mint a Synta termékeknek. Tud valaki esetleg olyan adapterről, amivel fel lehet tenni Synta keresőt a Bresserre?
Tudom, lehet venni a Jinghua márkákból (Explore Scientific, Meade, Bresser), de csak nem dobnám ki a meglévőt, ha van esetleg ilyen adapter (és persze ha nem kerül annyiba az adapter, mint egy új kereső). :?
Köszönöm.
Üdv: Frigyes
csadam
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.12.18. 14:05

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csadam » 2017.12.10. 15:39

Sziasztok!

Tapasztaltabbak véleményét szeretném kérni.

Gyűjtök egy komolyabb távcsőre. Eddig egy kisebb lencsés távcsövem volt csak, olyan tényleg kezdőknek való. Szeretném a következő távcsövemet vizuális észlelésre használni, és asztrofotózásra is (természetesen megfelelő kiegészítőkkel együtt). Utóbbival még nem foglalkoztam.

A kiszemelt távcső: SkyWacher 250/1200 Newton

https://tavcso.hu/termekcsoport/SWN2501

A leírás alapján jól használható mindkét célra. Van esetleg valakinek tapasztalata ezzel a távcsővel? Viszonylag komolyabban szeretnék a témával foglalkozni, és jól jönnének tanácsok mielőtt egy ilyen nem olcsó készüléket megveszek.

Köszönöm előre is! :)

Ádám
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Lac » 2017.12.10. 17:17

csadam írta:A kiszemelt távcső: SkyWacher 250/1200 Newton

Szia
Nekem ugyan csak egy 200/1200-as van, de az is nagy. Menj el egy boltba, és nézd meg. Ha megengedik, vedd a kezedbe. Minden alkalommal ezt kell majd felpakolnod a mechanikára.
Ehhez már nagy mechanika kell. Nem tudom, a bolt miért ajánlja egyáltalán EQ5-tel (illetve csak remélem, hogy nem tudom). Nekem az EQ5 ezt a 200/1200-ast is alig bírja. EQ6Pro mechanikán meg sokkal drágább.
Nekem van mellette egy 80/600-as APO. Mostanában inkább csak azt használom.
Szerintem Budapestről nem tudod kihasználni a 250-es átmérőt. Sőt úgy általában a vizuális észlelésre sem alkalmas a mi egünk. Viszont fotózni lehet, jó szűrőkkel. (A sötét eget nem pótolja, de valamelyest javít.) Úgyhogy én ennyi pénzből inkább egy 200/800-as asztrográfot vennék, vegy egy 80/600-as APO-t. Azokat elbírja az EQ5. Mindkettőhöz kell majd korrektor, de az a 250/1200-ashoz is elkél.
Persze kinek a pap, kinek a papné...

LSt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.12.10. 18:52

csadam írta:Tapasztaltabbak véleményét szeretném kérni.

Gyűjtök egy komolyabb távcsőre. Eddig egy kisebb lencsés távcsövem volt csak, olyan tényleg kezdőknek való. Szeretném a következő távcsövemet vizuális észlelésre használni, és asztrofotózásra is (természetesen megfelelő kiegészítőkkel együtt). Utóbbival még nem foglalkoztam.

A kiszemelt távcső: SkyWacher 250/1200 Newton


Milyen keretösszeged van asztrofotózásra, ill. honnan tervezed a fotózást, vizualizálást?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.10. 18:56

csadam írta:... Szeretném a következő távcsövemet vizuális észlelésre használni, és asztrofotózásra is (természetesen megfelelő kiegészítőkkel együtt). Utóbbival még nem foglalkoztam. ...


Ha hosszú expozíciós mélyég-felvételeket is szeretnél készíteni, akkor a mechanika minősége általában még fontosabb, mint a távcsőé...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”