Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.17. 18:18

Mozdonyos írta:... Bevallom,hogy én valami egyszerűbb eltávolítható megoldáson gondolkodok. Mert ha valamit hozzárakok,akkor már nem biztos hogy kényelmesen elfér a tubus a tárolókofferban.


Józsi!

Két lehetőséged van:
1. "Extra súlyokat" rátenni, vagy levenni, vagy mozgatni;
2. A "hasznos tömeget" mozgatni a forgástengelyhez képest.

Ad1.: ha a tubusra nem akarsz tenni semmit, akkor az extra súlyt teheted az ellensúly oldalára is, excentrikus súlyponttal.

Ad2.: ha egyáltalán nem akarsz többletsúlyt használni, akkor marad a 2. pont. Ha a tubuson viszont a hosszabb prizmasín gondot okoz, mert nem fér a dobozba, akkor cseréld meg a prizmasínt és a foglalatát. Azaz a prizmasínt szereld át a mechanika fejére, és a foglalatot tedd a tubusra, ami így talán belefér a dobozába.

Mint tudjuk, a mozgás relatív, tehát mindegy, hogy melyik hol van, a kiegyensúlyozás ugyanúgy lehetséges.

(Barkácsolni mindenképp kell hozzá, kivéve a mágneses megoldást.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.17. 19:43

Attila írta:
Mozdonyos írta:... Bevallom,hogy én valami egyszerűbb eltávolítható megoldáson gondolkodok. Mert ha valamit hozzárakok,akkor már nem biztos hogy kényelmesen elfér a tubus a tárolókofferban.


Józsi!

Két lehetőséged van:
1. "Extra súlyokat" rátenni, vagy levenni, vagy mozgatni;
2. A "hasznos tömeget" mozgatni a forgástengelyhez képest.

Ad1.: ha a tubusra nem akarsz tenni semmit, akkor az extra súlyt teheted az ellensúly oldalára is, excentrikus súlyponttal.

Ad2.: ha egyáltalán nem akarsz többletsúlyt használni, akkor marad a 2. pont. Ha a tubuson viszont a hosszabb prizmasín gondot okoz, mert nem fér a dobozba, akkor cseréld meg a prizmasínt és a foglalatát. Azaz a prizmasínt szereld át a mechanika fejére, és a foglalatot tedd a tubusra, ami így talán belefér a dobozába.

Mint tudjuk, a mozgás relatív, tehát mindegy, hogy melyik hol van, a kiegyensúlyozás ugyanúgy lehetséges.

(Barkácsolni mindenképp kell hozzá, kivéve a mágneses megoldást.)


MDA
Köszönöm a segítséget. Most 210mm-es prizmasín van rajta:
SW BD 80ED prizmasin.jpg
Először akkor megpróbálok egy tömör 320mm-es prizmasínt. Ezen talán vannak furatok 210mm-nél is. Ezt a hosszabb prizmasínt a tubusgyűrűkkel együtt rárakom az AZ-4-re. Így csak a tubust rakosgatom a gyűrűkbe.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.17. 19:50

Attila írta:
Mozdonyos írta:... Bevallom,hogy én valami egyszerűbb eltávolítható megoldáson gondolkodok. Mert ha valamit hozzárakok,akkor már nem biztos hogy kényelmesen elfér a tubus a tárolókofferban.


Józsi!

Két lehetőséged van:
1. "Extra súlyokat" rátenni, vagy levenni, vagy mozgatni;
2. A "hasznos tömeget" mozgatni a forgástengelyhez képest.

Ad1.: ha a tubusra nem akarsz tenni semmit, akkor az extra súlyt teheted az ellensúly oldalára is, excentrikus súlyponttal.

Ad2.: ha egyáltalán nem akarsz többletsúlyt használni, akkor marad a 2. pont. Ha a tubuson viszont a hosszabb prizmasín gondot okoz, mert nem fér a dobozba, akkor cseréld meg a prizmasínt és a foglalatát. Azaz a prizmasínt szereld át a mechanika fejére, és a foglalatot tedd a tubusra, ami így talán belefér a dobozába.

Mint tudjuk, a mozgás relatív, tehát mindegy, hogy melyik hol van, a kiegyensúlyozás ugyanúgy lehetséges.

(Barkácsolni mindenképp kell hozzá, kivéve a mágneses megoldást.)


MDA
Itt meg találtam egy azimutális megoldást,ami elbírná talán a nagy ES 152-es akromátot is:
SW GIAZ.jpg
Skywatcher GIAZ mechanika,és plussz oszlophosszabító. Itt még maszek ellensúly is van kézi mozgatókarral. Ezt még nálunk is forgalmazzák ellentétben a SkyTee-2-vel. Valószínüleg a Skywatcher Equinox 120/900-as Orion megfelelője(EON) van a mechanikán ha jól sejtem.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.10.17. 20:04

Azon a meglévő sinen van még három csavarluk. Ha a gyűrűket őszébbhozod akkor nyerhető lenne sulypont továbbhelyezés. Lehet hogy elég.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2648
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.10.17. 20:42

Nem volna elég a prizmasín elülső csavarjával odafogatni egy darab vasat? Nem kell oda 20-40 dekánál több.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.17. 21:17

géza írta:Azon a meglévő sinen van még három csavarluk. Ha a gyűrűket őszébbhozod akkor nyerhető lenne sulypont továbbhelyezés. Lehet hogy elég.
Tisztelt Géza.Az volt a probléma amit te írtál. Köszönöm szépen a segítséget. A vasutas eszemmel nem jöttem rá :oops: . "Vasutas esze sínen jár,ha vége a sínnek vége a tudománynak" :D . Mégegyszer köszi. Így már ki tudtam rendesen egyensúlyozni. A próba kedvéért rátettem a Hyperion Zoom-ot:
P1030300.JPG
A második képen látszik az áthelyezett tubusgyűrű:
P1030301.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.17. 21:20

Vizi Péter írta:Nem volna elég a prizmasín elülső csavarjával odafogatni egy darab vasat? Nem kell oda 20-40 dekánál több.
Köszi,de közben megoldottam. Én voltam a béna. :oops:
Guszti69
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2016.10.16. 15:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Guszti69 » 2016.10.18. 17:42

Vizi Péter írta:
A legjobb tanácsom, hogy keress fel egy amatőrt vagy egy amatőr csillagdát a közelben és nézz be hozzájuk, egészen biztos, hogy a legnagyobb örömmel fogják megmutatni Neked az eget a távcsöveikkel. Aztán már kb. tudod, melyik távcső milyen.
Nagykanizsán ott a kitűnően működő Canis Minor csillagda, vedd fel velük a kapcsolatot, biztosan segítenek.
http://nae.hu/index.php?pageid=2040


Köszönöm a jó tanácsokat. Meg is fogadtam és írtam emailt a Kanizsai egyesületnek s most várom a válaszukat.
Viszont amíg ők nem írnak még lenne egy olyan jellegű kérdésem, hogy itthonról érdemesebb rendelni és/vagy személyesen elmenni érte vagy inkább külföld a nyerő? Olyanra gondolok mint: ugyan azt kint olcsóbban megelehet kapni vagy sokkal jobb minőséget lehet kapni ugyan annyi pénzért.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2648
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.10.18. 22:24

Ha itthon veszed meg, könnyebben tudod érvényesíteni a garanciát, és egyáltalán, bármi baj van, van kihez fordulni. Ha személyesen el tudsz menni érte, az a legjobb, van idő átvenni, esetleg elmagyaráztatni pár dolgot.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.10.19. 08:54

magát a távcsövet/mechanikát szállítási és esetleg (eu-n kívülről) vámköltségek miatt ritkán éri meg külföldről venni. kiegészítőnél már árnyaltabb a kép, nem nagyon találtam logikát, de megéri megnézni a külföldi kínálatot. okulároknál gyakran találkoztam külföldön jóval olcsóbb árral, szűrőknél volt ami itthon feleannyiba került mint kint, de feltételezem ezek sokszor a dollárárfolyam mozgásától is függő dolgok. szétnézni mindenképp érdemes. a garanciára nem túl érzékeny dolgok esetén (pl szűrők, oklik) nincs probléma, az azonnali visszaküldés, kártérítés mindig működik, főleg ha van vmilyen pénzügyi szolgáltató a láncban (pl paypal). ezek az eszközök pedig ritkán hibásodnak meg később. szakkönyvek esetén túlnyomó részben olcsóbbak a magyar árak. (vaskosabb köteteknél irgalmatlanul megugrik a postaköltség)

az itthon be nem szerezhető dolgok esetén nincs nagyon választás, bár drága holmi esetén megéri megkérdezni a távcsőboltokat, van, hogy azért ők kapnak kedvezményt, és így rajtuk keresztül intézve még a hasznukkal együtt is olcsóbban jöhet ki néhány drágább eszköz.

külföldi vásárlásnál bátornak kell lenni, de én sokszáz (ezer?) tételt rendeltem eddig mindenféle témában (borotvapengétől okuláron át egészen 30 kilós főtengelyig), és összesen kétszer maradtam az ügylet végén is csalódott, és csak egyszer nem tudtam magam kártalaníttatni.

persze szép dolog a patriotizmus, és a magyar boltokat támogatni, aki megteheti, az tegyen is úgy! de ahogy ők is, úgy én is pénzből élek, nem vagyok jótékonysági szervezet - bár megtehetném, hogy mindent itthon veszek meg -, és ha valami olcsóbb, akkor kint veszem meg. ha viszont csak kicsivel olcsóbb a külföldi ár (mondjuk 5% a diffi), vagy sürgősen kell valami, akkor itthonról.

az igazán komoly érv a hazai boltok mellett, hogy a viszonylag belterjes piac miatt könnyen alakíthatsz ki nagyon jó kapcsolatot az eladókkal, tulajdonosokkal, és ez tényleg nagyon fontos!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”