Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2016.10.07. 19:48

Egyszer én is megvettem használtan egy ilyen Powertankot, miután nem tudtam úgy feltölteni hogy elvigye az eq6-ot (csak vílágítani volt jó szúnyogcsapdának), elmentem az OBI-ba és vettem egy rendes normál 42Ah-s autóakkut. Azóta is kibírt kb fél téli éjszakákat mélyeges DSLR vezetéssel + párafűtéssel, de mindig újra tudtam tölteni / másik akkut betéve, sokáig használtam akinek kell eladnám mert 220V-ra álltam át egy ideje.

A zselés akkuim pedig mind megdöglöttek 1-3 hónap polcon állás után, és nem egyedüli a tapasztalat. Ezek kis kompakt gyors megoldások könnyed 1 órás kicuccolásra sima kisebb kb eq5-ös óragépre ÉS rendszeres méréssel + feltöltéssel, de nagyobb eq6-os kempingre abszolút felejtősek.

Persze léteznek komoly munka akkuk is, csak nem az autóakkuk áráért (használtan kb 500 ft és még használhatók).

- Péter
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1697
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.10.07. 21:45

"Hát, azóta sem tudom, mit csináljak vele. Dobjam nagy ívben a Balatonba? De ez környezetszennyező lenne...
Vagy adjam el a cigányoknak? Lesülne a kép az orcámról.

"Hát, így jártam.
A Celestron Powertankba 7Ah-ba belefér egy "közönséges" 7Ah-s esetleg 9Ah-s zselés akkumulátor. Kb 1 óra alatt kicserélheted. Arra kell odafigyelni, hogy az gyári akkumulátor érintkezője gyűrűs, mig az új zselés akkumulátorok sarusak, tehát át kell cserélni belül a kábeleken levő érintkezőket is."



És még így sem teljesít jól!!! :shock:

A Celestron powertank ugyan azokat az akkukat /7Ah; 9Ah/ használja mint a PC szünetmentes tápegységei.
Mivel munkahelyemen ezen termékeket is forgalmazzuk egyéb számítástechnikai tartozékok mellett, tudom hogy ezek a szünetmentesek néhány tíz perc hálózatkimaradás orvoslására alkalmasak, leginkább azonnali adatmentés lehetővé tételére, hálózatkimaradás esetén. Hosszabb távú folyamatos energiaszolgáltatásra, főként több Amper folyamatos biztosítására alkalmatlanok. Ez fizika, számoljatok utána.
Egy 7Ah-s akku 2 Amperrel folyamatosan terhelve ideális körülmények között 3,5 órát folyamatosan tudna működni, azonban a feltételek sohasem ideálisak.
Átlagos körülmények között ez jó, ha 1,5-2 óra, hidegben még ennyi sem. /Drasztikusan csökken a kapacitása./
Ezek a power tankok "csicsás" külső mellett kínálnak több szivargyújtó csatlakozót, különféle színű lámpákat, sőt némelyik még rádiót is, csak minek amikor az alapfunkció egy komolyabb áramfelvételű motoros mechanika tartós kiszolgálására képtelenek.
Ezért állítom, hogy kitelepülve egy jó állapotú autó akku a megoldás töredék pénzért, megbízható működéssel. Sok éves tapasztalatom ez.
"Aki nem hiszi járjon utána!"
-De erről nem kívánok senkit tovább győzködni.
A kereskedelemben minden eladó, ami profitot termel ha jó, ha nem!
/Tanulja meg mindenki a saját kárán./
-Én szóltam! :lol:

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2016.10.07. 23:53

Saját akkumulátoros tapasztalatom a következő volt:

3 évvel ezelőtt úgy gondoltam, ki kéne települni (EQ-6+távcső). Azt olvastam, hogy a mechanika max. áramfelvétele 2A. OK, ehhez nem kell nagy akksi... Néztem a Celestron Powertankot, de ár/értékben sehogy nem jött ki a dolog, így hamar kikerült a képből. Gondolkodtam, hogy jó lenne laptopról vezérelni a fotózást. A DSLR akksija 3-5 órát bírt folyamatosan. Ha veszek hozzá egy tartalék DSLR akksit, az már télen is 6-7 óra fotós idő. Tehát a kritérium az volt, hogy bírja el a laptopot is a leendő "nagy" akksi 7 órán keresztül. Laptopra az volt írva, hogy 80W. Ez elég soknak tűnt, biztosan csak a max. teljesítmény, bár új korában 1,5 órát üzemelt csak a 6 callás akkujával. Szóval a laptop jó étvágyú volt. Közben beláttam, hogy esetleg még az optika páramentesítésre is szükség lehet, többnyire pont akkor, amikor amúgy is hideg van, és csökken az akkumulátor kapacitása... Elmentem az autósboltba, hogy vegyek hagyományos 50-56 Ah-s akkumulátort. Ott elmondtam mire kell. Rábeszéltek, hogy vegyek inkább munkaakumulátort. 4 ezer Ft-al volt csak drágább. Így 20 ezer Ft volt egy 60 Ah-s. Azóta is használom. Érdekesség, hogy egy hideg téli éjszakán (0 és -4°C között) a fent említett laptop+ az EQ6 együtt kb. 5- 5,5 óra alatt lemerítette (teljesen fel volt töltve előtte), hiába 60 Ah-s. A páramentesítőt (120W-os, szintén az autósboltból), pedig egyszer sem használtam akkor. Csak az EQ-6 viszont nem meríti le egy teljes téli éjszakán sem. Az elmúlt évben már kevesebbet használtam, de feltöltés után kb. 3 hónappal még egy nyári estét kibírt.

A lényeg, hogy egy 17 Ah-s powertank maximum egy kicsi/közepes mechanikát képes kiszolgálni egy hosszabb (és hidegebb) őszi/téli estén. Az is lehet, hogy egy kisebb apokromát fűthető harmatsapkáját is elviszi 3-4 órán keresztül. Nagyobb felszerelés fűtése és/vagy laptop használat esetén ekkora kapacitás nem elegendő.

A nagy kapacitású ólomakkumulátornak a legnagyobb hátránya a súlya. Az enyém pl. 14,6 kg. Ez is csak akkor jön elő, amikor a csomagtartó mélyéről kell kiszedni.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.08. 00:38

Az elektromos energia hatékony tárolása ma (2016.10.08.) nem megoldott.
Az ólomakku, NiCd akku, LiIon akku, stb. mind taknyolás.
Az akkumulátortechnika szintje (kWh/kg) a 21. század szégyene.
Ennyi.

Ezen bukik meg az összes elektromos autó.

Kitelepüléshez használjatok gravitációs óragépet, mint Edward S. King, 1933-ban... :lol:
Ezen a területen majdnem ott tartunk még. :mrgreen:

Csak azt nem értem, hogy hol vannak azok a találmányok, amik évről évre felbukkannak, állítólag "forradalmasítani" fogják az akkumulátor-technikát (egy hazai esetre is emlékszem néhány évvel ezelőttről), aztán elenyésznek a semmiben... 8-)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.08. 01:05

Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisza » 2016.10.08. 09:50

Kedves fórumozók, nem biztos hogy ide vág a hozzászólás, de a hasznos elektromos energiasűrűség, és annak tárolása régen megoldott.
Tökéletesen megbízható forrásból származik az az információ, mely szerint a vezető olajcégek mint a Saudi Aramco, vagy az Exxommobile, vagy a Gasprom éves szinten komoly összegeket tolnak bele abba a lobbiba, amely megakadályozza az elektromos akkumulátorok polgári színtű fejlesztését, annak elterjedését.
Csak a Royal Dutch Shell birtokában van tucatnyi angol fejlesztés megvásárolva amely elterjedése esetén alapjaiban rengetné meg az olajpiacot. ( Mégha a polgári közlekedés az olajfelhasználás kisebbik részét is képezi)

Én igaz nem fotózok, de ha elektromos energiára lenne szükségem éjjel kitelepülve, vagy az EXIM gázrekombinációs akkumulátorait,
vagy a repülőgépmodelleimben használt Li-polimer NANO-technológiás akkut használnám. Jelenleg ennek a legnagyobb az energiasűrűsége,( több mint 8kW/kg !!!) önkisülése szinte semmi ( 3mOhm belső ellenállás) terhelhetősége a több mint 100C, ára kínábol megfizethető.
Ami még a tapasztalat volt hogy -18 fokra lefagyasztva a kapacitása alig romlott, a többi akkukhoz képest, amelyek már 0 fok körül haldoklanak.

Üdv: T.Csaba
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.08. 10:19

pisza írta:Kedves fórumozók, nem biztos hogy ide vág a hozzászólás, de a hasznos elektromos energiasűrűség, és annak tárolása régen megoldott. ...


Tudnál ide tenni egy konkrét link-et mint beszerzési forrást, árral?

Mert addig számomra csak egy újabb összeesküvés-elméletnek és hadobának tűnik...
De bár igazad lenne...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: pisza » 2016.10.08. 11:23

Kedves Attila, úgylátszik félreértettél, a hatékony energiatárolást megoldani hivatott eszközök sorozatgyártásba soha nem kerültek-kerülhettek, hogy is lehetne beszerzési forrást, netán árat azokról.

Egy idős fizikus ismerősöm a Hawlett Packard Észak Írországi leányvállalatánál dolgozott régebben, kutatórészlegen, ahol 2003 körül a HP laptopokhoz fejlesztettek új típusu akkumulátorokat. Elmondása szerint bankkártya nagyságú, súlyú és vastagságú akkut teszteltek ami tökéletesen működött nagy kapacitással, de az amerikai székhelyről egy tolvonással megszüntették a projektet, még a kísérleti gépsort is szétszedték, és átszállították Amerikába. A HP azóta is a hagyományos Li-ion akkukat használja, annak minden problémájával.

A minden objektivitást mellőző össze esküvéselméleteket meg nálam senki jobban nem gyűlöli....

Üdv: Csaba
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.08. 12:31

pisza írta:... úgylátszik félreértettél, a hatékony energiatárolást megoldani hivatott eszközök sorozatgyártásba soha nem kerültek-kerülhettek, hogy is lehetne beszerzési forrást, netán árat azokról.

...

ha elektromos energiára lenne szükségem éjjel kitelepülve, vagy az EXIM gázrekombinációs akkumulátorait, vagy a repülőgépmodelleimben használt Li-polimer NANO-technológiás akkut használnám. Jelenleg ennek a legnagyobb az energiasűrűsége,( több mint 8kW/kg !!!) önkisülése szinte semmi ( 3mOhm belső ellenállás) terhelhetősége a több mint 100C, ára kínábol megfizethető.
Ami még a tapasztalat volt hogy -18 fokra lefagyasztva a kapacitása alig romlott, a többi akkukhoz képest, amelyek már 0 fok körül haldoklanak.



Tényleg nem értem. Akkor ezek sem kaphatók?
Te hol szerezted be (Kínából)? Hiszen valós lehetőségként, általad is használt és megtapasztalt eszközökről írtál.
Vagy félreértettem a jelenidejű egyes szám első személyt?


pisza írta:... Elmondása szerint bankkártya nagyságú, súlyú és vastagságú akkut teszteltek ami tökéletesen működött nagy kapacitással, de az amerikai székhelyről egy tolvonással megszüntették a projektet, még a kísérleti gépsort is szétszedték, és átszállították Amerikába. ...


Bocsánat, de ez nekem olyan Egely György-féle duma...
Az ott dolgozók agyát pedig törölték, az üzemet meg annihilálták. :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.10.08. 13:59

Pisze nem ir bolondságokat. A Li Ion és általában , még a savas zselések is igényesebb gondozást kivánnak. Itt is lényeges a gyárto. Pld. elsőre elszurtam azzal, hogy RITAR-t vettem. Ebből sem megfontoltan, mert ezek a zselések vannak folytonos uzemu meg szakaszos uzemu kivitelben, nagyon nem mindegy. Li Ion-t három éve használok, (1A alatti) mukődik rendesen, de minden akkufélénél a lemerulést nagyon kell figyelni. A bajok itt keletkeznek. Jobbak a Panasonic, BB, Portalac... https://www.google.hu/search?hl=hu&site ... A9s+akkuk+ https://www.google.hu/search?hl=hu&site ... oz%C3%A1sa https://www.google.hu/search?hl=hu&site ... oz%C3%A1sa https://www.horgasz-zona.hu/magazin/Ami ... _elmondani
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”