Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.10.02. 18:14

kincsesm írta:A 150-es MC -nál csak nagyobb nagyításnál érzékelem a tükörtámolygást. Pl. 180x-nál már észrevehető, de megszokható. Pl. emlkeim szerint nagyjából "egy Szaturnusz átmérőnyit" ugrott a kép ennél a nagyitásnál, fókuszálás közben amikor a bolygót figyeltem. Az élessége közben megmaradt.

Ez a mérték teljesen normális.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
attikanagy
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.05.21. 08:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: attikanagy » 2016.10.03. 07:30

Köszönöm a válaszokat.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.03. 10:21

kincsesm írta:... emlkeim szerint nagyjából "egy Szaturnusz átmérőnyit" ugrott a kép ennél a nagyitásnál, fókuszálás közben amikor a bolygót figyeltem. Az élessége közben megmaradt.


És mi a helyzet a kollimáltsággal?
Vizuális nézelődés esetén ez még talán nem feltűnő, de a fényképeken (ha fotózol is vele) nem nyúlnak meg a halvány csillagok képei? (Bár ez könnyen összetéveszthető a vezetési hibával...)

Egy 14"-es LX200ACF-nél nagyon durva dolgokat művel a mozgó főtükör.
Igaz, ott a tükör súlya is más.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2016.10.05. 19:24

Attila írta:És mi a helyzet a kollimáltsággal?
Vizuális nézelődés esetén ez még talán nem feltűnő, de a fényképeken (ha fotózol is vele) nem nyúlnak meg a halvány csillagok képei? (Bár ez könnyen összetéveszthető a vezetési hibával...)


Szia,

Még nem próbáltam fotózni vele, így sajnos nincs ez irányú tapasztalatom.
szilsan
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.07.22. 11:37

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: szilsan » 2016.10.06. 21:20

Sziasztok ujra!

Sikeresen hasznalom az uj tavcsovem (celestron nexstar evolution 8) es belefutottam olyan dolgokba, amin gondolom minden kezdo at kell essen. Alapvetoen 2 kerdesem lenne:
1. Harmatsapka. Letezik olyan futheto 8"-asra valo, ami a tapot USB-rol kapja? A mechanikaba az aksi be van epitve es van USB kimenete. Szeretnem ezzel megoldani, ha lehet. Neten szinte csak szivargyujtosat lattam.
2. A tavcso nekem egy sinen van, amin csusztathato es probalom ugy beallitani minden eszleles kezdeten, hogy kiegyensulyozott legyen, ne feszuljon a mechnika. Azonban mikor okulart cserelek es ha az okularok sulya jelentosen kulonbozik, akkor ez a kiegyensulyozottsag megszunik es erzem, hogy a motor kicsit erolkodik hogy ellent tudjon tartani. Lehet ez csak kepzelges es nem kellene vele torodnom, de hogyan csinaljak ezt a tapasztaltabbak? Van valami csuszo-suly a tavcsore amit ilyenkor utanhuznak vagy allandoan ujra beallitjak vagy van valami trukk?

Koszonettel,
szilsan
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.10.07. 08:45

szilsan írta:Sziasztok ujra!

Van valami csuszo-suly a tavcsore amit ilyenkor utanhuznak vagy allandoan ujra beallitjak vagy van valami trukk?

Koszonettel,
szilsan


Üdv!

Én mágneseket használok, különböző méretűeket. Régi hangszórókból bontottam őket.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.07. 09:29

szilsan írta:... 1. Harmatsapka. Letezik olyan futheto 8"-asra valo, ami a tapot USB-rol kapja? ...


Az USB nem képes akkora fűtőáramot leadni.
Ehhez külön táp kell, ráadásul "izmosabb" (12V-on min. 3-5, de akár 10A, bár ez a fogyasztói oldaltól nagyban függ - pl. mekkora a fűtőszál/panel ellenállása, az okulárt is fűtöd-e, stb.).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
szilsan
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.07.22. 11:37

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: szilsan » 2016.10.07. 10:58

Köszönöm! Hatalmas ötlet! Veszek is ma pár darabot.


mizar írta:
szilsan írta:Sziasztok ujra!

Van valami csuszo-suly a tavcsore amit ilyenkor utánuk nak vagy allandoan ujra beallitjak vagy van valami trukk?

Koszonettel,
szilsan


Üdv!

Én mágneseket használok, különböző méretűeket. Régi hangszórókból bontottam őket.
szilsan
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.07.22. 11:37

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: szilsan » 2016.10.07. 11:02

Hát usb2 tuti nem. Bár nem tudom mekkora áram kellhet. Az a gondom, hogy azért vettem eleve ilyen mechanikat, mert benne van az aksi és ne kelljen cipelni más tápot is. De úgy néz ki hogy nem lehet megúszni. Amúgy gondolom hatékonyságban a fűtött sapka sokkal jobb a simánál.


Attila írta:
szilsan írta:... 1. Harmatsapka. Letezik olyan futheto 8"-asra valo, ami a tapot USB-rol kapja? ...


Az USB nem képes akkora fűtőáramot leadni.
Ehhez külön táp kell, ráadásul "izmosabb" (12V-on min. 3-5, de akár 10A, bár ez a fogyasztói oldaltól nagyban függ - pl. mekkora a fűtőszál/panel ellenállása, az okulárt is fűtöd-e, stb.).


MDA
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.10.07. 11:22

Szia "szilsan"!
Az USB-ről max. 500mA-t tudsz levenni, ez a szabvány terhelhetősége, legalábbis PC vagy laptop alaplapon.
Nem véletlenül vannak a külső tápos USB HUB-ok, hogy ne égesd le az alaplapot.
Ha megnézed az "Álljunk meg egy szóra" topic utolsó bejegyzései között feltett képemet, talán látszik, hogy a 10"-es SN-em korrekciós lemeze mellől lejövő vezeték épp egy ilyen flexibilis fűtésé.
Ennek áramfelvétele 2-3A között van és garantáltan páramentesen tartja az optikát./ Nekem még soha nem volt párás, pedig nem használok hozzá harmatsapkát./
Viszont használok egy 45Ah-ás autó akkut, ami több éjszakán keresztül kiszolgálja az NEQ6 Pro mechanikát és a fűtést együtt töltés nélkül.
/Ha a 127/820-as akromátot viszem ki akkor annak a tubusára is rá szoktam tekerni, pedig annak elég hosszú harmatsapkája van. Tökéletesen teljesít azzal is./
Csatlakozás egy RCA lengőaljzaton lévő 2db krokodilcsipesz az akkuhoz. Polaritás nem számít.
Remélem tudtam segíteni.
Az általam sok éve használt fűtés ilyen jellegű:

http://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek/paramentesito

Persze emellett még nyugodtan használhatsz harmatsapkát is.

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”