Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.09.21. 12:22

"Én egyáltalán nem vagyok biztos benne, hogy ez egészséges irány... :? "

MDA

Sőt...
Biztosan nem az.
Úgy lennénk ezzel is mint a GPS-el.
Sokan már térképet sem tudnak olvasni és megállnak a körforgalomban mert nam mondott semmit a GPS.
Lehet hogy nem frissítették és "Ő" még ott nem lát" körforgalmat.
De a térkép alapján tájékozódni kínai.
Tisztelet a kivételnek! /Mint mindig./

D.Laci
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2016.09.21. 14:46-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.09.21. 13:50

Nem is tudom, hogy van ez. Legtőbbnyire vissza kell keresnem mit láttam. Azonban ahogy itt észreveszem, általában megkeresnek valamit. A visszakeresés (akkor már nagyon érdekel a dolog) sem kőnnyu nekem. Aztán, ha meglett és ujra ránéznék, nem találom. Nem ritka. Megbizhatoan tudni mi az amit látok, igen megnyugtato lenne. Akkor már beszélhetek rola, változatosabb is lenne mint a kommersz égi célok ujra elmondogatása.Mert ez inkább légkőri állapotok változásait jelentheti. Sok ritka élmény tunik el a sullyesztőben a megnevezhetetlensége, nehézkes visszakeresése miatt. Ha nincs térkép, mit olvassak. Pláne, hangosan..
picicsabi
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2016.09.26. 20:45

Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: picicsabi » 2016.09.27. 21:20

Szép estét!
Szeretnék távcsövet venni, kb 60ezrem lenne rá jelenleg. Ami érdekel: Hold, bolygók, mély-ég. Fotózni nem szeretnék és valami olyan kellene, aminek nem nagy macera a szállítása. Milyet ajánlanátok? A használttól sem zárkózok el.
Köszi: Pici
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.09.27. 22:02

picicsabi írta:Szép estét!
Szeretnék távcsövet venni, kb 60ezrem lenne rá jelenleg. Ami érdekel: Hold, bolygók, mély-ég. Fotózni nem szeretnék és valami olyan kellene, aminek nem nagy macera a szállítása. Milyet ajánlanátok? A használttól sem zárkózok el.
Köszi: Pici

SkyWatcher 90/900 refraktor Kiváló optika, gazdag alapfelszereltség, egyszerű használhatóság.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.09.27. 23:43

A mai piacon a legolcsobb, legkényelmesebb teleszkop az SW 70/500, ősszehajtva egy negyvenőt centis szatyorban elfér. Fel is lett luxusmodra szerelve, kész. Ha egyáltalán létezhet kész csillagászteleszkop(ocska). " Távcsővek -Első távcső vásárlása" 5.lapon leirva, hogy szenvedtem őssze. Itt a felső képen: cső felett utolag hozzá vett 3-as okulárrevolver 12,900 Ft, három GSO Plőssl 6-9- 25mmesek darabja 9900 Ft. Ezek már a szintén utolagos 90 fokos zenittukőrrel vannak illesztve a csővőn 8500 Ft . A kis fehér orvosságosdoboz butykőlt napcélzo, gumival csőhőz szorithato. A kerek feketébe foglalva Baader napfolia fedelével (folia 1000 Ft volt) házilagos készitésu. A fehérkupakos Baader Q-T Barlow 15,900 Ft (ez nem fontos, de ha kell akkor ezt), a sor végén a csővel járo 45 fokos Amiciprizma . A mai BTC árak. Ezektől az egyébként is alapjábol használhato csőből egy rendes kis hordozos utitávcső lett. A hordozos az also képen ősszehajtott változatban, a négyszőgu ott fent kompasz (ez nagyon hasznos). Végén a 90 és 45 fokos tukor és prizma. Kis sportszatyromban elfér. A cső 28,000 Ft, hogy csillagászatibb legyen utolag megkiván egy 90 fokos zenittukrőt és egy rővidebb fokuszu okulárt. A csővel alapban adott 10 és 25 (ez nagylátoszőgu(!) Barium okulárok használhatok. A 6mm-es GSO Plősslt a bariumokhoz azért vettem, mert ez az okulársorozat tunt ésszerunek a későbbi továbbfejlesztéséhez. Sz.,.............okt.17. GSO Plőssl az uj 4mm-el is szépen képez, tegnap jo égen probáltam. A holdrészletek kontrasztosak, a csillagok sem "maszatosak".Sz.,.................okt. 28. Ma kiderűlt, a cső kőzvetlen kifokuszálásához - amici vagy tűkőr nélkűl - a GSO Plősslők esetében, T2/T2 50mm-es hosszabbito lenne alkalmas. Ez 4800 ba kerűlne. Nem lényeges. (Sz.,............17.01.o2. legolcsobb Newtonrol itt 419. lapon)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 12 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.01.01. 12:12-kor.
picicsabi
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2016.09.26. 20:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: picicsabi » 2016.09.28. 11:28

SzarkaLevente írta:
picicsabi írta:Szép estét!
Szeretnék távcsövet venni, kb 60ezrem lenne rá jelenleg. Ami érdekel: Hold, bolygók, mély-ég. Fotózni nem szeretnék és valami olyan kellene, aminek nem nagy macera a szállítása. Milyet ajánlanátok? A használttól sem zárkózok el.
Köszi: Pici

SkyWatcher 90/900 refraktor Kiváló optika, gazdag alapfelszereltség, egyszerű használhatóság.


Köszönöm a választ! Igazából két távcső közt vacilálok. A SW130/650 és a SW 90/900. :)
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2016.09.28. 13:01

picicsabi írta:
SzarkaLevente írta:
picicsabi írta:Szép estét!
Szeretnék távcsövet venni, kb 60ezrem lenne rá jelenleg. Ami érdekel: Hold, bolygók, mély-ég. Fotózni nem szeretnék és valami olyan kellene, aminek nem nagy macera a szállítása. Milyet ajánlanátok? A használttól sem zárkózok el.
Köszi: Pici

SkyWatcher 90/900 refraktor Kiváló optika, gazdag alapfelszereltség, egyszerű használhatóság.


Köszönöm a választ! Igazából két távcső közt vacilálok. A SW130/650 és a SW 90/900. :)



Szia Csabi!

Szerintem itt egy kiváló használt műszer,ha 90/900-ban gondolkodsz! Az ára is kiváló amint láthatod!

http://www.jofogas.hu/budapest/Csillaga ... 209076.htm

A megmaradó összegből pedig veszel hozzá kiegészítőket: okulárokat,szűrőket, ha van még rá keret akkor,dielektrikus zenittükröt.
Ha kérdésed van,ki vele!
Szerintem ne sokat gondolkozz..............

Üdv:Horváth Laci
picicsabi
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2016.09.26. 20:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: picicsabi » 2016.09.28. 15:03

Szia Csabi!

Szerintem itt egy kiváló használt műszer,ha 90/900-ban gondolkodsz! Az ára is kiváló amint láthatod!

http://www.jofogas.hu/budapest/Csillaga ... 209076.htm

A megmaradó összegből pedig veszel hozzá kiegészítőket: okulárokat,szűrőket, ha van még rá keret akkor,dielektrikus zenittükröt.
Ha kérdésed van,ki vele!
Szerintem ne sokat gondolkozz..............

Üdv:Horváth Laci[/quote]

Szia Laci!
Köszönöm az infót! Amit linkeltél sajnos már elkelt múlt héten, csak nem szedték le. Néztem múltkor és hívtam is a hirdetőt.

130/650 ból több kapható használtan.
A fentebb említett két távcsővel, azonos körülmények közti vizuáliás megfigyelésnél milyen különbségeket lehetne tapasztalni?
Pici
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.09.28. 15:32

A 90/900-nak szebb lesz a képe és egyszerűbb/olcsóbb okulárokkal is jobban teljesít, valamint soha nem kell jusztírozni - viszont sokkal hosszabb.
A 130/650 kb. 50%-kal több fényt gyűjt össze, időnként be kell jusztírozni (kell hozzá egy egyszerű jusztírokulár és némi gyakorlat, valamint kettő perc...).

Bolygászni, kettősözni, Napra-Holdra inkább a 90/900, mélyegezni inkább a 130/650.
picicsabi
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2016.09.26. 20:45

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: picicsabi » 2016.09.28. 18:45

Vizi Péter írta:A 90/900-nak szebb lesz a képe és egyszerűbb/olcsóbb okulárokkal is jobban teljesít, valamint soha nem kell jusztírozni - viszont sokkal hosszabb.
A 130/650 kb. 50%-kal több fényt gyűjt össze, időnként be kell jusztírozni (kell hozzá egy egyszerű jusztírokulár és némi gyakorlat, valamint kettő perc...).

Bolygászni, kettősözni, Napra-Holdra inkább a 90/900, mélyegezni inkább a 130/650.


Köszönöm Péter a hasznos infókat!
Mivel a mélyegezés érdekel jobban, ezáltal a 130/650est választom. Sajnos 90est nem volt szerencsém még kipróbálni. Szívesen összehasonlítanám a kettőt, úgy könnyebb lenne egyből eldönteni.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”