Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Nbazs
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2015.12.10. 21:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Nbazs » 2016.08.08. 16:25

Köszi, megtaláltam.
SW 120/600 RFT, SW 127/1500 MC, AZ-4, EQ-3
szilsan
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.07.22. 11:37

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: szilsan » 2016.08.24. 22:07

Attila írta:
szilsan írta:- Celestron NexStar Evolution 8 ...

Udv
szilsan


Szerintem a wedge-et még vedd meg hozzá.

MDA


No, azt nem vettem meg vegulis. De a konyv megjott, amit javasoltal (ez egy ujabb angol, amit meg kell tanulni - marmint a szakszavakat), a tavcso meg holnap erkezik. Talan hetvegen lesz lehetosegem kiprobalni is. Remelem majd be tudok szamolni valami pozitiv elmenyrol.

A konyv pedig tenyleg jo, es a stilusa is elvezetes!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.24. 23:05

Örülök, hogy tetszik a könyv; szerintem a legjobb kezdésnek - az angolul tudok számára.

A wedge csak hosszú expozíciós fotózáshoz kellene; ha csak vizualizálsz (vagy csak bolygót, Holdat fotóznál), és nem zavar a látómező-forgás, akkor nélkülözhető.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
szilsan
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.07.22. 11:37

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: szilsan » 2016.09.04. 19:24

Attila írta:Örülök, hogy tetszik a könyv; szerintem a legjobb kezdésnek - az angolul tudok számára.

A wedge csak hosszú expozíciós fotózáshoz kellene; ha csak vizualizálsz (vagy csak bolygót, Holdat fotóznál), és nem zavar a látómező-forgás, akkor nélkülözhető.


MDA


Egyelore a fotozast meg halasztom. Most probalom az alapokat rogziteni (kalibralas, szereles, mozgatas, stb). Emellett olvasom a konyvet es nevetek magamon, ahogy a kezdok hibainal magamra ismerek :)
Lenne meg kerdesem, ha nem gond:
- 13mm-es es 40 mm-es (Celestron Plossl multi-caoted) okulart kaptam hozza. Hasznalva ezeket, az az erzesem, hogy kellene a ketto koze egy. Neztem sokfajtat es gondolkodtam wide-range-esen is. Keret nem sok van ra, max 200CHF (60eHUF kb). Erdemes nagylatoszogut venni ebben a tartomanyban, menjek 13 mm ala inkabb, stb...?
- az okularok 1.25-sek. Erdemes atalakitott venni 2-esre es azt a keszletet elkezdeni, vagy hosszu ideig ez boven eleg lehet?

Koszonom elore is,
szilsan
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.04. 20:27

szilsan írta:- 13mm-es es 40 mm-es (Celestron Plossl multi-caoted) okulart kaptam hozza. Hasznalva ezeket, az az erzesem, hogy kellene a ketto koze egy. Neztem sokfajtat es gondolkodtam wide-range-esen is. Keret nem sok van ra, max 200CHF (60eHUF kb). Erdemes nagylatoszogut venni ebben a tartomanyban, menjek 13 mm ala inkabb, stb...?
- az okularok 1.25-sek. Erdemes atalakitott venni 2-esre es azt a keszletet elkezdeni, vagy hosszu ideig ez boven eleg lehet?


Szia!

A távcsöved - ha nem tévedek - F/10-es fényerejű, azaz több, mint kétméteres (2032mm) a fókusza.
Ezért a 13mm alá menni (156x) nem nagyon érdemes, de ha optikailag jó minőségű darabot sikerült kifognod, akkor még esetleg egy 9mm (226x) körüli üveg jó lehet pl. szoros kettősökhöz vagy bolygókhoz kiváló légköri nyugodtság esetén. (Barlow eszedbe se jusson...! Inkább majd egy reduktor, ha fotózni fogsz.)

A kettő közé (51x és 156x) azonban valóban kellene, de talán nem is egy, hanem kettő, egyenletes lépésekben. De látva a keretedet, erős kompromisszumokat kell kötnöd magaddal... Én TeleVue-párti vagyok, de ahhoz még spórolnod kellene. Az Explore Scientific nem sokkal rosszabb a TV-től, viszont számottevően olcsóbb. De ha az is out of scope, akkor majd a többiek segítenek, én nem nagyon ismerem a GSO-kat és SW-eket. Bár az idei MTT-n kellemes meglepetés ért egy SW "Sky Panorama" üvegbe nézve; egész tisztességes képe volt...

Átalakítót nem kell venned a 2"-os okulárokhoz, mert a távcső végében eleve 2"-os a fókusz-kihuzat (legalábbis manapság már ez az általánosan elterjedt a szuper-kezdő dióverő távcsöveket kivéve), tehát az 1.25-öshöz kell a szűkítő adapter.

Számomra a 80-85°körüli látómező az ésszerűség felső határa. Van 100°-os LM-jű okulárom is, de azt már nem lehet normálisan belátni, áttekinteni (a 120°-osról már nem is beszélve). De ez már nyilván egyéni dolog...

Bár azt szoktam mondani, hogy azért lehet mégis racionális a 100°-ig felmenni, mert abból a középső 80-85°- amit ténylegesen használsz - már valóban közel perfekt, míg egy eleve 80-85°-os üveg legkülső pereme azért mindig kompromisszumos (még a TV Nagler esetében is...). De a 120°valóban már csak státuszszimbólum...


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
szilsan
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.07.22. 11:37

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: szilsan » 2016.09.04. 21:25

Attila írta:
szilsan írta:- 13mm-es es 40 mm-es (Celestron Plossl multi-caoted) okulart kaptam hozza. Hasznalva ezeket, az az erzesem, hogy kellene a ketto koze egy. Neztem sokfajtat es gondolkodtam wide-range-esen is. Keret nem sok van ra, max 200CHF (60eHUF kb). Erdemes nagylatoszogut venni ebben a tartomanyban, menjek 13 mm ala inkabb, stb...?
- az okularok 1.25-sek. Erdemes atalakitott venni 2-esre es azt a keszletet elkezdeni, vagy hosszu ideig ez boven eleg lehet?


Szia!

A távcsöved - ha nem tévedek - F/10-es fényerejű, azaz több, mint kétméteres (2032mm) a fókusza.
Ezért a 13mm alá menni (156x) nem nagyon érdemes, de ha optikailag jó minőségű darabot sikerült kifognod, akkor még esetleg egy 9mm (226x) körüli üveg jó lehet pl. szoros kettősökhöz vagy bolygókhoz kiváló légköri nyugodtság esetén. (Barlow eszedbe se jusson...! Inkább majd egy reduktor, ha fotózni fogsz.)

A kettő közé (51x és 156x) azonban valóban kellene, de talán nem is egy, hanem kettő, egyenletes lépésekben. De látva a keretedet, erős kompromisszumokat kell kötnöd magaddal... Én TeleVue-párti vagyok, de ahhoz még spórolnod kellene. Az Explore Scientific nem sokkal rosszabb a TV-től, viszont számottevően olcsóbb. De ha az is out of scope, akkor majd a többiek segítenek, én nem nagyon ismerem a GSO-kat és SW-eket. Bár az idei MTT-n kellemes meglepetés ért egy SW "Sky Panorama" üvegbe nézve; egész tisztességes képe volt...

Átalakítót nem kell venned a 2"-os okulárokhoz, mert a távcső végében eleve 2"-os a fókusz-kihuzat (legalábbis manapság már ez az általánosan elterjedt a szuper-kezdő dióverő távcsöveket kivéve), tehát az 1.25-öshöz kell a szűkítő adapter.

Számomra a 80-85°körüli látómező az ésszerűség felső határa. Van 100°-os LM-jű okulárom is, de azt már nem lehet normálisan belátni, áttekinteni (a 120°-osról már nem is beszélve). De ez már nyilván egyéni dolog...

Bár azt szoktam mondani, hogy azért lehet mégis racionális a 100°-ig felmenni, mert abból a középső 80-85°- amit ténylegesen használsz - már valóban közel perfekt, míg egy eleve 80-85°-os üveg legkülső pereme azért mindig kompromisszumos (még a TV Nagler esetében is...). De a 120°valóban már csak státuszszimbólum...


Üdv,
MDA


Sajnos a tavcso 1.25-s http://www.celestron.com/browse-shop/astronomy/telescopes/nexstar-evolution-8, szukitot nem is adtak hozza. Pedig nem erzem dioveronek :)
Ezeket neztem elso korben okularnak:
- http://www.teleskophandel.ch/celestron-luminos-15mm-p-6735.html
- http://www.teleskophandel.ch/celestron-ultima-22mm-p-6782.html

TV-t majd ha tenyleg komolyan gondolom. Amugy erdekes,hogy az Explore Scientific ugy nez ki, hogy nem tul elterjedt.

Udv,
szilsan
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.04. 21:48

szilsan írta:Sajnos a tavcso 1.25-s http://www.celestron.com/browse-shop/astronomy/telescopes/nexstar-evolution-8, szukitot nem is adtak hozza. Pedig nem erzem dioveronek :)


Ez meglep. De ez a cső valóban inkább kezdő, mintsem nem csúcsműszer...
Szűkítőt viszont nyilván nem adnak egy eleve 1.25"-ös kihuzatba.
De a 2" oklik akkor már eleve esélytelenek (nem mennek bele az 1.25-ös kihuzatba).



Ezeket nem ismerem; nem tudok nyilatkozni róluk.
Ugyanakkor a 15mm-es túl közel van a 13mm-eshez, az nem biztos, hogy jó ötlet.
Inkább 18-22mm körül, és 30-32mm körül érdemes keresgélni.

szilsan írta:TV-t majd ha tenyleg komolyan gondolom. Amugy erdekes,hogy az Explore Scientific ugy nez ki, hogy nem tul elterjedt.


Mert még új márka. Kb. 6-8 éve alakult (de lehet, hogy kevesebb); Scott Roberts a tulaj, aki korábban sokáig a Meade Irvine marketing nagyfőnöke volt. Jó cuccokat forgalmaz; nem prémium-márka, de "többé-kevésbé" megbízható.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kecsap
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.10.17. 19:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kecsap » 2016.09.13. 09:22

Helló mindenkinek,

jelenleg egy Skywatcher Heritage 130P távcsövet használok időnként vizuális észlelésre. Azt szeretném megkérdezni, hogy ha vennék egy Skywatcher Heritage 114P-t (Virtuoso AZ mount) vagy Skywatcher Explorer-130P-t (Supatrak AZ mount), valamelyiket lehetne már használni digitális képrögzítéssel vmire egy városi éggel? Asztrofotózni nem akarok, de változózáson vagy valami hasonló területen gondolkodtam, ahova esetleg elég lehet egy ilyen egyszerűbb rendszer, és van vmi tudományos haszna is. Jók ezek közül vmelyik vmire vagy pl. változózni csak DSLR-rel lehet?

A kérdés főleg a teleszkóp szemszögéből van, mert a többit majd összerakom szoftveresen vhogy, programozó vagyok. Gondolkodtam egy allsky kamera összerakásán Raspberry Pi alapon, az egész egyszerűnek tűnik. Az AZ mountot is távolról (szobából) akarom vezérelni, meg amennyire lehet, automatizálni minél több mindent az idő előrehaladtával.

Nagy cucc tárolására abszolút nincs helyem a lakásban, ezért tudok csak vmi kompakt rendszert venni, ha egyáltalán van értelme.

Csaba
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.09.13. 09:58

Csaba (kecsap), nem tudok érdemben hozzászolni a kérdésedhez de elgondolásod alapján a 130nál maradnék. Ezt a megévő Heritaged gyakran és mivel kollimáltad ? Azért kérdezném, mert jelezted van és használtad. A kaphato hasonlo tukrősőkkel kapcsolatos vélemények érdekelnek, emiatt.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.09.13. 12:17-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.13. 10:15

kecsap írta:... változózáson vagy valami hasonló területen gondolkodtam, ahova esetleg elég lehet egy ilyen egyszerűbb rendszer, és van vmi tudományos haszna is. Jók ezek közül vmelyik vmire vagy pl. változózni csak DSLR-rel lehet? ...


A távcső szinte mindegy, hogy milyen (mondjuk a nagy látómező nem hátrány...), a fényképezőgép sem annyira kritikus, de a mechanika fontos.

Egy manuális Alt-AZ (Dobson) mechanikával nem igazán tudom elképzelni, hogy komolyabb "tudományos értékű" munkát lehetne végezni. Hosszabb expo-k kellenek (legalább 0.5-1 percesek, de inkább még hosszabbak), ahhoz pedig ekvatoriális mechanika kell. Vagy motorizált Dobson, field-rotator-ral, és kifinomult vezérlő elektronikával... Egyik sem olcsó.

Változózáshoz a képrögzítés és kiértékelés szempontjából egy CMOS-os DSLR is elegendő lehet (bár azzal - a Bayer-raszter miatt - kicsit bonyolultabb folyamat a képek redukciója és kiértékelése, de sokan használják), viszont jobb egy hűtött mono CCD, a legjobb pedig egy hűtött NABG mono CCD. (Habár úgy hallottam, hogy az utóbbi időben a CMOS technológia is nagyot fejlődött a liearitás terén.)

Asztrometriához (pl. kisbolygó pozíció kimérések) kevésbé fontosak a lapka linearitási jellemzői, oda szinte bármilyen digitális masina megfelel. (Viszont kis fényességük miatt oda meg nagy átmérők kellenek.)

Sajnos tudomásul kell venni, hogy "tudományos igényű" tevékenységhez igen ritkán elegendők a belépő szintű berendezések.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”