Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
CsFeri
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.09.20. 16:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: CsFeri » 2016.08.05. 21:51

Sziasztok!

Segítségeteket szeretnék kérni...
Sajnos anno kicsit túlvállaltam magam és most 'újrakezdőként' szeretném a megfelelő döntést meghozni.
Van jelenleg egy 150/750-es Newton-om EQ-3-al, de rettentő ritkán kerül elő a dobozból a súlya, mérete és időigényes összeállítása végett.
Egy olyan távcsövet szeretnék beszerezni, amivel ezeket ki tudom küszöbölni valamennyire.
Szerintetek a 70/500 vagy 80/400-as refraktor mennyire lenne vállalható a Newton helyett?

Elsődleges cél az lenne, hogy könnyen tudjam cipelni (hiába van autó, ha a komplett csomagtartót megtölti a cucc és 2-3 forduló mire csak a tubust lecipelem mechanikával és tartozékokkal).

EQ után az AZ-3 mennyire lenne furcsa? A súly és méret miatt gondolom mindeképpen AZ kellene az EQ helyett is.

Rájöttem, hogy mindegy milyen távcsövem van, ha a dobozban pihen nem számít a 'tudása'.

U.I: Csak vizuális megfigyelésekre tervezem használni csillagos ég alatt.

A válaszaitokat köszönöm előre is!

Üdv, Feri
Avatar
tvik
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2015.03.07. 11:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tvik » 2016.08.06. 08:23

Üdv!

"Szerintetek a 70/500 vagy 80/400-as refraktor mennyire lenne vállalható a Newton helyett?"


1. AZ-3 állvány és egy egyszerű spektív vagy egy erősebb binokulárral (50-70) "galilei élmény".
2. A kis refraktorok már többet mutatnak az előzönél, EQ-1 mindenképpen kellene hozzá.

Beleférnek a 10 Kg -os súly határba, bár EQ-nál ott van még az ellensúly. Az AZ-3 állványt nem kifejezetten csillagászati megfigyeléshez tervezték, okoz némi kényelmetlenséget ezért.
Értem én hogy csak vizuális megfigyelésre, de mégis milyen szinten. Ezt is mérlegelni kell. Az általam megadottak között is van jócskán iyen téren különbség.
Newton 200/1000 HEQ5, Nicon Aculon 12x50 binokulár, 20-60 /60 SW Spektív de már szétesett.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.06. 09:00

CsFeri írta:... Szerintetek a 70/500 vagy 80/400-as refraktor mennyire lenne vállalható a Newton helyett?

Elsődleges cél az lenne, hogy könnyen tudjam cipelni (hiába van autó, ha a komplett csomagtartót megtölti a cucc és 2-3 forduló mire csak a tubust lecipelem mechanikával és tartozékokkal). ...


A nélkül nehéz bármit javasolni, hogy tudnánk, mit szeretnél észlelni.

A könnyű hordozhatóság csak egy gyakorlati szempont, de pl. teljesen más igényeket támaszt a felszereléssel szemben a bolygók megfigyelése, mint a halvány, nagy kiterjedésű ködök.

Az általad megadott átmérőtartományban (70-80, vagy akár 100mm) szerintem teljesen jogos szereplő lehet az alternatívák között egy nagy méretű, fotó-állványon gömbfejjel használt binokli is... Rengeteg előnye van: attól mobilisabb cucc nincs, két szemmel sokkal többet látsz, mint eggyel, később - ha komolyabb cuccra váltasz - is megtarthatod, nagyon sok mélyég objektumra az a legalkalmasabb megfigyelő-eszköz, stb. (Nyilván bolygókra nem megfelelő.)

Szerintem érdemes átgondolni ezt is.


MDA

Ja, még valami: a 80/400-ast semmiképp sem javaslom. Nekem van, és bár csak vezetőcsőnek használtam (arra még elmegy), de most fogom kidobni... Egy F/5-ös akromát a fából vaskarika tipikus esete.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2016.08.06. 09:43-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.08.06. 09:14

CsFeri írta:Sziasztok!
Szerintetek a 70/500 vagy 80/400-as refraktor mennyire lenne vállalható a Newton helyett?


Abszolút vállalható a 70/500!
Általában jobb képalkotás, kevesebb színezés, nagyobb nagyítást is elbír (akár 100x-ig). Kevesebb fényt gyűjt a 80/400-asnál, de az előzőek miatt sokoldalúbb. AZ3-mal jó páros, de a zenitben nem tudsz észlelni vele. Kivárod azt az egy órát :D
Avatar
tvik
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2015.03.07. 11:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tvik » 2016.08.06. 09:40

Van még egy 3. lehetőség is de ez már tényleg a legalja. Min. 50-60 -as binokulár, matrac vagy szivacs. Kifeküdni egy fa mentes puszta közepére és úgy lesni az eget. :) . Könnyű és kis helyen is elfér.
Egyébként a "hagyományos" csillagászati távcső mellett minenképpen javasolt egy binokulár is. Mindig nálam van ha észlelek. Konkrét példa a Fiastyúk nyílthalmaz. A binokulár nem szedi szét annyira. Ahogy Attila is írta két szemmel sokat javul a látvány. A vizuális élmény relatív :) . Minél szebben vagy minél mélyebben lessük az eget. Persze ez szigorúan a belépőszintű távcsöveknél mérlegelendő leginkább. Ami viszont kerülendő az a binokuláris benéző toldat. Növeli a tubus súlyt, drága és okulárból kettő kell. Kicsit eltértem a témától a végére, elnézést.
Newton 200/1000 HEQ5, Nicon Aculon 12x50 binokulár, 20-60 /60 SW Spektív de már szétesett.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.06. 09:48

Vizi Péter írta:... a zenitben nem tudsz észlelni vele. Kivárod azt az egy órát :D


Azért azt a kis apróságot ne felejtsük el, hogy a zenitben a legjobb az ég...!!! :roll:

Azaz a legjobb egy órát "kell kivárni" észlelés nélkül. :mrgreen:
Bár az is gaz, hogy ritkán van pont zenit körül, amit épp észlelni akarunk...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Nbazs
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2015.12.10. 21:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Nbazs » 2016.08.06. 12:49

Ha már AZ, akkor én az AZ4-et mondanám. Ugyan nincs finommozgatása, amitől tartottam is eleinte, de Tarjánban volt szerencsém kipróbálni, és én az egy karos mozgatást is nagyon jónak találtam, 80-100X-os nagyításnál is szépen lehetett követni vele a Szaturnuszt az okulárteszten. Ráadásul zenit környékén is használható. Tömegre már nehezebb persze mint egy AZ3, de az EQ+ ellensúlyhoz képest sehol sincs. Ha esetleg természet-megfigyelésre is használnád a majdani lencsést, szerintem ahhoz is ideális állvány.
SW 120/600 RFT, SW 127/1500 MC, AZ-4, EQ-3
hcsaba
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2015.09.21. 16:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hcsaba » 2016.08.06. 19:08

Üdv mindenkinek !
Azt hiszem én is beléptem a kezdő amatőrök kicsi, de annál lelkesebb táborába !
Hosszas mérlegelés, olvasgatás, tájékozódás után, eldöntöttem mi lenne a számomra
megfelő összeállítás.
Ezután megvettem: Skywatcher Explorer 200P HEQ5 PRO SynScan GOTO
Hogy miért nem kisebbet vettem kezdésnek ? Én úgy gondolom hogy amit egy kisebbel meg
tudok(kell) tanulni, azt ezen is. Ettől nagyobb szerelést meg nem tervezek venni később sem.
Egynlőre csak a nézelődési végyamat szeretném kielégíteni, később szeretnék valamennyit fotózni is.
Fotózáshoz még kell majd néhány dolog, tehát az csak később esedékes.
Kérdésem az alapfelszereléssel kapcsolatban lenne. Ami muszáj, de legalábbis fontos, és nincs az alapcsomagban.
Amiket adtak hozzá:
Állvány, mechanika, cső,
Dual-Fit 1.25"/2" Crayford Focuser
x2 Deluxe Barlow lencse 1.25"(+kamera adapter)
9x50 kereső, 10mm és 25mm-es okulár.
Amiket vettem, mert szerintem kell:
Tápegység a kertben használathoz, Skywatcher power tank ha kimegyek a dombra. :)
Kollimátor, USB-soros adapter 5m vezetékkel.
Amik nem ártanak ha van:
Skywatcher PanaView 2" f32mm, Skywatcher ExtraFlat 1.25" f19mm, Skywatcher Planetary f6mm okulár
2,25 Barlow.
Csillagatlasz Kistávcsövekhez (Vízi Péter)
Egyenlőre ennyi.
Kérdéseim: Mi az ami még nagyon fontos?

A lelkesedésen kívül, mert abban nincs hiány. :)
Bocsánat ha kicsit hosszúra sikerült.
Üdv.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.08.06. 19:42

hcsaba írta:... Mi az ami még nagyon fontos?...


Baader napszűrő fólia, hogy a Napot is meg tudd nézni.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.06. 20:17

hcsaba írta:Kérdéseim: Mi az ami még nagyon fontos?


Pólustávcsövet adtak a cucchoz?
Ezt ölég fontosnak gondolnám, de nem látom a listádban...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”