Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
HeGe
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.10.27. 15:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: HeGe » 2016.03.20. 19:29

Szia!

Én az alábbiakat javasolnám:
1. 25-30 mm-es
2. 9-10 mm-es
3. esetleg még egy 6 (7) mm-es, ha bírja az optika ill. ha a mechanika miatt nem túl remegős, vagy a másik lehetőség, hogy veszel egy 15 mm-est, és nem erőlteted túlzottan a nagyítást
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára HeGe 2016.03.20. 19:39-kor.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.03.20. 20:00

Szia!

Ahhoz, hogy segíteni tudjunk jó lenne ismernünk az elképzelésedet, hogy mit is szeretnél a távcsővel észlelni?

Én a helyedben a 8 és a 25 mm fókusztartomány közül választanám ki a kérdéses három okulárt.

Kis nagyítás esetén (hosszabb fókuszú okulár használata mellett) egyszerre nagyobb az átlátható égterület az okulár LM-ben. Ezt első sorban keresésre, mély-ég, üstükösök, földfény megfigyelésénél jelent előny. Nagyobb nagyítás lehet alkalmazni pl. holdalakzat, napfoltok szerkezetének tanulmányozásához vagy akár kettőscsillagok, bolygók megfigyelésénél is hasznos lehet. Nem szabad elfelejtenünk azt se, hogy a nagyítás túlzott növelésével a látott kép minősége romlani fog.

Érdemes elolvasnod, ha nem ismered az alábbi anyagot: http://kiskun.mcse.hu/erdekessegek/20010701.html

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2646
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.03.20. 22:23

A használt plössl abszolút jó választás ide: 32 mm: 28x/1,8fok LM - kiváló nagylátószögű okulár!
10 mm Super Barium (a 60 fok LM-jű): 90x/0,65fok LM - nagyon olcsó újonnan is és kitűnő a minősége ezzel a távcsővel.
És ha még van keret: 6 mm-es Planetary: 150x/0,4fok LM

Barlow felesleges.

A zenittükröt meg kell buherálni, esetleg a távcsőboltokban tudsz venni hozzá hiányzó alkatrészt.
CoaChman
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2013.02.24. 19:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: CoaChman » 2016.03.20. 22:41

Köszönöm az olvasnivalót ! :) Hasznos volt. Körvonalakban már körüljártam a fókusz meg lencseátmérő meg okulárfókusz és a nagyítás kapcsolatát, de ez az írás is segített közelebb kerülni a megértéséhez.

Tehát ha abból indulok ki hogy ne menjek 2D fölé nagyításban (180x) akkor a 910 mm es fókusszal az 5mm-es okulárfókusz lehet a legrövidebb és a D/8 legkisebb nagyításhoz meg kb. max. 45mm-es okulár fókusz.
És akkor ezen belül kell megválasztanom egy "univerzális" 3 db-ot mondjuk ami később kiegészülhet.

Ez a sor lefedné a bolygózás és az általános kezdő észlelés igényeit ?

6mm ~ 152 X
13mm ~ 70 X
20 mm ~ 45 X
CoaChman
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2013.02.24. 19:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: CoaChman » 2016.03.20. 22:44

Péter ! Köszönöm neked is a segítséget, neki is fogok átnézni az általad leírtakat. :)

Épp a Makszutov okulárjait nézegetem , meg átfutom a börze rovatát is.
lukxy
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.03.16. 21:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lukxy » 2016.03.24. 11:18

Sziasztok!

90/900 után mi lenne a következő lépés, ha többet szeretnék látni bolygókból, Holdból, Napból. Mélyég annyira nem preferált, de a bolygókat, Holdat sokáig tudom nézegetni, ha van rá időm. Olyan max.150-et szánnák rá. Ilyen méretben APO-t úgy látom még nem nagyon kapni. 150/750-es Newton vagy valami más felé nézelődjek?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2646
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.03.24. 12:21

lukxy írta:Sziasztok!

90/900 után mi lenne a következő lépés, ha többet szeretnék látni bolygókból, Holdból, Napból. Mélyég annyira nem preferált, de a bolygókat, Holdat sokáig tudom nézegetni, ha van rá időm. Olyan max.150-et szánnák rá. Ilyen méretben APO-t úgy látom még nem nagyon kapni. 150/750-es Newton vagy valami más felé nézelődjek?


Egy nagy refraktor kéne, a 100/1000 nem elég nagy előrelépés. A 127/1000 már jobb volna, de minimum EQ3 állvány+RA motor. Talán használtan belefér.
A 127/1500 MC se rossz az adott célra, használtan EQ3-mal (amin stabilan ül) biztosan belefér a keretbe.
Egy 150/1200 newton talán még jobb volna, ott nincs színi hiba és általában igen jó az optikájuk. EQ3 a minimum alá.
A RA-motort mindenképpen javaslom, anélkül hamar kimegy az objektum, márpedig bolygászásnál vagy Hold észlelésnél percekig kell rajta maradni, hogy az ember kifogja a nyugodt másodperceket.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1693
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.03.24. 19:35

lukxy írta:Sziasztok!

90/900 után mi lenne a következő lépés, ha többet szeretnék látni bolygókból, Holdból, Napból. Mélyég annyira nem preferált, de a bolygókat, Holdat sokáig tudom nézegetni, ha van rá időm. Olyan max.150-et szánnák rá. Ilyen méretben APO-t úgy látom még nem nagyon kapni. 150/750-es Newton vagy valami más felé nézelődjek?



Én a magam részéről 150/1800 MC-t ajánlanám. Nagyon jó tapasztalataim voltak vele. Persze ebben az árban csak a tubus lehetne benne esetleg, ha valakinek sürgősen eladó. De nagyon jó választás.
Könnyen szállítható optika igen jó teljesítménnyel, hosszú fókusszal.

Üdv:D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
BARRACUDA
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2012.02.06. 20:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BARRACUDA » 2016.04.01. 00:14

Bolygózáshoz én is melegen tudom ajánlani az MC127-et, esetleg az MC150-et, azonban ha a keret csak 150e Huf, akkor a 6"-es makszutov még használtan se nagyon fér bele. Ennyiből viszont simán kijönne egy használt 127-es + EQ3 állvány.
A mostani 90/900-as refraktort feltételezem, hogy egy EQ2-vel használod, ami nem igazán lenne jó párosítás a fenti makszutovokkal. A kisebbik mak elvan egy alu lábas EQ3-mal is, de a nagyobbik már minimum egy acéllábas kivitelt érdemel.
Most éppen felbukkant a bazárban a kisebbik tubus (bár ez a régi kék festésű 1,25"-es kihuzatú) és van állvány is. Érdemes körbeszimatolni....
____________________________
- SW 150/1800 MC
- SW 127/1500 MC
- SW ED APO 100/900
- Celestron C90 (90/1200 MC)
- Bresser 10x50
- Lacerta 8x45
benzoll
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2016.04.01. 21:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: benzoll » 2016.04.02. 00:22

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni új kezdő-távcső vásárlásban. A távcsövet a saját és 8 éves gyermekem számára vennénk, de inkább neki, a cél igazából maga az észlelés élménye volna, fényképezni nem szeretnénk. Jelenleg egy 7x35 Celestron binokulárunk van, azzal folyamatosan nézzük amit lehet, szép a Hold, a Jupiterrel is szerencsénk volt, jó idő esetén 3 holdját is kiszúrtuk, a Fiastyúk 20. alkalommal is lenyűgözött. Ezen kívül az elmúlt félévben felkeltünk minden hajnali szabad-szemes együttálláshoz, így én úgy érzem, nem csak egy fellángolás ez részéről, így szeretnénk eggyel tovább lépni. Sajnos csak eggyel, mert az anyagi lehetőségeink korlátozottak, a keretünk kb. 50e Ft, ebbe bele kell férjen minden. Böngésztem a fórumot, sok hasznos dolgot találtam is, de talán így egyben megírva jobb, ha összefoglalom minek is kellene megfelelnie annak, amit venni szeretnénk.

- A csillagászati észlelés a fő nekünk, a természetmegfigyelés nem cél most (illetve elég a binokulár).
- A gyermekem 110 cm magas, olyan eszköz kellene, amibe kényelmesen bele tud nézni. Ha nekem nem esik olyan kézre, le kell hajolni, az nem gond.
- Kérdés szokott lenni, mit szeretnénk látni. Igazából bárminek örülünk, amit látunk, annyi szép látnivalóból láttunk még olyan keveset. Ha mégis választani kellene, akkor inkább a bolygók, csillagok és a Hold.
- Amennyire lehet, keressük a jobb észlelőhelyzeteket, de az elsődleges helyünk egy kis panellakás erkélye. Tehát fontos lenne, hogy az erkélyen elférjen felállítva az amit veszünk, és még bele is tudjunk kényelmesen nézni.
- Szintén a kis panellakás okán, fontos mekkora helyen lehet tárolni. Sajnos nagy állványzatot összeállítva nem tudnánk hosszú ideig tárolni, itt jön az első nagy kérdésem, hogy mennyire viseli meg a mechanikákat a gyakori szétszedés/összerakás?
- Karbantartás kérdése. Mivel optikai eszközök tekintetében teljesen kezdők vagyunk, amennyire lehet, minimális karbantartású vagy egyszerűen karbantartható eszközt keresünk.
- Optikailag nincs "nagy igényünk", a színi hibák, pici torzítások nem hiszem, hogy zavarnának és fényképezni sem szeretnénk.
- Hordozhatóság tekintetében elég ha befér egy autóba, szállításra több lehetőségünk van.

Nagyjából ennek kellene megfelelni... Már nézegetek egy ideje, egy rövid lista arról, ami eddig nekem szóba jött, de természetesen bármi egyéb ötlet is számításba jöhet a fenti keretek között:
- 70/500 SkyWatcher refraktor AZ2 mechanikán: ezt a távcsövet sokan dicsérték, az AZ-2-őt már annál kevésbé, a bolt, ahol érdeklődtem, az írta nem lehet kapni EQ-val. Ami előnye lenne ennek, hogy tudnánk pár hasznos dolgot venni hozzá (Pl. Csillagatlasz Kistávcsövekhez, vörös lámpa, stb).
- SkyWatcher Heritage 100/400 Dobson: ez a mérete és egyszerű kezelhetősége miatt tetszett, de a nagy fényerős Newtonok jusztírozása megijesztett egy kicsit és egyenlőre eszközünk sincs hozzá. Van esetleg ezzel a távcsővel tapasztalat, mennyire nehéz ezt megoldani?
- SkyWatcher 80/900 refraktor EQ-2 mechanikán: ez volt a legolcsóbb amit találtam, amit már gyárilag EQ-2-őn adnak, ez még talán kijönne a keretből, de csak az alapkészlettel számolhatnánk, jó ideig nem tudnánk venni hozzá semmit. Ennél még a mérettől félek és nem tudom, hogy egy gyerek mennyire tudná kezelni.

Szóval itt tartok most, ebben a döntésben kérném a segítségeteket, az ötleteket, véleményeket. Ami biztos, hogy várni nem szeretnénk, szorgalmasan gyűjtött(ünk) az elmúlt időben, az elhatározás már megvan, hogy vennénk valamit.

A válaszokat előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Gábor
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”