Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.03.04. 13:17

Azért árnyaljuk a képet. Számtalan bemutatóval a hátam mögött tudom, hogy sokan még az élesség beállításával is hadilábon állnak. Sőt, a távcsőbe tekintés sem evidencia. Meg a fordított állású kép. Persze, vannak ügyesebbek, de sokan láthatólag nem tudnak mit kezdeni egy egyszerű lencsés távcsővel sem. És akkor az ekvatoriális állványról ne is szóljunk! Biztosan Ti is találkoztatok már olyannal, aki azimutálisan használja, mert fogalma sincs, mi az az ekvatoriális állvány.
Nem mindenki amatőrcsillagász azok közül se, aki a fórumra jön, sokkal nagyobb számban vannak az érdeklődők. Rájuk is gondolni kell. Sőt, rájuk még jobban oda kell figyelni, mert közöttük lappang több olyan is, akiből lehet becsületes észlelő amatőr, ha az első lépéseket sikerrel és nem kudarccal zárja.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.03.04. 13:30

Annyit még a távcső vs. binokli ügyében érdemes megjegyezni, hogy sok esetben a távcsövek fordított állású keresővel ellátottak, ami megnehezíti a kezdőt, hogy a térkép alapján bármit megtaláljon. Ráadásul sokan még párhuzamosítani is elfelejtik, aztán panaszkodnak, hogy nem találnak meg semmit. Ha nem elég kitartó, nincs gyorsan sikerélmény aztán könnyen ráfogja, hogy sz.r aztán megy a felejtésbe az egész.

Egy binoklival nincs ilyen: sokkal könnyebb megismerni vele az eget.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2016.03.04. 14:17

Rendben, ez igaz lehet. Nem mindenkinek való az amatőr csillagászat.
De nagyon sokan vannak akik elsőre távcsövet vesznek, boldogulnak és elégedettek vele. (Például Gábor a tegnapi hozzászóló)
Nekik nem kell binokulár ahhoz, hogy távcsövezzenek.
Én is örülök, hogy Levente a boltban nem beszélt le a Newtonról egy binokulár miatt.
Szóval csak annak a pár százaléknyi vevőnek kell binokulárt ajánlani, akin látszik, hogy "béna" (nem túl lelkes).
Mert aki lelkes, azt nem tántorítja el a kezdeti kudarc.
Aki pedig ráfogja, hogy sz.r, az a binokulárral sem lesz elégedett, mert nem lát vele galaxisokat.
(Madarakat viszont még nézhet vele.)

Egyébként pedig ha jól látom itt a fórumon, elég kevesen választják a binokulárt elsőre.
Csak Dórát sajnálom, mert neki távcső való...

De tényleg nem érdemes ezen vitatkozni, mindenki azt választ, amit akar.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.03.04. 14:29

Úgy nem csalódik a kezdő távcsövet használó, ha az eszközét ügyesen használja.

A felkeresni kívánt célpontot hamar megtalálja, térkép és kereső távcső segítségével, ami pontosan párhuzamosított a nagy csővel.

Minél sötétebb helyre kell menni.

Minél tisztább égen kell próbálkozni, szél és egyéb zavaró tényezők nélkül.

A távcső minél merevebb állványon legyen, ha magad faragod, Dobson szerűre, ami potom pénzből kijön, akkor jobban jársz, mint egy vékonyka állvánnyal.

Ha nem megy valaminek a megtalálása, akkor kérdezzél, akár a fórumon, hogy lehet könnyen rávezetni a csövet.

Az okulár is lehetőleg jó minőségű legyen, néha az is segít jobbá tenni az égbolt vizslatásának élvezetét.

A Newton féle tubusokban az optika megfelelően legyen beállítva optikailag, magyarán jusztírozva legyen, mert, ha félre áll benne valami nem biztos hogy éles képet kapunk, az egyébként jól látható bolygókról.

Vegyél használtat, ha nincs összetörve, megkarcolva tükröző felület lekopva és újkorában egyébként egy jó minőségnek számított, akkor nem fogsz benne csalódni te sem, a sötétben nem fog számítani hogy néz ki, nem csillog-villog, a képnek kell az okulár végén szépen megjelenni, az a lényeg.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.03.04. 15:01

"Egyébként pedig ha jól látom itt a fórumon, elég kevesen választják a binokulárt elsőre.
Csak Dórát sajnálom, mert neki távcső való...

De tényleg nem érdemes ezen vitatkozni, mindenki azt választ, amit akar.[/quote]"



Egyetértek az általad leírtakkal egy kivétellel.
Szerintem Dóra még nem döntötte el, hogy igazán mit is akar.
Volt már sok nekifutás különböző eszközöknek nagy lelkesedéssel, de még nincs semmi konkrétum.
Nem akarok személyeskedni, hiszen mindannyian szeretnénk segíteni, hogy ne csalódjon és a lehetőségeihez képest a legjobbat kapja, csak ehhez Ő is kell. /Ha ezzel most provokáltam és hoz egy következetes döntést, már megérte./ Ha végül vásárol valamit a cél az, hogy használja megelégedettséggel és a tapasztalatait ossza meg velünk.

Üdv: D.laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Török Tünde
Hozzászólások: 93
Csatlakozott: 2013.09.16. 20:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Török Tünde » 2016.03.04. 16:30

Valószínűleg azon kevesek közé tartozom, akik először binokulárt vásároltak, és nem bánták meg. Azóta is rengetegszer használom, szinte mindig nálam van.
Adott év októberében vettem meg a binokulárt, a következő év júliusában pedig az első távcsövemet.
Az átmeneti időszakban sokat jártam fel a Polarisba, kipróbáltam lencsés és tükrös távcsövet is. Ha tehettem, belenéztem mások teleszkópjába. Közben pedig eldöntöttem, hogy számomra mi a fontosabb egy távcső megvásárlásakor. Azóta sem bántam meg a döntésemet.
Szerintem Dóri jól döntött, rengetegszer fogja használni. A környéken pedig biztosan talál másik amatőrt, akinek kipróbálhatja a távcsövét.
......és különben is, evés közben jön meg az étvágy :)

TT
Avatar
Dorcsi
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.08.11. 19:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2016.03.04. 17:59

Török Tünde írta:Valószínűleg azon kevesek közé tartozom, akik először binokulárt vásároltak, és nem bánták meg. Azóta is rengetegszer használom, szinte mindig nálam van.
Adott év októberében vettem meg a binokulárt, a következő év júliusában pedig az első távcsövemet.
Az átmeneti időszakban sokat jártam fel a Polarisba, kipróbáltam lencsés és tükrös távcsövet is. Ha tehettem, belenéztem mások teleszkópjába. Közben pedig eldöntöttem, hogy számomra mi a fontosabb egy távcső megvásárlásakor. Azóta sem bántam meg a döntésemet.
Szerintem Dóri jól döntött, rengetegszer fogja használni. A környéken pedig biztosan talál másik amatőrt, akinek kipróbálhatja a távcsövét.
......és különben is, evés közben jön meg az étvágy :)

TT



Szia Tünde!
Szerintem is jól döntöttem a binokulárral kapcsolatban. A környékemen (Debrecen,Tiszaújváros) van néhány amatőr akinek kipróbálhatom a távcsövét. Neked milyen típusú binoklid (nagyítás+az objektív átmérője) van ?
Jól mondod,hogy az evés közben jön meg az étvágy :) Ja meg elmegyek majd a Magnitúdó Csillagászati Egyesületbe (ez is a terveim közé tartozik)
10x50 binokulár Scopium Wa
15x70 binokulár Scopium Nature
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.03.04. 20:07

Török Tünde írta:Valószínűleg azon kevesek közé tartozom, akik először binokulárt vásároltak, és nem bánták meg. Azóta is rengetegszer használom, szinte mindig nálam van.
Adott év októberében vettem meg a binokulárt, a következő év júliusában pedig az első távcsövemet.
Az átmeneti időszakban sokat jártam fel a Polarisba, kipróbáltam lencsés és tükrös távcsövet is. Ha tehettem, belenéztem mások teleszkópjába. Közben pedig eldöntöttem, hogy számomra mi a fontosabb egy távcső megvásárlásakor. Azóta sem bántam meg a döntésemet.
Szerintem Dóri jól döntött, rengetegszer fogja használni. A környéken pedig biztosan talál másik amatőrt, akinek kipróbálhatja a távcsövét.
......és különben is, evés közben jön meg az étvágy :)

TT


Ez az ideális kezdés és ramp-up!!!
Grat!


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.03.04. 20:17

Dorcsi írta:... A környékemen (Debrecen,Tiszaújváros) van néhány amatőr akinek kipróbálhatom a távcsövét. ...


Debrecenben él Gyarmathy István barátom; nagyon kedves, segítőkész amatőr, rengeteget tanulhatsz tőle (és még sötét éghez is hozzásegíthet, mert a Hortobágyon (is) van észlelőhelye - ha jól tudom...).


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Dorcsi
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.08.11. 19:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2016.03.04. 21:13

Attila!
Oké, megkeresem Őt itt a csillagvároson vagy a facebookon és írok neki.
10x50 binokulár Scopium Wa
15x70 binokulár Scopium Nature
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”