Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.02.29. 20:06

Attila, örülök, hogy Dóra dolgát kicsit kézbeveszed. Adatlapja alapján Hozzá reményeket lehet fűzni, kevés induló rendelkezik ilyen irodalom háttérrel. Ritka. Bevallom, bántott rossz indítása. Remélem binokulárban is a jobb jut hozzá. Megérdemelné. Dóra meg figyelj, Attilától igen szakszerű tanácsot kapsz. Nikon ACULON A211 7x50 Árukereső a másiknál említ elállítódási veszélyt, gyakori? http://webshop.astrotech.hu/hu/latcsove ... kular.html
Avatar
Dorcsi
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.08.11. 19:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2016.03.01. 17:33

Üdv mindenkinek!
Már nem akarok változtatni s véglegesen a 12x56 Albatros binokulár mellett döntöttem. Van erős, stabil fotóállványom amire rá tudom majd tenni L adapter segítségével. Vettem tavaly egy füzetet amibe beleírom majd az észleléseimet. Írtam észlelő listát is. Úgyhogy készülök rá :)

Derült eget!
10x50 binokulár Scopium Wa
15x70 binokulár Scopium Nature
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.03.01. 17:58

Dorcsi írta:Üdv mindenkinek!
Már nem akarok változtatni s véglegesen a 12x56 Albatros binokulár mellett döntöttem. Van erős, stabil fotóállványom amire rá tudom majd tenni L adapter segítségével. Vettem tavaly egy füzetet amibe beleírom majd az észleléseimet. Írtam észlelő listát is. Úgyhogy készülök rá :)

Derült eget!


Üdv!

Az, hogy jól döntöttél-e, könnyen kiderül. Ha az M101-et simán, szépen hozza, akkor nem rossz.
Nekem Scopium Nature Pro 10x50 van, az ára kedvezőbb mint az Albatros binoklié.
De a Scopium nitrogénnel töltött és nem párásodik, BAK4-es prizmája igen jó. A bevonatok kiválóak.
Az Albatros hogyan áll ezekkel a jellemzőkkel?
Mert ezen is áll, vagy bukik a minőség.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.03.01. 19:44

Előszörre egy binokli mindenképpen jó választás.
És jó dolog az észlelőlista is!
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2016.03.03. 10:16

Kedves Mindenki és Dóra!

Nem értem miért erőltetitek ezt a binokulár dolgot olyan embernek, akit láthatóan jobban érdekel a csillagászat egyszeű nézegetésnél.
Látszik a hozzászólásaiban a tűz, a vágy a nagyítására. Őt egy binokulár nem fogja kielégíteni.
És úgy gondolom anyagilag nincs olyan jól ellátva, hogy pár hét után vegyen egy távcsövet.
Neki a binokulár zsákutca lesz.

Szeretnélek emlékeztetni benneteket Hannák Juditra.
Ő is megvette a binokulárt, napfóliát is készített rá, de két hét múlva már egy 130/650-es távcsővel észlet és rajzolt.
Ugyanezt érzem Dóránál is, csak ő nem teheti meg, hogy gyorsan vesz majd egy távcsövet.

Nem vagyok a binokulár ellen, nekem is van. Használom is időnként, de nem távcső helyett, hanem mellette.

Megkockáztatom, hogy Dórának bármilyen gagyiszkóp jobb lenne egy binoklinál.
Ő nagyítani akar. Az én egykori urániás 30/500-as Kepler távcsövem többet mutatott a Holdból, mint egy binokulár.
A távcsövet lehet bővíteni. Vehet rá napfóliát, szűrőket, okulárokat...

Szóval Dóra!
Ha tényleg észlelni akarsz akkor vegyél egy olcsó távcsövet. 100-szor több mindent fogsz látni vele, mint a binoklival.
60/700 vagy 70/500.
Ha meg ragaszkodsz a fotóállványhoz, akkor egy 80/400 tubus lenne tökéletes választás. Igaz, az már fölötte van a keretednek.

Gondold át ezt még egyszer!
Ha akarod összefoglalom neked a pro/kontra érveket.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.03. 13:00

Bízom benne, S Gábor mint vérbeli csillagász jól fogja ellátni eszközzel ezek után. A csillagászati eszköz bolt szakemberei ezért vannak. Ezt a vitát nem is érdemes itt folytatni.
sevcsa
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2016.03.03. 12:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sevcsa » 2016.03.03. 13:29

Sziasztok! Első távcsövem megvásárlása előtt állok. Egyelőre neten olvasgatok a témában, nagyon sok hasznos infót találtam ebben a fórumban is, és úgy látom itt nagyon segítőkész mindenki. Kíváncsi lennék pár tapasztalt csillagász tanácsára, mit javasol az elképzeléseim megvalósítására, és egyáltalán megvalósíthatók-e ezek az adott feltételekkel.

Ezek az elképzeléseim:
- csak vizuális megfigyelésre használnám, fotózni nem akarok
- Dél-Pesti kerületben lakom, az udvarról is szeretnék megfigyelni pár dolgot (néhány bolygó, csillaghalmaz, csillagköd), hogy egy jó darabig innen is elfoglalhassam magam vele, és begyakorolhassam a távcső használatát
- sötét, vidéki égboltról amit mindenképpen szeretnék látni, az legalább néhány fényesebb galaxis, lehetőleg úgy, hogy ne csak egy halvány pacát lássak belőlük
- ha természet-megfigyelésre is alkalmas az előny, de nem feltétlen szükséges, fontosabb a csillagászati megfigyelés
- műszaki ember vagyok, nem rettent el, ha kicsit bonyolultabb összerakni, beállítani, használni a távcsövet
- valamilyen szinten mobil eszköz legyen, ne foglalja el a kocsi egész csomagtartóját, és max. pár száz métert gyalog is meg lehessen tenni vele
- egyelőre max. 100000Ft-ot szánok rá állvánnyal és néhány alap kiegészítővel együtt

Amit nagyon sokan ajánlanak kezdőnek az a 70/500-as refraktor. Jó lenne, hogy kicsi, könnyen szállítható viszont azt olvastam, hogy galaxisokra azzal nem sok esély van. Kettő távcső között gondolkozok most: 90/900 refraktor, 130/650 Newton. Mi a véleményetek ezekről az én szempontjaimat figyelembe véve, melyiket ajánljátok és milyen kiegészítőkkel? Természetesen ha mást ajánlotok, azt is szívesen veszem. Segítségeteket előre is köszönöm!

Üdv,
Csaba
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.03.03. 13:38

Csaba, üdv a Csillagvárosban!
Mindkét távcső jó, a hordozhatóságnál a 90/900 azért már határeset (1 m hosszú...).
A galaxisok és egyéb mélyég csodák minél nagyobb átmérőt (=fénygyűjtőképességet) kérnek, tehát 130/650. Plusz napszűrő, és egy 5 mm-es okulár.
Vagy használtan 150/750 EQ3 állványon, az is 100ezer alatt van, ha van.
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2016.03.03. 14:48

Üdv Csaba!
Még egy határozott voks a 130/650 mellett.
De azért tudd, hogy egyik sem annyira könnyen hordozható.
A galaxisok pedig csak halvány pacák, ne várj tőlük túl sokat. (Még vaksötét égen is)
Inkább a fényesebb gömbhalmazokra, és a nyílt halmazokra lesz jó. Továbbá bolygókra, Holdra, Napra, ködökre ...
Kiegészítők közül napfólia, Péter könyve (Csillagatlasz kistávcsövekhez) esetleg egy 5-6 mm-es okulár, de az később is ráér.
Avatar
Dorcsi
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.08.11. 19:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2016.03.03. 15:10

Szia Tomas !
Igen, jól mondod, hogy nem tehetem meg a távcsővel kapcsolatban........Maradok a binokulárnál, mert öszintén megmondva......a költözés miatt is,hogy ne kelljen sok cuccot vinnem s a binoklik könnyen hordozhatóak, csak kiveszem a tokjából, rárakom a fotóállványomra és már észlelhetek is. Balmazújvárosba megyünk s ott ismerek néhány helyet ahol érdemes észlelni.
10x50 binokulár Scopium Wa
15x70 binokulár Scopium Nature
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”