Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Nbazs
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2015.12.10. 21:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Nbazs » 2016.02.28. 11:55

Ahogy eddig utánaolvastam, mindig az jött ki, hogy hosszú távon úgyis lesz egy bino is, meg egy teleszkóp is. :) A spektívvel én úgy érzem leginkább az a probléma, hogy igazából egyik előnyös tulajdonságaival se rendelkezik a csillagos ég alatt (gondolom nem véletlen, hogy inkább a természet-megfigyelés mintsem a csillagászati eszközök között szerepel a boltok oldalán.

Kár, hogy ezek a kérdések nem 1 hónappal korábban merültek fel, azt javasoltam volna, hogy jöjjenek el Pénzesgyőrbe, ott remélhetőleg lehetőség lesz minél többféle eszközzel megismerkedni testközelből.
SW 120/600 RFT, SW 127/1500 MC, AZ-4, EQ-3
Avatar
BARRACUDA
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2012.02.06. 20:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BARRACUDA » 2016.02.28. 15:08

Kedves Géza, ahogyan utalsz is rá, egy L-adapter csodákra képes. Jómagam is használom egy ideje, a hangyáknak nem adok esélyt :D Bár ahhoz képest, hogy egy szimpla fémdarabról van szó, elég drágán adják.....
Amúgy szerintem általánosságban elmondható, hogy a binokulár valóban ott lapul a legtöbb amatőrcsillagász kelléktárában. Bármilyen szabadtéri kiruccanás vagy kirándulás / nyaralás alkalmával is remek útitárs tud lenni.
Bárhol és bármikor azonnal bevethető.
Balaton É-i partjáról egyszer kora tavasszal órákig pásztáztam vele a csillagos eget. A fényszennyezés ellenére egy pesti éghez képest ég és föld volt a különbség....mit megadnék, ha pesten is olyan lenne a legrosszabb ég.

Dóra választása kapcsán én sem értem, miért ragaszkodik mindenáron a spektívhez. Ha csak szimpla nappali nézelődéshez kell, akkor megértem, de ha komolyabban érdekli a csillagászkodás, akkor mindenképpen a kis 70/500-as refi lenne a bölcsebb választás, több és jobb élményt tudna adni kb ugyanazon az áron. A spektív 60x nagyítás felett ki is fújt ( bár adaptergyűrűvel lehet hozzá okulárokat is használni, de nem a nagyobb nagyításokra lett kitalálva ez a kis túra kukker), zenitben sem lehet nagyon használni, ráadásul a Holdat sem tudja majd megnézni nagyobb nagyítással, Jupiter és Szaturnuszról nem is beszélve.
Akkor már inkább a kis refraktor + binokulár páros.
____________________________
- SW 150/1800 MC
- SW 127/1500 MC
- SW ED APO 100/900
- Celestron C90 (90/1200 MC)
- Bresser 10x50
- Lacerta 8x45
Arnold9317
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2015.06.15. 19:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arnold9317 » 2016.02.28. 21:22

Sziasztok!

Bár a távcsővásárlás már nemrégiben meg lett ejtve (SW 70/500-as refraktor, amivel meg is vagyok elégedve), viszont szeretnék beruházni egy okulárba, egy kicsit a bolygóészlelés javára. Jelenleg a hozzá kapott 10 és 25 mm-es bárium oklikat használom, és bolygók közül még csak a jupiterig jutottam el (ami nagyon tetszett), méghozzá általában 50x-es nagyításon, néha kiegészítve a barlow lencsével 100x-oson. Arra gondoltam, hogy egy SkyWatcher Plössl 7.5 mm okulárral bővíteném a készletet (nagyjából ennyit szeretnék rászánni), így barlow nélkül ~67x, barlow-al pedig ~133x-os nagyítást tudnék elérni, ami közel van az említett műszer elméleti maximumához. A kérdésem, hogy ez mennyire merész ötlet, ne vegyek-e inkább egy kisebb okulárt, kiiktatva így a barlow lencsét a jobb optikai minőség javára, de a nagyítás kárára?

Üdv,
Arnold
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.02.28. 22:06

Arnold9317 írta:Sziasztok!

Bár a távcsővásárlás már nemrégiben meg lett ejtve (SW 70/500-as refraktor, amivel meg is vagyok elégedve), viszont szeretnék beruházni egy okulárba, egy kicsit a bolygóészlelés javára. Jelenleg a hozzá kapott 10 és 25 mm-es bárium oklikat használom, és bolygók közül még csak a jupiterig jutottam el (ami nagyon tetszett), méghozzá általában 50x-es nagyításon, néha kiegészítve a barlow lencsével 100x-oson. Arra gondoltam, hogy egy SkyWatcher Plössl 7.5 mm okulárral bővíteném a készletet (nagyjából ennyit szeretnék rászánni), így barlow nélkül ~67x, barlow-al pedig ~133x-os nagyítást tudnék elérni, ami közel van az említett műszer elméleti maximumához. A kérdésem, hogy ez mennyire merész ötlet, ne vegyek-e inkább egy kisebb okulárt, kiiktatva így a barlow lencsét a jobb optikai minőség javára, de a nagyítás kárára?

Üdv,
Arnold


Üdv!
Nekem 32-es van, mély egezni vettem, de pont arra alkalmatlan. Annyira szűk az 50 fok. De bolygózásra alkalmas lehet.
Ettől olcsóbb plössl nem nagyon van, viszont gyakori darab használtan. Én újat nem vennék belőle az biztos. Féláron a használt u.a.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.02.28. 23:18

Arnold, nézve a kínálatot magam is így döntenék. A GSO-k szimpatikusabbak, de a nagyítássor nem jönne ki így. Másoknak: a mai nekem szóló üzenetek nem nyílnak. Holnap lehetséges, így szokott.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.02.28. 23:46

Arnold!
A GSO plössl okulárok kicsivel jobbak, jobbak a bevonataik és ez számít.
Én is kivárnám a használtat. És vennék egy 5 mm-es Planetary-t vagy egy 6 mm-es Gold Line-t. Használtan 10 alatt elő szokott fordulni.
A barlow-ot így ki lehetne hagyni, és ez jótékonyan hatna a képminőségre.
A 70/500-as 100x felett már rizikós lehet, de ha kifogtál egy átlagostól jobb példányt, bírhatja. Viszont ekkora nagyítás felett már elég halvány lesz a kép még a Szaturnusznál is, szóval ezért sem mennék 100x fölé vele.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1694
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.02.29. 08:02

Dorcsi írta:
géza írta:A csillagász S.G. ?????Szerk.:............................hogy kettőből válassz: (ez komplett igen jó ajánlat) egy csillagász ezt ajánlaná, ha lenne tudomása róla.


Igen, Ő. Tényleg jó ajánlat ez. Nekem egydarabig jó lesz az a spektív amit néztem. Későbbiekben majd veszek komolyabbat. Ki tudja....mit hoz még a jövő.


Kedves Dorcsi!
Használok spektívet, /TS Voyager70 70/520 Makszutov/ íjászathoz találat értékelésre. /60-70m-ről szabad szemmel már nem lehet látni a vesszőfogóban a vesszőt a kilyuggatott lőlapon./
A spektív erre és természetmegfigyelésre kiváló.
Néztem vele a Holdat az sem volt rossz, főleg hogy úgy látod benne /oldalhelyesen / mint szabad szemmel, de távolabbra ne nagyon akarj vele nézelődni. Pedig a spektívem nem a legolcsóbb fajtából való.
Hallgass a tapasztaltabbakra, mielőtt nagyot csalódnál.
Ennél a változatnál már egy bino is sokkal jobb választás, ha a csillagos ég fürkészése a cél.
Szinte minden amatőr csillagász tárházában található egy jobb képességű darab.

pl.: http://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/h ... 1456491483

Remélem tudtam segíteni.
Üdv: D.Laci
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 7 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2016.02.29. 14:45-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Arnold9317
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2015.06.15. 19:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arnold9317 » 2016.02.29. 11:31

Köszönöm szépen a válaszokat! Böngészni fogok az apróhirdetések között, hátha találok használtan valami jó vételt.
Avatar
Dorcsi
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.08.11. 19:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2016.02.29. 17:37

Szép estét mindenkinek!
A 12x56 Albatros binokulárt fogom akkor megvenni plusz még hozzá L adaptert április közepén.
10x50 binokulár Scopium Wa
15x70 binokulár Scopium Nature
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.02.29. 18:20

Dorcsi írta:... A 12x56 Albatros binokulárt fogom akkor megvenni plusz még hozzá L adaptert április közepén.


Szia Dóri!

Szerintem bölcs döntést hoztál; kezdőként egy közép-méretű binokli a legjobb az éggel történő ismerkedésre.
Egyenes állású képe miatt sokkal könnyebben megtalálod a keresett objektumokat, könnyen magaddal viheted egy vidéki kiruccanásra, ahol a sötétebb égháttér alatt több mindent is megláthatsz két szemmel.

Egy javaslatom azért volna. Szerintem az optikai minőség nagyon fontos, főleg amikor az adott műszer teljesítőképességének a határait feszegeted. Az általad választott binokliról ezt írják:
"A távcső képalkotása az átlagosnál picit jobb, fényhasznosítása azonban a standard 10x50-esekéhez áll közel."

Személyes tapasztalatból mondom, hogy 10x-es nagyítás fölött már kimondottan nehéz remegés-mentesen megtartani kézben a kukkert. Igaz, hogy a nagyobb nagyítás a fényesebb éghátteret gyengíti, de a ködöt is... Ez a hatás csak nagyobb felületi fényességű objektumok esetén előnyös. Viszont a remegés miatt sokkal nehezebb az észlelés. Nekem egy 7x50-es cuccom van (Zeiss), de imádok vele nézelődni.

A fentiek miatt a Nikon ACULON A211 7x50-et, esetleg a 10x50-est javaslom. Most leárazva kapható.

Ezt olvashatod róla:
"A 7x50-es modell 7x-es nagyítású, mely rendkívül fényerős képet mutat. Így gyenge fényviszonyok között is jól megállja a helyét. Kis nagyításának köszönhetően a távcsövet kézben tartva nem remeg a látott kép, így sokáig nézelődhetünk vele.

A 10x50-es modell igazi klasszikus, 10x-es nagyítása jó kompromisszum, még remegés mentesen kitartható, és szép részleteket mutat. Képminősége és optikája kiváló ebben a kategóriában."

Inkább spórolj kicsit többet, de jót vegyél!!! Egy jó binokli egy életre a társad marad majd, még ha egy 40cm-es óriás távcsöved is lesz valamikor...

Sok sikert és örömöt kívánok az ég alatt,
Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”