Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
CsTom
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2015.12.26. 07:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: CsTom » 2015.12.27. 22:23

HeGe írta:
Sidius írta:Mindemellett már többször is leírtam itt a közösségben, hogy életemben először egy szemüveglencsével, meg egy Cmena fényképezőgépből kimentett Ramsden okulárral láttam a Szaturnusz gyűrűjét és még legalább 300 alkalommal megnézetem vele újra meg újra. Pedig annak se volt tökéletes képalkotása. :lol:


Nem is arra gondoltam, hogy valami drága műszerrel kell kezdeni, de ha már van választási lehetősége és még tanácsot is kér, lehetőleg ne tenyereljen bele a kezdő egy zsákbamacska - vagy jó, vagy nem - eszközbe.
(De ha már megvette, akkor mindegy. Remélem, hogy egy használható darabot fogott ki.)


Kicsit feltem tole hogy ezt fogom olvasni itt a forumon amit vegulis irtatok, sajnos en csak az arat tudtam viszonyitani a tobbihez kepest, ami majdnem a legdragabb, es ilyent talaltam csak ami belefer a koltsegvetesben. 12 orat autoztam igaz erte, de megvan, en orulok neki nagyon. Igaz vagy egy honapja nem lattunk csillagot az egen, de ugy is be kell meg majd allitani , es szeretnem legalabb kivurol lepucolni.
Most neztem meg, igen lencse van a fokuszirozoban.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.12.27. 22:35

Sidius írta:
HeGe írta:Mindemellett már többször is leírtam itt a közösségben, hogy életemben először egy szemüveglencsével, meg egy Cmena fényképezőgépből kimentett Ramsden okulárral láttam a Szaturnusz gyűrűjét és még legalább 300 alkalommal megnézetem vele újra meg újra. Pedig annak se volt tökéletes képalkotása. :lol:


És lám-lám, azóta sem lankadt az érdeklődés. És ez éppen ezért van. Emlékszem, én másodikos lehettem, amikor (tudom, hogy van nosztalgia rovat, de itt egyszerűbb folytatni) kartonpapírokból készítettem lyukkamerát. Teljesen belelkesültem a camera obscura fordított állású képétől, amit ÉN hoztam létre. Innen egyenes volt az út a fotózásig. Később jött a "jó öreg" szemüveglencsés távcső. És működött! Az Urániából rendelt 50/500-as lencse (ha jól emlékszem) minőségi ugrás volt. Napfoltokat észleltem, (kormozott üveggel, leszűkítve) észlelési naplót vezettem. Amikor megtudtam, hogy van csillagász szakkör, szinte rohantam az első foglalkozásra.
Ezek az élmények meghatározóak. Szerintem ezt mindenkinek érdemes lenne kipróbálni. Ma fillérekért lehet bontott akromátokhoz hozzájutni, én időnként a magam szórakoztatására összerakok egy Kepler távcsövet ebből-abból, leblendézem, és nézegetem vele a Holdat. Ma is nagy élmény.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2015.12.30. 06:28

Sándor egy nagyon fontos dologra tapintott rá.
Régebben élményeket kerestünk (talán még magamat is ehhez a generációhoz tartozónak mondhatom) és ezért maradt meg a lelkesedés, tudásszomj...most viszont leginkább csak elvárásokkal találkozik az ember. Nem csak a távcsöveket illetően...

Viktor
CsTom
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2015.12.26. 07:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: CsTom » 2016.01.01. 08:48

HeGe írta:
Sidius írta:Mindemellett már többször is leírtam itt a közösségben, hogy életemben először egy szemüveglencsével, meg egy Cmena fényképezőgépből kimentett Ramsden okulárral láttam a Szaturnusz gyűrűjét és még legalább 300 alkalommal megnézetem vele újra meg újra. Pedig annak se volt tökéletes képalkotása. :lol:


Nem is arra gondoltam, hogy valami drága műszerrel kell kezdeni, de ha már van választási lehetősége és még tanácsot is kér, lehetőleg ne tenyereljen bele a kezdő egy zsákbamacska - vagy jó, vagy nem - eszközbe.
(De ha már megvette, akkor mindegy. Remélem, hogy egy használható darabot fogott ki.)


Ma reggel nem volt felhos az eg igy ki tudtam probalni vegre a tavcsovet. Feltem nagyon hogy csalodni fogok de szerencsere nem igy tortent, termeszetesen a hold volt az elso mar csak azert is mert a kereso tavcsovet meg nem volt alkalmam beallitani anelkul pedig eleg nehez lenne megtalani szinte barmit is szamomra. A kapott 20-12-3.6 os okularokkal tokeletesen tudtam fokuszalni nagyon szep tiszta kepet adott. Meg a polusra allas is sikerult pedig a fotavcsovel csinaltam eletemben eloszor. Szoval a lenyeg hogy le vagyok nyugozve :D . Kiprobaltam meg a 3x os barlow lencset is amit adtak hozza de azzal nehez fokuszt talalni ugyan sikerult de nagyon nehezkesen. Szoval ennyi lenne a jo a mai reggelben, viszont van egy kis problemam.
Az RA tengely skalaja szabadon elforog, igy nagyon nehez keresni barmit. Ahogy utannolvastam ennek fixen rogzitve kellene lennie a mehanikahoz. Megcsinalnam, mert amugy is szet akarom szedni bezsirozni, de nem tudom hogy kell alnia. Tudok ezzel valamit kezdeni? Segitsegeteket elore is koszonom.
Udv
Tamas
BUEK
hajnal
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2016.01.08. 20:34

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hajnal » 2016.01.16. 21:31

Sziasztok Kedves Amatőrcsillagászok !

A tanácsotokat szeretném kikérni.
Első távcső vásárlása előtt állok. Azt már eldöntöttem, hogy a bolygók, a Hold és a Nap megfigyelésére szeretném használni. Hordozhatóak előnyben, hiszen "megsétáltatnám" :) dombokra/hegyekre is. Lencsés távcsőben gondolkozom 60ezer Ft-os felső határig. Használtat nem szeretnék mert nem értek ahhoz, hogy mit érdemes ellenőrizni rajta.

Három refraktor között vacillálok:
- 70/500 SkyWatcher refraktor AZ2 mechanikán, 26.900 Ft (a tavcso.hu és a makszutov is AZ-vel kínálja viszont az EQ szimpatikusabb lenne, nem tudom hogyan működik a vásárlás az üzletekben, lehet-e EQ-val kérni ?)
- 70/900 SkyWatcher refraktor EQ1 mechanikán, 42.800 Ft (lehet, hogy egy EQ2-es stabilabban tartaná ? )
- 80/900 SkyWatcher refraktor EQ2 mechanikán, 57.500 Ft (az ára miatt egyelőre nem vennék hozzá extra kiegészítőket, a mérete kicsit aggaszt a hordozhatóság szempontjából, de leginkább ehhez húz a szívem :) )

Vagy esetleg mással jobban járnék ?
Planiszféra és Vizi Péter csillagatlasza megvan. Holdszűrőt, napszűrőt és évkönyvet is szeretnék még. Mit tanácsoltok ezeken kívül milyen kiegészítőket lenne érdemes beszerezni, hogy a 60ezer Ft-os kereten belül maradjak ?

Előre is köszönöm a segítséget !

Üdv,
Hajnal
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.01.16. 22:20

Kedves Hajnal (ez a név nekünk különösen kedves...)!
70/500
Ez tényleg könnyűszerrel hordozható és optikailag igen eltalált cucc. A hozzá adott két okuláron kívül érdemes venni hozzá egy Gold Line 6 mm-est vagy talán egy Planetary 5 mm-est.
Most van a Bazárban egy eladó darab, kihagyhatatlan ajánlat!
http://www.makszutov.hu/bazar/hirdetes/1452956259

Ha bármi kérdésed van, nosza!

Üdv
Vzp
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2016.01.16. 22:27

hajnal írta:- 70/500 SkyWatcher refraktor AZ2 mechanikán, 26.900 Ft (a tavcso.hu és a makszutov is AZ-vel kínálja viszont az EQ szimpatikusabb lenne, nem tudom hogyan működik a vásárlás az üzletekben, lehet-e EQ-val kérni ?

Szia!

Én általában ezt szoktam javasolni:
vgabriel írta:70/500-as távcső AZ3 mechanikán, amici prizmával, starpointerrel, 25mm-es és 10mm-es okulárral 48.700 Ft. http://tavcso.hu/?o=termek&le=SWR705az3 Napszűrő fólia 4.300 Ft. http://tavcso.hu/?o=termek&te=NF080r Egy 5mm-es Planetary okulár 9.900 Ft ha távcsővel együtt veszed. http://tavcso.hu/?o=okular_akcio Csillagatlasz Kistávcsövekhez csillagtérkép 2.940 Ft http://www.tavcso.hu/?o=termek&te=VZP3 ND 0.9-es Neutrál holdszűrő 4.880 http://www.tavcso.hu/?o=termek&te=ND09 Összesen 70.720 Ft Az amici prizmát cseréltesd ki zenittükörre ha nappal nem akarod használni. Ekkor van egy ÚJ távcsöved, jó kiegészítőkkel, ami évekig élményekkel tud ellátni. Ehhez persze sok egyebet is lehet venni, de ennyi pénzből, kezdetnek én ezt venném.

Kicsi, könnyű, hordozható. DE! Azt tudni kell, hogy 1. érdemi részleteket nem fogsz látni bolygókon vele. Én 120/600-al is alig látok valamit a bolygókból, mert nem tudok annyit nagyítani. 120/1000 jobb lenne bolygóra, de nem ez a fő észlelési területem, szóval nekem jó így. Napon foltok vizsgálata oké, Holdon esetleg több sikerélményt adhat. 2. EQ mechanika egyáltalán nem könnyen hordozható. Én rövid úton szabadultam meg a prémium EQ5-től mert nehéz volt, sokáig tartott összerakni, kiegyensúlyozni, stb, stb... Ezért nem is használtam szinte soha. AZ3-mal sokkal jobban jársz. Amúgy lehet kérni bárhogy, csak szólni kell rendelés előtt, és kalkulálnak egy új árat neki.
Vizi Péter írta:Most van a Bazárban egy eladó darab, kihagyhatatlan ajánlat!
http://www.makszutov.hu/bazar/hirdetes/1452956259

Ennyiért tényleg nagyon megéri!
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
hajnal
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2016.01.08. 20:34

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hajnal » 2016.01.16. 23:10

Nagyon köszönöm a segítségeket ! :) A hirdetésre való tekintettel igyekszem nagyon gyorsan nagyon jól dönteni :)
hajnal
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2016.01.08. 20:34

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hajnal » 2016.01.17. 20:38

Sajnos a meghirdetett 70/500 nagyon hamar elkelt, de talán jobb is lesz ha újat veszek...
Még azt szeretném kérdezni, hogy mindazokon felül amiket ajánlottatok, van-e értelme Barlow lencse beszerzésének ?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.01.17. 20:42

hajnal írta:Sajnos a meghirdetett 70/500 nagyon hamar elkelt, de talán jobb is lesz ha újat veszek...
Még azt szeretném kérdezni, hogy mindazokon felül amiket ajánlottatok, van-e értelme Barlow lencse beszerzésének ?


Szia! Az alább tervezett műszerekhez semmi értelme. (Máshoz sem nagyon)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”