Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2015.10.29. 13:35

LittleRoss írta:Üdvözlet!

Most tervezek vásárolni egy 80/900-as refraktort eq2-vel, kezdő vagyok eddig csak szakirodalom meg interneten túrás ami napirenden volt meg persze este nézelődés csillagképek tanulása.

Mivel sok helyen olvastam, hogy a gyári okulárok jóval gyengébbek így tervezek vásárolni egy 17mm SW Plössl-tvagy 20mm GSO Plössl-t, illetve egy 3x GSO Barlow-ot.

Ez a távcső ki tudja ezt használni? Igazából, bolygók, kéttős csillagok a cél plusz egy-két messier, illetve üstökös. Amit találtam novemberre az a C/2014 S2 PANSTARRS ezt van esélyem ezzel a csővel megkuksolni.

A válaszokat előre is köszönöm.



Üdv,szia!

Bolygóhoz, kettőshöz az általad említett 80/900-as volna jó,illetve neked is említeném,hogy használtan nagyon sokszor lehet venni jó műszert,amihez még 1-2 okulárt,szűrőt kell még venni esetleg.
Messierekhez ,mély-éghez a lehető legnagyobb átmérő kell ,de egy 9cm -es lencse fényszennyezés mentes helyről már sok mindent megmutat.
Nézd meg, a tegnapi hozzászólásomban linkelt 90/900-as SkyWatchert, Plössl okulárokkal Holdszűrővel,garanciálisan eladó,idén nyáron vásárolták. Ára 52 ezer forint.
Ha még kérdésed van ,tedd fel .....biztosan lesz.

Üdv:Laci
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.10.29. 14:59

Bagameriizabella írta:Nagyon szépen köszönöm a segítséget!Mondtam páromnak,hogy most egyben kap egy nagyobb ajándékot,mire közölte hogy neki csakis távcső/teleszkóp (nem igazán tudom hogy mi a pontos megnevezés) kell.Így biztos nincs neki :D Amúgy már nézné az eget :D Szóval kell egy 70/500as távcső ,napfólia,és az okulárból melyik jó ehhez?http://tavcso.hu/?o=termek&id=235 itt van több is.Plusz ajánlott egy térkép ;)

Szuper! :)


Ahogy korábban írtam, a SkyWatcher 5 mm Planetary-t kéne még megvenni.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.10.30. 17:29

dienes58 írta:"
Ha ilyen "elvetemült" gondolataid vannak, hogy esetleg az AR 152-őt célzod meg, talán jobb lenne alá egy EQ-6 bármilyen változata. Nagy műszer az AR 152 nagy tehetetlenséggel. Kell alá a stabilitás. A HEQ-5 terhelhetőségének felső határát jelenti. Nekem a MEADE alatt néha megcsúszott a HEQ-5 Pro-m ami okulárostól kb.13-14kg.
A mostani NEQ-6 Pro-nak meg se kottyan.


D.Laci
Üdv. Közben találtam egy újabb felhasználói minitesztet az ES AR152+ES Twilight II alt-az mechanika párosról:http://www.cloudynights.com/topic/463926-explore-scientific-ar152-twilight-ii-mini-review/(Aki esetleg nem ismeri a név alapján, ez a mechanika az Explore Scientific nagyobbik azimutális mechanikája,amit a gyártó a nagyobb tubusaihoz is ajánl már.) A tulaj szerint ezen mechanika is remeg az AR152 tubus alatt. A tubusnál tetszik a tulajnak, hogy a régebbi verzióhoz képest hosszabb a harmatsapka, meg talán a prizmasín is hosszabb. Viszont ha jól veszem ki a fordítóval,akkor van egy kis gond a fókuszírozóval,mert nagyobb okulár esetén elcsúszhat. Ez talán beállítás kérdése. Valamint zavarja a tubushoz túl közel rakott hat ponton állítható 8×50-es kereső is. Nézegettem hogy valamelyik ED tubusnál már jóval hosszabb keresőtartó van.De ez valószínüleg opciós:http://explorescientificusa.com/collections/finder-scopes-brackets/products/50mm-finder-scope-rings-tall?variant=606475377 Egyik este nézelődtem az SW ED80-al,és úgy gondolom,hogy zenitközelben talán jól jönne egy amicis kereső. Na most ez az Explore Scientific-nél közel 60kHUF-ba kerül.Tehát bizonyos szempontból szimpatikusabb számomra egy SW tubus, bizonyos szempontból meg az ES.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.11.06. 20:05

Érdekes videó a Skywatcher 130-as flexdobson jusztírozásáról https://youtu.be/DPH3D0TK8a0 A flex csövek rögzítőcsavarjait műanyagra cserélik. Viszont azt nem értem,hogy a főtükörnél a rögzítőcsavarokat miért távolítják el :?:
Avatar
Garosz
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2014.05.22. 15:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Garosz » 2015.11.09. 09:43

Sziasztok!

A múlt héten vettem egy autót(hogy jön ez a csillagászathoz? :) ), és azon gondolkodtam, hogy nem is lehetne szebben megünnepelni ezt, minthogy kivinném valahova a közelbe a távcsövemet észlelni.

Az időjárás jelenleg fantasztikus, de én hiszek a csodákban, ezért el is kezdtem tervezgetni, csak még azt nem tudom, hova kellene kimenni, tudnátok tanácsot adni, hogy Óbuda belső részéről(Flórián tér) hova lenne érdemes kimenni észlelni, ami nincs túl messze, de azért tűrhetőbb a fényszennyezés.

Megnéztem az mcse honlapján lévő észlelőhely térképet és a hűvösvölgyi reptérre gondoltam, megéri ide kimenni vagy tudnátok más könnyen elérhető helyet ajánlani?

Köszi!
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2015.11.10. 22:21

Szeretném meg kérdezni egy MC tubusnak,ami gyakorlatilag 8éve nem volt használva,milyen állapotban lehet a tükre?Elsősorban arra lennék kíváncsi a gőzölésnek mekkora körűlbelül az "élettartama".
Sky W.180/2700 pezsgő színű pro-series...
Előre is köszönöm.naja9
90/900 SW
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.11.10. 22:39

naja9 írta:Szeretném meg kérdezni egy MC tubusnak,ami gyakorlatilag 8éve nem volt használva,milyen állapotban lehet a tükre?Elsősorban arra lennék kíváncsi a gőzölésnek mekkora körűlbelül az "élettartama".
Sky W.180/2700 pezsgő színű pro-series...
Előre is köszönöm.naja9


Szia!
Elméletileg olyan. mintha tegnap készült volna.
Feltéve, ha a tárolás korrekt volt.
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2015.11.11. 16:04

Köszönöm a gyors választ:)
Állványon volt tartva, nem dobozában.
Gondolom hogy zárt a tubus ,emiatt hosszabb "életű".
90/900 SW
Tomi
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.10.14. 23:16

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tomi » 2015.11.23. 10:30

Sziasztok!
Vegul, mivel nagyon alacsony volt a kotsegvetes, ilyet vasaroltam:
http://www.liontech.se/partdetail.aspx?q=p:7026505
Hat, elegge olyan, mint az ara. Ami viszont tetszik benne, hogy stabilan all a laban.
Mar csak a "jo" idot varom. Amiota megvan, borult az ido.
Koszonom nektek a segitseget, tiszta eget! Udv, Tomi
Bagameriizabella
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2015.10.28. 10:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bagameriizabella » 2015.12.01. 11:33

Sziasztok!

Még lenne egy kérdésem.Szeretném megvenni a páromnak a Csillagászati Évkönyvet,de gondolkodtam mellé még egy Csillagatlasz kistávcsövekhezt vagy pedig egy forgatható csillagtérképet.Szerintetek?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”