Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2015.09.14. 17:50

mpt írta:
Simax írta:Arra jutottam, hogy beszerzek kezdésnek egy kis refraktort 60/900...


Simax írta:Szeretnem megismerni az eget megtanulni hasznalni a távcsövet am ehhez csak egy Powerseeker 60/900 EQ áll rendelkezésemre...használtan vettem


--mpt


Ha jól sejtem - persze lehet, hogy tévedek - a "két mondat közt" időben nagyobb a távolság, mint nyelvtanilag látszik, és közben megtörtént a beszerzés. :lol:
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.09.14. 18:11

Simax írta:Sziasztok. Teljesen új vagyok itt is és az eget kemlelők világában is. Annyi mindent olvastam itt a fórumon meg mas oldalakon is hogy jó zavaros lett a kep mindenről :D Arra jutottam, hogy beszerzek kezdésnek egy kis refraktort 60/900 par kiegészítőt es a csillagatlasz kistavcsovekhez konyvet mivel semmilyen tudásom nincs a temaban de csabit az égbolt :) kezdésnek remelem nem döntöttem rosszul. Szeretnem megismerni az eget megtanulni hasznalni a távcsövet am ehhez csak egy Powerseeker 60/900 EQ áll rendelkezésemre...használtan vettem de teljesen jo állapotban van kemeny 20 ezerbe került :)


Ha van már bármilyen távcsöved (pláne egy jó kis 60/900-as), nézelődj vele minél többet, ismerd meg az eget, tanuld meg (ehhez persze nem kell távcső, csak tiszta ég) a csillagképeket, hogy a távcsővel majd tudj tájékozódni. A Kisatlaszt ha elolvasod, bőven tudni fogsz mindent, amire szükséged lehet. Amit nem értesz, itt kérdezd meg, a Csillagvárosban.

Itt van pl. a hó végi teljes holdfogyatkozás - csak hogy legyen mire rákészülni :D
Simax
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2015.06.10. 23:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Simax » 2015.09.15. 23:30

No sikerült leülnöm gép elé és nem telefonon 800-as pestin ülve fogalmazom meg mondandómat =) Párszor nekiálltam de sosem ment el sql hiba miatt.
Természetesen csak egy távcsö beszerzésére gondoltam ami sikerült is nagyon jó áron - a jellemzéseket olvasva e műszerröl és márkáról mondjuk kicsit megingott a helyes választásbe vélt bizalmam - egy Powerseeker 60 EQ típusút.
Csak ismerkedem az éggel szándékomban áll napszűrö fóliát és néhány extra okulárt is beszerezni a super barium családból. A kapott 20 illetve 4 mm-es okulárok használhatóak, de a 4 mm az eléggé extrém és gyk. használhatatlan nagyítást hoz, a kapott 3x Barlow-t pedig nem is említem, a 20 mm-essel használom maximum.... A Holdat sikerült megfigyelnem már vele ott nagyon jó =) Köszönöm az üdvözléseket is pláne kezdő társamtól ;)
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.16. 12:08

Sziasztok. Lenne megint egy kérdésem. A kinézett ES AR127-es refraktor most az USA-ban akciós(-50dolcsi+1 Bresser nagylátószögű okli). Miért van az,hogy nálunk akkor mégsem akciós :?: Ez nálunk az Európai disztribútortól függ :?: Vagy ez nem általános érvényű. Igaz az USA-ban benne van az árban a zenittükör is.... :(
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2015.09.16. 13:20

Simax írta:Csak ismerkedem az éggel szándékomban áll napszűrö fóliát és néhány extra okulárt is beszerezni a super barium családból. A kapott 20 illetve 4 mm-es okulárok használhatóak, de a 4 mm az eléggé extrém és gyk. használhatatlan nagyítást hoz, a kapott 3x Barlow-t pedig nem is említem, a 20 mm-essel használom maximum....

Szia!
Én is most próbálom magamban az "okulár-kérdést" körbejárni. Milyen típust, milyen fókuszút, milyen márkát. Van választék bőven.
Nem tudom, hogy csak én látom-e úgy, de a báriumoknál pl. a Plössl okulárok - alig magasabb ár mellett - jobb vizuális élményt biztosítanak. (Bár én még inkább hajlanék egy-két nagylátószögű okulár vásárlása felé, akár használtan is.) Igaz, csak nyílthalmazokon próbáltam, de a rendelkezésemre álló 25 mm-es Plössl sokkal szebb képet mutatott ugyanazon az objektumon a 25 mm-es báriumnál. Lehet, hogy bolygóra viszont ez már nem igaz?
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.09.16. 13:38

Artúr írta:
Simax írta:Csak ismerkedem az éggel szándékomban áll napszűrö fóliát és néhány extra okulárt is beszerezni a super barium családból. A kapott 20 illetve 4 mm-es okulárok használhatóak, de a 4 mm az eléggé extrém és gyk. használhatatlan nagyítást hoz, a kapott 3x Barlow-t pedig nem is említem, a 20 mm-essel használom maximum....

Szia!
Én is most próbálom magamban az "okulár-kérdést" körbejárni. Milyen típust, milyen fókuszút, milyen márkát. Van választék bőven.
Nem tudom, hogy csak én látom-e úgy, de a báriumoknál pl. a Plössl okulárok - alig magasabb ár mellett - jobb vizuális élményt biztosítanak. (Bár én még inkább hajlanék egy-két nagylátószögű okulár vásárlása felé, akár használtan is.) Igaz, csak nyílthalmazokon próbáltam, de a rendelkezésemre álló 25 mm-es Plössl sokkal szebb képet mutatott ugyanazon az objektumon a 25 mm-es báriumnál. Lehet, hogy bolygóra viszont ez már nem igaz?



Pont bolygóra kell a legjobb minőségű okulár, ami általában rövid fókuszú is.
Kis nagyításra, hosszabb fókuszú távcsővel használható a Bárium oksi is, mindenre ami nem bolygó, Hold és Nap.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.17. 08:12

Mozdonyos írta:Sziasztok. Lenne megint egy kérdésem. A kinézett ES AR127-es refraktor most az USA-ban akciós(-50dolcsi+1 Bresser nagylátószögű okli). Miért van az,hogy nálunk akkor mégsem akciós :?: Ez nálunk az Európai disztribútortól függ :?: Vagy ez nem általános érvényű. Igaz az USA-ban benne van az árban a zenittükör is.... :(

Egyenlőre nem veszek semmit. A 80ED+AZ4 lesz a társam a ritka észlelésben. Ezt a felszerelést finomítom.A Dienes Laci által ajánlott okliból(ES 82°)azért szeretnék egyet beszerezni.
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2015.09.17. 08:45

Mozdonyos írta:Egyenlőre nem veszek semmit. A 80ED+AZ4 lesz a társam a ritka észlelésben. Ezt a felszerelést finomítom.A Dienes Laci által ajánlott okliból(ES 82°)azért szeretnék egyet beszerezni.


Bocs, hogy kibicként közbeszólok, de nem gondolkodtál Te annak idején Dobson vásárlásán? Ha igen, miért mondtál le róla? (Nekem is forgott a fejemben a gondolat, illetve hosszú távon még most sem tettem le róla, ezért kérdezem csak.)
Köszi!
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.17. 09:40

Artúr írta:
Mozdonyos írta:Egyenlőre nem veszek semmit. A 80ED+AZ4 lesz a társam a ritka észlelésben. Ezt a felszerelést finomítom.A Dienes Laci által ajánlott okliból(ES 82°)azért szeretnék egyet beszerezni.


Bocs, hogy kibicként közbeszólok, de nem gondolkodtál Te annak idején Dobson vásárlásán? Ha igen, miért mondtál le róla? (Nekem is forgott a fejemben a gondolat, illetve hosszú távon még most sem tettem le róla, ezért kérdezem csak.)
Köszi!

Tudod,a szokásos dolgok,amít korábban írtam(karbantartás a jusztír,és a tisztítás),elriasztottak tőle. De közben rájöttem,hogy mivel a mélyegek érdekelnek,ezért ez az egyetlen járható út szerintem(dobson).Főleg az elszaladt árak mellett. Vagy szemet hunyok ezen dolgok felett,vagy nem veszek Newtont. Ilyenkor azért belegondolok,hogy elég sokan használják ezeket a távcsöveket,akkor talán én is elboldogulok vele hosszú távon is. Még nem tettem le róla. Nagyon elszállni sem akarok,ezért még az SW 200/1200-as is elég lenne. Ennél sajnos a főtükörállító csavarok még szerszámos állításúak. De talán ezt is túl lehet élni :) .
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2015.09.17. 11:34

Mozdonyos írta:Tudod,a szokásos dolgok,amít korábban írtam(karbantartás a jusztír,és a tisztítás),elriasztottak tőle.


Vizet prédikálok és bort iszom (legalábbis valami lőrét) hiszen én is inkább vettem egy akromátot. Viszont mizar újra a fülembe tette a bogarat (köszönet neki még egyszer ez úton), hogy az öreg Bresser 114/900 kihuzatát cseréljem le. Eddig nem volt semmi egyéb okulárom, csak a 0,96"-os gyenge minőségű darabok. Viszont az akromáttal kaptam egyebek mellett két Plössl-t is. Tegnap éjjel, igaz csapnivaló ég volt, de már nagyon kíváncsi voltam, és kivittem a Newton. Nem is vettem le az öreg kihuzatot, mert így is kaptam fókuszt a 25mm-es oklival, odaszorítva amennyire lehetett pontosan a kihuzat végéhez. Utána beraktam a Bresser saját, 20 mm-es darabját - és meg kellett állapítanom, hogy valóban ég és föld a kettő, még ezzel az öreg, nem tudom milyen állapotú tükörrel is. Lehet, hogy belevágok a kihuzat cserébe. Ezzel viszont gondolom kénytelen leszek magam beleásni a jusztírozásba is... Még az is eszembe jutott, hogy kiszedem a tükröt,megnézni közelebbről, milyen állapotban van... Nagyon felbátorodtam, mióta van másik teleszkópom! :lol: Aztán persze lehet, hogy meglesz a böjtje, és majd darabokban kell odavinnem valakihez, aki segít összerakni... ;)
Ráadásul kollimációs okulárom nincs is, tehát csak úgy szemre fogok kísérletezni.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”