Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2015.09.05. 23:32

És még az is emellett - persze ez minden akromát mellett is- szóló érv, hogy adott esetben spektívként is használható...
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2015.09.05. 23:32

Elnézést, úgy látszik véletlenül többször küldtem el.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.06. 11:53

[quote="dienes58",]

Látod Mozdonyos! Sanyi tudja a tutit, nem kell ide elmélet, ez szín tiszta gyakorlati tapasztalat és bagóból megoldotta és milyen lelkes tőle. Hát itt van ennek a szépsége.
Sanyinak GRATULA a leleményességhez és az ügyességhez! Mi arról filozofáltunk, hogy milyen paraméterű a jó műszer, közben meg nem beszéltünk arról, hogy jó ég nélkül a legjobb cső is csak középszerű.
D.Laci[/quote]

Szerencsére az éggel még nincs gond,itt a Zselic peremén.Csak kimegyek az udvarra és jó esetben az M31 kisüti a szememet :D ,és az M13 is szabadszemes :) .
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.06. 12:05

Attila írta:Még mielőtt nagyon félrecsúszik ez a diskurzus (talán az én hibámból is...), azt a véleményemet mindenképp szeretném világossá tenni (amivel biztosan nem vagyok egyedül), hogy a legjobb távcső az, amit használnak!

Jómagam "minőség-mániás" vagyok, ezt belátom, de ha valakiben megvan a kellő lelkesedés, akkor az a lényeg, hogy észleljen, minél több új objektumot fedezzen fel a maga számára, mutassa meg másoknak is, és élvezze, amit csinál az ég alatt. Ez az amatőrcsillagászat lényege.

Minél jobb műszerrel teheti ezt, annál nagyobb élményben lesz része, de ez nem azt jelenti, hogy egy középszerű műszerrel fölösleges lenne nekikezdeni. (Egy gagyival viszont nem szabad, mert az könnyen elveheti a kezdő kedvét; erre már több példát is láttam.)

Az ég háttérfényessége, a fényszennyezés mértéke és a légkör állapota természetesen kulcstényező, de egy jobb képalkotású távcső egy jobb égen is jobb, és egy rosszabb égen is jobb. Ez két különböző dolog; az egyik nem eliminálja a másik fontosságát. Nyugodtan lehet "vitatkozni" mindkettőn (és minden egyében is).


MDA

Igen ezért nem kapkodok,mert lehet hogy abba a hibába esek, mint a TAL125+HEQ-5 esetében. A ki-be pakolgatás miatt,meg később vagy talán utólag rájöttem még az én tapasztalatlan fejemmel,hogy a TAL refi képe igen gyenge volt,aztán inkább a szoba mélyén pihent a cucc az eladásig.A hold olyan volt vele,mintha mindig holdszűrőt használtam volna főleg egy bizonyos nagyítás fölött. A kis 80/600ED-vel már az első este több részletet láttam a Jupiteren,mint az összes TAL125-ös észlelésemkor.Pedig korábban is jók voltak a megfigyelési körülmények. Magyarul kiadtam egy bizonyos(számomra nem kevés)összeget a semmiért :( Az akkori 10×50-es Sotem binoklimnak nagyobb volt a használati értéke :) . A későbbi Orion Dobsonom optikája is sokkal jobban tetszett. Viszont a HEQ-5ös(Syntrek verzió) mechanika eladását már nagyon bánom. Az olyan volt, mintha kapásból Toyota Landcruiser-t vettem volna.Ha már az autós hasonlatnál maradunk(engem a terepjárók/szabadidőautók érdekelnek) :D .
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára Mozdonyos 2015.09.06. 12:27-kor.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.06. 12:17

Artúr írta:Gondolkodtam én is a kihuzat cseréjén. Ideiglenes megoldások nem jutottak eszembe, annyira nem vagyok kreatív. Egy új kihuzat pedig, plusz új okulárok - azok már kerülnek annyiba, hogy ilyen bizonytalan helyzetben ne akarjam megkockáztatni, hiszen összességében majd' ennyiért kapnám meg a kiválasztott 102/500-as akromátot AZ3 mechanikával, két okulárral, amici prizmával és egy egy plusz zenittükörrel.
http://tavcso.hu/?o=apro&id=2390
Sajnos, nálam is a pénztárca szab határt az elképzeléseknek, és lehet, hogy túl óvatos vagyok, és inkább kisebb lépésekben merek csak gondolkodni. A 15x70 binokulár is valahogy inkább a lencsés távcsövek felé mozdított, azt ugyanis (mármint a binokulárt) nagyon megszerettem, minden hibájával együtt. (Egy Scopiumról van szó.)
Szóval, valahogy így okoskodtam magamban. Bár hosszabb távon csábít egy 200 körüli Dobson is, vagy akromát mellett, vagy ahelyett - ezt kéne most kipróbálnom.... :roll:
Nagyon rosszul okoskodtam?
Köszönöm a segítségeteket!

Én mindig féltem a tükrös rendszer jusztírozásától,pedig a tapasztalt amatőrök szerint egy idő után rutinfeladattá válhat. A neten sok infó van ezzel kapcsolatban.De amikor látom a fórumon a hozzászólásokat hogy pl:"nem tudom meglazítani a segédtükör állítócsavarjait" ,vagy amikor a Youtube videóban kiszedi a segédtükörtartót,és valami átalakítást/módosítást hajt végre jusztírozás előtt stb,akkor én mire számítsak. Amíg nálam volt, és néhányszor használtam(bemutatókon is)az Orion Dobsont szerintem jó lehetett a jusztír. De lehet hogy egy rutinos kollega állított volna rajta. Az is foglalkoztatott,hogy mi lesz ha évek múlva nagyon koszos lesz a főtökör. Ki még talán ki tudnám szerelni,de hogy valamilyen módon letisztítsam,ettől féltem mint a tűztől. Valószínüleg csak én parázok ettől ezen a bolygón ennyire. Más könnyen átlép ezeken,és föl sem veszi problémának. :oops:
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.09.06. 12:43

" Ki még talán ki tudnám szerelni,de hogy valamilyen módon letisztítsam,ettől féltem mint a tűztől. Valószínüleg csak én parázok ettől ezen a bolygón ennyire. Más könnyen átlép ezeken,és föl sem veszi problémának."

Nyugtasson meg a tudat Mozdonyos, hogy ezen a bolygón nem Te vagy az egyetlen aki tart ettől. Mint korábban írtam, a jusztír tanulható, az a Newton üzemeltetéséhez tartozó sajnos természetes tevékenység.
Viszont ha szét kell szedni a tubust azt nagy körültekintéssel kell végezni.Röviden próbálom a saját esetemet leírni. Egyszer zörgő hangot hallottam amikor megmozdítottam, megállt az ütő. Belenézek és egy kb 30mm hosszú fekete csavar szabadon mozog a főtükör mellet. Alig mertem mozgatni, hogy nehogy a főtükörre kerüljön és összebarmolja. Láttam, hogy a három tükörlefogató karom 2-2 csavarja közül az egyik kiesett és az kolbászol a tubusban. Kiszedtem a korrekciós lemezt az elejéről, kivettem a főtükröt az aljából és módszeresen leellenőriztem minden csavarkötést. Hát a többi is laza volt, lehet hogy az én tubusom a "Géza szerinti hétfői gyártás" terméke.
Szóval ha már szétszedtem tisztítás /korrekciós lemez és főtükör+ segédtükör/ majd óvatosan összeszerelés és a csavarok óvatos meghúzása, hogy ne okozzon feszültséget és deformációt az optikai elemeken. Szóval eljátszottam vele, természetesen utána még a jusztír volt jó játék, mert minden durván elment. Különben az optika tisztítása is egy kényes dolog, ez minden távcsőre igaz. Egy nagy felületű tükröt és korrekciós lemezt sérülés /mikrokarc/ nélkül megtisztítani, hogy csík és foltmentes legyen embert próbáló feladat.
Elnézést mindenkitől, ha hosszú voltam ennél hosszabb már csak a távcsövem rendbetétele volt. Tapasztaltabb lettem vele.

D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dienes58 2015.09.08. 15:36-kor.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.06. 12:48

dienes58 írta:
Nyugtasson meg a tudat Mozdonyos, hogy ezen a bolygón nem Te vagy az egyetlen aki tart ettől. Mint korábban írtam, a jusztír tanulható, az a Newton üzemeltetéséhez tartozó sajnos természetes tevékenység.
Viszont ha szét kell szedni a tubust azt nagy körültekintéssel kell végezni.Röviden próbálom a saját esetemet leírni. Egyszer zörgő hangot hallottam amikor megmozdítottam megállt az ütő, belenézek és egy kb 30mm hosszú fekete csavar szabadon mozog a főtükör mellet. Alig mertem mozgatni, hogy nehogy a főtükörre kerüljön és összebarmolja. Láttam, hogy a három tükörlefogató karom 2-2 csavarja közül az egyik kiesett és az kolbászol a tubusban. Kiszedtem a korrekciós lemezt az elejéről, kivettem a főtükröt az aljából és módszeresen leellenőriztem minden csavarkötést. Hát a többi is laza volt, lehet hogy az én tubusom a "Géza szerinti hétfői gyártás" terméke.
Szóval ha már szétszedtem tisztítás /korrekciós lemez és főtükör+ segédtükör/ majd óvatosan összeszerelés és a csavarok óvatos meghúzása, hogy ne okozzon feszültséget és deformációt az optikai elemeken. Szóval eljátszottam vele, természetesen utána még a jusztír volt jó játék, mert minden durván elment. Különben az optika tisztítása is egy kényes dolog, ez minden távcsőre igaz. Egy nagy felületű tükröt és korrekciós lemezt sérülés /mikrokarc/ nélkül megtisztítani, hogy csík és foltmentes legyen embert próbáló feladat.
Elnézést mindenkitől, ha hosszú voltam ennél hosszabb már csak a távcsövem rendbetétele volt. Tapasztaltabb lettem vele.

D.Laci

Szóval te a Schmidt-Newtont szedted szét ha jól sejtem. Gondolom hogy a korrekciós lencse közepén furat,és abban van a segédtükötrartó mint az SC-n. Tényleg nagyon húzós lehetett.
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.09.06. 13:01

D.Laci
"Szóval te a Schmidt-Newtont szedted szét ha jól sejtem. Gondolom hogy a korrekciós lencse közepén furat,és abban van a segédtükötrartó mint az SC-n. Tényleg nagyon húzós lehetett."

Igen azt mivel az egyik csövem egy 254/1016-os MEADE LXD75 és ez okozta nekem a fejtörést.
Szeretem ezt a csövet, optikailag szerintem elég jó több amatőr társam véleménye szerint is de a jó optikához társítottak egy gagyi fókuszírozót, ami igen bosszantó. Most mondanád, cseréld ki. Nem olyan egyszerű még Leventéék /Makszutov/ is "fáznának" hozzáfogni. Tarjánban beszéltem velük róla. Előbb- utóbb úgy is rászánom magam/főleg hogy már tudom hogy kell szétszedni/, mert bosszant a fókuszálás közben bemozduló kép. Csökkenteni már tudtam, de megszüntetni teljesen nem a bemozdulást.
Ha valakinek van ebben tapasztalata szívesen venném, ha megosztaná velem.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dienes58 2015.09.08. 15:39-kor.
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2015.09.06. 13:24

Mozdonyos írta:Én mindig féltem a tükrös rendszer jusztírozásától,pedig a tapasztalt amatőrök szerint egy idő után rutinfeladattá válhat. A neten sok infó van ezzel kapcsolatban.De amikor látom a fórumon a hozzászólásokat hogy pl:"nem tudom meglazítani a segédtükör állítócsavarjait" ,vagy amikor a Youtube videóban kiszedi a segédtükörtartót,és valami átalakítást/módosítást hajt végre jusztírozás előtt stb,akkor én mire számítsak. Amíg nálam volt, és néhányszor használtam(bemutatókon is)az Orion Dobsont szerintem jó lehetett a jusztír. De lehet hogy egy rutinos kollega állított volna rajta. Az is foglalkoztatott,hogy mi lesz ha évek múlva nagyon koszos lesz a főtökör. Ki még talán ki tudnám szerelni,de hogy valamilyen módon letisztítsam,ettől féltem mint a tűztől. Valószínüleg csak én parázok ettől ezen a bolygón ennyire. Más könnyen átlép ezeken,és föl sem veszi problémának. :oops:


Gondolom ezzel is úgy van, mint sok minden mással: igazából a gyakorlat teszi a mestert. Először bátortalan az ember, azután amikor sokadszor csinálja, nyilván rutinfeladatként akár "becsukott szemmel is" megy.
Amikor először csinálok valamit, akkor én bizony erősen szoktam recegni... Igen nehezen állok neki első ízben dolgoknak... :lol:
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.08. 11:52

dienes58 írta:D.Laci
"Szóval te a Schmidt-Newtont szedted szét ha jól sejtem. Gondolom hogy a korrekciós lencse közepén furat,és abban van a segédtükötrartó mint az SC-n. Tényleg nagyon húzós lehetett."

Igen azt mivel az egyik csövem egy 254/1016-os MEADE LXD75 és ez okozta nekem a fejtörést.
Szeretem ezt a csövet, optikailag szerintem elég jó több amatőr társam véleménye szerint is de a jó optikához társítottak egy gagyi fókuszírozót, ami igen bosszantó. Most mondanád, cseréld ki. Nem olyan egyszerű még Leventéék /Makszutov/ is fáznának hozzáfogni. Tarjánban beszéltem velük róla. Előbb- utóbb úgy is rászánom magam/főleg hogy már tudom hogy kell szétszedni/, mert bosszant a fókuszálás közben bemozduló kép. Csökkenteni már tudtam, de megszüntetni teljesen nem a bemozdulást.
Ha valakinek van ebben tapasztalata szívesen venném, ha megosztaná velem.

A korábbi panaszaimat kitöröltem,mert úgy látom hogy vannak komolyabb dolgok is :oops: . Mert ha jól nézem,akkor tovább emelkednek a távcsőárak(Skywatcher távcsövek,mechanikák). :( Tényleg az AR127 lesz a járható út az AZ-4-re,mert már egy EQ-5 GOTO is 250kHUF,egy HEQ-5 GOTO 350kHUF(ami jó lenne az AR152-höz).
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Mozdonyos 2015.09.09. 19:44-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”