Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.09.05. 17:16

"Csak hogy legyen mihez hasonlítani... ;)
(Természetesen nem annyiba került, mint az említett akromát.)"

Úgy van ez mint a hifiben, hogy szinte nüanszokért fizet az ember sokszoros árat csak ott a CSILLAGOS ÉG határát nem látod, hanem hallod - jó esetben.

D.Laci
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.05. 17:21

Attila írta:
Mozdonyos írta:... ez alapján féljek megvenni egy f/6,5-ös akromátot(ES AR tubusok) ...


Szerintem igen. (Bár ez nagyban függ az igényességedtől, vagy igénytelenségedtől...)

Ne feledd: a vélemények mindig szubjektívek.
Főleg két ok miatt légy óvatos.

1. Tapasztalatom szerint a kevésbé tehetős emberek nem szívesen vallják be, hogy - finoman szólva - messze nem tökéletes a cuccuk, hogy kevesebb pénzükért csak szerény képességű berendezést kaptak. Egyfajta önigazolásként dicsérik, mintha az övék kivétel lenne a "minőségnek ára van" aranyszabály alól... Természetesen nem a viszonylagos "szűkpénzűség" a hibájuk (magam is gyakran átéltem ilyen periódusokat...), hanem a belátási képesség hiánya.

2. Sokan ismeret- vagy tapasztalat-hiányban szenvednek, mégis olyan magabiztosan érvelnek, mintha a világ összes kukkerjába belepillantottak volna már; leélik az életüket egy Trabantban a nélkül, hogy egyszer beültek volna akár csak egy Opelbe, nem hogy Mercibe. Egyszerűen nem láttak még "kifogástalan" képet egyetlen távcsőben sem, és el vannak alélva a sajátjuktól.

A táblázat nem hazudik.


MDA
Értem,köszönöm a hozzászólást. Úgy sem kapkodok megfogadtam.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.05. 17:33

dienes58 írta:"Tudom hogy ez elméleti dolog lehet,de akkor ez alapján féljek megvenni egy f/6,5-ös akromátot(ES AR tubusok) ?"

Mint ahogy korábban írtam, ES AR 152-be még nem, de AR127-be már néztem Holdat és mély eget egyaránt.
Elsőre megvenném a 127-est, mint ahogy használom a TS 127/820-at. Fényerő szempontjából lehet hogy nem "ideális" az f6,5 egy akromátnál, de nagyon tetszik a képe persze jó okulárral pl. ES és ha bolygózni akarsz vele ajánlatos hozzá egy BAADER Semi APO vagy WO VR-1 szőrő ezek is leginkább csak Holdra. Az itthoni kínálatban nem láttam jobb akromátot és ez "csak" szűk 200E Ft.
Különben hogy a dilemmád megszűnjön, vedd fel a kapcsolatot Joe-val és beszéljetek meg egy közös észlelést.
A táblázat tárgyilagos és senki sem állítja, hogy az AR tökéletes, de ezért a pénzért egy elfogadható kompromisszum. A távcsövek ára a tökéleteshez közeli leképzés esetén valóban a CSILLAGOS ÉGHEZ közelít, és ezek alá nem tehetsz gagyi mechanikát és hozzá ilyen kiegészítőket. Kinek mit enged a pénztárca, ahhoz kell megtalálni a legjobb kompromisszumot.

Üdv: D. Laci
Nekem szubjektive tetszenek az ES akromátok,főleg a kinézet és a mechanikai kialakítás fogott meg(pl:fókuszírozó). Ezért nem vennék S.W.akromátot sem,mert kicsit szerintem a gyártó lemaradt a fejlesztésükkel.Csak némi tuning után tudnám elképzelni (fókuszírozócsere). Az S.W. ED tubusok már rég 1:10-es mikrofókusszal jönnek,az akromátok még mindig a nem igazán jó régivel. És tényleg,amit így látatlanba is megvennék az S.W.-től(persze választott optikával)az a BD 120ED. Csakhogy az több mint kétszer annyiba kerül az említett ES AR127-nél. Valószínüleg a Bresser akromátok(Messier) is abban a gyárban készülhetnek,ahol az ES tubusok. Ezek például most kaptak új fókuszírozót(2,5"-os Hexafoc). És az egyik AR127-es f/9,7-es nyílásviszonyú.Másik topikban van is gondja vele egyik kollegának. Csakhogy nem forgalmazzák nálunk.Ezek vannak szerintem akromát témában :)
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2015.09.05. 17:34

Kedves Attila! Természetesen nem cáfolni akartam az érvelésedet, tudom, hogy igazad van, csak az egyéb szempontok miatt szimpatikus nekem a 102/500. (Mondjuk egy 120-as átmérő még jobban tetszene, de most itt húztam meg magamnak a határt, anyagi okokból, amik bizony bevallottan korlátozzák lehetőségeimet. Spórolhatnék még, persze, igaz, de talán később nem nagy veszteséggel tovább tudnék adni a távcsövön, és venni nagyobbat. Addig viszont volna egy ilyen műszerem, hogy "ne unatkozzak". Nyilván nem a legjobb befektetés, de nem is arról szólna a dolog.)
De azt is lássuk be, hogy aki már egyszer ült Ferrariban, valószínűleg nehezen szokna vissza a Trabantba... :lol:
Persze azért igazad van, mindent ki kell próbálni, hogy az embernek joga legyen véleményt nyilvánítani!
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.09.05. 17:49

"De azt is lássuk be, hogy aki már egyszer ült Ferrariban, valószínűleg nehezen szokna vissza a Trabantba... :lol:"

Kedves Artúr!
Mint sok minden, ez is relatív. Vezettem Porsche 911-et hazudnék ha azt mondanám, hogy nem tetszett, amikor erőteljesebb gyorsításnál olyan érzésem volt, mintha egy oroszlán bömbölne a hátamon és ment mint a golyó. Ennek ellenére nagyon tudom méltányolni az Opel megbízhatóságát és 4,5-5 literes fogyasztását. Helyén kell tudni kezelni a dolgokat. Véleményt mindig jogod van nyilvánítani, a kérdés csak az, hogy mennyire megalapozott. Szerintem.
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2015.09.05. 18:02

dienes58 írta:
Kedves Artúr!
Mint sok minden, ez is relatív. Vezettem Porsche 911-et hazudnék ha azt mondanám, hogy nem tetszett, amikor erőteljesebb gyorsításnál olyan érzésem volt, mintha egy oroszlán bömbölne a hátamon és ment mint a golyó. Ennek ellenére nagyon tudom méltányolni az Opel megbízhatóságát és 4,5-5 literes fogyasztását. Helyén kell tudni kezelni a dolgokat. Szerintem.


Kedves Laci!
Off talán a hozzászólás, de mégis elmesélem:
Vezettem én is sokféle autót, Porsche Carrerát sajnos nem, pedig az egyik kedvencem. Viszont trabantos emberként kezdtem úrvezetői "karrieremet", azóta nyűttem Opelt, Peugeot-ot, Suzukit. Ki voltam békülve mindegyikkel, nem vágytam nagyobbra. (Most speciel 1000-es WagonR-rel rohangálok, és nagyon szeretem.)
Viszont nem régen módom volt újra beülni egy Trabantba. És bár élveztem (lehet, hogy csak a nosztalgia tette) de nem biztos, hogy a napi munkába járásra azt választanám ma már. De nem bántam meg, hogy annak idején azzal közlekedtem. És most úgy élem meg a dolgot, hogy lehet, (nagyon) amatőr csillagászként ez az én trabantos korszakom egy 102/500 akromáttal. :D
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2015.09.05. 18:04

De persze nagyon szívesen néznék bele igazi műszerekbe. Egyszer lehet, hogy szaván fogom Attilát is. :)
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.05. 18:09

dienes58 írta:"Tudom hogy ez elméleti dolog lehet,de akkor ez alapján féljek megvenni egy f/6,5-ös akromátot(ES AR tubusok) ?"

Mint ahogy korábban írtam, ES AR 152-be még nem, de AR127-be már néztem Holdat és mély eget egyaránt.
Elsőre megvenném a 127-est, mint ahogy használom a TS 127/820-at. Fényerő szempontjából lehet hogy nem "ideális" az f6,5 egy akromátnál, de nagyon tetszik a képe persze jó okulárral pl. ES és ha bolygózni akarsz vele ajánlatos hozzá egy BAADER Semi APO vagy WO VR-1 szőrő ezek is leginkább csak Holdra. Az itthoni kínálatban nem láttam jobb akromátot és ez "csak" szűk 200E Ft.
Különben hogy a dilemmád megszűnjön, vedd fel a kapcsolatot Joe-val és beszéljetek meg egy közös észlelést.
A táblázat tárgyilagos és senki sem állítja, hogy az AR tökéletes, de ezért a pénzért egy elfogadható kompromisszum. A távcsövek ára a tökéleteshez közeli leképzés esetén valóban a CSILLAGOS ÉGHEZ közelít, és ezek alá nem tehetsz gagyi mechanikát és hozzá ilyen kiegészítőket. Kinek mit enged a pénztárca, ahhoz kell megtalálni a legjobb kompromisszumot.

Üdv: D. Laci

Mindenesetre köszönöm szépen a segítségedet,az infókat meg hogy hosszasan szóbaálltál velem.
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.09.05. 18:20

"Mindenesetre köszönöm szépen a segítségedet,az infókat meg hogy hosszasan szóbaálltál velem.[/quote]"

Kedves Mozdonyos!
Örülök, ha tudtam segíteni, hiszen én is szívesen foglalkozom ezzel a témával.
Nincsenek kőbe vésett dolgok. Minden véleményt és tapasztalatot hallgass meg, olvass el és utána alakítsd ki magadban a sajátodat. Biztos vagyok benne, hogy aki hozzászólt mindenki segíteni akart Neked a véleményformálásban. Azért ha döntöttél és vettél valamit, tudasd velünk mi lett az és ha összehozható észleljünk együtt minél többen.

Derült eget kívánok!

Üdv: D.Laci
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.05. 18:28

dienes58 írta:"Mindenesetre köszönöm szépen a segítségedet,az infókat meg hogy hosszasan szóbaálltál velem.
"

Kedves Mozdonyos!
Örülök, ha tudtam segíteni, hiszen én is szívesen foglalkozom ezzel a témával.
Nincsenek kőbe vésett dolgok. Minden véleményt és tapasztalatot hallgass meg, olvass el és utána alakítsd ki magadban a sajátodat. Biztos vagyok benne, hogy aki hozzászólt mindenki segíteni akart Neked a véleményformálásban. Azért ha döntöttél és vettél valamit, tudasd velünk mi lett az és ha összehozható észleljünk együtt minél többen.

Derült eget kívánok!

Üdv: D.Laci[/quote]

Köszönöm. Használgatom a kis 80ED-t. Aztán lassan felépítem a "nagy távcsövet". Most azon gondolkodom,hogy veszek egy HEQ-5 mechanikát. Ha több időm lesz észlelésre,akkor az AZ4 helyett ezt pakolom ki. És akkor később nem kell dilemmázni hogy AR127 vagy AR152,mert mindegyiket elbírja.Ha a tubus is meg lesz,akkor mindenképpen jelentkezem.Üdv.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”