Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.09.03. 18:22

Laci, ha szeretted a MCt miért nem tartottad meg? Okulni akarok. Töröm a fejem egy tükrösben ami viszonylag zárt. Soha nem volt tükrösöm, nem akarok úgy meghalni. Könnyű, 127es, ha lehet ne hétfői összeszerelésű legyen (vágy).
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.09.03. 21:12

"Laci, ha szeretted a MCt miért nem tartottad meg? Okulni akarok. Töröm a fejem egy tükrösben ami viszonylag zárt."

Ha már így megszólítottál, őszintén mondom nem tudom miért váltam meg tőle. Ez valahogy az elején volt a komolyabb érdeklődésnek és nem volt igazán tapasztalatom a különböző optikák kvalitásait illetően. Talán kíváncsi voltam mit tudhatnak más távcsövek és közben annyi pénzem nem volt, hogy megtartsam. Mostanság, hogy több különböző méretű és felépítésű távcső képét láttam, nosztalgiával gondolok vissza a kis 150/1800 MC-re. Azt mondom, ha most vennék ilyen kialakítású távcsövet, 150mm alattiban nem gondolkodnék. Nagyon szerethető kis kompakt eszköz. Ha van otthon egy nagyobb műszer, akkor rögtön jön a könnyű mozgathatóság, az azonnali bevethetőség és így másodkészülékként kíváló szolgálatot nyújt.
Viszont ha valaki nem akar többet áldozni erre, akkor főműszerként is megállja a helyét. Ezt azért nem biztos, hogy a 127-esről is elmondanám.
Most is el tudnék képzelni egyet itthon az arzenálban és biztos vagyok benne, hogy gyakran használnám és nem válnék meg tőle. Sokszor az ember már csak akkor értékel valamit amikor elvesztette. Hát ezzel is így van./Például a 127/820-as akromátot szintén eladtam és úgy megbántam, hogy néhány év múlva ismét vettem egy másikat. Az MC-ből is vennék, de akkor már tényleg nem tudnám mit vigyek magammal. Egy tükrös és egy lencsés szerintem elég egy családban./
Nem tudom tudtam-e igazán választ adni a kérdésedre, de javaslom próbáld ki és ehhez kívánok jó egészséget és hosszú életet !
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dienes58 2015.09.04. 17:31-kor.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.09.04. 11:34

Kedves Laci bevallom, elfogott egy kis irígység, mikor az arzenált olvastam. Az íjaid nem is említem...Igazad van, a háznál legyen tükrös is a lencsés mellett. Ez piszkál engem is ahogy írtam. Ahhoz a kilencvenöt százalékhoz tartozom, aki egész életében nézegeti az eget, de a tudományába nem merül el. A másik öt százalékot pedig tisztelem. Ami nekem még lehetséges ehhez, max. 13cm nyílás. Kisebb is elég lenne, de van bennem önérzet (hí). Megtervezem mit láthatok, megnézem közben neten a csodálatos felbontású képeit ezeknek. A varázs pedig, a jelenidejűsége a dolognak, az objektum éppen ott én pedig itt a cső végén, círógatva a szeretett technikát. Szinte azt látom, amit egy profi teleszkóppal láthatok. Ugye, a képe már az agyamban van. Izgalmas találkozás az ilyen. A kényelmességem miatt is igen kicsi, de jó egem van. Ettől aztán még figyelmesebben kell előkészülnöm a találkozásra ami szórakoztat is, csillagtérképeket böngészve. Sok mindent nem látok ugyan amit egy nagyobb nyílással látni lehetne, de próbálkozom, hátha. Mint ahogy egy harmincassal tenném. Az élmény egyforma. Vagy nem jól gondolom?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2015.09.05. 18:39-kor.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.04. 11:55

dienes58 írta:" Ha viszont a nagyobbikat választom(ES AR152),akkor gondolom minimum a HEQ-5-ös a megfelelő."

Így van min HEQ 5 kell az AR 152 alá, de még jobb a HEQ 6.Nagy különbség van stabilitásban és teherbírásban egyaránt. Nekem volt HEQ 5Pro-m és most van NEQ 6Pro. Az előzőnek már sok egy kb. 13kg tömegű teleszkóp.
A katadioptrikus távcsövek nagyon jó kompakt műszerek, nekem is volt 150/1800MC nagyon szerettem. Azok alá elég a kisebb mechanika.
Összetett optikai rendszer, ami sok hiba ill. beállítási nehézséget hordozhat magában. Felépítési filozófiája "BŰVÉSZKEDÉS A FÉNNYEL". Ilyen-olyan optikai korrekciókkal szerkezetüktől függően. / A refraktorokban nincs ennyi cikk-cakk./ Mint a hifiben a leggyengébb láncszem elront mindent. Az erősítő is erősíti a hasznos jelet, de vele együtt a zajt is. Persze vannak közöttük kíváló képalkotású darabok és megfizethetetlen a mobilitásuk.

Elképzeltem a nagy AR152-őt,főleg a 11 kilóját. Nem biztos hogy jó ötlet egy ekkora "obszervatóriumi" tubus.Mindenképpen olyat nézek majd,amelyiket a kis AZ-4 is elbírja. Kompromisszumot kell kötni az akromát(ES AR127) színíhibája(főleg hogy 80/600ED-m van),a Makszutov(S.W.150MAK) viszonylag korlátozott látómezeje miatt. Az SC nem nagyon játszik,mert a 150/1500-as kb:250kHUF-tól indul. Több ló nem nagyon indul :) .Jó lenne megbékélni a Newtonnal,de nem megy. Azt még nem mondtam el,hogy korábban nekem is volt Orosz Tal 125-ös refim HEQ-5 Syntrek mechanikán. Ezt eladtam a ki-be pakolgatási macera miatt,és még pocsék képe is volt az enyémnek. Később vettem egy Orion Intelliscope XT 8i-t.Ez már sokkal jobban tetszett képügyileg. Csak mindig a fejemben volt,mi van ha jusztírozni kell,meg a optikát tisztitani. Én nem merném kiszerelni a tükröket.Párszor használtam(bemutatón is),aztán elcseréltem a kis W.O.Zenithstar 70ED-re(spektívnek használom). Mivel elkeseredésemben úgy gondoltam hogy teljesen feladom az amatőrcsillagászatot. Később megbántam,mert valamilyen szinten azért foglalkoztat ez a hobbi,és mivel egy könnyen hadrafogható távcsövet szerettem volna a vége az S.W.80ED+AZ4 lett.Most úgy gondolom,hogy azért jó lenne egy nagyobb távcső is.Azért regisztráltam be erre a fórumra,mert ez elég aktív úgy látom. Még a Dobsonról(max 250mm) sem mondtam le teljesen,de talán el kellene mennem egy táborba tapasztalatot cserélni. Korábban a Makszutov fórumot is hónapokig bombáztam,aminek a vége lett a kis 80/600ED(ez nagyon tetszik). Kollegák már biztos fogták a fejüket,amikor látták hogy megint bizonytalan vagyok :) . Elnézést kérek a hosszúra sikeredett írásért.
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.09.04. 12:19

" Megtervezem mit láthatok, megnézem közben neten a csodálatos felbontású képeit ezeknek.....
Mint ahogy egy harmincassal tenném. Az élmény egyforma. Vagy nem jól gondolom?"

Kedves Géza! Bocsánat a kiragadott mondatokért, de nagyon egyetértek Veled.
A csillagászatban és az íjászatban egy közös dolgot találtam, mégpedig azt az odafigyelést, elmélyülést, ami minden mást kikapcsol körülötted. Ha olyan passzban vagy, hogy nem tudsz agyban ottlenni, hozzá se fogj. Érdekes amit írtál, én is felkészülök arra amit meg szertnék nézni /találni/ és belelátom azt amit a gyönyörű asztrofotókon már nézegethettem és így több részletet fedezhetek fel egy-egy halvány szürke kis "pacában". Barátaim mondják, menjünk ki együtt észlelni, minket is érdekel. Mondom OK, de két kocsival. Ti egy max. két óra múlva haza fogtok jönni, amikor én még maradnék. Ők is láttak már Hubble képeket és internetes fotókat és ezt várják a távcsőbe nézve. Amit ott látnak arra aztmondják "hát ja". Meglepődtem a nejemen Tarjánban, aki korábban hasonlóan vélekedett és ott azt mondta a távcsőbe nézve az M31;M27;M57-re, hú de szép. Erre is meg kell érni. A profilomban az unokámmal Dorkával vagyunk együtt az alsóörsi íjászkatlanban, ott ismerkedett /birkózott/ a gyerekíjjal. Próbálom megfertőzni a hobbijaimmal. Ott volt Tarjánban is velünk. Utánpótlás nevelés!
A hozzászólást 5 alkalommal szerkesztették, utoljára dienes58 2015.09.04. 17:25-kor.
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.09.04. 13:00

"Még a Dobsonról(max 250mm) sem mondtam le teljesen,de talán el kellene mennem egy táborba tapasztalatot cserélni."

Akkor hol is van a koszolódás és a jusztírtól való idegenkedés dilemmája? A tábor jó ötlet, ott megláthatnád, hogy egy Newton beállítása nem ördöngősség.
Az AR 152 már szinte obszervatóriumi műszer. Az alá komolyabb mechanika kell.
Különben az AR 127 szinezése olyan minimális, hogy csak a Hold szélén vennéd észre. Ezt egy Baader Semi APO, vagy egy WO VR-1 szűrő megdöbbentő hatékonysággal korrigálja. Saját tapasztalat.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.04. 15:57

dienes58 írta:Különben az AR 127 szinezése olyan minimális, hogy csak a Hold szélén vennéd észre. Ezt egy Baader Semi APO, vagy egy WO VR-1 szűrő megdöbbentő hatékonysággal korrigálja. Saját tapasztalat.

Ha jól látom a felhasználói vélemények között,akkor Horváth Joe talán egy AZ4-el is használja az AR127-et.Azt nem tudod véletlenül,hogy zenit környékén való használatkor nem-e akad bele a tubus az állványlábakba :?: Néztem,hogy lehet kapni 25kHUF környékén HEQ-5/EQ-5 oszlophosszabbítót.De ez 400mm hosszú(legalábbis az Amerikai Orion honlapja szerint). Akkor meg már túl magasan lenne az AZ4 fej.Ha jól nézem,akkor a két szürő közül a Baader Semiapo-t könnyű beszerezni itthon. Ez még annyira nem lesz sűrgős,mert úgy is főleg mélyégre használnám a nagyobb tubust.Bár a távcső megvételéig apránként be tudnám szerezni a dolgokat(szűrő,zenittükör).
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.09.04. 16:34

"Ha jól látom a felhasználói vélemények között,akkor Horváth Joe talán egy AZ4-el is használja az AR127-et.Azt nem tudod véletlenül,hogy zenit környékén való használatkor nem-e akad bele a tubus az állványlábakba :?:"

Sajnos ezt nem tudom, de írsz egy üzenetet itt a honlapon Joe-nak és készséggel fog válaszolni minden kérdésedre.
A profiljában nézd meg lehet hogy ott van a telefonja is és az gyorsabb. Ha nincs fenn a száma, nekem megvan.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.04. 17:13

dienes58 írta:"Ha jól látom a felhasználói vélemények között,akkor Horváth Joe talán egy AZ4-el is használja az AR127-et.Azt nem tudod véletlenül,hogy zenit környékén való használatkor nem-e akad bele a tubus az állványlábakba :?:"

Sajnos ezt nem tudom, de írsz egy üzenetet itt a honlapon Joe-nak és készséggel fog válaszolni minden kérdésedre.
A profiljában nézd meg lehet hogy ott van a telefonja is és az gyorsabb. Ha nincs fenn a száma, nekem megvan.

Köszönöm szépen a segítséget. Telefonon nem szeretném zaklatni. Valószínüleg rákérdezek privát üzenetben.Köszi.
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2015.09.05. 09:14

Szervusztok!
Az volna - továbbra is, kissé más megfogalmazásban - a kérdésem, hogy mélyégre egy 15x70-es binokulár után komoly előrelépés-e egy 102/500 akromát, AZ3 állványon? Tudom, hogy ca. 2,1-szerese az objektív felülete a binokuláromhoz képest, azt is tudom, hogy csak kis és közepes nagyításokra érdemes használni, mert egyébként nagyon színez. (Használtan gondoltam vásárolni, és most hirdetnek is egyet 55-ért.)
Bevallom, kísérleteztem egy öreg, 114/900-as, még 0,92"-os kihuzatú Newtonnal, de valahogy nem győzött meg. Lehet, hogy bennem van a hiba, de valami okból a binokulár képét (pedig nem egy Zeissről van szó) nagyon szeretem, a Newton valahogy fényszegénynek tűnik, még a számomra elérhető legkisebb (45x) nagyítással is.
Arra gondoltam, "hosszú távú programként" (ötéves terv :lol: ), hogy ezzel még ismerkedem azokkal az objektumokkal, amiket már ismerek, és azokkal, amik binokulárral nem elérhetőek, és egy-két év múlva vennék esetleg egy 200-as körüli Dobsont.
Nagyon Istentől elrugaszkodott ez az elképzelés, vagy esetleg van életképessége szerintetek?
Előre is köszönöm a véleményeket, tanácsokat!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”