Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Levente » 2015.08.29. 20:22

Mozdonyos írta:Sziasztok. Találtam egy weboldalat (bemutató csillagvizsgáló),ahol többek között az alábbi konfigurációt is használják: Explore Scientific AR152+Skywatcher AZ4 :shock: Szerintetek ez működhet :?: http://www.vaztolentino.com.br/imagens/ ... orio-Lunar


Én rátettem az AR152-est AZ-4-re de már nagyon remeg rajta. Ráadásul mérete miatt már nem lehet zenitbe állítani a tubust mert nem fér el. Az AR127-es refraktort még éppen elbírja de már az is a felső határa az AZ-4 mechanikának.
Levente
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.08.30. 09:12

dienes58 írta:
Biztos lehet vele látni az eget, de a refraktor teljesítményéhez méltatlan ez a mechanika.
Ha csak a súlyt nézném már akkor is, hiszen ez a lencsés jóval 10kg fölött van a többiről nem is beszélve.
Szerintem nevetséges, vagy inkább siralmas az optika kvalitásait figyelembe véve. :roll:

Értem,de gondolom EQ mechanikában is talán minimum a HEQ-5 lenne megfelelő hozzá.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.08.30. 09:21

Levente írta:
Én rátettem az AR152-est AZ-4-re de már nagyon remeg rajta. Ráadásul mérete miatt már nem lehet zenitbe állítani a tubust mert nem fér el. Az AR127-es refraktort még éppen elbírja de már az is a felső határa az AZ-4 mechanikának.

Köszi az infót. Egyébként próbáltad is az említett tubust :?: Hogy tetszett :?: Az S.W. 80/600-as mellé nézem mélyeges csőnek.Látom hogy közben sikerült beszerezni az S.W.120/900ED-t,amiért gratulálok :) . Azt már többször említettem,hogy nem tudok megbarátkozni a newtonnal a jusztír miatt,meg a tükör porosodása is zavarna. Lencsésnél azért jobban kordában tudnám tartani a dolgot.
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Levente » 2015.08.30. 10:26

Mozdonyos írta:
dienes58 írta:
Biztos lehet vele látni az eget, de a refraktor teljesítményéhez méltatlan ez a mechanika.
Ha csak a súlyt nézném már akkor is, hiszen ez a lencsés jóval 10kg fölött van a többiről nem is beszélve.
Szerintem nevetséges, vagy inkább siralmas az optika kvalitásait figyelembe véve. :roll:

Értem,de gondolom EQ mechanikában is talán minimum a HEQ-5 lenne megfelelő hozzá.


Igen, vizuálisan HEQ-5 már elbírja.
Levente
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Levente » 2015.08.30. 10:55

Mozdonyos írta:
Levente írta:
Én rátettem az AR152-est AZ-4-re de már nagyon remeg rajta. Ráadásul mérete miatt már nem lehet zenitbe állítani a tubust mert nem fér el. Az AR127-es refraktort még éppen elbírja de már az is a felső határa az AZ-4 mechanikának.

Köszi az infót. Egyébként próbáltad is az említett tubust :?: Hogy tetszett :?: Az S.W. 80/600-as mellé nézem mélyeges csőnek.Látom hogy közben sikerült beszerezni az S.W.120/900ED-t,amiért gratulálok :) . Azt már többször említettem,hogy nem tudok megbarátkozni a newtonnal a jusztír miatt,meg a tükör porosodása is zavarna. Lencsésnél azért jobban kordában tudnám tartani a dolgot.

Köszi! :)
Csak nappal próbáltam az AR152-est, tiszta világos képe van viszont eléggé színez, de ezen nincs mit csodálkozni egy f/6.5-ös akromát esetében. Alapvetően kis és közepes nagyításokra ideális. Írtad hogy zavar a nyitott tubus meg a jusztírozás. 150-es MC-ben nem gondolkoztál? A tubus zárt, és gyakorlatilag nem nagyon kell jusztírozni! Nincs színi hiba! A tubus súlya csak 5.6kg és mindössze 40cm hosszú, az AZ-4 simán elbírja! A kitakarása sem vészes 31%-körül van és nincsenek segédtükörtartó lábak, ezért nincsenek difrakcióstüskék sem a fényesebb objektumok körül. Felbontóképessége gyakorlatilag megegyezik a 150-es lencséssel.
Levente
Avatar
Dorcsi
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.08.11. 19:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2015.08.30. 13:20

Szép napot mindenkinek!
Először is, köszönöm azoknak akik írtak privát üzenetet.
Erről a távcsőről mi a véleményetek és mik a tapasztalatok vele kapcsolatban ? http://www.makszutov.hu/termek/skywatch ... -refraktor
10x50 binokulár Scopium Wa
15x70 binokulár Scopium Nature
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.08.30. 14:11

Dorcsi írta:Szép napot mindenkinek!
Először is, köszönöm azoknak akik írtak privát üzenetet.
Erről a távcsőről mi a véleményetek és mik a tapasztalatok vele kapcsolatban ? http://www.makszutov.hu/termek/skywatch ... -refraktor


Szuper, vedd meg, nagyon fogod szeretni! 100x nagyításig kiváló, ugyanakkor nagyon nagy látószöget is el lehet érni vele, kezdőknek ideális választás!
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.08.30. 14:46

Levente írta:Csak nappal próbáltam az AR152-est, tiszta világos képe van viszont eléggé színez, de ezen nincs mit csodálkozni egy f/6.5-ös akromát esetében. Alapvetően kis és közepes nagyításokra ideális. Írtad hogy zavar a nyitott tubus meg a jusztírozás. 150-es MC-ben nem gondolkoztál? A tubus zárt, és gyakorlatilag nem nagyon kell jusztírozni! Nincs színi hiba! A tubus súlya csak 5.6kg és mindössze 40cm hosszú, az AZ-4 simán elbírja! A kitakarása sem vészes 31%-körül van és nincsenek segédtükörtartó lábak, ezért nincsenek difrakcióstüskék sem a fényesebb objektumok körül. Felbontóképessége gyakorlatilag megegyezik a 150-es lencséssel.

Az említett Mak 150+AZ4 kombónál egy dolog nem tiszta számomra. Ha felrakom az AZ4 fejre,akkor a kereső talán furcsa pozíciót vesz fel,mert alul lesz. Nem tudom hogy mennyire zavaró ez. Valamint ha kisebb nagyítást szeretnék(mélyég),akkor talán már a vételkor érdemes felárért dielektrikus zenittükröt kérni,és vagy 32-es Plössl okli,vagy mondjuk 2-collosban GSO Superview, esetleg Skywatcher WA-70-es okliba beruházni. Ez további költség :( . A refraktornál talán a jelenlegi okulárkészletem megfelelő lenne egyenlőre.Jelenleg a legrövidebb fókuszom 24mm(HYP ZOOM).
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.08.30. 15:07

Vizi Péter írta:Szuper, vedd meg, nagyon fogod szeretni! 100x nagyításig kiváló, ugyanakkor nagyon nagy látószöget is el lehet érni vele, kezdőknek ideális választás!


A magam részéről F/10-nél rövidebb akromátot biztosan nem vennék soha, még kezdőként sem; esetleg vezető távcsőnek...
De ez csak egy vélemény a sok közül.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Dorcsi
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.08.11. 19:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2015.08.30. 17:57

Vízi Péter!
Jung Ervinnek van ilyen távcsöve s ide fogja adni nekem. Köszönöm szépen a választ.
10x50 binokulár Scopium Wa
15x70 binokulár Scopium Nature
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”