Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tom » 2015.08.04. 09:52

Párásodással nem volt gondom, nem is szárítgattam soha. Néha előfordult olyan eset, mikor az észlelést abba kellett hagynom, annyira vastagon párás volt minden optika. Ilyenkor reggelre kiszáradt a cucc magától, kezelhető párában működött szépen.

A manuális kezelhetőség goto esetében lényegében nulla.
Ha akksi lemerül egy triviális dolgot lehet tenni, ki kell engedni a fékeket, és akkor lehet mozgatni a távcsövet.

Az advanced mód: pár csavar meglazításával kimozdítható a motor a kényszerkapcsolatból, esetleg csiga rögzítésének feloldása, és fel lehet rá dobni a kézi tekerőket, de ezt sosem csináltam.

Ja, amiről beszélek az az EQ3-ra utólagosan szerelt goto.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2015.08.04. 10:41

Értem és köszönöm a választ! Első körben a gyári goto eq3 érdekelne, hogy manuálisan hogy lehetne használni. Gondolom a rögzítők oldásával azt is lehet, de finoman állítani van e mód? Az optika párásodását megszoktam ha úgy van, itt a vezérlő párásodása érdekelne elsősorban... Az hogyan viseli el? Mert ha az pár éven belül mondjuk emiatt megadná magát az rosszul esne. :D Amúgy szimpatikus nagyon a dolog, de sohasem próbáltam. Nem tudom hogyan érné meg jobban. Készen venni, vagy apránként egy alap eq3 mat átépíteni. Talán az utóbbinál ha valami gond van egyszerűbb a javítás, vagy ugye visszaalakítható manuálisra. (jól gondolom?)
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tom » 2015.08.04. 10:51

Igen, bármikor vissza lehet szerelni manuálisba. Nem nagy munka.

A finomállításra a motorokkal van mód, 9 sebességfokozattal rendelkezik. Szóval nagy nagyításoknál is lehet finoman állítani.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2015.08.04. 11:17

Akkor lehet apránként jobban járok ha felépítem, mint egybe megvenni a gyárit. Bár az árakat elnézve az acéllábas eq3 tól az eq5 nem sokkal több. :D Lehet arra kellene alapozni a dolgot. :)
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tom » 2015.08.04. 12:19

EQ5-től kezdődnek a komolyabb állványok. Nagyobb távcsövet is fel tudsz rá szerelni, és már asztrofotózással is érdemes próbálkozni. Bár oda inkább a HEQ meg Pro verziókat ajánlják.
Persze meggondolandó EQ3-ba ruházni, meg fejleszteni, ha tervben van a nagyobb állvány.

Csak vigyázz! Apránként lépegetve eléggé fel tud szökni az ár. :D
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2015.08.04. 12:35

Fel. :D Asztrofotós céljaim nincsenek. Csakis a szabadszemes nézelődés illetve a rajzolás. Nyilván a goto mint kényelmi szempot szóba jöhet. :D Az itt is hasznos. Eq5 el már rengeteg pénz, igaz eq3 al sem olcsó. Nagyobb cső az biztosan nem szerepel a tervben, még mindig megfelel ami van, lévén, hogy nappal is használom lencsés az ami jó, tükröstől idegenkedek. Szóval... Viszont az a stabilitás kellene. Am az eq5 csak azért került hirtelen képbe, mert +10 el több. Az hogy nehéz nem gond, a kertbe kell csak kipakolni. :D Ritkán ideoda kocsival. Mondjuk erről sincs tapasztalatom, de biztosan stabil. Videót néztem, ami fura hogy a háromláb nincs összekötve mint pl a mostanin... De gondolom nem is csuklik úgy sem. :D
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2015.08.04. 13:55

xyfree írta:Fel. :D Asztrofotós céljaim nincsenek. Csakis a szabadszemes nézelődés illetve a rajzolás. Nyilván a goto mint kényelmi szempot szóba jöhet. :D Az itt is hasznos. Eq5 el már rengeteg pénz, igaz eq3 al sem olcsó. Nagyobb cső az biztosan nem szerepel a tervben, még mindig megfelel ami van, lévén, hogy nappal is használom lencsés az ami jó, tükröstől idegenkedek. Szóval... Viszont az a stabilitás kellene. Am az eq5 csak azért került hirtelen képbe, mert +10 el több. Az hogy nehéz nem gond, a kertbe kell csak kipakolni. :D Ritkán ideoda kocsival. Mondjuk erről sincs tapasztalatom, de biztosan stabil. Videót néztem, ami fura hogy a háromláb nincs összekötve mint pl a mostanin... De gondolom nem is csuklik úgy sem. :D



Szia Tamás!

Szerény véleményem szerint,ha nem nem akarsz fotózni és ismered az eget,akkor EQ3 Goto helyett az EQ5 lenne a jobb egy óragéppel, esetleg Dual-ax kéttengelyessel úgy gondolom,de a RA motor is elégséges.
Az bőven elég a vizuális megfigyeléshez ,rajzoláshoz. Nekem legalábbis bevált.
Az EQ5 elbír egy 12cm lencsést,akár 1200 fókuszút is vagy egy 200/1000-es Newtont,ha esetleg mégis egyszer veszel egy nagyobb műszert.
Szóval szerintem EQ5 RA motorral..................

Üdv:Laci
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.08.04. 16:14

xyfree írta:Fel. :D Asztrofotós céljaim nincsenek. Csakis a szabadszemes nézelődés illetve a rajzolás. ...


Szia Tamás!

Bocsi, nem megköszönni akartam a hozzászólásod, csak reagálni rá, de olyan mini a telefonom ikonja, hogy mellé nyomtam...
A lényeg, hogy a lábakat tedd sokkal merevebbé; annak sokkal nagyobb a szerepe a remegés csökkentése (és a teherbírás növelése) érdekében, mint magának a tengelykeresztnek. (Bizonyos korátokon belül, természetesen.)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.08.04. 17:30

Mechanikámnak a saját alumínium lábait én úgy tettem némileg masszívabbá, hogy a lábakat egyesével szét szedtem, majd száraz homokkal feltöltöttem mindegyiket. Egy próbát szerintem megér :-)

üdv,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2015.08.04. 18:11

Köszönöm szépen mindenkinek! Akkor inkább az eq5 mint az acél eq3. :) Az eq2 t nem szedem szét azért, ha eddig kibírta a cseréig csakcsak. :) A goto t inkább hanyagolom, majd apránként kiépítek erre valami vezérlést. :) A rajzhoz lenne segítség úgyis, nézelődni nem szükségek. Ha valamit nehéz megtalálni az meg külön élvezet meg kihívás :) Azon biztosan stabil lesz a 90/900. :)
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”