Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2015.07.30. 08:50

Öhm.... távcsővásárlás kezdőknek :D Ilyet vegyetek :D

http://www.telescope.com/Orion-50-Monst ... p/9162.uts
dm1970
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.05.30. 19:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dm1970 » 2015.07.30. 19:13

Tom írta:Nekem ilyen távcsövem van, már jópár éve használom, úgyhogy sejthető, hogy elégedett vagyok vele.
Előnye a kontrasztos képalkotás, a látómező széles sem torzul észrevehetően, a kis fizikális méret(könnyá kitelepülni, az állványt sem terhetli annyira, mint egy hosszú tubus), nem (igen) kell jusztírozni.
A naprendszer objektumaira jó (Nap, Hold, bolygók, néhány holdjuk fénypont szinten, kisbolygók, üstökösök), webkamerával fotózni is szoktam vele. Mélyegezésre nem ideális a hosszú fókusza miatt.


Szia Tamás!
Köszi a válaszod! Azért csak most válaszolok, mert vártam hátha valaki fűznek még hozzá valamit. Ez sajna elmaradt. Még annyi kérdésem lenne, hogy repülőket nem próbáltál nézegetni vele?
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.07.30. 20:07

Janicsillagasz írta:Öhm.... távcsővásárlás kezdőknek :D Ilyet vegyetek :D

http://www.telescope.com/Orion-50-Monst ... p/9162.uts


Azért egy ilyennel már jobban lehetne csajozni, mint egy lepukkant fekete BMW-vel. :)
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.07.30. 20:26

dm1970 írta:
Tom írta:Nekem ilyen távcsövem van, már jópár éve használom, úgyhogy sejthető, hogy elégedett vagyok vele.
Előnye a kontrasztos képalkotás, a látómező széles sem torzul észrevehetően, a kis fizikális méret(könnyá kitelepülni, az állványt sem terhetli annyira, mint egy hosszú tubus), nem (igen) kell jusztírozni.
A naprendszer objektumaira jó (Nap, Hold, bolygók, néhány holdjuk fénypont szinten, kisbolygók, üstökösök), webkamerával fotózni is szoktam vele. Mélyegezésre nem ideális a hosszú fókusza miatt.


Szia Tamás!
Köszi a válaszod! Azért csak most válaszolok, mert vártam hátha valaki fűznek még hozzá valamit. Ez sajna elmaradt. Még annyi kérdésem lenne, hogy repülőket nem próbáltál nézegetni vele?


Mindenkinek más és más a kedvenc távcsöve.
Valaki kis MC-t használ és van aki annyiból inkább egy 200/1000-et vásárol stb. ez függ attól hogy mire és hol akarod használni.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tom » 2015.07.31. 09:17

dm1970 írta:
Tom írta:Nekem ilyen távcsövem van, már jópár éve használom, úgyhogy sejthető, hogy elégedett vagyok vele.
Előnye a kontrasztos képalkotás, a látómező széles sem torzul észrevehetően, a kis fizikális méret(könnyá kitelepülni, az állványt sem terhetli annyira, mint egy hosszú tubus), nem (igen) kell jusztírozni.
A naprendszer objektumaira jó (Nap, Hold, bolygók, néhány holdjuk fénypont szinten, kisbolygók, üstökösök), webkamerával fotózni is szoktam vele. Mélyegezésre nem ideális a hosszú fókusza miatt.


Szia Tamás!
Köszi a válaszod! Azért csak most válaszolok, mert vártam hátha valaki fűznek még hozzá valamit. Ez sajna elmaradt. Még annyi kérdésem lenne, hogy repülőket nem próbáltál nézegetni vele?


Nem, azt nem próbáltam, de tervben van egy űrállomás fotózás.

Amúgy nem egyszerű feladat, mert azért a repülőhöz kicsi a látómező, vagyis tudnod kell, mikor és hol halad el a gép, vagy olyan gépet keresni, ami feléd halad, vagy tőled távolodik.
dm1970
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.05.30. 19:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dm1970 » 2015.07.31. 17:15

Tom írta:Nem, azt nem próbáltam, de tervben van egy űrállomás fotózás.

Amúgy nem egyszerű feladat, mert azért a repülőhöz kicsi a látómező, vagyis tudnod kell, mikor és hol halad el a gép, vagy olyan gépet keresni, ami feléd halad, vagy tőled távolodik.


Tudom, hogy nem egyszerű, azért néhány képet sikerült lőnöm a 70/500-al is. Anno a repülő fényképezéshez inkább dobson-t ajánlottak, 150, de inkább 200/1200-at. De nem ez lenne a fő profil, inkább "még közelebb" szeretnék kerülni az égbolthoz. A kollimálás miatt tartok egy kicsit a Newton-tól, ezért szemezgetek más típusokkal inkább. De még mindig jó lenne, ha valaki írna (vagy linkelne) egy 200/1200 Newton kontra 127/1500 MC összehasonlítást. Melyiktől mit várhatok, melyiknek mi az előnye, hátránya. Annyit azért hozzátennék, hogy a hordozhatóság annyira nem fontos, ahhoz marad a 70/500. Tudom, hogy univerzális, mindenre tökéletes távcső nincs, de szerinted, szerintetek melyik áll ehhez a legközelebb? 100-130 között keresgélek, természetesen használtan. Vannak a hirdetések között, 150-es és 200-as Newton tubusok, ezekhez milyen mechanika ajánlott?
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tom » 2015.08.01. 08:37

A MC stabil EQ3 mechanikán. Az EQ3 még elbír egy 150/750-es Newtont, de a fölött már EQ5 ajánlott.
A dobson szerelés annyiban előnyös, hogy gyorsan leget pozíciót állítani, váltani.
dm1970
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.05.30. 19:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dm1970 » 2015.08.03. 19:20

Tom írta:A MC stabil EQ3 mechanikán. Az EQ3 még elbír egy 150/750-es Newtont, de a fölött már EQ5 ajánlott.
A dobson szerelés annyiban előnyös, hogy gyorsan leget pozíciót állítani, váltani.


Köszi!
Azt mondják türelem, rózsát terem. Hát én hiába várok, úgy látom Rajtad kívül mindenki nyaral. Még gondolkodom, nem szeretném elkapkodni, sürgősnek nem sürgős. Hátha valaki még megszán néhány hasznos infóval a közeljövőben.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.08.03. 22:09

dm1970!
Ha már észlelgettél a 70/500-zal, és megismerted az eget, valamint nem paraméter a hordozhatóság, nyugodtan ugorj a 200/1200-as dobsonig! Használtan igen olcsón hozzá lehet jutni és bizony egy 150-eshez képest drasztikusan többet mutat. Ha ekvatoriális állványra akarod tenni, az EQ6 a biztos megoldás, a HEQ5 és pláne a sima EQ5 csak kompromisszumokkal (nem akarsz vezetett fotókat készíteni).
A 200/1200 elég univerzális, az okulárokra sem annyira kényes, mint a 200/1000 és a tapasztalatok szerint sok jó optikai minőségű van még a kínaiakból is.
Nekem is 200/1200-asom van (igaz, nem kínai, de az f/6 az f/6 :D ), tudom, miről beszélek...
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2015.08.04. 07:40

Sziasztok! Már nagyon régen írtam a fórumba, de most tanácsot szeretnék kérni. Eq3 ill EQ3 goto mechanika ügyben. Már pár éve megvan a 90/900 lencsésem, ami alól kivenném az eq2 t és egyel stabilabbat tennék alá. :) Így is jó, de biztosabb lábakon állna. A kérdés az, hogy a goto mechanika milyen szinten áll ellen a párának ill egyéb hatásoknak? Soha nem volt olyanhoz szerencsém, de érdekelne a dolog. :) Szóval az elektromos vezérlők hogy bírják a télen ki, majd lakásba hurcolás okozta párásodást, mégha szárítani is kell? Nem olcsó dolog, ezért hosszú évekre tervezek vele. Mennyire használható egy ilyen csak manuálisan? Esetleg jobb e az, ha egy alap eq3 mat kiegészítek apránként? Nagyobb csövet nem tervezek venni.:) Mik a tapasztalatok erről a mechanikáról ilyen téren?
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”