Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.07.02. 06:54

Lehet, hogy ezt a néhány utóbbi hozzászólást át kellene tenni az okuláros topic-ba??? :roll:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
leslie9
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2010.05.31. 15:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: leslie9 » 2015.07.04. 11:14

Imike950518 írta:Sziasztok!
Kezdő vagyok és szeretnék távcsövet vásárolni. Két kiszemeltem van, az egyik a SkyWatcher 90/900-as, a másik pedig a SkyWatcher 130/650-es. Még nem sikerült eldöntenem, hogy melyiket is válasszam és vásárlás előtt mindenképp szeretnék megismerkedni mindkét távcsővel.
Abban szeretnék segítséget kérni, hogy Debrecenben tudna-e valaki lehetőséget biztosítani arra, hogy kipróbálhassam, megismerkedhessek a műszerekkel.
E-mail címem: kimre950518@gmail.com

Üdvözlettel: Imike950518



Szia Imre!

Amikor én távcső vásárlás előtt álltam, épp ezt a kettőt néztem ki magamnak. Végül - több éves utánajárás és tapasztalatgyűjtés után - a SW 130/650-es mellett döntöttem. Nem tudom, hogy tisztában vagy-e a tükrös távcső előnyeivel és hátrányaival, de gondolom Te is utánaolvastál már a dolgoknak. A nagyobb átmérő miatt halványabb objektumokat is láthatsz vele, természetesen megfelelő fényszennyezettség mellett. Kiegészítőként jó ha veszel még 1-2 okulárt vagy Barlow-t a nagyobb nagyítások miatt. Ha természetmegfigyelésre is szeretnéd használni, akkor mindenképpen a lencséset javaslom.
Én Csepelen lakom, de ha erre jársz szívesen bemutatom a távcsövemet :)
Ha van még kérdésed kérdezz bátran :)

Üdv,
Laci
Imike950518
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2015.06.30. 11:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imike950518 » 2015.07.17. 17:21

leslie9 írta:
Imike950518 írta:Sziasztok!
Kezdő vagyok és szeretnék távcsövet vásárolni. Két kiszemeltem van, az egyik a SkyWatcher 90/900-as, a másik pedig a SkyWatcher 130/650-es. Még nem sikerült eldöntenem, hogy melyiket is válasszam és vásárlás előtt mindenképp szeretnék megismerkedni mindkét távcsővel.
Abban szeretnék segítséget kérni, hogy Debrecenben tudna-e valaki lehetőséget biztosítani arra, hogy kipróbálhassam, megismerkedhessek a műszerekkel.
E-mail címem: kimre950518@gmail.com

Üdvözlettel: Imike950518



Szia Imre!

Amikor én távcső vásárlás előtt álltam, épp ezt a kettőt néztem ki magamnak. Végül - több éves utánajárás és tapasztalatgyűjtés után - a SW 130/650-es mellett döntöttem. Nem tudom, hogy tisztában vagy-e a tükrös távcső előnyeivel és hátrányaival, de gondolom Te is utánaolvastál már a dolgoknak. A nagyobb átmérő miatt halványabb objektumokat is láthatsz vele, természetesen megfelelő fényszennyezettség mellett. Kiegészítőként jó ha veszel még 1-2 okulárt vagy Barlow-t a nagyobb nagyítások miatt. Ha természetmegfigyelésre is szeretnéd használni, akkor mindenképpen a lencséset javaslom.
Én Csepelen lakom, de ha erre jársz szívesen bemutatom a távcsövemet :)
Ha van még kérdésed kérdezz bátran :)

Üdv,
Laci


Szia Laci!
Köszönöm szépen a válaszod és szeretnék elnézést kérni, hogy ilyen későn válaszoltam, de mostanában el vagyok havazva egy kicsit!
A 130/650-est választottam, múlthét kedden érkezett meg a kicsike. Kereső helyett Start Pointerrel vettem, a gyári okulárok ki lettek cserélve Plossl okulárokra. Vettem hozzá egy kétszeres Barlowt meg egy kollimációs okulárt. Az utóbbit még nem használtam és egy ideig lehet, hogy nem is kell, mert úgy láttam, hogy jól be van állítva. Tekintélyes méretű és gyönyörű. Mihelyst megláttam a Vénuszt, egyből vittem is ki a kicsikét. Már vártam, hogy kipróbálhassam. Első célpont a Vénusz és a Jupiter volt. Sajnos nem sokáig nézegethettem őket, mert a szomszéd ház kéménye, meg a villanyoszlop bezavart. Szép képe van. A Vénusznak látszódott a fázisa, a Jupiteren meg két vöröses felhősáv, meg a holdjai. A nagyítás 130X-os (65X plusz 2X Barlow) volt. Ráadásul még viszonylag világos is volt. Ez a Vénusznál nem zavart, de Jupiter nem mutatta meg az igazi szépségét. De így is lenyűgöző volt. Hétvégén tudtam megint rápillantani, ekkor már kicsit több részletet véltem rajta felfedezni, egy kicsit csíkosabbnak tűnt.
Amint besötétedett jöhetett is a Szaturnusz. Ez is fantasztikus volt. Hosszabb nézelődés után már részleteket is látok rajta. Ehhez kellett pár alkalom (úgy három, vagy négy). A gyűrűn felsejlik a Cassini-rés, a bolygón meg lehet látni egy-két sávot. Vagyis az alsó része sötétebb, szürkésebb árnyalatú, mint a felső része. Az inkább krémszínű és világosabb. A peremsötétedés is látszik egy kicsit. A holdakat már nehezebb észrevenni. Nagyon halvány kis pöttyöcskék, csak elfordított látással észlelhetők, de akkor is nehezen. Egy viszont világít, a Stellarium szerint a Rhea, bár nem hiszem, hogy az lenne. Majd a rajz alapján elválik. Ha mutat keringést, akkor igen. Igaz a rajzon a Szaturnuszt még bele kell magyarázni, de a holdak rajzolása már egészen jól megy.
Hamar megszoktam a kezelést, de azért még van hova fejlődni. Egyelőre még bolygózni szoktam, de kíváncsiságból levadásztam az M13-at és az M27-et. Meglepően hamar megtaláltam őket. Az M13-at szépen bontotta sok kis csillagra, már 65X nagyításon is. A Súlyzó-köd kis szürke füstpamacsnak látszódott. Még a bolygók jobban érdekelnek, de mélyegezni is akarok. Nemsokára jön a Hold, kíváncsian várom.
Most szerdán voltam Pesten és vettem egy 6,3mm-es okulárt, így 103X-os nagyítást érhetek el. Nem sok időm volt kipróbálni, tízre értem haza. A Barlow-lencsével is kipróbáltam a Szaturnuszon, szép nagy lett és a kép sem volt rosszabb minőségű, bár egy kicsit homályos volt, igaz a légkör nem volt valami nyugodt. A hátránya ennek a kis lencsének, hogy nagy kicsi a lyuka, egy idő után kényelmetlen a szemlélődés és az objektumok is hamar kiúszkálnak. Viszont szép éles képet ad.
Összességében nagyon tetszik a kicsike, meg vagyok vele elégedve. Eddig hat gyönyörű estét töltöttem vele és még rengeteget akarok! A készletet meg mindenképpen szeretném bővíteni. Egy Planetary okulárt majd szeretnék venni valamikor a közel jövőben, meg napfóliát. De majd szépen fokozatosan, ráérek, most még van elég újdonság, nem akarom elsietni.
Röviden szerelem első látásra.
Pesten tanulok, így szeptembertől ismét sok időt leszek fent, és ha nem zavarok, meg Te is ráérsz, akkor lehet meglátogatnálak.
Köszönöm a segítséget és a tanácsokat!
Üdvözlettel: Imi
leslie9
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2010.05.31. 15:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: leslie9 » 2015.07.19. 00:19

Szia Imi!

Örülök, hogy tetszik a távcső. Én sajnos panelban lakom így az erkélyemről nem igen tudok nézegelődni. Tervezem, hogy majd valahova kitelepülök most a nyáron. Szeptembertől dolgozom (tanár vagyok), de a hétvégéim szabadok, így összefuthatunk :)

Legjobbakat,
Laci
Sentinel83
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2014.07.24. 18:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sentinel83 » 2015.07.26. 01:23

Sziasztok!

Valakinek estleg van tapasztalata, hogy Angliaban hol lenne legjobb tavcsovet venni?
Mar eleg sokat nezelodtem, de meg nem tudtam donteni, gondoltam megkerdezem, hatha vannak forumozok akik kint elnek es jartasabbak ebben.
Amugy en is SW 90/900 es a 130/650 kozt gondolkodom :)

Elore is koszi a valaszokat.

Laci
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.07.26. 08:51

Sentinel83 írta:Sziasztok!

Valakinek estleg van tapasztalata, hogy Angliaban hol lenne legjobb tavcsovet venni? ...


Van.
Szőke Balázs.
Add meg az e-mail címed, és elküldöm priviben az elérhetőségét.
(Ő is nemrégiben vett távcsövet ott.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.07.26. 13:53

Sentinel83 írta:Sziasztok!

Valakinek estleg van tapasztalata, hogy Angliaban hol lenne legjobb tavcsovet venni?

Laci


A 365astronomy vezetője Trenovszki Zoltán
Sentinel83
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2014.07.24. 18:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sentinel83 » 2015.07.26. 17:55

koszonom szepen :)
dm1970
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.05.30. 19:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: dm1970 » 2015.07.27. 20:02

Sziasztok!
Újra itt vagyok, néhány hete érdeklődtem használt távcső vásárlással kapcsolatban. A mostani 70/500-as távcsövemet szeretném lecserélni, szerintetek ez: http://www.makszutov.hu/bazar/hirdetes/1437408808 mennyire bevállalható, mekkora fejlődést jelentene, s esetleges vásárláskor mit érdemes rajta átnézni?

K dm
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tom » 2015.07.28. 07:27

Nekem ilyen távcsövem van, már jópár éve használom, úgyhogy sejthető, hogy elégedett vagyok vele.
Előnye a kontrasztos képalkotás, a látómező széles sem torzul észrevehetően, a kis fizikális méret(könnyá kitelepülni, az állványt sem terhetli annyira, mint egy hosszú tubus), nem (igen) kell jusztírozni.
A naprendszer objektumaira jó (Nap, Hold, bolygók, néhány holdjuk fénypont szinten, kisbolygók, üstökösök), webkamerával fotózni is szoktam vele. Mélyegezésre nem ideális a hosszú fókusza miatt.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”