Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2015.06.18. 13:33

WestBam
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.07.11. 20:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: WestBam » 2015.06.18. 13:47

SzZoli írta:http://www.gazdabolt.hu/novenyvedo-szer/gombaolo-szer/T00353-Bordoi-por-0-5-kg

Bocs ;)

Szia!

Nem kötekedés képen de mit is ír: "A BORDÓI POR nagyon finom szemcséjű laza por, jó lebegőképességű permetlé készíthető belőle."
Nem fogja ez a lebegő por össze-vissza karcolgatni a lencsét? Te próbáltad már saját lencséden?
Sima háztartási gombaölő lé is létezik azokról tudok, de nem vagyok benne biztos, hogy használhatom is.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2015.06.18. 14:00

Nem gondoltam komolyan!!! :!:

Próbáld az alkoholos fültisztító pálcát (bár, ha műanyag a lencse, az alkohol gondot okozhat).
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.18. 14:11

Üdv!

Az ilyen optikai tisztítási tanácsokért Rózsikához szoktak fordulni. Én még nem találkoztam vele,
de először Domestosszal próbálkoznék, vagy alkohollal.
Egyébként teljesen félreérted a helyzetet. Nem kárpótlásként írok, vagy azért, mert lelkiismeret furdalásom van.
Volt egy hülye konfliktusunk, ami nem lett volna, ha szóban beszélgetünk. De az internet már csak ilyen. Lépjünk túl rajta és kész. Persze, hogy barátok vagyunk, itt mindenki az, (gondolom én) mert egy az érdeklődési körünk.

De azért várom a képeket Budapestről, hogy végre megismerhessem azt a szép várost, hiszen még sosem láttam :lol: :lol: :lol: :lol:
(Remélem, ennyi nevető emo elég lesz!)
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.06.18. 15:28

Szia!

A nedves, párás körülmények közt tárolt eszközöket a gomba megtámadhatja. Szerintem inkább parányi porszemek lehetnek, de ezt így látatlanba megmondani nehéz. Ha a valóságban is gomba támadta meg (porszem lerakódás esetén is), akkor érdemes a felületet lencse tisztító folyadékkal átitatott törlő kendővel óvatosan áttörölni. Látszerészetben, fotó szaküzletek, vadász boltok is értékesítenek ilyen készleteket, törlő kendőt amivel lelehet a felületéről a szennyeződéseket távolítani. De ha nincs hozzá bátorságod, akkor az egyes szaküzletek is megtakarítják. Pár száz forintot szerintem megér. A továbbiakban érdemes az okulárt tároló hengerben tárolni, mellé betenni egy szilikagélt ami a levegő páratartalmát leköti. Sajnos a gomba képes megtámadni az üveg felületét. Komolyabb gondok esetén az üvegfelület ultrahangos tisztítása jelenthet megoldást. Ennek elhanyagolása, fátyolosodáshoz vezet, megrágja a gomba az üvegfelületet. A bordói por, növényvédő szer! :arrow: Nem üvegfelületekhez való, ennek a gondolata, felhasználhatósága jelen esetben felejtős :!:

üdvözlettel,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
St.angel
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2015.06.28. 18:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: St.angel » 2015.06.28. 19:21

Sziasztok!

Ott kezdeném h teljesen kezdő vagyok de annál lelkesebb. :)
Vásároltam egy SW 114/900 távcsövet ,melyhez járt egy 10 mm es és egy 25mm long eye okulár, Illetve egy 2* es Barlow.

A kérdéseim a következők lennének: Mi a "legjobb" (amatőr szemként , észleléshez nem szokván) észlelés amire számíthatok vele? érdekelne a hold,(ezt már sikerült viszonylag megfigyelni) a jupiter szaturnusz és általában a bolygók illetve természetesen később a nagyobb ködök stb.
A következő, hogy milyen napszűrő ajánlott a távcsőhöz ha később szeretnék napot is pislogni vele? :)
A Barlow lencse használata sem tiszte számomra értem hogy a tükör és az okulár közé kell tenni de nekem csak homályos lett tőle a hold és nem nyújtotta úgy a képet ahogy azt "vártam" mármint gondolatban mert életemben először néztem ilyesmibe...
Következő kérdés érdemes e 4mm okulárt beszerezni hozzá?
Tudtok e olyan amatőr kört ajánlani ahol közös észlelések vannak teljesen kezdők számára is ahol esetleg sokat tanulhatnék?

Még ezer kérdésem lenne de egyenlőre ennyit, megtisztelő válaszotokat előre is köszönöm.
üdv.: Tamás
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.28. 21:31

St.angel írta: Mi a "legjobb" (amatőr szemként , észleléshez nem szokván) észlelés amire számíthatok vele? érdekelne a hold,(ezt már sikerült viszonylag megfigyelni) a jupiter szaturnusz és általában a bolygók illetve természetesen később a nagyobb ködök stb.
A következő, hogy milyen napszűrő ajánlott a távcsőhöz ha később szeretnék napot is pislogni vele? :)
A Barlow lencse használata sem tiszte számomra értem hogy a tükör és az okulár közé kell tenni de nekem csak homályos lett tőle a hold és nem nyújtotta úgy a képet ahogy azt "vártam" mármint gondolatban mert életemben először néztem ilyesmibe...
Következő kérdés érdemes e 4mm okulárt beszerezni hozzá?
Tudtok e olyan amatőr kört ajánlani ahol közös észlelések vannak teljesen kezdők számára is ahol esetleg sokat tanulhatnék?


Kedves Tamás!

Először is üdv. a klubban!

A műszered mérete elegendő az általad felsorolt célpontokhoz (bár minél nagyobb, annál jobb...), de tartok tőle, hogy a mechanika alatta nagyon rezgős lehet, ami lerontja az egyébként általa elérhető teljesítményt. Ezért pl. az alábbi oldalon is látható léptetőmotoros RA-motort és motoros fókuszírozót érdemes beszerezni hozzá és/vagy egy sokkal masszívabb háromlábat, hogy ne kelljen kézzel piszkálni megfigyelés közben (ill. ha mégis kell, akkor hamarabb lecsillapodjon a remegése).

http://www.makszutov.hu/termekek/motoros-vezerles

A barlow-ot szerintem felejtsd el. Csak a prémium minőségűeket érdemes használni, de azok drágák. Inkább vegyél a jelenleginél jobb minőségű, de még kevésbé tehetős amatőrök számára is megfizethető okulárokat. Ez a típus talán a legolcsóbb, amit már érdemes megvenni; szerintem ezek közül válogasd ki az első készleted:

http://www.makszutov.hu/termek/skywatcher-plossl

A 4mm-es túl rövid, inkább 6mm körülit javaslok. Bár a 2D szabály szerint 2x114=228x nagyítás az ésszerű maximum, ami a 4mm-es oklival éppen meg is van, de ahhoz kifogástalan minőségű optika és szuper ég kell.
Nem tartom valószínűnek, hogy egy SW optika és a budapesti ég párosa megüsse ezt a szintet...

Napészlelésre Newton távcső esetén a Herschel prizma általában sajnos nem alkalmas a hosszú back-fókusz igénye miatt, így csak a szűrő fóliák maradnak:

http://www.makszutov.hu/termekek/napszuro

Budapesten a Polaris csillagdában működik szakkör; oda érdemes lehet bejelentkezned.

http://www.mcse.hu/polaris-csillagvizsgalo/informaciok/


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
St.angel
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2015.06.28. 18:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: St.angel » 2015.06.29. 10:35

Kedves Attila!

Köszönöm a válaszod és az üdvözlést is.
Szét nézek az általad kínált termékek közt.

Még egy kérdést ha megengedsz... Azt honnan tudom meg , hogy fizikailag mekkora méretű okulárt kell vennem ami illeszkedik a kihuzatba? már ha jól mondom egyáltalán... egyszerűen lemérem a meglévő keresztmetszetét és ennyi? Ez elég béna kérdés de mivel tudom hogy itt a mm ek is számítanak nem szívesen vennék rosszat..

Üdv.: Tamás
WestBam
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.07.11. 20:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: WestBam » 2015.06.29. 12:50

Szia!

1.25"-os fókuszírozót írnak a távcsövedhez így azt keresd. Ha van egy tolómérőd de akár egy sima vonalzód azzal is meg tudod mérni, 31,75mm kell legyen az átmérője az okulár fókuszírozóba csúszó végének (25,4mm egy col). Ha ettől nagyobb akkor 2"-os lehet mert az a másik szabvány méret amit betesznek gyárilag távcsövekbe tudomásom szerint, mondjuk én is teljesen amatőr vagyok de gondolom nem baj ha válaszolok :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.29. 21:32

WestBam teljesen jól adta meg a méreteket.

Csak annyit tennék még hozzá - mivel még kezdő vagy -, hogy a Newton távcső különösen háklis a pontos jusztírozásra (kollimációra). Ezt (azaz az optikai elemek pontos beállítását) minden észlelés előtt érdemes ellenőrizni, ill. beállítani, ha szükséges.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”