Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
F27szerviz
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.03.01. 13:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: F27szerviz » 2015.03.01. 14:39

tobe_ írta:Jól tetted. Ahhoz milyen okulárokat adtak ? Mekkora nagyításokat tudsz vele használni ?


Sojnos csak egy 25mm okulart kaptam melle.
Penteken kaptam meg a muszert.
Tegnap egyszer egyszer kibujt a hold a felhok mogul,de nem teljesen tisztan.
Ahoz viszont elegendo volt,hogy rajojek ez a 25mm okular pont nemvalo semmire,mert a hold meg teljes egeszeben belefert a latomezobe.
A viszonyokhoz kepest,viszont jol lathato volt.
Most vettem egy 8-24mm alithato okulart,remelem jo dontes volt ez is :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.03.01. 15:31

Ennek a tiednek a főtükör fókusztávolsága a segédtükörrel együtt, az eredője mennyi is ? 1500mm ? Vannak 4mm-es okulárok is, az a 25-höz képest 6-szor nagyobb nagyítást ad.

Persze ezekben az okulárokban is van gyengébb minőség, nem mindegy, milyen az biztos, de annyival nagyobb a kép legalábbis. Ha jó a minősége a fő és segédtükörnek, jól is van beállítva, akkor nyugodt tiszta légkör esetén ekkor is elég jó képet ad. Az, hogy mikor melyikkel látszik több bármiből, amit nézel, az úgyis meglátszik, ki kell próbálni.

Megnéztem az adatait, 1500 mm az eredő fókusza. Nekem, amit most csináltam tükröt 150 mm körüli, fókusza 1250 mm, az hasonló a tiedhez. Amit azzal látni, kb. olyasmi.

Az égitestektől is függ, melyiket milyen nagyításban érdemes nézni. Ha pl. egy halvány ködöt nézel, akkor ha sok a nagyítás, akkor már nem tűnik ki eléggé az égi háttérből és amiatt nem látod rajta a részleteket, de pl. ha egy csillagot vagy kettős, egymás körül keringő csillagot nézel, és nagyon közel vannak egymáshoz, akkor a lehető legnagyobb nagyítás is kellhet, hogy különállónak látszódjanak egymáshoz képest.

Elég változatos az égi objektumok világa, így kell egy kis tapasztalat mit mivel érdemes észlelni. Egy kis gyakorlás utána kialakul úgyis. A szemünk sem egyforma, van aki kisebb nagyítással is több részletet lát, mint más nagyobbal, meg az életkortól is függ, hogy ha kis nagyítással nézünk valamit, akkor lehet ki sem tud a szem pupillája annyira tágulni, hogy az össze a távcsőből jövő fény beleessen, így emiatt kicsit nagyobb nagyítás kell.

Az okulárok látómezejének nagysága sem egyforma azonos fókusz esetén, ha más a típusa így egyikbe lehet belefér az egész Hold , egy másikba szélesebb látókörűbe, meg a felét se teszi ki lehet, ott lehet nagyítani jobban és még mindig látható az egész, de nagyobb méretben.

Pár dolgot, hogy megértsünk, nem árt néhány magyarázó, szemléltető ábra, szövegesen, nem biztos, hogy könnyen érthető.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2015.03.07. 09:29

Itt érdeklődtem utoljára egy 127MC után, végül sikerült beszereznem állvánnyal együtt, szóval álljon itt egy rövid teszt az első észlelésről:

Nekem eddig egy 150/750-es newton és egy 80-as WO ED APO-m volt, mint összehasonlítási alap. Pár napja volt egy este, amikor nem volt még telihold, és teljesen tiszta volt az ég. Apróbb halmazokat és a szokásos orion ködöt néztem, majd amikor feljött a déli égre a hold és a jupiter, akkor azokat.
- Halmazok: itt vettem csak észre, hogy kisebb a látómező, de amúgy szerintem egyáltalán nem zavaró. Ha nem írják le, hogy kisebb, lehet, hogy fel sem tűnik elsőre.
- Orion köd: elképesztően kontrasztos volt a kép, még az APO-hoz képest is, konkrétan a sötét részét tényleg sötétnek láttam. Nehéz leírni, brutál jó látvány volt
- Jupiter: na itt derült ki, hogy nem véletlen bolygógyilkosok ezek az MC rendszerek. Leesett az állam, amikor megláttam. Penge éles kép, leírhatatlanul tisztán kivehetőek a sávok és a holdak is 10mm-es okulárral is! Jó ideig elidőztem rajta, 20mp-ig bőven látómezőben maradt beállítás után.
- Azt hittem a Jupiter után már jobban nem lephet meg, de amikor megnéztem a holdat, megint leesett az állam. Elképesztő, mennyire kontrasztos és éles a képe a másik két eszközhöz képest. Tűéles krátereket nézegettem szintén jó ideig még az este folyamán.

Majd miután áthültem teljesen, bepakoltam :)

El se merem képzelni, milyen javulás lesz, ha az alap zenittükröt lecserélem egy 2"-os Lacertára, és veszek normális okulárok. Most az alap 25,20, és 10mm-esekkel nézelődtem. Szóval összegzésképp: tökéletes vétel volt, egyáltalán nem bántam meg, és a fenti kettő eszközhöz képest nekem már ez alapján az egy este után is az a véleményem, hogy sokkal szebb képe van, és jobb volt vele nézelődni.

Nyilván, ha nem lesz hold, akkor érdekes lesz, mit tud mély-égen, de ezek után nem félek tőle, hogy csalódnék.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
BARRACUDA
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2012.02.06. 20:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BARRACUDA » 2015.03.10. 21:49

Murányi Sándor (mudlee) » 2015. március 7., szombat 9:29
Itt érdeklődtem utoljára egy 127MC után, végül sikerült beszereznem állvánnyal együtt, szóval álljon itt egy rövid teszt az első észlelésről:

Nekem eddig egy 150/750-es newton és egy 80-as WO ED APO-m volt, mint összehasonlítási alap. Pár napja volt egy este, amikor nem volt még telihold, és teljesen tiszta volt az ég. Apróbb halmazokat és a szokásos orion ködöt néztem, majd amikor feljött a déli égre a hold és a jupiter, akkor azokat.
- Halmazok: itt vettem csak észre, hogy kisebb a látómező, de amúgy szerintem egyáltalán nem zavaró. Ha nem írják le, hogy kisebb, lehet, hogy fel sem tűnik elsőre.
- Orion köd: elképesztően kontrasztos volt a kép, még az APO-hoz képest is, konkrétan a sötét részét tényleg sötétnek láttam. Nehéz leírni, brutál jó látvány volt
- Jupiter: na itt derült ki, hogy nem véletlen bolygógyilkosok ezek az MC rendszerek. Leesett az állam, amikor megláttam. Penge éles kép, leírhatatlanul tisztán kivehetőek a sávok és a holdak is 10mm-es okulárral is! Jó ideig elidőztem rajta, 20mp-ig bőven látómezőben maradt beállítás után.
- Azt hittem a Jupiter után már jobban nem lephet meg, de amikor megnéztem a holdat, megint leesett az állam. Elképesztő, mennyire kontrasztos és éles a képe a másik két eszközhöz képest. Tűéles krátereket nézegettem szintén jó ideig még az este folyamán.

Majd miután áthültem teljesen, bepakoltam :)

El se merem képzelni, milyen javulás lesz, ha az alap zenittükröt lecserélem egy 2"-os Lacertára, és veszek normális okulárok. Most az alap 25,20, és 10mm-esekkel nézelődtem. Szóval összegzésképp: tökéletes vétel volt, egyáltalán nem bántam meg, és a fenti kettő eszközhöz képest nekem már ez alapján az egy este után is az a véleményem, hogy sokkal szebb képe van, és jobb volt vele nézelődni.

Nyilván, ha nem lesz hold, akkor érdekes lesz, mit tud mély-égen, de ezek után nem félek tőle, hogy csalódnék.


Látod, én mondtam Neked, hogy az MC127-ben nem fogsz csalódni :) Örülök, hogy bevált.
Hasonló mértékű volt az én megdöbbenésem is, amikor először néztem bele az MC102 után. Első nap még napközben az ablakból nézelődtem vele, illetve a Napot is lecsekkoltam, majd este a Jupiteren és Holdon teszteltem. Én is szinte felkiáltottam örömömben a meglátott plusz részletek láttán, illetve a kép jóval kontrasztosabb és részletgazdagabb volt....leírhatatlan valóban :)
Ha majd meglesz a dielektrikus kütyüd, az is ad majd valami pluszt.
Amúgy én is nemrég szereztem be az MC150-emhez egy 2"-es dielektrikus zenittükröt, viszont a finomabb és pontosabb élességállítás miatt beruháztam egy 2"-es SC menetes 1:10-es mikrófokuszálóra. Áldom az eszem, hogy rászántam magam, sokat számít ám, pláne DSLR géppel a kihuzaton.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára BARRACUDA 2015.03.10. 22:06-kor.
____________________________
- SW 150/1800 MC
- SW 127/1500 MC
- SW ED APO 100/900
- Celestron C90 (90/1200 MC)
- Bresser 10x50
- Lacerta 8x45
Avatar
BARRACUDA
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2012.02.06. 20:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BARRACUDA » 2015.03.10. 22:05

Toth Ferenc F27szerviz » 2015. március 1., vasárnap 13:57
Sziasztok.
En most szeretnek bongeszni a csillagok kozott.
Sokat kutakottam milyen tavcso lenne az igazi,ami egy kezdonek elegendo lenne.
Sajnos nemnagyon vagyok/voltam tisztaba milyen meret miert is van,ezert vettem egy Nexstar 6-ost,gondolvan ez nekem megfelelo lesz. :)

Szerintetek jol dontottem,vagy mellelottem?
Velemenyek rola?
A teljesitmenyet illetoen is kivancsi lennek a velemenyetekre.
Elore is kosz a valaszokat.


Toth Ferenc F27szerviz » 2015. március 1., vasárnap 14:33
Igazabol nem boltba vettem,hanem egy csillagasztol,aki nagyobra valtott.
O elmondott sok mindent,de mivel nekem sokminden kinai meg jelenleg,ezert sokminden nemmaradt meg bennem.

Annyit tudok mar hogy ez a tukros megoldas jonak mondhato.
Azt is ertem hogy a tubust a feny ahanyszor megteszi,olyan nagy lesz.( 500mm tubus 3x megtett fokusz tav ,az 1500mm fokusztav lesz) ? Remelem jol ertelmeztem :)
A fenyeroseget elsonek nem ertettem,bar bevallom meg most is furallom.
Elsonek azt hittem minel nagyob a fenyereje annal jobb,aztan pont forditva :)?
A dragabb csovek fegyereje F10-tol indulnak meg ,bar ez azert nekem nem tiszta,bizonyara mas mas fenyero kell egyes eszlelesekhez.
En igazabol a holdat szeretnem nezegetni,majd kis ido utan fenykepezni/videozni.
Kaptam egy 25mm okulart hozza,de mint kiderult ez nagyon sovany,es azt is megtudtam minnel kisebb,annal kozelebb hozza az objektumot.
Erre lenne is egybol egy kerdesem.
Ehez a fokusztavhoz vajon mi lehet a legnagyobb ertelmes nagyitas? 6-8mm okular? Vagy itt is az eszlelt objektum adja majd meg milyen fog kelleni?


Mondjuk jó lenne, ha tisztában lennél pár alapdologgal és fogalommal. Olvasd el a belinkelt oldalakat és egyből letisztul a kép. Még hasznos lehet ugyancsak Vizi Péter: Csillagatlasz kistávcsövekhez című könyve is, amit beszerezhetsz bármelyik távcső boltban. Ez a kezdők alapbibliája, szintén segítene eligazodni az útvesztőben :)

http://www.tavcso.hu/?o=ctanacsok
http://www.makszutov.hu/kezdoknek
____________________________
- SW 150/1800 MC
- SW 127/1500 MC
- SW ED APO 100/900
- Celestron C90 (90/1200 MC)
- Bresser 10x50
- Lacerta 8x45
Avatar
Garosz
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2014.05.22. 15:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Garosz » 2015.03.11. 08:56

BARRACUDA írta:
Toth Ferenc F27szerviz » 2015. március 1., vasárnap 13:57
Sziasztok.
En most szeretnek bongeszni a csillagok kozott.
Sokat kutakottam milyen tavcso lenne az igazi,ami egy kezdonek elegendo lenne.
Sajnos nemnagyon vagyok/voltam tisztaba milyen meret miert is van,ezert vettem egy Nexstar 6-ost,gondolvan ez nekem megfelelo lesz. :)

Szerintetek jol dontottem,vagy mellelottem?
Velemenyek rola?
A teljesitmenyet illetoen is kivancsi lennek a velemenyetekre.
Elore is kosz a valaszokat.


Mondjuk jó lenne, ha tisztában lennél pár alapdologgal és fogalommal. Olvasd el a belinkelt oldalakat és egyből letisztul a kép. Még hasznos lehet ugyancsak Vizi Péter: Csillagatlasz kistávcsövekhez című könyve is, amit beszerezhetsz bármelyik távcső boltban. Ez a kezdők alapbibliája, szintén segítene eligazodni az útvesztőben :)

http://www.tavcso.hu/?o=ctanacsok
http://www.makszutov.hu/kezdoknek


Ferenc: Remélem, hogy ezt nem veszed rosszindulatú megjegyzésnek, de szerintem türelmesebbnek kellene lenned egy ilyen beruházást illetően, mert itt sok tapasztalt amatőr csillagász van, és biztosan szívesen segítenek neked, de adj időt, hogy írjanak, mert emiatt esetleg felesleges dolgokra is pénzt adhatsz ki.

Arra gondolok konkrétan, hogy már megvetted a távcsövet, amikor rákérdeztél, hogy jó lesz-e az.
Aztán pedig megvetted az okulárt, pedig még nem is volt alkalma véleményt alkotni senkinek arról, hogy milyet lenne érdemes venned.
Szóval adj időt magadnak, hogy felfedezd (és hogy segítsenek felfedezni), hogy mire van szükséged.

Hogy egy saját példát is említsek, addig gondolkodtam a barlow lencse vásárláson, hogy végül rájöttem, hogy nincs is rá szükségem :) Biztos, hogy van aki ezzel nem ért egyet, de ez a vélemény már használat közben alakult ki. Mikor meglett a távcső, még azt gondoltam, hogy biztos fogok azt is használni.
F27szerviz
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.03.01. 13:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: F27szerviz » 2015.03.11. 21:55

Kozbe mar beszelgettem par csillagaszal,fokent telefonon akik segitettek sokmindenben.
Volt koztuk egy oreg roka is aki elmagyarazatt par dolgot,mivel fotozas is kell a tavcso melle :)
Nos igaz csak mindig a 25mm okularal leskelodok,de a holdat lecsekkoltam vele,es a jupitert is.
Mas nagyon nemlathato ezzel a kukkerel.
Most lealtam a vasarlasal,ugy erzem ami kelhet jelenleg egy kezdonek,azt mindent berebdeltem.
Most elmenyeket kell beszereznem hogy kimondjam azt a szot,,, IGEN! Megerte belekezdeni :)
Egy kicsit a hideg nekem meg nyakat szegi a leskelodesnek,az ablakbol meg inkabb a holdat lehet csak csekkolni.
De kint reszletgazdagabb minden.
Sebaj ,majd jonnek a joidok,es egy sor mellet egesz elyel lehet kukkolni/fotozni :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára F27szerviz 2015.03.12. 08:11-kor.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.03.11. 23:11

Azért egy bizonyos pénzösszeg felett már minőséget árulnak, ha normális távcső boltban vásárol az ember, nem valami vatera féle gagyi műszereket, onnantól pedig már inkább kinek kénye kedve szerinti, hogy neki melyik műszer a jó, azonkívül, hogy van pár paraméter, ami miatt azért van ami inkább erre vagy arra megfelelőbb.
Avatar
BARRACUDA
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2012.02.06. 20:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BARRACUDA » 2015.03.12. 23:27

F27szerviz » 2015. március 1., vasárnap 14:39

tobe_ írta:Jól tetted. Ahhoz milyen okulárokat adtak ? Mekkora nagyításokat tudsz vele használni ?




Sojnos csak egy 25mm okulart kaptam melle.
Penteken kaptam meg a muszert.
Tegnap egyszer egyszer kibujt a hold a felhok mogul,de nem teljesen tisztan.
Ahoz viszont elegendo volt,hogy rajojek ez a 25mm okular pont nemvalo semmire,mert a hold meg teljes egeszeben belefert a latomezobe.
A viszonyokhoz kepest,viszont jol lathato volt.
Most vettem egy 8-24mm alithato okulart,remelem jo dontes volt ez is :)



Pont most akartam ajánlani Neked a 25 mm-es kapott okulár mellé még párat, de kiszúrtam, hogy vettél közben egy 8-24 mm zoom okulárt. Na és milyen, hogy tetszik? Ezt a modellt konkértan nem ismerem, de feltételezem, hogy minden egyes nagyítástartománynál sötétedik valamennyit a kép, viszont ha nem igazán jelentkezik ilyen, akkor az nagyon jónak számít.
Pár éve volt egy makszutov-cassegrain rendszerű Celestron 70/750-es spketívem, amihez alapból 25-75x nagyítástartományú zoomokulár járt. Hát....2-3 nap használat és szenvedés után szépen kicsavartam és betettem a dobozába a zoomokulárt, majd ezt követően csakis csillagászati okulárokat használtam, mivel a távcsőhöz alapból járt okuláradapter is. Az a gyári zoomokulár elég silány volt, 45-50x felett fényes nappal is élvezhetetlen volt a kép. Az okulárokkal viszont azonnal megtáltosodott, és pl. a Jupiter, Szaturnusz 120x-nál is csodálatos látvány volt benne. Szóval nekem nincsen jó tapasztalatom a zoomokulárral, de feltételezem, hogy ez a SkyWatcher valamivel jobb, de meséld el nyugodtan a tapasztalatodat.

Mennyit észleltél már amúgy az SC6-tal? Abból a csőből érdemes lenne bolygók észlelésekor a 250x nagyítást kihoznod egy Planetary 6 mm-es okulárral, mivel az még a távcsöved max. teljesítőképessége alatt van, és ez a nagyítástartomány talán többször lenne használható, mint a 300x, ami viszont már az elméleti max annak a műszernek. Magyarország klímájának és légköri viszonyának köszönhetően 250x-300x nagyítások fölé ritkán lehet menni.

Ahoz viszont elegendo volt,hogy rajojek ez a 25mm okular pont nemvalo semmire,mert a hold meg teljes egeszeben belefert a latomezobe.


Ez hibás kijelentés, mivel a kis nagyításoknak is megvan a maga előnye és fontossága. Ha élhetek egy hasonlattal: Forma1-es autók is szoktak verseny alatt lassan közlekedni, és ennek is megvan a maga funkciója, nemde? :D Gondold el, ha a box utcában is 350-nel repesztenének....
Szóval, éppen hogy még javasolnék Neked beszerezni mélyegekhez /Tejút pásztázáshoz / szimpla esti barangoláshoz, továbbá a nappali nézelődéshez egy nagylátószögű 40 mm-es okulárt (pl. SW Plössl 40mm, vagy GSO Super Plössl 40mm), amivel 37x nagyítást tudnál elérni. Az adott távcsőből így lehet a legnagyobb látószöget kicsikarni, és így is roppant látványos tud lenni az esti égbolt, amennyiben sötét és fényszennyezés mentes helyről tudsz észlelni.

u.i.: jövő hét pénteken jön a részleges napfogyatkozás :)
____________________________
- SW 150/1800 MC
- SW 127/1500 MC
- SW ED APO 100/900
- Celestron C90 (90/1200 MC)
- Bresser 10x50
- Lacerta 8x45
F27szerviz
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.03.01. 13:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: F27szerviz » 2015.03.13. 21:31

Milyen okularokra gondoltal?
Nem erkezett meg meg a zoomos okularom.
De vettem egy sima 6mm 66* okulart is,gondolvan ez meg szep eles kepet ad barmire is kukkolok.
A gyari okularal szep eles a kep,bar nincs viszonyitasi alapom hozza sajnos meg.
Azt tudom hogy a 4mm okularal mar annyira razummolt a holdra,hogy eppen nemtudtam kitisztazni a kepet,szoval meg az 5mm lehet elbirna.
Sokat nemtudtam meg kukucskalni.
A holdat pasztaztam,a jupitert neztem meg ,es egy azonositatlan valamit,talan muhold lehetett,de eleg gyorsan haladt nemtudtam jol megnezni ,mivel nemtalaltam el a kovetesi sebesseget:)
Varom hogy meglegyenek az okularjaim,es tiszta eg is legyen aztan kukkolgatok amit csak lehet :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”